Flac (free lossless audio codec) nedir?

İnşallah doğru bölüme başlık açmışızdır. Efenim, adından da anlaşıldığı üzere, kayıpsız bir müzik formatı bu. Mp3 hikaye, Flac şahane diyebiliriz kısacası. Peki işin aslı nedir. Bu format hakkında aşırı bir bilgim yok, bu sebeple konuyla müsebbib olan dostlara bu "müzikal devrim"le ilgili sorular soracağım. Acaba gerçekten bir devrim mi yoksa bizi mi kekliyorlar, amiyane tabirle.

Artık müziklerimi Flac olarak dinlemeye çalışacağım. Çok yer kaplasa dahi. Farzı misal, Tool'un Lateralus albümü (24 bit 96 khz Vinyl RIP) 2 GB'lık yer işgal ediyor. Peki bunu faydası nedir? Mesela şahsım adına müziği orta kalite bir kulaklıkla dinlerim, yahut basit bir 5+1 ses sistemiyle. Bu formatın kalitesini anlamak için illa ki HI-FI bir sistemin mi olması lazım?

Ayrıca bu format, cd playerlarda, dvd playerlarda açılmıyor. Sadece PC de açabiliyoruz bildiğim kadarıyla. Madem öyle, o zaman hi-fi sistemini bilgisayara mı bağlamak gerekiyor? Zira hi-fi sistemin cd çalar olur, flac formatının değerini hi-fi sistemde nasıl anlayacağız, okumaz ki cd player? Yani olayı tam manasıyla çözen arkadaşlardan yardım istiyorum. Ya Flac, ya da öteki yollar. Başka yolu yok. Sevgilerimle...

Flac, ape, wmv gibi formatlar kayıpsız olarak adlandırılırlar. %100 CD kalitesinde olmasa da, insan kulağının ayırtedemediği bir kayıpla riplenmiştir bu formatlar. Ciddi bir hi-fi ya da audiophile tarzı bir sistem kuracaksanız, bilgisayara bağlamak saçma olacaktır. Flac ve mp3 arasında fark yok diye iddia edenler de var, ama kendi tecrübelerimle çok ciddi bir fark algıladığımı söyleyebilirim. Özellikle iyi bir ses sisteminiz varsa, ya da Sennheiser, Grado, Koss gibi üstün bir kulaklığınız varsa, özellikle sesi biraz açtığınızda basların daha doygun, tizlerin ise daha parlak olduğunu farkedeceksinizdir. Midlerde de farkediyordur elbette. Eğer orjinal CD alma durumunuz yoksa ve ille de hi-fi bi sistem kullanacağım diyorsanız, flacları wav'a çevirip audio cd yapma şansınız da var. Şimdi hangi programlar vardı hatırlamıyorum, ama bu çevirmeyi yapan birkaç tane duymuştum. Ben bilgisayardan foobar2000 oynatıcısıyla dinliyorum, tek dosya ve .cue olan bitişik flacları da çalarken parçalara ayırıyor bu program. Aksi takdirde winampta falan dinleyecekseniz, sizin bu dosyayı manuel olarak bir program vasıtasıyla parçalara ayırmanız gerekiyor.

Bir de her yerde olduğu gibi, bu olayda da afedersiniz piçlik yapanlar mevcut. Adam alıyor mp3'ü flac'a çeviriyor sonra siz de flac dinliyorum diye seviniyorsunuz. Nadir de olsa böyle tatsız şeylerle karşılaştım.

Bir de Sandisk Sansa Clip portatif müzik oynatıcının flac desteği bulunmakta, ipod'larda ise flac değil, ama ipodun kendi formatı "alac" şeklinde kayıpsız bi formatla dinleyebiliyorsunuz. Benden bu kadar. :)

Son olarak, bir vinyl flac, dijital ortamda dinleyebileceğiniz en iyi formattır. Aşmıştır hatta. Ama malesef sadece Iron Maiden gibi büyük gruplarınki yaygın olarak bulunabiliyor. Ya da ben araştırırken öyleydi. Tool'a hiç rastlamamıştım mesela.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
flac

Audiophile, hi-fi tarzı bir ses sistemi almamı tarih yazmaz, zira bütçemizi çok çok çok aşıyor. İleride -belki- sennheiser'ın bütçeme uygun olan kulaklıklarından alabilirim. Sandisk sansa clip i Türkiye'de her yerde bulabilir miyiz peki? Mesela Kayseri'de :roll: . İpod um ya da başka bir mp3 oynatıcım yok ama hani belki ileride alırsak flac oynatan medialara bakarız inşallah yani.

