kablo modem+router = mavi ekran hatası ne yapmalıyım?

merhabalar.4 ay önce kablo modem + router aldım çünkü sizinde bildiğiniz gbi türksat wireless modemleri oldukça pahalı. bu yüzden normal bir kablo modemi aldım kablosuz kullanmak istediğim içinde yanında router aldım. ikisinin markasıda aynı birbirine uyum göstermesi açısından. fakat bu bnm bilgisayarımda modemler açık iken bilgisayarı açamyrm direk mavi ekranla karşılaşyrm. modemleri kapatıığımda ise normal olarak açlyor bilgisayar bnde hemen ağ bağlantılarından bağlantımı kesiyorum. buna herhangi bir çözüm bulamadm yapmam gereken en mantklı şey gidip bitane wireless adaptör almak zorunda kaldım. şimdi o adaptörle sorunsuz bağlanıyorum fakat oda beni sıktı bilgisayarı diğer odaya taşırken bna usb sorunu çkartıyor 10 kere sök tak yapıyorum:S ayrıca bilgisayarım diğer bütün kablosuz modemlerde kendi virelesini görebiliyor ki bnmkide ne şansszlıktır bu yola başvurmak zorunda kaldım. vatanbilgisayara gittim ordaki bir çalışan router ayarlarının değiştirilmesi gerektiğini söyledi bu ayarların nsl yapılacağını bilen bu işten anlayan birisi varmı? bilgisayarcıya gidiyorum onlar zaten amele gibiler hiçbirşey bilmiyorlar bu sorunu çözebilene helal olsun bşka bşi demyrm:D teşekkürler şimdiden;)

Merhaba wboard

öncelikle modem ve routerın tam markasını yazarmısın?

ve mavı ekrana düşme sebebi ise

driver kurulumu yaptıysan driverin uyumsuzluğundan kaynaklanıyor

veya driver kurulumu yapmadıysan donanımındaki başka bir adres ile çakıştığından mavi ekrana düşüyor olabilir. çünkü router ayarları windowsu mavi ekrana düşürmez en fazla bağlantı problemleri ortaya çıkarır

anladığım kadarı ile windows xp kullanıyorsun.

bana aldığın cihazları , kullandığın işletim sistemini ve router a ayar yaptıysan yaptığın ayarları buraya yazarsan sana yardımcı olabilirim

• Konu Sahibi Konu Sahibi
abi şimdi modemim bu

NetMASTER CXC-150 Uydunet Kablo Modem

NetMASTER CXC150 kablo modemin Tak&Çalıştır özelliği ile Kablo TV şebekesinden internet erişiminizi çok basit bir şekilde sağlarsınız. Cihaz üzerinde bulunan USB veya ethernet portu üzerinden istediğiniz bağlantıyı yaparak evinizde bulunan bir bilgisayara erişim sağlayabilir.

Teknik Özellikleri
USB 2.0 ve Ethernet portlu
100-240VAC gerilimleri arasında çalışabilir
Web arayüzü
Küçük boyutlarda tasarım
Kablo TV hattı için F-bağlantısı
Çoklu kullanıcı desteği
RSA ve 56 bit DES veri şifreleme güvenlik özelliği
Kablo üzerinden veri sistemi arabirim spesifikasyonları (DOCSIS) uyumluluğu sayesinde çoğu kablo hizmet sağlayıcıyla karşılıklı çalışabilirlik olanağı
Hizmet sağlayıcısı desteklediği takdirde kullanıcıya doğru (download) 42.88 Mbps'e ve merkeze doğru (upload) 10.24 Mbps'e kadar çıkabilen iki-yollu veri hızları
SNMP şebeke yönetim desteği
Uzaktan izleme için özel DHCP sunucusunu destekler
Kolay kurulum ve yükleme için “Tak ve Çalıştır” özelliği

routerimde bu

NETMASTER WDS-300N WIRELESS AP-ROUTER

# 4 Ethernet Port (10/100 Mbps MDI/MDX)
# 802.11n teknolojisi ile 300 Mbps’e kadar performans
# 802.11b/802,11g
# 802.11n Draft 1.0 uyumlu
# 2T (300 Mbps) / 2R (300 Mbps)
# Değişken Güç (3 Seviye)
# Evrensel Tak ve Kullan desteği (UPnP)
# WDS (Kablosuz Dağıtım Sistemi)
# WPS (Wireless Protection Setup) desteği
# 64/128 bit WEP şifreleme
# WPA/WPA2 şifreleme
# 802.1x Kimlik Denetimi
# MAC adres doğrulama ve SSID devre dışı bırakma
# MAC Adres Filtreleme
# VPN geçiş desteği (PPTP, IPSec ve L2TP)
# Köprü/Çoklu Köprü Oluşturma desteği
# QoS desteği
# SSID Yayın Devre Dışı Bırakma
# Şifre Korumalı yapılandırma erişimi
# 2 adet 3 dBi kazançlı anten
# Değiştirilebilir anten

ilgilendiğin için teşekkr ederim bayadr kimse bşi yazmyo

Hocam şimdilik şunları yapıp bir dener misiniz.

