Doğru Akor Tablosu

Birçok kaynağa bakıyorum ama aynı akor için farklı perdeler gösteriliyor.
Bana akorları doğru öğreneceğim bir link verebilir misiniz?

Yalnızca birkaç örnek aşağıda;
bar-guitar-chord-chart-1.gif

minor_chords.gif

Guitar%20Chords.png

metalhammerfa7.png

guitarchordchart1.png

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Alpay demiş ki:
eline saglik ustat tesekkurler.

:) Hehehe, yardım ararken faydam dokunmuş demek. :)

Anlamıyorum, örneğin B majöre bakıyorum, fakrlı kaynaklarda farklı yerler gösteriliyor. Başka bir akora bakıyorum, yine aynı durum. Aynı akor biraz farklı teller ve farklı perdelerde gösteriliyor.

Bana acil bir doğru akor tablosu gerek. Lütfen akorları bilen biri bana bu konuda yol göstersin.

Bir akor kalvye üzerinde birden çok şekilde basılabilir. Akoru oluşturan sesler doğru olduğu sürece hepsi de doğrudur. Drive ile çalarken boş teller pek kullanılmaz akor basarken bu yüzden bare ile basarsın. Bunun gibi örnekler.

Monster_YGT demiş ki:
Bir akor kalvye üzerinde birden çok şekilde basılabilir. Akoru oluşturan sesler doğru olduğu sürece hepsi de doğrudur. Drive ile çalarken boş teller pek kullanılmaz akor basarken bu yüzden bare ile basarsın. Bunun gibi örnekler.

Hmm, peki akor çalışmaya nereden başlamalıyım? Ayrıca aşağıdaki resimde G Majör için üç parmak değil de dört parmak kullanılmış yani ayrıyetten ikinci telin üçüncü perdesine de basılmış, oysaki ben yalnızca biliyordum ki ikinci telin üçüncü perdesi boşta olacaktı.
metalhammerfa7.png

Peki, lütfen yol gösterin de akor çalışmaya vakit kaybetmeden başlayayım ama nereden ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum.

Akor birbiriyle uyumlu sesleri bir arada çalmak demek. Senin bahsettiklerin ise genelde üçlü aralıklarla dizilmiş 3 sesten oluşuyor. ve bunları gitar klavyesinde çalmanın bir sürü farklı kombinasyonları var ve hepsi doğru.
Özel örneğe gelince, G (sol) majörde fark şu, sol majör akorunda sol-si-re sesleri beraber tınlar. İkinci telin üçüncü perdesine basınca re, boş çalınca si alırsınız, ikisi de akor içinde seslerden olduğu için ikisi de doğrudur.

martin_06 demiş ki:
Akor birbiriyle uyumlu sesleri bir arada çalmak demek. Senin bahsettiklerin ise genelde üçlü aralıklarla dizilmiş 3 sesten oluşuyor. ve bunları gitar klavyesinde çalmanın bir sürü farklı kombinasyonları var ve hepsi doğru.
Özel örneğe gelince, G (sol) majörde fark şu, sol majör akorunda sol-si-re sesleri beraber tınlar. İkinci telin üçüncü perdesine basınca re, boş çalınca si alırsınız, ikisi de akor içinde seslerden olduğu için ikisi de doğrudur.

Şimdi çok iyi anladım. Peki son olarak, sizin mesajınızın bir üstünde koymuş olduğum akor tablosundan çalışmamı önerir misiniz? Ya da sizin önereceğiniz başka bir şeye var mı?

Akor tablolarından calısabilirsiniz.
Önce temelini(am em falan) öğrenip sonra 7 lilere gecmenizi öneririm.
Ondan sonra transpoze(bare ile bir akoru basmak) öğrenmelisiniz.
Sonra suslara dimlere gecebilirsiniz.
Arpejinizi penayla ne kadar iyi oturtursanız pickingleriniz,cross pickingleriniz o kadar sağlam olur.
Ayrıca akorları bilmeden sweep picking de yapamazsınız.
Akorlardaki ritm duygusu olmadan hiç bir şey olmaz.
Akorları yalayıp yutmayan adam hakkını vererek solo atamaz.Palm mute ler cok önemlidir.Solo atarken elinizi eşiğe dayayıp calmanız gerekebilir.
Buna alışık olmanız icin palme mute calısmalısınız.
Tavsiyem herşey bittikten sonra master of puppets calmanız.
Soloya sonra gecebilirsiniz.

casimiro demiş ki:
martin_06 demiş ki:

Şimdi çok iyi anladım. Peki son olarak, sizin mesajınızın bir üstünde koymuş olduğum akor tablosundan çalışmamı önerir misiniz? Ya da sizin önereceğiniz başka bir şeye var mı?

Evet o tablo kullanılabilir, varsa Guitar Pro nun içindeki akor bölümü de güzel, daha açık seçik gösteriyor ve bir akorun tüm farklı varyasyonlarını ve eçvrimlerini görebiliyorsunuz.

:) Fakat anlayamadığım şey şu,
guitar pro'yu da indirdim ama akorlara bakıyorum da örneğin G için farklı akorlar gösterilmiş, B için farklı akorlar gösterilmiş, doğru da ben hangilerini öğrenmeye başlayacağım? Daha doğrusu, şarkıların akorlarına baktığımda örneğin Haluk Levent - Hani Benim Olacaktın'ın akorları Am-Em-Em-Am diye gidiyor, tamam ama ben Am ya da Em basarken hani Am'yi ya da Em'yi basacağımı bilemiyorum çünkü o kadar farklı Am ve Em var ki. Bu yalnızca bir örnekti.
Hani bana bir tablo verseniz ve içerisinde C D E F G A B majörler ve minörler olsa ve sizin gösterdiklerinizden çalışmaya başlasam daha iyi olmaz mı, ya da farklı bir öneri?

Teşekkür ederim martin_06
Son bir şey daha soracağım,
O tablodan başlayacağım da o halde G majörü de aynen oradaki gibi basayım değil mi? Yani orada ne gösteriliyorsa aynen öyle yapayım değil mi, hiçbir şeyi değiştirmeden -ki zaten tabloyu siz incelemişsinizdir?

G majörü nasıl seviyorsan öyle bas.
Ama şunu diyeyim, tiz partilere 3lü aralıktaki sesi
koymak akorun hissiyatını daha güçlendirir. G major akorunda 3lü aralıkta si var yani ikinci telin 3. perdesine basınca çıkan ses. Aklında bulunsun.

Samimi bir soru sormak istiyorum:).Guitar Proyu açıp tab okurken gösterilen yerleri bastıgınızda hiç isimleri söylerek basıyormusnuz :)Yani kaç kişi bunları ezbere bilip ezbere çatır çatır basabiliyordur xS

:) hehe, güzel bir soru olmuş. :) Ben cevap vereyim, daha o programı yeni kurdum akorlara bakmak için ve anca 3-4 kere çalıştırmışımdır. :)

Geri