Klasik Kitaplar

klasikler... bir türlü okuyamadığım kitaplar... o kadar azimle başında saatlerimi tüketmeme rağmen bir türlü ısınamadım...
bu arada Sofinin Dünyasını okuyup beğenenler için bir de Markus Teideman'ın (yanlış yazmış olabilirim) Felsefika adlı kitabını öneririm... felsefeyi hiç sevmeyenlere bile az çok felsefe sevgisi aşılayan, alışılmış felsefe kitaplarının aksine sürükleyici, fantastik bir yapıt... (ulen, başlık klasikti ama biz felsefeye girdik, ne yapalım sağlık olsun : )

keşke klasikleri okuyabilsen. çok güzel kitaplardır. insan kendini kaptırdı mı o kitaplara bir daha vazgeçemiyor. bütün klasikleri okuma isteği doğuyor insanda

benim de en çok beğendiyim kitap
turgenyev babalar ve oğullar
balzac: gerçeği arayış
tanselus senin dediğin ketabı da alalım bakalım nasılmış

aShtraY-GirL demiş ki:
En cok etkilendiklerim:
Tolstoy - Anna Karenina
Gustave Flaubert - Madame Bovary
Anna karenina konusunda katılıyorum kesinlikle,ağlamak durumunda kaldığım tek kitap belki de...ama aynı şeyi Madam Bovary için söyleyemicem,çok sıkıcı bir aşktı bence,tam bir fransız klasiği...

rus edebiyatından hoslanan ama yeni biseyler arayan arkadaslara çernişevskiyi öneririm. her ne kadar zamaninda oldukça küçümsenmisse de okurla dialogu oldukca ilginc sanki egleniyor onunla!!!!!!!!

Klasiklerin çoğunu okumuşumdur,bunları okuyup gerçek kitap nasıl olur bilmeyenlerin piyasa kitaplara cup diye atlamasına,çok satanlar listelerinden,korsan baskısı yapılan ucube kitaplara atlamasına da hep sinir olmuşumdur,sorsanız bir madam bovary'yi bilmez burun kıvırırlar,aşk kitabı diye ismi kendinden çok satan tuna kiremitçi'yi okurlar. :kicsalla

popüler kitapların hakim olduğu şu piyasada klasik kitapların yani bence gerçek kitapların okunuyor olmasıda oldukça güzel.ama eşşekler eşşekler alır diye bir söz var.ayrıca ZeRDuSHT sofie nin dünyasını önermiş ve bencede muhteşem bir kitap.yani felsefeyle ilgilenmek isteyen herkes bu kitap sayesinde ve felsefe tarihi konusunda çok önemli bilgiler edinebilirsiniz.ayrıca franz kafakanın cezalılar kolonisi iyi kitap.

bu kitapları daha okuma fırsatı olmadı ama en kısa zamanda alıp okuyacağım. ben de Turgenyev, Balzac gidiyorum. hafiten başlayıp ağır kitaplara doğru gidiyorum. valla klasiklerden soğumiyim diye dostoyevski okumuyorum. neden diyeceksiniz. sen salak mısın niye klasikten soğuyasın. nedenini hemen söyleyeyim. dostoyevski'nin kitapları ağır.ben de klasiklerde yeni sayılırım

albert camus beni çok etkileyen yazarlardandır
13 yaşımda tüm kitaplarını okumuştum şimdi de okudum da nasıl anlamışım bu kitapları die şaşıorum
yalnız sevmediğim bi kitap var gogol ölü canlar çok sıkıcı gelmişti bana rafları toparlıorum da aklıma geldi

Balzac - Goirot Baba
Dostoyevski - Karamazov Kardeşler

Ağır bir dil seven arkadaşlara Faulkner - Ses ve Öfke 'yi öneririm.

parisiennemoonlight demiş ki:
şolohov un durgun don'unu okudunuz mu ? şiddetle tavsiye ederim
Durgun Don destansı bir yapıttır ve son derece güzeldir fakat biraz tekdüzedir ve fazla uzundur(2000 sayfa kadar).Bence Şolohov'u büyük yazar yapan Uyandırılmış Toprak'tır.Hayatımda okuduğum en iyi romanlardan biriydi.Durgun Don'u yine de ben de tavsiye ederim.
Klasikler denince yanda fotoğrafı bulundan Emile Zola'yı da unutmamak gerekir.Meyhane,Germinal ve Emek bence en iyi romanlarıdır.Germinal'in son iki paragrafında gözlerim dolmuştu.

reporter05 demiş ki:
. dostoyevski'nin kitapları ağır
Bir roman ağır olamaz sadece sıkıcı olabilir,çünkü romancının amacı okurun ilgisini çekmek olmak zorundadır.Dostoyevski'nin romanları da sıkıcı değildir.Sadece kimi zaman soyut fikirler uzayıp gidebilir,bu gibi fikirlere ilgi duymuyorsan sen de romandan soğuyabilirsin.Yine de önyargılı olma.

yok abi ne on yargisi. keske dostoyevski kitaplarini okuyabilsem ama o kitqaplari okuyabilmek icin biraz fazla kitap okumak lazaim. yani dosteyevskinin dili agir ben de hgic agir dille yazilmis kitap okumadim.

ya classic ler gibisi varmı kesilikle okunmalı diycem ama aslında buna hakkım yok yani onlar için ağır diyen adamlar yada dostoyevski ye sıkıcı diyenler okuyup beğenmeyeceklerine hiç okumasınlar daha iyi özellikle dostoyevski yi çok severim adam bazan resmen show yapıyor son olarak budalası nı okudum yani her yazar böyle değildir kitap ta (bir çoğundaolduğu gibi) esas konuyu etkilemiyecek örneğin bi mektup var hiç önemi yok denilebilir olayların gidişatıyla ilgili ama işte sanat asıl orda ne düşünceler var eşibenzeri olmayan felsefeler
dostoyevski nin delikanlısı budalası tabiki suç ve ceza sı kumarbazı
tolstoy un dirilişi savaş ve barışı kazaklar ı
gorki nin anası çocukluğum ekmeğimi kazanırken benim üniversitelerim
balzac ın goriot babası ya bir sürü var hepsini okumak mümkün olsa yada mümkün belki de

klasiklerden ilk aklıma gelenler
tolstoy_savaş ve barış(okuyana kadar anam ağladı)
dostoyevski_suc ve ceza,budala, ebedi kaca,
balzac_vadideki zambak
bunların yanında tavsiye edebileceğim
-böyle buyurdu zerdüşt_nietzsche
nietszche ağladığında-irvin yalom

bu söylediğniz kitapları mutlaka okuyacağım. allah nesip ederse bu sene klasikleri bitircem. bana balzac, turgenyev ve tolstoy'un bütün eserlerini söyler misiniz? bunların bütün eserlerini bitirmek istiyorum. çünkü bu saydığım yazarların kitaplarını okudum ve bütün eserlerini okumak istiyorum. bu arada balzac'ın gerçeği arayış kitabını okuyan var mı aranızda

Geri