Pena tekniği ?

arkadaşlar merhaba öncelikle hepinize iyi günler
evet benim sorunun şu biz bi arkadaşla stüdyoda çalışırken baya iyi bilen bi abi sen pena tekniğini değiştir yoksa o gitar 1 yıl daha dayanmaz dedi sizce aynı şeyi bir 2 arkadaş daha sölyledi sizce değiştirmelimiyim tutuş şeklim ise serce yüzük ve orta parmağım gitarın kasasına yapışık şekilde hareket ise
normal çalımlarda bilek ile parmak karışımı :D alternate picking de ise koldan geliyo sizce ne yapmalıyım birazdan ilgili fotoğraflarıda yüklerim ... :?: :?: :?: yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

METAL ve BLUES dolu günler geçirmeniz dileğiyle :!:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1305072010514j

5i05072010515j

evet bunlarda resimleri .s

Tek parmagimi ben de zaman zaman dayarim govdeye.Destek alindigi zaman daha rahat olabiliyor sag el.Cogu gitaristte gorulen bir durum rahatsan bir eksiklik hissetmiyorsan sorun yok.Gitarin omru ile kurulan iliskiyi ise hayal gucum kurgulayamadi malesef...

bu tutuş şeklini inan diğer biçok şekilden daha iyi,

ancak tuşeni kısıtlayacak bi tutuş şekli,
bunun yanında hakimiyetini arttıracak bi tutuş,
tavsiyem sadece serçe parmağın ile gövdeye tutun,.

sana tutuş şeklini değiştir diyen arkadasına pek aldırış etme, malesef etrafımızda herkes herşeyi bildiği (!!!) için sürekli yanlış yonlendiriliyoruz.

dediğim gibi,
çok doğru değil şu an ki haliyle ancak sadece serçe parmağınla destek alman durumunda bence oldukca yararını göreceksin,

gitar eskimiyor ben döve döve çalıyorum gitarlarımı.

hiç de bişey olmuyor ne olacak ki :D

lotion demiş ki:
bu tutuş şeklini inan diğer biçok şekilden daha iyi,

ancak tuşeni kısıtlayacak bi tutuş şekli,
bunun yanında hakimiyetini arttıracak bi tutuş,
tavsiyem sadece serçe parmağın ile gövdeye tutun,.

sana tutuş şeklini değiştir diyen arkadasına pek aldırış etme, malesef etrafımızda herkes herşeyi bildiği (!!!) için sürekli yanlış yonlendiriliyoruz.

dediğim gibi,
çok doğru değil şu an ki haliyle ancak sadece serçe parmağınla destek alman durumunda bence oldukca yararını göreceksin,

gitar eskimiyor ben döve döve çalıyorum gitarlarımı.

hiç de bişey olmuyor ne olacak ki :D

Ümit'e katılıyorum(+1).Serçe parmağı yeter

eksikyazdığım bir iki şey olmuş,

serçe parmağını biraz daha yukarı koymalısın,

bu tutuş şekli melodi çalarken, tek tek tellere vururken arpej yaparken ;akor çalmana nazaran daha iyi olacaktır, elini kontrol etmek için bu pozisyona da sığınma ama, parmağını koymadan da dene bakalım çalabiliyormusun :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
lotion demiş ki:
eksikyazdığım bir iki şey olmuş,

serçe parmağını biraz daha yukarı koymalısın,

bu tutuş şekli melodi çalarken, tek tek tellere vururken arpej yaparken ;akor çalmana nazaran daha iyi olacaktır, elini kontrol etmek için bu pozisyona da sığınma ama, parmağını koymadan da dene bakalım çalabiliyormusun :)
evet denedim ztn pek bişi olmadı xd :D tmm teşekkür ederim bide serceyi koyarak deniyim ((= hepinize teşekkürler

Micheal_Angelo_Batio demiş ki:
alternate picking de ise koldan geliyo sizce ne yapmalıyım

İyi bir tutuş şekli değil. Bileğin mouse kullanıyormuşsun gibi bir eksende hareket yaptığından hızlanınca kitlenir, koldan çalmaya başlarsın. Özellikle string skiplerde ve dinamiklerinde problem olur. Hız arttıkça hareketin bileğinden koluna geçtiği bir sınır hız seviyesi olacak, bu seviyede dinamiklerinde hep problem yaşayacaksın. Hareket koluna geçtiği zaman da kontrol kaybın olacak, tel atlarken problem yaşayacaksın. Bilekten çalmaya alışmalısın. Bunun için de tutuş şekilini değiştirmen gerekiyor.

Parmaklar konusunda da şunu söyleyeyim. Parmakları açık tutmanın veya gitara dayamanın hiçbir artısı yoktur. Çünkü aynı kontrol parmaklar kapalıyken de elde edilebilir, elinin yan tarafını köprüye koyduğun anda hareketler için referans alabileceğin bir nokta oluşmuş oluyor zaten.

Parmaklarını açtığın anda elinin açısal momentumunu artırırsın. Yani elin ağırlaşır, harekete karşı koyar. Bu hem hızını limitler hem de yorar.

Genelde gitara yeni başlarken yerleşir ve devam eder bu. Çünkü başlangıçta alıştırmaları ve arpejleri çalmaya çalışırken işi epey bir kolaylaştırır. ilerledikçe ayak bağı olmaya başlar.

PhoibosApollon'un dediklerine tamamen katılmakla beraberde işin içine parmağı katmanıda tavsiye ediyorum... özellikle pena tutuşun( tarzın ne bilmiyorum ama) scream atarken gitarda önemli oluyor... ama öncelikle bilek kullanmayı ardından işaret ve baş parmağının kullanmaya alışmalısın...

gitar arkadaşların dediği şekilde çalınmaz sen kulağa güzel gelecek şekilde çaldığın sürece gitar çalıyorsundur... merak edersen adını hatırlayamadım ama Bloodbath diye bi grup vardı galiba onun gitaristide güzel kurallı ve teknikli gitar çalar bi bak istersen :D

PhoibosApollon demiş ki:
Parmaklar konusunda da şunu söyleyeyim. Parmakları açık tutmanın veya gitara dayamanın hiçbir artısı yoktur. Çünkü aynı kontrol parmaklar kapalıyken de elde edilebilir, elinin yan tarafını köprüye koyduğun anda hareketler için referans alabileceğin bir nokta oluşmuş oluyor zaten.

Parmaklarını açtığın anda elinin açısal momentumunu artırırsın. Yani elin ağırlaşır, harekete karşı koyar. Bu hem hızını limitler hem de yorar.

Genelde gitara yeni başlarken yerleşir ve devam eder bu. Çünkü başlangıçta alıştırmaları ve arpejleri çalmaya çalışırken işi epey bir kolaylaştırır. ilerledikçe ayak bağı olmaya başlar.
elimin yan tarfını köprüye koyduğumda üst tellerde tam etki alamıyorum palm mute gibi bişi oluyo ama birtaz geriye koyarak çözdüm evet bu teknik çok işime yaradı ve cidden daha rahat ve hızlı çalıyorum çok teşekkürler ((= fakat şöyle bişeyde var bazen pena single coil e çarpıp duruyo onların magnetler daha dışarda ya bide biraz daha geriy çektiğimde yani biridge ile single arasına çektiğimde tremelo yüzünden geriye gidiyo ve ses bozuk geliyo teknik rahat ama böle sorunları var :S :roll: :roll: :?: :?:

Geri