Elektro Gitarı Parmaklarla Çalmak

Atalay demiş ki:
Parmakla çalarsan sesler boğuk çıkar.
Power chordlarda zorluk çekersin, ve hızlı soloları atamazsın.

Evet, şimdi tel telde İ ve M parmaklarımı en hızlı şekilde kullanmaya başladım ama Pena kadar hızlı olamadım. ;)

Anlaşılan o ki Pena becerisi mutlaka geliştirilmeli. :)

Herkese yorumları ve önerileri için teşekkür ediyorum. :)

casimiro demiş ki:
Atalay demiş ki:

Yani çok kabaca bir sorun olmaz değil mi?

Parmaktan kastım pena kullanmamak ve yeteri kadar tırnak ile çalmak.
P, İ, M ve A parmaklarımı kullanıyorum pena yerine.

Ben yoğun olarak elektro gitarda böyle çalışıyorum.

:) Hani konumda da yazdığım durumlardan dolayı sizlere bi danışayım dedim. :)
Eğer büyük bir sorun olmuyorsa ben aynen böyle devam etmeye karar alacağım. :)

Sorun olur.

İlla ki parmaklarını da işin içine katmak istiyorsan chicken picking öğreneceksin, fusion çalan gitaristlerin kullandığı bir teknik, pena ile birlikte m,a,e parmaklarını kullanıyorsun. Bir kere serçe parmağını sadece parmakla çalarken hiç kullanmıyorsan parmak tekniğinde bile sorun var demektir senin.

Ya da thumb picking diye bir olay var, başparmak tırnağı-kenarı pena gibi kullanılıyor, genelde bassçılar kullanır. Böyle çalan gitaristler de var. Ancak asla penanın temiz ve tutarlı vuruşlarını elde edemeyeceksin. Artificial harmonic(pinching) yapamayacaksın, sert tuşeli çalamayacaksın. Bassta tercih edilebiliyor bu teknik, çünkü tellerin arası parmağının rahatça girebileceği kadar geniş.

Ayrıca bunlar ders almadan ve gitara iyice hakim olmadan adam gibi öğrenilip kullanılabilecek teknikler değil. Boşuna demiyoruz ders al diye.

casimiro demiş ki:
Atalay demiş ki:

Yani çok kabaca bir sorun olmaz değil mi?

Eğer büyük bir sorun olmuyorsa ben aynen böyle devam etmeye karar alacağım. :)

Sevgili casimiro, gitar denen uzun yola yeni girmiş bir arkadaşımız olarak karşılaştığın ilk teknik problemde, üstelik soruna burada elektro gitar penayla çalınır denilmesine rağmen hala kaçış yolu arıyorsan ileride daha büyük problemler yaşayabilirsin. Bend yapmak zor geldiğinde de "direk notayı çalayım bendle ne uğraşacağım" sweep picking zor geldiğinde "akor gibi çalarım ne olacak" mı diyeceksin? Dünyadaki gitaristlerin belki yüzde 99'u penayla çalar geri kalan yüzde 1'i de pena tekniğini bitirmiştir de üzerine bir de karmaşık arpej ve bazı özel ses aralıkarı çalmak için parmak tekniği geliştirir..
Ortada bir tercih meselesi yok net bir pratik var, bence acaba olur mu diye vakit kaybetmeden çalışmalarına devam et.
Kolay gelsin. :)

:) Bunca yorum beni oldukça tatmin etti. :)
Şimdi çok çok iyi bir şekilde doğru olan tercihi anlıyorum. :)
Madem elektro gitar çalıyorum ve elektro gitarda kararlıyım o halde bu yolda öncelikle pena ile çalmamı çok iyi geliştirmem gerekiyor. :)

Bu forumda aklıma takılan bir çok şeyi sordum ve her farklı kişiden işime yarayacak bir çok şeyi öğrendim.
Bu konumda da farklı kişilerin yorumlarından birçok şeyi öğrendim. :)
Her şey için teşekkür ediyorum ve gelecekte soracağım diğer sorularımın cevapları için de şimdiden bir kez daha teşekkür ediyorum. :) :)

çaldığın tarza göre değişir hangisini tarzınıza oturtursanız onla çalmanız daha idealdir. çok akor partisyonları içeren şarkıları penayla çalmak zor olduğu gibi çok hızlı solo ağırlıklı şarkıları penasız çalmak zordur. en güzel örneklerden biri olarak aşağıdaki videoyu koydum. 3 tel parmak ve bir ritim kutusu adamın tarzına yetiyor. dediğim gibi tarz meselesi

http://www.youtube.com/watch?v=zi_0k3hzNS4&a=tRkaIlGs4qo&playnext_from=ML

guitarology demiş ki:
Jeff Beck,Mark Knopfler vs. gitarcıları dinlemeni tavsiye ederim. Bu adamlar pena kullanmayan gitarcılar arasında sivrilen tipler. Knopfler çok çok iyi. Kült olmuştur artık,bıktırmıştır belki ama yine de söyleyeyim. Sultan's of Swing dinle. Hemen bunu okur okumaz youtubeden falan bul ve izle. Kuralcı olmamak lazım kanımca. Atıyorum; Bora Uslusoy ya da Frank Gambale kesinlikle serçe parmağı gitar gövdesine dayamazlar. Ancak Knopfler,Malmsteen vs. tipler de serçe hatta yüzük parmaklarını bile dayıyorlar. Bence bu konu zamanla şekillenecek bir durum. Penasız rahat ediyorsan penasız çal.