Esasen, demeye çalıştığım, bizim gibi musiki sevdalılarının flac dinlemesinin manevi açıdan faydası ne olur tam olarak? Yani evimizde hi-fi bir sistem yok, adam akıllı bir stereo sistem de yok. Kulaklıkla -en azından sennheiserın düşük bir modeliyle :oops: - bu işten verim alınır mı yani.

Bir sitede tesadüf eseri (flacshare.com, başka kaynak da bilmiyorum, taringa var ama orada da fazla yok) Dire Straits in -ki sevdiğim bir gruptur- vinyl rip flaclarını buldum ama burada Iron Maiden gibi çok sevdiğim grubun plak-ripleri yok. :(

Son olarak, 320 kbps lik mp3lerle 128 ve 192 likler arasındaki farkları bariz farkedebiliyorum :p . Yani artık mp3ler beni çok rahatsız ediyor. flac bu konuda bir nevi yardımcımız oldu diyebilirim. Tüm dostlarımın tavsiyelerinin devamını bekliyorum :) . Sevgilerimle...

Sennheiser'ın kulaküstü modeli hd 201 kullanıyorum, 50-60 lira arasında bir fiyata bulunabiliyor. Media Markt'da ucuzdu, D&R da biraz tuzlu. Daha düşüklerini denemedim, mx160'ı falan. Ama kullanan bir arkadaşım farkettiğini söyledi. Onu 20 lira civarında bulabilirsin, ama o kulakiçi bir kulaklık. Sandisk Sansa Clip ise Careffour'larda vardı geçen sene, şimdi bilmiyorum.

hd 201 sennheiser modeli 80-90 TL küsur fiyatında yahu. dediğin gibi 50-60 tl değil :roll: gerçi 50-60 TL de pahalı ya. daha ucuz ama kalitesi tatmin edici sennhesier (yahut başka markalar da olabilir, bundan başka kaliteli marka yok mu dünyada:D) modelleri yok mu? :cry:

bir de flac formatında müzik dinleyen fazla kişi yok herhalde bu forumda. başlığa yorum yapılmadığına göre :? . sevgi, saygı muhabbetlerimle...

D&R'da bile 68 lira, 90 lira nerede gördün merak ediyorum. :D HD 202 ile karıştırmayasın sakın. Daha aşağısı işte kulakiçi mx 160 falan var. 18-20 lira arası.

Başka marke Grado ve Koss var. Bir de AKG. Rock-Metalde en iyileri Grado, ama fiyatını hiç söylemeyeyim 50 lira çok geldiyse. :D Koss'un da çok ucuz bi modelini kullandım, piyasadaki ucuz sonylerden iyiydi.

http://www.sanalmarketim.com/urun/6...fd8e11b4d3/SENNHEISER-HD-201-Gaming-Kulaklik-

Bu sitede 12 ay taksitli fiyatı dediğim gibi yani :? Ben mi yanlış okudum yoksa :) . Elmasepeti diye bir site var orada daha ucuz, bir de hd 202 nin tasarımı daha iyi. Stokta kalmamış diyor ama, demek ki 202 daha iyi bi kulaklık :D

Grado nun 350 ytl lik kulaklıkları varmış ki, aman aman, hiç bakmıyayım en iyisi ben. Her neyse, efendim, FLAC diyorduk biz. Bu devirde gerçi plak da kalmadı ya. Pikap falan arasak da bulamayız değil mi :D

O Normal hd 201 değil, "hd 201 gaming" kulaklık. Fark var arada. Ayrıca hd 201 daha ucuz olmasına rağmen, birçok testte hd 202'den daha üstün olduğu kanıtlanmış bir modeldir. Aşırı bas fetişisti değilseniz hd201 daha dengeli sesiyle ve fiyatıyla hem daha ucuz hem de daha iyidir. :)

Sağolasın yahu, senden başka yazan, yardımcı olan yok. Sennheiser ın px 200 ü varmış, onun hakkında ne söylersin. Öğrenelim iyice de ileride ona göre karar veririz.