Anladığım kadarı ile wirelessi kullanmak istiyorsunuz o zaman şunu deneyip sonucunu söyleyebilir misiniz?

önce kablo modemi çalıştırın fakat kablosuz adaptörü kapalı tutunuz hala mavi ekran hatası vericek mi? Bunu deneyebilir misiniz?

Sonra bu kablo modem tak çalıştır bir modem ve buradan yola çıkarak driveri windowsun kendisinden yükledi ve bu driver muhtemelen uyumsuzluk yaratıyor.

tavsiyem yukarıda söyledigimi bir deneyip bana neler olduğunu söyleyin eğer kablo modem tek başına çalışırken kitlenmeyip kablosuz adaptörde calışırken mavi ekrana düstüğünde demek oluyorki iki modemde de DHCP protokolü çalışıyor. o yüzden kablo modemdeki DHCP ve koblosuzdaki DHCP işletim sistemindeki DHCP protokolunu kullanmaya calıstıgı ıcın mavı ekrana dusurebılır.Boylelıkle kablo modemdekı DHCP yı kapatıp çakışmeyı ortadan kaldırıp sorunu çözeriz.

eger bu olmuyorsa ınternetten kablo modemın drıverını guncellestırın boylelıkle drıver uyumsuzlugundan kaynaklanıp kaynaklanmadıgını bulabılırsınız.

siz şimdilik bu dediklerimi deneyiniz ve sonucu yazınız ben iş çıkışı araştıracağım.

Saygılarımla.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
abi bn bunları kendi cdlerinden yükledm ztn bilgisayar otomatik olarak driver yüklemiyor. ayrıca tam iyi anlatamadm bn sanrm. kablo modemi yalnzca kablo ile bağladıımda herhangi bir sorun yok. hiçbir bilgisayarda vermiyor. fakat routeri takıp bnm bilgsayarn wireless özelliğini açtğmda ise bilgsayar direk mavi ekran veriyor. bilgisayarım biraz esmi model bu arada ibm kullanyrm. fakat yeni bilgisayarlarda bu sorun olmyor. ama duyduum kadaryla modemin değil routerin ayarlarıyla ilgiliymiş.ama ynede senin söyledğin şeyi deniycem;)

hemmmm şimdi anladım mevzuyuuu :)

Hocam şimdi şöyle yaparsak düzeliceğine inanıyorum.

öncelikle kablosuz routerin içinde de , kablo modemin içinde de DHCP protokolu var eğer kablosuz routeri kullanmak istiyorsan kablo modemin içindeki DHCP protokolünü kaparsan iki protocol çakışmaz. Çünkü ikiside IP dağıtmaya çalışıyor çakışıyor kablo modemin içindeki DHCP yi kapat bunu bir deniyelim.

eğer buda işe yaramazsa tek seçenek kalıyor. Yeni PC lerde sorun olmuyorsa senin leplepte sorun oluyorsa wireless adaptörü ya bu bağlantı modelini desteklemiyor yada driverinde problem olabilir.

bu iki kablo ve kablosuz modemi aldığında işletim sistemin formatlımıydı? bence yukardakileri bi dene ama haberini bekliyorum bu işi çözücezz :)

eğer olmazsa bence temiz bir format öneririm. ama aklımda birçok seçenek var :) dediklerimi bir deneyip söylersen format hariç sana bir güncelleme göndericem windows XP için onu bir kurarz ama once kablo modemdeki DHCP yi kapatabilirsen çok iyi olur. haberini bekliyorum hocam

görüşmek üzere.

hocam az sonra cikicam

modemin icine girmek icin

-> başlat

-> çalıştır

kısmına geldıgınde

-> cmd

yaz ve sonrasında "ipconfig"yaz orda
Default Gateway . . . . . . . . . :xxx.xxx.xxx.xxx

yazıcak bu IP senin modeminin IP si dir

muhtemelen değişmiştir burdan girebilirsin.

dediğim gibi kablo modemin DHCP sini kapat bi dene sonra olmazsa diğer seçeneklere geçicez ;)

hocam şimdi uçağa bniorum sayfa gösterilemiyor diyorsa internetten IPScanner indir zaten evde bir sen birde modem bağlı

makinanın IP si değilde geriye kalan IP yada 2-3 IP den biri modemindir

ama bookmark a mesela 192.168.1.1 ise direk IP yaz basına http... gbi seyler girme tarayıcı otomatik girer zaten

buda olmazsa Team Viewer yaparız artık

;)

görüşmek üzere

Geri