Pedalını Göster Ey Turkrockcı :)

Pre/post mevzusu tam olarak nedir? Nasıl bir etkisi oluyor?
Kabin simulatorunde var boyle bir secenek. Tona olan etkiyi anlayamamistim.
Amfi 2 katmandır. Tonu şekillendiren minik lambalardan oluşan preamp, sesi yükselten büyük lambaların olduğu power amp. Fx loop preamp’ten sonra power amp’ten öncesi oluyor. Mesela delaylay pedalı preamp öncesinde bağlanırsa delayden çıkan sinyal preamp’te şekillenecek. Fx loop’tan takarsanız preamp’ten çıkan ses delay’lenecek. Sonuç farklı oluyor. Ben fx loop’tan bağlamayı seviyorum.

Bazı efekt pedalları ise 2 adet input/outputlu olur. Bu çıkışların birini pre diğerini post olarak bağlarsınız. Pedal üzerindeki bir ayarı değiştirerek pre veya posttan çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kablo sök tak ile uğraşılmaz. Genelde multifx pedallarında bu seçenek olur.

örnek pre/post:

pre > drive pedalları > post > amfi

drive > pre > amfi > post (fx loop)

pre > drive pedalları > amfi > post (fx loop)

bunu wah pedalı öncesi / sonrası vs. gibi de çeşitlendirebilirsiniz. Kısaca pedalın kablolarını sök tak yapmadan sinyal zincirinde istediğiniz 2 noktaya bağlamanızı ve pedal üzerinden kolayca istediğiniz taraftan pedalı bağlamış olmanızı sağlar.

Eskici mod on!

20200619_214251-sm.jpg

Korona olmasaydı, bu board olmazdı...

B

Gitarı birkaç şekilde çalıyorum. Birincisi cover kaydediyorum, onun için Digitech Drop -> Tuner gerekiyor. İkincisi de looper ile solo çalıyorum. Bunun için de FX loop'a giden bir looper gerekiyor. Birkaç yıl önce RC-1 almıştım, sonra bir sene sonra falan da Katana 50 aldığımda channel değiştirmek için FS-6 almıştım. Şimdi Katana 100 alınca channel değiştirmek için GA-FC kullanıyorum, FS-6'yi da RC-1'e bağlıyorum.

FS-6 kullanımıyla alakalı iki sorun var: birincisi pedalın güç girişi yok, sadece pil ile çalışıyor. Bunu çözmek için 9V pil başlığı ile güç soketi alıp kutupları doğru denk gelecek şekilde uç uca ekledim (lehimledim) ve pedal artık gün kaynadından beslenebiliyor. (ek 1)

İkinci sorun da RC-1 - FS-6 bağlantısı TRS kablosu ile yapılıyor ve piyasada benim görebildiğim kadarıyla L uçlu TRS kablo yok. Onu kendim yapmam gerekti. (ek 2)

Board'un son hali aşağıda. İlk boardum. Board Joyo marka. Açıkçası bu kadar basit bir alete bu kadar para vermek biraz koydu. Bunu rahatlıkla üretebiliyor olmamız lazım diye düşünüyorum. Belki bir gün ben girişirim böyle bir işe.

Dosyalar

• 20200627_215046.jpg
    20200627_215046.jpg
    604.2 KB · Gösterim: 178
  • 20200627_214843.jpg
    20200627_214843.jpg
    469.8 KB · Gösterim: 192
  • 20200627_215831.jpg
    20200627_215831.jpg
    620.2 KB · Gösterim: 202
Gitarı birkaç şekilde çalıyorum. Birincisi cover kaydediyorum, onun için Digitech Drop -> Tuner gerekiyor. İkincisi de looper ile solo çalıyorum. Bunun için de FX loop'a giden bir looper gerekiyor. Birkaç yıl önce RC-1 almıştım, sonra bir sene sonra falan da Katana 50 aldığımda channel değiştirmek için FS-6 almıştım. Şimdi Katana 100 alınca channel değiştirmek için GA-FC kullanıyorum, FS-6'yi da RC-1'e bağlıyorum.

FS-6 kullanımıyla alakalı iki sorun var: birincisi pedalın güç girişi yok, sadece pil ile çalışıyor. Bunu çözmek için 9V pil başlığı ile güç soketi alıp kutupları doğru denk gelecek şekilde uç uca ekledim (lehimledim) ve pedal artık gün kaynadından beslenebiliyor. (ek 1)

İkinci sorun da RC-1 - FS-6 bağlantısı TRS kablosu ile yapılıyor ve piyasada benim görebildiğim kadarıyla L uçlu TRS kablo yok. Onu kendim yapmam gerekti. (ek 2)

Board'un son hali aşağıda. İlk boardum. Board Joyo marka. Açıkçası bu kadar basit bir alete bu kadar para vermek biraz koydu. Bunu rahatlıkla üretebiliyor olmamız lazım diye düşünüyorum. Belki bir gün ben girişirim böyle bir işe.