150 lira falan o model galiba. Öyleydi diye hatırlıyorum. Eğer ola ki o fiyata bişey alacak olursan 20-30 lira daha koyup Grado SR 60 al. Audiophile'liğe giriş seviyesinde bir model diyorlar, bu çok önemli bir ünvan. Grado rock ve metalde Sennheiser'den çok daha etkinmiş deniyor. Ben almayı düşünüyorum yaz sonunda falan. Aslında bu model yurtdışında gayet uygun fiyatta, ama doların düşmesine rağmen bizdeki fiyat uçuk bayağı. Bir tek elmasepeti satıyor galiba Grado kulaklık. Başka yerde varsa da ben bilmiyorum. Tabi 2000 liralık modeller de yok değil audiophile seviyede. :D

Fiyat/performans olayında en çok övülen marka Koss bu arada. Ama Kayseri'de bulunur mu bilemeyeceğim, ya da kredi kartı falanla da olabilir belki.

Sitelere bakıyorum, sennheiser ın px 200 leri bile stokta kalmamış yahu, nereden bulacaksak bunları. Istanbula, Ankara ya, İzmir e büyük şehirlere gitmek lazım alabilmek için. Desene senin bütçene uygun sennheiser henüz üretilmedi :) .

Grado sr 60i modeli de stokta yok. Enteresan :) . Bu gençlik demek ki kaliteli sesten, müzikten anlıyor :) .

O değil de, ileride iş güç hayatına atılınca, pikap falan alacağım Allah izin verirse. Yıllardır hayalimdir bu. Millet digital çağa ayak uyduruyor ama inan ki buralarda satılsa, yılda bir plak alırım, ama alırım yani. Ülkemizde plak artık satılmıyor bildiğim kadarıyla. Satılsa bile benim dinlediğim grupların plaklarını bulmak imkansız gibi. Bu plak çağını yakalamak adına geç doğmuşuz -teşbihte hata olmaz- :oops: . Babamızdan kalan bir plak, eski bir pikap dahi yok. :cry:

Orjinal cd'leri flac'a çevirmek istiyorsanız, Easy CD-DA Extractor programını öneririm. Tam sürümü 50 dolar falan ama sitesinden 30 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz. Flac çalan mp3 çalarlar içinde Cowon D2 Plus ve Creative Zen X-fi 2 var. Ben Cowon D2 Plus alacağım. :) Kulaklık olara bana Sennheiser Cx300 II'yi önerdiler.

panik_431 kardeşim, senin dediğin cowon markanın ve creative medya oynatıcı Türkiye'de nerede satılıyordur, bir de o modellerin tam adı -eksiksiz olarak- nedir? Rahatça bulabilir miyiz, malum biliyorsun, buralarda yok. Bir de, söylediğin kulaklık da pahalı. Aeonian_Lich in dediği kulaklıklarda pahalıydı. Napacağız bilmiyorum. Elimdeki 10 yıllık sony kulaklıkla (walkman in içinden çıkan:D) yola devam.

Bahsettiğim mp3 çalarları şu adreslerden teğmin edebilirsin

Cretive Zen Xfi 2 (16 gb. tabii, sitede 8 ve 32 gb'lığıda mevcut)

http://www.genismarket.com/33-creative-labs-zen-x-fi-2-16-gb-mp3-and-video-player-fiyat-329-tl.html

Cowon D2 Plus (16 gb. Sitede 8 gb'lığıda var)

http://www.genismarket.com/56-cowon-d2-16-gb-mp3-player-siyah-fiyati-329-tl.html

İlk önce, bahsettiğim iki mp3 oynatıcınında hafızaları arttırılabilir. Cretive Micro SD hafıza kartı destekliyor ve 32 gb'a kadar hafıza kartını sorunsuz çalıştırır, daha yükseğiğini çalıştırmaz. Cowon ise SD kart destekliyor ve hafızasını sınırsız arttırabiliyorsun. Linklerini verdiğim site güvenilirmiş. Alanlar var, memnunlar. Kredi kartın yoksa, kapıdan ödeme seçeneği bulunuyor.

İyi bir kulaklık istiyorsan, paraya kıymalısın. Ha, Creative'in içinden kaliteli kulak içi kulaklık çıkıyor, ama seni ne kadar idare eder, bilemem. Cowon da ise normal kulaklık çıkıyor. Birde iki üründe de şarj makinası yok, mp3 çalarların yanında gelen usb kablo ile pc'ye bağlayıp, şar edebilirsin. Yok pc den olmaz dersen, piyasada usb kabloların ucuna takılan, mp3 çalarlar için üretilen envai çeşit şarj aletleri dolu.

Mesela:

http://www.hepsiburada.com/oem-usb-...etails.aspx?categoryid=98045&productid=bs0248

Yukarıda ki ürünü mp3 çaların yanında gelen usb kabloya takarsan, aleti prizden şarj edebilirsin.

