Perdeli Elektrogitar - Koma sesler

Merhaba "Uzman Arkadaşlar", genel itibariyle perdesiz gitarlarda daha rahat çıkarılabilen koma sesleri perdeli elektrogitarda da çıkarabilirmiyiz. evet biliyorum gitarda koma çalmak zordur, bu yüzden Elektrogitar'da koma sesler çıkarabilme tekniği hakkında da bilgi verebilirmisiniz? Koma hakkında bildiğim tek şey 2 nota arasındaki 9 farklı ses olduğudur ve genelde Türk müziklerinde karşımıza çıkar. Zor olan şeyler her zaman ilgi çeker, bu tekniğe ilgi duymaya başladım ve kendimi bu tarz üzerinde yoğunlaştırmak istiyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Özgür Çalı meşhurdur. Youtube'da 2. seçildiği videoda zaten döktürmüştür bu mevzuyu. Forum içinde arama yaptım ama çok kayda değer bişeyler çıkmadı o yüzden bu başlığı açtım.

Perdeli gitarda anca kulağına güvenip elindeki floydrose lu bir gitar ile yapılabilecek tekniktir. Sabit köprülü gitarda çok zorlanırsın. Dediğim gibi arkadaşın verdiği linkteki özgürün çaldığı çok zor değil ondan bakarak işin mantığını anlamaya çalışırsan bişeyler kapabilirsin. Floydrose a çok hakim olman gerekiyor bu arada öyle dime haraketleri filan yapmaya benzemez ;)

smtzdmr demiş ki:
Perdeli gitarda anca kulağına güvenip elindeki floydrose lu bir gitar ile yapılabilecek tekniktir. Sabit köprülü gitarda çok zorlanırsın. Dediğim gibi arkadaşın verdiği linkteki özgürün çaldığı çok zor değil ondan bakarak işin mantığını anlamaya çalışırsan bişeyler kapabilirsin. Floydrose a çok hakim olman gerekiyor bu arada öyle dime haraketleri filan yapmaya benzemez ;)

peki bu teknik uluslararası bir kavram değil mi? Yani örnek olarak gitar için internet aramalarımda hangi parametreyle aramalıyım bu tekniği? Gavurlarda yokmudur bu tarz çalan? Özgür Çalı eywallah ama tek bir örneğin yeterli olmadığı kanaatindeyim.

Bu tekniği başlı başına kullanan yabancı birisini tanımıyorum. Umarım bilen birisi vardır. Gavurcada ne denir onuda bilmiyorum yaparsa yine türkler yapar gbime geliyor ;)

En güzeli özgüre ulaşıp(en kolay yol youtube) ona sormak.

Yavuz Çetin'e sormak vardı ama kendisi ne yazıkki buralarda değil artık. Gerçi Özgür de açık ve net bir biçimde Yavuz Çetin etkilenimli, onunda Dünya diye bi parçası var ve ritim olarak Yavuz Çetin'in parçasıyla neredeyse aynı. Özgür'ün bestesinde de Koma kaynıyor :) Ok, sanırım sadece Özgür'e danışmak en doğrusu.

Bilinen düzendeki yarım sesten küçük sesler "microtone" olarak adlandırılır. Sadece makam müziği değil, başka nota sistemleri de bu şekilde adlandırılır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Microtonal_music

Bunu yapmanın bir diğer yolu ise gitara fazladan perdeler koymak bağlamada vs. olduğu gibi. Erkin Koray'ın böyle bir gitarını görmüştüm. Kendi adıma konuşmam gerekirse, bir türkü bağlamayla çalındığında daha doğru duyuyorum ve yarım sesleri fark ediyorum ancak gitar üzerinde bu sesleri bulmakta zorlanıyorum. Bunu için egzersiz yapmak ve kulağı alıştırmak gerek. Bunun için kulağını da bu sesler ve müzikle eğitmen gerekiyor.

özgür abbak dan haberiniz yok sanırım ki özgür çalı koma ustası demişsiniz, bu konuya yoğunlaşan her gitarcı koma vermeyi başarabilir perdeli gitarda, çok büyütülecek bi hadise değil
Kesinlikle Özgür Abbak. Çalı o sesleri veriyor eyvallah ama çok zorlama yapay duyuluyor. Özgür Abbak ciddi anlamda bu mevzunun kitabını yazmış adamlardan birisidir şiddetle tavsiye ederim.

Abilerim, sakin. :) Sıkıntı yok. :)

Ben hep perdesiz denk geldiğim için bilmiyorum perdeli gitarlarda koma olayını. Canlı dinlemek de nasip olmadı henüz. Kendisi zaten perdesiz üstadı olduğu için öyle dedim. :)

yavuz çetin'in dünya parçasında perdesiz gitarı erkan oğur çalıyor diye biliyorum. bence komalı çalmak istiyorsan en temizi perdesiz gitara başlaman. perdeli gitarla o komaları çıkartmaya çalışana kadar perdesiz gitara aynı emeği vererek daha çok yol alabilirsin.