TRS için mikrofon kablosu olmuyor mu? 2 sinyal bir de ekrandır ve sanırım tam istediğiniz şey... Neutrik jacklere ve o güzelim gümüş lehime çok gitmemiş kullandığınız kablo...

B

TRS için mikrofon kablosu olmuyor mu? 2 sinyal bir de ekrandır ve sanırım tam istediğiniz şey... Neutrik jacklere ve o güzelim gümüş lehime çok gitmemiş kullandığınız kablo...

B

Mikrofon kablosu nedir bilmiyorum, fakat Googleladığım zaman karşıma çıkan resimler TRS (tip-ring-sleeve, üç iletken kısımlı) değil TS (tip-sleeve, iki iletken kısımlı) jackler çıktı karşıma hep. Eğer öyleyse onlar olmaz. Jack Neutrik değil bu arada Seetronic.

Anlamıyorum... (maksat size yardımcı olmak, yoksa bana problem yok)

stereo-trs-cable-780x316.jpg

Mikrofon kablosu (Emek kablonunki bu XLR balanslı için kullanılan standart modellerdendir)

emek-ek-206-mikrofon-sinyal-kablosu-21422206-100-metre__0413258857239576.gif

Ekranı sleeve'e bağlayacaksınız, ve ring ve tip'i de öbür iki hatta.

B

Not: Ekran, screen yani kablonun içinde bakır bir hasır (mesh) gibi koyulur. Hani aynı tabirlerde hemfikir olalım diye yazıyorum... 2 hat diye görmeyin, o 3. hat toprak hattı... Ekranlamak için, malum eski patlamış yıldızların vs. bize white noise'unu elemine etsin diye kullanılan yapı...

Son halini alsın, kendim bir board yaptıracağım. Cali76 gelecek, Carbon Copy’i daha kontrollü bir delay ile mümkünse Timeline ile değiştireceğim. Biraz ağır olsa da ahşaptan böyle şekilli şukullu bir şey tasarlayıp yaptıracağım.

Wah pedalı board üzerinde açılı durmayacak. Kablolar tamamen gizli kalacak. Gitar, amfi, fx loop çıkışları tek bir noktadan çıkacak. Düğmeli priz koyacağım. Hatta mümkünse sigorta vs. de taktırırım. 1 yıl içinde umarım halledebilirim. Malum Zuma ve Mobius kesede bir kara delik açtı.

Bilmiyorum belki de her şeyi satar, sadece iyi bir amfi + attenuator + 2-3 pedala dönerim.

Tavsiyene uyup basit, ucuz ikinci el bir board ile de o zamana kadar idare edebilirim.
Selam dostum, yanıtını gördüm de ben de kendi pedalboard'umu kendim yaptım ve çok memnunum, çok da araştırdım neyden ne yapılmalı diye, fikir isteyecek olursan mesaj atman yeterli

ocean machine den memnunmusunuz? ne kadar süredir kullanıyorsunuz vs diye bir sorayim ufaktan. bende düşünüyorum almayı, fx loop düzgün amfim yok ama kararsızım o açıdan.

Rahatsız eden ince bir dip gürültüsü var. Noise gate ile de geçmiyor maalesef. Benim evimde topraklama sorunu var belki ondandır diyeceğim ama diğer pedallarda aynı sinyal gelmiyor.
Firmware upgrade ile belki çözülür ama onun içinde midi / usb adaptörü almam lazım. Henüz denemedim.
Onun dışında ton olarak güzel. Youtube da videolarını izleyerek almıştım. Fiyat performans ürünü diyebilirim. Aslında gönlümde Neunaber immerse var ama baya pahalı.

4-5 ay oldu sanırım alalı.

Gule gule kullanin. ooaykac son output çıkışınız mooer radar mı mimiq mi? Mimiq pedalını çok merak ediyorumdum. Sizce nasıl? Sizinkine yakın bir zincir kullanıyorum. Mimiq çok farkettiriyor mu?

Gule gule kullanin. ooaykac son output çıkışınız mooer radar mı mimiq mi? Mimiq pedalını çok merak ediyorumdum. Sizce nasıl? Sizinkine yakın bir zincir kullanıyorum. Mimiq çok farkettiriyor mu?
Selam. Son output mimiq. Önceden mooer radardı. Mimiq kullanmaya başladıktan sonra radarı öne aldım. Çünkü radar mono çıkışlı.
Zincir şu şekilde: Gitar -> Wah Pedalı -> Synth Pedalı (burada synth pedalında deske ayrı bir çıkış alıyorum) -> blackstar distortion -> mooer radar cab. sim. -> dd7 delay -> hof reverb -> tc elec. mimiq.

Eğer stereo pedal kullanmak istiyorsan ya da kullanıyorsan mimiq harikalar dünyası diyebilirim. Ben onsuz yapamıyorum diyebilirim. :) Evet, epey farkediyor.

Geri