Kafa amfisini müzik setine girersem ?

amfinin çıkış direnci ile setin giriş direncini iyice karşılaştır, set yerine direk hoparlörlere çıksan çok daha iyi bir seçim yapmış olursun kanımca...

Müzik setine girişte miliwatt seviyesinde giriş yapman gerekir. Kafa anfinin çıkışından bu dediğin mümkün değil.

Preamp çıkışı olursa belki ama açıkcası onuda tavsiye etmem. Dirençler uymayabilir.

Eğer illa müzik setinden ses alacaksan mikrofon girişinden direkt gitarı bağlayarak deneyebilirsin.

Şu olabilir ;kafa anfinin çıkışını müziksetinin hoparlörlerine bağlayabilirsin. (direnç, watt uygunsa) Ama müzik setini hiç işin içine sokmadan.

Teknik olarak yapılabilir bir hadise güç düşürücü aparatlarla hatta kimi amplilerin çıkış seviyesini belirten swichleri sayesinde 10w RMS değerlerine kadar düşebilir.tabi burada gireceğin müzik setinin eğer dandik bir combo set değilse dahili preamplisini devreden çıkartman amplilerin cabined voiced dedikleri girişlerdeki gibi sadece kolonları kullanman gerekir.Biraz uğraşman gerekir.

Lakin;

Bu işlemler oldukça saçma ve gereksizdir.Hani yapılabilirmi evet ama verim 100 uzerinden oldukça düşük seviyerlere olur, lambalı amplilerin ısındıkça ve yuksek volumlerde kırılmasıyla alınan o tonlardan mahrum olacaksın ayrıca.Kabin olayı kafa amplilerde çok onemli yer teşkil eder.

kullandığın hoparlör markasına gore bıle farklılık gösterir yani sound olayından burdanda bır darbe yersin.

Eğer fantazi olsun diye böyle birşey denemiceksen kesinlikle yapma
mazallah birkaç eksiğinde arkadaşlarında söylediği gibi kötü durumlar başına gelebilir.

Benim ibanez tb50r amfim var. combo. Bu amfiye kabin bağlanabiliyo. Kabin çıkışı var yani amfinin. Fakat kaç ohm olduğu yazmıyor. Epi nin lambalı bir amfisi vardı tam hatırlamıyorum şimdi adını küçük bişey. Onda 4 8 ve 16 ohm olmak üzere 3 ayrı çıkış vardı mesela. Kendi amfime uygun olanın hangisi olduğunu nasıl anlayacağım ben ?

okhay demiş ki:
Teknik olarak yapılabilir bir hadise güç düşürücü aparatlarla hatta kimi amplilerin çıkış seviyesini belirten swichleri sayesinde 10w RMS değerlerine kadar düşebilir.tabi burada gireceğin müzik setinin eğer dandik bir combo set değilse dahili preamplisini devreden çıkartman amplilerin cabined voiced dedikleri girişlerdeki gibi sadece kolonları kullanman gerekir.Biraz uğraşman gerekir.

Lakin;

Bu işlemler oldukça saçma ve gereksizdir.Hani yapılabilirmi evet ama verim 100 uzerinden oldukça düşük seviyerlere olur, lambalı amplilerin ısındıkça ve yuksek volumlerde kırılmasıyla alınan o tonlardan mahrum olacaksın ayrıca.Kabin olayı kafa amplilerde çok onemli yer teşkil eder.

kullandığın hoparlör markasına gore bıle farklılık gösterir yani sound olayından burdanda bır darbe yersin.

mazallah birkaç eksiğinde arkadaşlarında söylediği gibi kötü durumlar başına gelebilir.

Benim de öğrenmek istediğim tam olarak buydu aslında. O tonları alabilirmiyim ögrenmek istiyordum.

Bende amfi yok vamp2 yi mic den müzik setine takıyorum. Aynı şeyi bir kafa için yapabilirmiyim diye düşünmüştüm. Kafa dan sesi fulleyip müzik setinden evde bana yeticek kadar sesi açıp lambalı amfi tonu alabilirmiyim acaba diye sordum kendime ama galiba biraz fanteziye kaçtı :D
Yani olay aslında şu ; vamp2 nin yerine bir kafa takmak ve aynı şekilde ses almak. Ama bu imkansız diyorsunuz yada olursa bile kötü ton alırsın diyorsunuz ?

Müzik setine girilmez amfi çıkışı.Müzik setine küçük işaret(0.1 -0.5 Volt gibi) kaynaklarını bağlarsın mp3 veya mikrofon veya gitar.Müzik seti dediğin şey zaten bir amfidir.Sen yükselttiğin sinyali tekrar yükselticiye bağlamaya çalışıyorsun.Yükselmiş sinyali sete bağladınmı transistörler doyuma girecektir abuk subuk sesler çıkacaktır ama sesi açtınmı eşik gerilimlerini geçer transistörleri bozarsın ve müzik setin mefta olur.

Bunun giriş çıkış empedansı ile ilgisi yoktur.Güç düşürücüyle bağlamak flan mümkün değildir.10 watt demek 10 volt 1 amper demek, setindeki transistörlerin baze akımlarının milivolt seviyesinde olduğunu düşünürsek seti kömür etmen olasıdır.Amfiyi bağlaman gereken yer hoparlördür amfinin amacı sinyali hoparlöre sürmektir işi budur bunun dışında kullanırsan başına bi çok şey gelebilir:)

Procyon demiş ki:
okhay demiş ki:

Lakin;

Benim de öğrenmek istediğim tam olarak buydu aslında. O tonları alabilirmiyim ögrenmek istiyordum.

Bende amfi yok vamp2 yi mic den müzik setine takıyorum. Aynı şeyi bir kafa için yapabilirmiyim diye düşünmüştüm. Kafa dan sesi fulleyip müzik setinden evde bana yeticek kadar sesi açıp lambalı amfi tonu alabilirmiyim acaba diye sordum kendime ama galiba biraz fanteziye kaçtı :D
Yani olay aslında şu ; vamp2 nin yerine bir kafa takmak ve aynı şekilde ses almak. Ama bu imkansız diyorsunuz yada olursa bile kötü ton alırsın diyorsunuz ?

He birde sesi fulledinmi seyreyle şöleni:D

Geri