Ben olsam slide kullanırdım perdeli gitarda koma çalmak istesem. Eğer floyd rose kullanmazsan standart akord düzeninde koma elde edebilmenin tek yolu sürekli bend yapmaktır ki, işkenceye döner o da.

Ayrıca Erkan Oğur o videoda perdeliye geçtiğinde gerçekten koma çalmıyor ki, ya da benim kulaklarım beni mi aldatıyor?

Merhaba "Uzman Arkadaşlar", genel itibariyle perdesiz gitarlarda daha rahat çıkarılabilen koma sesleri perdeli elektrogitarda da çıkarabilirmiyiz. evet biliyorum gitarda koma çalmak zordur, bu yüzden Elektrogitar'da koma sesler çıkarabilme tekniği hakkında da bilgi verebilirmisiniz? Koma hakkında bildiğim tek şey 2 nota arasındaki 9 farklı ses olduğudur ve genelde Türk müziklerinde karşımıza çıkar. Zor olan şeyler her zaman ilgi çeker, bu tekniğe ilgi duymaya başladım ve kendimi bu tarz üzerinde yoğunlaştırmak istiyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar. Can sıkıntısına öyle gezinirken yine bir konuyu hortlatmış olacağım ama neyse :D . Çünkü benim de çok ilgilendiğim ve ilgimi çeken bir konu.

Şimdi öncelikle koma konusunda bence bilinmesi gereken şeyler türk müziği için konuştuğumuzu varsayar isek türk müziği makamları. Nerde ne kadar koma alıyo vs gibi şeyler. Yoksa koma çıkarmak çok kolay bişey. Önemli olan komayı nerde nasıl verebilmen gerektiğidir. Mesela şöyle söyleyeyim kemana yeni başlamış birisi kemanı çalar da böyle notalar gıy gıy duyulur biz de kulaklarımızı kapatırız falan. İşte onun sebebi kemanı çalan kişinin notalara tam olarak doğru basmamasıdır. (Tabi yayı çekiş şekli vs falan da etkiler belki bilmiyorum tam olarak.) gitarda koma verebilmek kısmına gelince mesela gitarda herhangi bir notaya bas. Bend yap ama tam ses bend yapma. Hatta notaya basarken teli çok az bi şekilde bük komalı ses alırsın.(illa floyd rose falan ihtiyacın yok) Dediğim gibi önemli olan komayı makamın içinde doğru yerde verebilmek.

Koma ses veren gitaristlerden: (arkadaşların da bahsettiği)
özgür abbak(her açıdan en sevdiğim,etkilendiğim,hayran olduğum gitarist ,çok iyi bir insan),
ilter kurcala,serhan yasdıman,akın eldes örnek verilebilir.

Mesela ben hüseyni makamındaki koma sesleri verebiliyorum. Güzel de duyuluyor. Hatta bir kere bizim burdaki müzik evine atilla hocamın yeni aldığı amfiyi denemeye gittiğimde öyle bişeyler çalıp takılırken koma ses vermiştim. Zamanında senden adam olmaz diyen müzik hocam da ordaydı ve aaaa falan demişti bu da çok hoşuma gitmişti :D :D

Ben makam dersi falan almadım bu arada. Hüseyni makamında koma vermeyi de tolgahan çoğulu hocamızın bi videosunda öğrenmiştim.
Mikrotonal gitarı tanıtırken batı müziğindeki dorian moduyla benzer aralıklar gösteren hüseyni makamının 2. Ve 6. Seslerinin doriana göre yaklaşık 30 sent daha pes olduğunu söylemişti. Ben de sonradan deneye deneye bu komayı vermeyi başardım. Nasıl yaptığımdan da bahsedeyim: re dorian çaldığımızı düşünürsek mi ve si basacağım yerde sibemolden ve mibemolden tam ses olmayacak şekilde bent yapıyorum(2. Ve 6. Sesler) . Tabi zamanla kulak ve el alıştıkça oluyor.

Ayrıca yavuz çetin-erkan oğur konusuna gelirsek dünya isimli parçanın akustik gitarlar da dahil olan kısımlarını erkan oğurun çaldığını erkan oğur zamanında bir röportajında belirtmiş. Bu röportajı görmedim bilmiyorum ama bir dergide yayınlanmış sanırsam zamanında.
Yavuz çetin ve erkan oğur da çoook çoook sevdiğim,dinlerken keyif aldığım,etkilendiğim müzisyenler ama bu dünya parçasında bunun dikkate alınması gerektiğini düşündüğüm için bunu da belirttim.

Baya uzun bi yazı oldu kusura bakmayın. Herkese iyi geceler :)

Geri