Pedalını Göster Ey Turkrockcı :)

Malvarlığım ektedir :D

Dosyalar

• IMG_20210828_213346.jpg
    IMG_20210828_213346.jpg
    4.3 MB · Gösterim: 367
Kendime analog gibi ses veren bir delay pedalı yapmak istedim. Analog pedallarda kullanılan BBD çiplerin pahalılığı ve tedariğinin zor olması sebebiyle dijital bir şeyler aradım. Tonal olarak Ibanez AD80’a benzer olan PT80 mantığında bir devre kartı tasarladım. Bu pedal PT2399 tabanlı olmakla beraber, analog tarafında compander & buffer var ve bunlar 14V’ta çalışıyorlar.

PT2399 karaoke cihazlarında kullanılmak üzere tasarlanmış ucuz ve basit bir dijital çip. PT2399’lu tasarımlar genelde BBD’ye göre “daha analog”. Mesela Echo Dream 2 (Death By Audio), Deep Blue Delay (Mad Professor), Magnetic Echo (Keeley) gibi pedallar da PT2399 ile geliştirilmiş. Analog delay diye satılan çoğu delayde böyle bir çip aramak lazım.

Image2.jpg

Sonuçtan memnunum. PT80’den de biraz daha koyu oldu, ama 600ms üzerine ton çok fazla bozulmadan çıkılabiliyor (biraz distorsiyonun da zararı yok bana). Bir kaç mod ekledikten sonra kutusunu etiketleyip boyarım. 🙂

Image1.jpg

Son düzenleme:
Wampler Velvet Fuzz ile önünde fuzz olan Marshall amfi tonunu simüle etmeye çalışılmış. Orijinal tasarımın girişteki LM386 (big) veya 2n5089 (tight) devresi seçilebiliyor. Sinyal sonra üç J201'den oluşan bir devreye giriyor. Bu pedal anladığım kadarıyla clean amfide çok uğraşmadan ton almak için tasarlanmış.

Bu pedalı kendim için yorumlarken, LM386’yı pek tercih etmeyeceğimi düşünerek dışarıdan erişilebilir bir switch planlamadım. Elimde 2n5089 olmadığından 2n5088 ve BC549 ile denedim, BC549’u tercih ettim. Tizlerini arttırdım ve basları biraz daha kırptım. Ton kontrolünü pek etkili bulmadığım için big muff tarzı bir ton kontrolü ekledim. Gain’li amfide rahatça kullanabilmek için ilk kademenin çıkışını oldukça düşürdüm. Pedal bitti gibi ve fena olmadı.. Daha sonra belki etiketleme ve boyama ile uğraşırım.

Suhr Rufus da buna benzer amaçla tasarlanmış bir pedal. J202 (veya başka bir alternatif bulursam) ona da girişeceğim bir ara..

Image1.jpg

Image2.jpg

Wampler Pinnacle.. Bunda SMD J201 kullandım. Telli J201’ler artık NOS oldu. Ve devre kartını kullanılmayan bir MS pedalın kutusuna monte ettim. Brian Wampler burada brown sound hedeflemiş ve bence gayet de güzel bir iş yapmış. Pedal single coil gitarlarla daha iyi anlaşıyor sanki. Humbucker’larla çok fazla bas veriyor. Bunlara sonradan eklenmiş olan sag switch’i muhtemelen bir high pass filtresi. Pedalın benim için daha kullanışlı olması için bası oldukça kırptım. Basları hala oldukça gevşek, ama modern bir amfiye benzemesi de amaçlanmamış zaten.. Onun dışında yüksek gain ayarında gain de aşırı gibi. Contour potansı da çok kullanışlı gelmedi bana. Daha etkili bir mid ayarı güzel olurdu. Neyse.. Belki daha sonra biraz modlarım.

wampler pinnacle1.jpg

Ve Keeley Magnetic Echo.. Bu da PT2399 tabanlı bir delay pedalı. Bunda ek olarak modülasyon için bir de LFO devresi var. PT80’i yaptıktan sonra bir de compander’ı olmayan bir PT2399 pedalı yapayım demiştim. Ve evet, compander çok da gerekli değilmiş. LFO da olmasa da olur.

wampler pinnacle.jpg

Son düzenleme:
Bir EQ+Boost pedalı ile devam ediyoruz..

Fortin 33 yapmayı planlayarak yola çıkmıştım. Sonra EQ da eklemek istediğim için Fortin 33’ün araklandığı pedal olanı TC Electronic Preamp’a baktım ve sonunda da güç katı dışında Fortin ile alakası olmayan bu pedal ortaya çıktı.

Öncelikle pedalın headroom'u çok yüksek. 9V ile çalışan bu pedalda opamp’lar 33V ile besleniyorlar. 27 Vpp’ye görülür bir kırpılma yok. Pedal yüksek çıkışlı gitarları ve/veya pedalları boost etmek, EQ değerleri ile oynamak için için uygun. Kırpılma (clipping) olduğunu gösteren bir led devresi de eklemiştim. Tonu etkilediği için devre dışı bıraktım. Bence bu tip bir pedala böyle bir devre de gerekli, başka bir yolunu bulmak lazım.

Tiz ve bas ayarları birbiriyle ilişkili ama orta pozisyonlarda tonu pek etkilemiyorlar. Mid ayarı bunlardan bağımsız. Mid potansının etkili olduğu ana frekans geniş bir aralıkta kaydırılabiliyor (Henüz pedal üzerinde ölçmedim ama 200-2000Hz gibi ). EQ etkili ama pedal gayet transparan bir boost olarak da ayarlanabiliyor.

