Elektro solo mu yoksa ritim mi çalmalıyım

solo-ritm diye bir şey yoktur, elektro gitar çalmanın içinde hepsi dahildir. siz hiç solo piyano ritm piyano, ya da solo keman ritm keman falan duydunuz mu?

Benim kafamda anca şöyle bişey olabilir Vokalin çok iyiyse bi grupda ritm + vokal yapmak istiyorum dersen ritme abanırsın fakat yinede bi 6 tel sweep yapmasan bile bilmen lazım dave mustaine hesabı.

Mustaine 6 tel sweep yapacak bir adam degil bu yuzden grubuna aldigi gitaristler sololari ustleniyor.Ama 6 tel sweep atmak da elzem bir meziyet degil Mustaine yeterli bir solo bilgisine sahip bir muzisyen.Pantera tribute de Dave in batirdigini izledik mesela ama bu ise ozensiz girismesinden kaynakliydi bence hic kalkmamaliydi o ise orasi ayri.Bence iyi bir ornek degil Dave Mustaine bu adam thrashin en baba ritm gitaristidir ama solo isinde biraz sallapati takiliyor utanmasa waha abanacak diye korkuyorum bazen.Al Pitrelli solo caldigina gore Megadeth de Dave ne konumda oluyor siz dusunun.

Daha iyi bir ornek vermek gerekirse Dave Meniketti ye bakin derim.Lead vokal + lead gitar + ritm gitar ve bence hem vokalleri hem phraseleri hem riffleri cok basarili.Kafanizdaki onyargiyi yikmasi acisindan Dave Mustaine den daha iyi bir ornek diye dusunuyorum...

İyi de ritm duygun iyi olmadan metronomu nasıl ayarlamayı planlıyosun?
Netten backtrack indir çalmaya çalış kesinlikle kacırcağın yer olucak soloyu yalayıp yuttuğun zaman.
Benim tavsiyem megadethin 3-5 şarkısını,metallicanın 3-5 şarkısını riff olarak calarsan en azından palm mute tekniğin gelişir.
Black metal çalmana yetmese de baya ileri götürür.

gitar öğrenimi ilk basit notalar ve akor teorisiyle başlar... akor oluşumları ilgili notalar dereceleri bunları çözdükten sonra uygun pratiklerle zaten solo atmaya başlayabilirsin... ritim atamıyorsan solo çalmanın bir anlamı yok çünkü müzik müzik her yönüyle sonu olmayan bir yol ve bir bütündür... zordur ama meyvesi çok tatlıdır...

normal sıralamayı izle... ritim kısmını 4-6 ay arasında halledersin ama solo için zaman koyamaz kimse... eğer sabredersen bir hayat boyu sürer... ki şu anda ne yazıkki çoğu ünlü gitarist bazı kalıpların içinde sıkışmış bir numarası olmadan işi götürmeye çalışmakta gittikçede rezil olmaktadırlar...

demiyorumki kötü gitaristler yanlış anlaşılmasın ama göz önünde bulundurursan iyi olur... çünkü budan 20 yıl önceki soloyu yeni albümlerdede duymaktan sıkılıyor insan :D

Geri