Birde benim linklerini verdiğim satıcı aletleri amerika dan getiriyor. Eğer siteye güvenemediysen, Creative Zen-Xfi 2 8gb'i hepsiburada.com dan alabilirsin. Tabii dediğim siteye göre pahalı.

http://www.hepsiburada.com/creative...etails.aspx?categoryid=9181&productid=bd56090

45 - 50 lira bir kulaklık için pahalı sayılmaz aslında. Yani garantili en kötü kulaklığı 10 lira civarında alıyorsun. Ama o adı üstünde kötü bir kulaklık oluyor. İdare eder bi kulaklık için en aşağı 20 lira bayılmak gerekiyor. İyi olsun diyorsan da işte 45 lira gibi bir parayı gözden çıkarmalısın. Tabi iyinin de dereceleri var, başkasına göre de 200 liralık Grado ya da Sennheiser modelleri iyidir, 500 liralıklar süperdir, 2000 liralık ise mükemmeldir. Bir de 45 lira birikir bir biçimde ya, yani öyle abartı bir meblağ değil bence. Sandisk'leri 50 lira civarına bulabilirsin. Ama 16 gblıkları tuzludur tabi. Hergün bilgisayardan playlisti değiştiririm diyorsan 2 veya 4 gb da yeterli olacaktır kanımca. Yukardaki playerler baya tuzlu, ama onlar video da oynatıyorlar, ondan pahalılar esas. Gerçi verilen linke baktım, wav diyor ama flac veya ape desteklediği yazılmamış. Sandisk Sansa Clip'in gözünü yiyim. :D

Sandisk Sansa Clip'in hafızası arttırılabiliyormu? Şarj full olduğund akaç saat müzik çalıyor? Ses performansı nasıl?

Fiyatı uygunmuş, kafama yatarsa, Sansa Clip+ alırım.

Hafızası galiba arttırılamıyo, bende de yok henüz. :D Ama 4 gb 10 flac albüm demek. Benim için yeterli. Kendisi için ipod killer deniyor. Ses kalitesi tam bir canavarmış. Yabancı review de okudum bir ton, mucize gibi diyorlar o kadar ufak bişeyden öyle bir ses çıkması. Ama sanırım bize gelenlerde yazılım sesi biraz kısıtlıyormuş, ama internetten indirebileceğimiz bi programla kolaylıkla override yapabiliyoruz. Şarjı da galiba 15 saat gidiyordu. İşin özeti fiyatına göre çok iyi bir alet deniyor birçok platformda.

Sandisk Sansa Clip'in FLAC formatında müzik dinlemeye uygun olan modellerini, kredi kartımız olmadan satın alabileceğimiz siteler hangileridir? Yani en ucuza satış yapan sitelerden bahsediyorum. Şu an için kafama Sandisk Sansa Clip yattı fakat ileride alabilirsem alabilirim -inşallah-.

Şarkıların bu media'da çalması için umarım ayrı bir yazılım yüklemeye gerek yoktur. Bu işlerden anlamam çünkü. Bir de şarkıları yüklemek için kişisel bir bilgisayarımızın olması gerekiyor sanırım, öyle değil mi? :) Ayrıyeten, bahsettiğiniz sansa clip'in modeline baktım, özelliklerinde flac formatından bahsedilmemiş :? Ya da benim gözümden kaçtı. Aşağıda linkini verdiğim sitedeki fiyatlara bakınız, bu da az ucuz değil hani. Aypod kadar pahalı mübarek neredeyse :LOL: En ucuz sansa böyleyse biz sansa da alamayacağız bu gidişle :LOL:

http://www.hepsiburada.com/liste/department.aspx?sp=brand=sandisk&CategoryID=9181

Careffour dışında nereden bulunabilir bilmiyorum. Ayrıca sonda verdiğin linkler Sandisk Sansa Clip değil. O zaman philips 55 inch bilmemne model televizyon diyeyim sana 5000 liraya, sen 37 ekran bi philips bul bak ama philips 5000 lira değilmiş, 150 liraymış de. :D Aynı mantık, modele bak markaya değil. ;) Geçen kulaklık muhabbetinde de farklı bir modeli örnek göstermiştin de, biraz dikkat lütfen. :)

Şarkıları yüklemek için kişisel bilgisayarın olmalı tabi ki. Başka nasıl olabilir ki? İnternet cafeden indirsen ertesi gün silinir indirdiklerin sana özel temizlenmeyen bilgisayar tahsis edeceklerini sanmıyorum. :LOL:

Geri