***Faideli ve çok doğru bilgi :Klasikten başka gitar parmakla çalınmaz. Ayriyetten bütün gitarların tonu yıllar geçtikçe oturur,ağacı kurur ve oturur. Bi daha da kalkmaz nalet oradan. Biraz emrivaki kipinde yazdım ama emin ol niyetim o değil. Genel havaya uyayım dedim.

:) Var ya açmış olduğum bu konu sayesinde o kadar çok şey öğrendim ki,
Pena ile mi Parmak ile mi diye sormak istemiştim ama hemen hemen yorum yapan herkesten çok farklı şeyler öğrendim. :)
Önerilerinizden gerek ünlü gitaristleri gerek pena tutuş tekniklerini ve youtubeden bu tür önerileri araştırırken tesadüfen daha birçok yararlı bilgiyi öğrendim. :)

Herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. ;)

guitarology demiş ki:
***Faideli ve çok doğru bilgi :Klasikten başka gitar parmakla çalınmaz. Ayriyetten bütün gitarların tonu yıllar geçtikçe oturur,ağacı kurur ve oturur. Bi daha da kalkmaz nalet oradan. Biraz emrivaki kipinde yazdım ama emin ol niyetim o değil. Genel havaya uyayım dedim.

dostum bir sürü adam saymışsın elektroyu parmakla çalan sonra klasikten başka çalınmaz demişsin :) bir tezatlık var burda anlayamadım.

guitarology demiş ki:
Ancak Knopfler,Malmsteen vs. tipler de serçe hatta yüzük parmaklarını bile dayıyorlar.

Tavsiye edilmez. Adam yıllarca bu şekilde çalmıştır, bu şekilde alışmıştır. Hiçbir gitar hocası parmakları yaslamana, açmana izin vermez. Zaten malmsteen ders almış, okulunu okumuş bir adam değil. Çalmayı kendi kendine öğrenmiş bir gitarist.
http://www.tuckandpatti.com/pick-finger_tech.html
Şu linkten Tuck Andress'in bu konuda yazdığı detaylı bir makaleye ulaşabilirsiniz.
Parmakların açık ve yaslı olması elin açısal momentumunu artırır. Temel sebep bu. Aynen kendi etrafında kolları açık dönen patencinin kollarını kapatınca hızlanması gibi.

PhoibosApollon demiş ki:
Yazdığımı okudun mu acaba? ;)

Penayı nasıl tutuyorsun, ya da elini nasıl konumlandırıyorsun bilemiyorum, ama elinin dış kenarını köprüye yaslayacaksın zaten. Hem pena vuruşlarında referans olması için, hem de gerektiğinde telleri susturabilmen için. Elin havada serbest olmayacak yani.

Bunun haricinde parmaklarını(orta yüzük ve serçe) içeri doğru kapalı tut. Açık olmasın. Serçe parmağını da gövdeye falan dokundurma.
bu bahsttiğin şey özellikle les paul larda çok işe yaramakta ama benim gibi floyd rose köprülü gitarın varsa hayli zor oluyo..

ftratocaster demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:

Penayı nasıl tutuyorsun, ya da elini nasıl konumlandırıyorsun bilemiyorum, ama elinin dış kenarını köprüye yaslayacaksın zaten. Hem pena vuruşlarında referans olması için, hem de gerektiğinde telleri susturabilmen için. Elin havada serbest olmayacak yani.

Bunun haricinde parmaklarını(orta yüzük ve serçe) içeri doğru kapalı tut. Açık olmasın. Serçe parmağını da gövdeye falan dokundurma.
bu bahsttiğin şey özellikle les paul larda çok işe yaramakta ama benim gibi floyd rose köprülü gitarın varsa hayli zor oluyo..

şahsen 7 senedir hem sabit köprülü hemde fr li gitarlar kullandım , belirtilen şeyde hiç bir sorun yaşamadım yaşamıyorum da, sizinkisi bence oturmuş bir teknik hatası ki düzeltilmesi de çok zor olur yanlış öğrenilen birşeyi gitarda :)

ftratocaster demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:

Ne açıdan zor oluyor? Bu arada biri edge-pro öbürü OFR'li olmak üzere iki adet gitara sahibim, elimden de epey bir gitar geçti, herhangi bir zorlukla karşılaşmadım. Sadece bazı sabit köprü tipleri elimi rahatsız edebiliyor.

Parmak ile çalarken şu tek parmak penalarından da deneyebilirsiniz, sadece bir fikir...

Ben de ara sıra serçe parmağımı gitarın gövdesinde buluyorum, onu engellemek için ayakta çalıyorum veya otururken kolumu gitarın contour kısmına yaslayarak engelliyorum.

Pena olayı ise bambaşka bir olay; penanın tutuşu, şekli, materyali, kalınlığı... Evde 45-50 tane farklı pena var hala müzik marketlere girince yeni pena alır denerim :D

Geri