Pedalın EQ ve boost kısımları ayrı footswitch’lerle kontrol edilebilsin diye büyükçe bir kutuya koydum. Daha küçük bir kutuya da sığdırılabilir. EQ ve boost seviyeleriyle biraz daha oynanabilir tabii. Mesela mid potansları çoğu zaman fazla etkili gibi.. Ama mevcut haliyle de fena bir pedal olmadı.

Not: Sabitlenmiş EQ'lu bir TC Electronic Preamp'u neredeyse tamamen kopyalayan Fortin ne kadar abartmış arkadaş? Lanet olası marketing..

"Countless hours of research, design, development, prototyping, sampling, planning, reviewing, manufacturing, packing, and shipping, we are proud to present Fredrik Thordendal’s signature 33 pedal! "

Image1.jpg

Son düzenleme:
Bir EQ+Boost pedalı ile devam ediyoruz..

Fortin 33 yapmayı planlayarak yola çıkmıştım. Sonra EQ da eklemek istediğim için Fortin 33’ün araklandığı pedal olanı TC Electronic Preamp’a baktım ve sonunda da güç katı dışında Fortin ile alakası olmayan bu pedal ortaya çıktı.

Öncelikle pedalın headroom'u çok yüksek. 9V ile çalışan bu pedalda opamp’lar 33V ile besleniyorlar. 27 Vpp’ye görülür bir kırpılma yok. Pedal yüksek çıkışlı gitarları ve/veya pedalları boost etmek, EQ değerleri ile oynamak için için uygun. Kırpılma (clipping) olduğunu gösteren bir led devresi de eklemiştim. Tonu etkilediği için devre dışı bıraktım. Bence bu tip bir pedala böyle bir devre de gerekli, başka bir yolunu bulmak lazım.

Tiz ve bas ayarları birbiriyle ilişkili ama orta pozisyonlarda tonu pek etkilemiyorlar. Mid ayarı bunlardan bağımsız. Mid potansının etkili olduğu ana frekans geniş bir aralıkta kaydırılabiliyor (Henüz pedal üzerinde ölçmedim ama 200-2000Hz gibi ). EQ etkili ama pedal gayet transparan bir boost olarak da ayarlanabiliyor.

Pedalın EQ ve boost kısımları ayrı footswitch’lerle kontrol edilebilsin diye büyükçe bir kutuya koydum. Daha küçük bir kutuya da sığdırılabilir. EQ ve boost seviyeleriyle biraz daha oynanabilir tabii. Mesela mid potansları çoğu zaman fazla etkili gibi.. Ama mevcut haliyle de fena bir pedal olmadı.

Not: Sabitlenmiş EQ'lu bir TC Electronic Preamp'u neredeyse tamamen kopyalayan Fortin ne kadar abartmış arkadaş? Lanet olası marketing..

"Countless hours of research, design, development, prototyping, sampling, planning, reviewing, manufacturing, packing, and shipping, we are proud to present Fredrik Thordendal’s signature 33 pedal! "

157231 eklentisini görüntüle

Bunun üzerine bilahare tartışalım abi, ben bu pedaldan istiyorum :) Mükemmel.

Bir ara pedalı vereyim de dene .. Senin yorumlarını da katar geliştiririz biz bunu..

Hatta bu Fortin 33 hype’ından sonra Pepers Dirty Tree adlı bir pedal peydah oldu, onu aldım fakat garip garip huyları var. Onu da getireyim karşılaştıralım, ortaya hibrit bir şey koyabiliriz.

Fortin 33 tek bir ayarda boost miktarı ayarlamaya izin veriyor, bir dönem alıp aynı hızla elden çıkarmaya çalıştığım hiç ısınamadığım bir alet oldu.

Sonra Pepers Dirty Tree kesinlikle Fortin’den daha başarılı fiyatı da yarısı, ama iki modu var, birinde TC diğeri de DT.

TC - TC Integrated Pre, tüm knoblar kullanılabilir.
DT - Dirty Tree, spesifik kapasitör değerleri ile Fortin 33’ün clangy/djenty gibi tabir edilecek ultra low cut yapıp diğer frekansları coşturan modu. Sadece volume knob kullanılabilir.

Misal Pepers’in bu pedalında da TC modunda knob’lar en ufak oynatmalarda overkill yapabiliyor, range i genişletilmeli.

vsvs.

Konuşalım abi, heyecan verici mevzular :)

IMG-20221130-WA0000.jpg

Yukarıdaki gibi yapmaya çalıştım ama Voodoo Lab, pedalboardun altına sığmıyor. Belki bi T-Rex adaptör almam lazım pedalboarun altına koymak için, sonrasında yukarı bi Tera Echo ekleyebilirim.

Yaklaşık iki yıldır bu pedallar değişmedi. Sadece MXR tremolo yerine wah ve OD-3 geldi, ki tremoloyu da hala özlemiyor değilim. Pedalların hepsi Marshall DSL201 ve Rolan JC-77 amfilere inputtan giriyor. Amfilerin kendi reverblerini kullanıyorum genelde ama Neunaber'de de plate reverb var. Yakınlarda daha çok pedal eklemeyi / çıkarmayı pek düşünmüyorum Tera Echo hariç. O da uygun fiyatlı denk gelirse... (Bu arada elinde George Ls incelerden uzun kablo ve uygun konnektorler olan varsa satın alabilirim. DiMarzio 3 metrelik varsa onlarla da ilgilenebilirim, karşılığında Planet Waves devre kesicili kablo verebilirim.)
IMG-20221212-WA0002.jpg

Dosyalar

• IMG-20221130-WA0000.jpg
    IMG-20221130-WA0000.jpg
    409.6 KB · Gösterim: 105
Geri