Distorded gitar kayıt teknikleri . (mikrofonlu - modelleme)

Bu konuda fazla bilgim yok. Tek bildiğim bu monitörler 3 şekilde oluyor ( bu da doğru mu onu da tam bilmiyorum :) )
1) Yakın monitörler
3) Uzak monitörler
3) Kulaklık tipi olanlar.

Tamamen sallayarak mantık yürüterek diyorum ki uzak olanlar daha mantıklı bana göre. Ama daha pahalı olsa gerek . Masa üstü ortalama bir kullanıcı için yeterlidir profesyonel olmadığı sürece.
Kulaklıklarda sahne derinliği çok olmaz kanısındayım.

Ben bi araştırdımda . 600-700 tlden başlayan referans monitörler gördüm. O kadar para veremem. Takriben 250 tl civarı para verebilirim. Bu yüzden tavsiyeniz varsa çok sevinirim.

Merhaba
İyi bir gitar anfisi ve kabininin ( biz stdyo da Matchless, Marshall,Fender ,Mesa kullanıyoruz) önüne
Shure SM57
ROYER Labs R121
Senheisser MD421 mikrofon üçlüsünü kullanıyoruz
tabii bu mikrofonlarıda NEVE 1073DPA , ve Avalon Design Mik prelerden
geçiriyoruz.

Gitar kayıtlarında hacim arıyorsanız
dünyada yapılan bir çok kayıtta kullanıldığı gibi
SM57 nin yanına mutlaka ribbon bir mik olan ROYER Labs R121 ve
lowmid ler için yine Senheisser MD421 dynamic mikrofonları öneririm.

Yukarda yazdığım ekipmanları özellikle royer labs ın sitesinden örnekleri
dinleyin....

Teşekkür ederim. Peki

Gayet güzel kayıtlar almaya başladım. Gitar için 5 track önerisinide değerlendireceğim . Teşekkürler gurkan.

Merak ettiğim başka bir hussus var. Örneğin evimdeki 5+1 sistem ile yaptığım kayıtta kendi çapımda uyguladığım mix işlemleri sonucunda ideal gitar tonları ve eq dengesi sağlamıştım. Fakat mp3 playerda veyahut laptop speakerlarına bağladığım veyahut bir başka arkadaşıma yolladığımda o dolgun distortionlar ve dolgun kicklerde farklılıklar vardı. Yeterince güçlü değillerdi. Nasıl oluyorda albümlük grupların kayıtları normal kulaklıklarda bile dolgun sonuç verirken ben o kademeye ulaşamadım ? Ne yapmam gerekiyor ?

sorusu hakkında bilginiz var mı ?

İşe 5+1 sistemden vazgeçerek başlıyabilirsiniz.
Sub olmayan stereo monitör edinmeye çalışın, sub sizi aldatmış ve low mid leri ve low frekansları olduğundan fazla duyurmuş, odanızın akustiğide iyi olmadığından bazı frekanslar iyice abartı halde miksinize yansımış.
Esasında vasat iki hoparlörle miksleseydiniz heryerde EQ dengesi daha iyi duyulurdu.
Ama enstrümanları doğru seviyelerde ve doğru panaromaya yerleştirmek de çok önemli. Bu noktada ise size doğru ve detaylı duyumu pro stüdyo monitörleri ve odanızdaki akustik düzenleme
sağlıyor.Doğru miks için sıkılmadan defalarca miks yapın ve değişik yerlerde dinleyin.Kendi sisteminizde dinleyip çok beğendiğiniz bir albüm kaydını referans alıp kayıtlarınızı ona yaklaştırmaya çalışmakta size yol gösterecktir. Güzel bir sonuç alacağınıza eminim.

odanızın büyüklüğüne göre,uygun fiyatlı Maudio serilerinde biri,Yamaha 50m, alınabilir.
Ödeme gücünüz varsa daha iyi monitörler
Genelec, Klein Hummel, Yamaha NS 10M,
Adam Audio, Dynaudio, Focal,
en iyi seçeneklerdir.

Öncelikle bu yardımlarınızdan ötürü ne kadar teşekkür etsem azdır hakannart. Ben m-audio av-40 beğendim. Odamda standart büyüklükte bir oda. Yeterli olucaktır diye düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz ?

Ben m audio hiç kullanmadım. O monitör yakın dinleme için pek mantıklı değil. Enazından başlangıç için BX5A modeli olabilir. İkinci elde bakın.
ama compel den birisiyle görüşürseniz hatta İstanbulda iseniz gidip deneyerek almanız mantıklı.
Dediğim gibi bütçeniz yeterli değilse M audio ile başlanabilir. Ankaradaysanız pan müzik te deneyebilirisiniz. Ama compel Türkiye genel dağıtıcısıdır m audionun.
Gönderdiğim diğer mağazalar da o markaların Türkiye genel dağıtıcılarıdır.
ikinci el almakta temiz olursa mantıklı, çünki bunlar kolay eskiyen ya da arıza yapan aletler değiller.
mesela şu linkte var bir çift biraz daha pazarlıkla uygun fiyaya alınabilir. Dükkan fiyatının yarısına inmeli ikinci el de.
http://www.sahibinden.com/ilan/alis...kipmani-m-audio-bx5a-cok-temiz-29819954/detay

yakın dinleme monitörü BX5A
öbürü daha müzik dinlemek, oyun film vs multimedia uygulamalar için sanki:)
compel in sitesinde ikiside mevcut. Karşılaştır.
kaç watt, kaç inch hop lar var vs vs
Ayrıca HS50m de bunlar gibi orta sınıf hatta ortanın da altı monitörler.
Dediğim gibi eğer İstanbulda isen git compel e yan yana koydur ve dinle. Zaten onlarda sana detaylı anlatacaklardır. İlgilenirler yardımcı olurlar.
taksit seçenekleri de var tabii.
Ama ben olsam hesaplı ikinci el bir çift bulurdum.

Bende şuanda kulllanmadığım 2031A model en büyük aktif monitörleri var
Behringerin
yine boşta spendor sa200 aktif ler var
ayrıca bir arkadasımın samson marka monitörleri var aktif değil ama amfisini de satıyor.
Ayrıca baya büyük RCF hoplarla yapılmış sanırım 50cm falan yukseklik bğir takım aktif monitör var ama bunlardan bir tanesinin amfisinde ufak bir sorun var.
stüdyoya gel bir bak istersen uygun olursa alırsın.
behringerler de baya güçlüdür bendeki

Geri