Guitar Rig Programı Için Midi Controller Yapmak? (yapıldı.)

Aşağıdaki linkte, expression pedalı olmayan, sadece switchlerden oluşan el yapımı basit bir midi controller tarif etmişler. Bildiğimiz yazıcı LPT portunu kullanıyor Ben tarifi okudum ama emin olamadım. Bu tarifte hiç devre vb yok. LPT erkek fişin ucuna switch lerin ve Led lerin ayaklarını bağlayıp, pc de bazı programlarla tanıtarak, Guitar Rig de midi kontroller olarak kullanılıyor sanırım.

Şaşırdığım; tarifte hiç devre elemanı yok, sadece kablo, switch, led ve basitçe yapılacak gibi görürnen bu elemanların bağlanması.

Guitar Rig için midi controller i bu kadar kolay yapılabilir mi? Bu gerçi joystickten devşirme birşey olmuş galiba ama, Guitar Rig i bununla kontrol edebileceksem ne alaaa? Bir de şık kutu yapılır buna fantezi bişey.:)

Elektronikten çok çok az anlayan biri olarak, elektronikten anlayan arkadaşlar girip bakabilirler mi? Eğer anlatılanı doğru anladıysam, anında bir tane yaparım kendime. Ama dediğim gibi elektronikten hiç anlamıyorum, o yüzden de emin olamadım, doğru mu anlamışım diye. "Yok artık, bu kadar kolay olamaz." deyip bir bilenlere sorayım dedim. :)

Linki :

Tıklayınız

Not : Başlığı buraya açtım zira öğrenmek istediğim; kayıt teknikleri vb gibi bir konu değil de, bir nevi bir amfiye yapılacak foot controller la ilgili bir soru soruyormuşum gibi düşünüp buraya açtım. Umarım sevgili moderatörler uygun görürler de başlığı taşımazlarsa çok mutlu olurum.

Bu tip projeler internette bolca var. Usb arabirimi olan joysitck/joypad'lerin butonları yerine footswitch monte edip, kutuluyorsun; uygun yazılımlarla da joypad'den gelen sinyaller midi sinyaline çevriliyor.

Yalnız bu linkini verdiğin projede; eleman expression pedalının elektronik aksamını eski tip (toplu) mous'tan apartmış :D Harika fikir.
Ayrıca usb arabirimi kullanılmamış. Yerine paralel port kullanılmış. Bu noktada şemalar net değil. Söyleyebileceğim port üzerinde gösterilen pin'lere direkt swtich'ler ve led'ler bağlanacak şeklinde tarif edildiği... İşe yarayıp yaramadığı net değil (zira İspanyolcam berbat, kaynak site de oldukça amatör, sağlıklı bir proje verilmemiş).
Expression pedal kullanmadan kolayca ve ucuza deneyebileceğin bir proje.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevap için çok teşekkürler, sevgili GIRNATA. Bir basit deneme yapmayı düşünüyorum. Ancak, elimde eski bir LPT kablo var, bir ucu erkek 25 pin, diğer ucu dişi 36 pin sanırım. Bu proje için iki ucu 25 pin erkek olan kablo bulmam lazım anladığım kadarıyla. O tip bir kablo bulabilirsem veya yaptırabilirsem, hemen deneyip buraya sonuçları yazmaya çalışacağım. :)

sacthres demiş ki:
Cevap için çok teşekkürler, sevgili GIRNATA. Bir basit deneme yapmayı düşünüyorum. Ancak, elimde eski bir LPT kablo var, bir ucu erkek 25 pin, diğer ucu dişi 36 pin sanırım. Bu proje için iki ucu 25 pin erkek olan kablo bulmam lazım anladığım kadarıyla. O tip bir kablo bulabilirsem veya yaptırabilirsem, hemen deneyip buraya sonuçları yazmaya çalışacağım. :)

Sanırım projeniz için şu kablo işinizi görür hocam ;)

http://www.netsiparis.com/detay/181...NTI-KABLOSU--DB25-ERKEK---DB25-ERKEK--2-METRE

http://www.kablocenter.com/v2/switchboxkablo18mt-p-108.nhs?cPath=1_48

Yukarıdaki projeden vazgeçtim.

Elimde kontorland ın usb pc joystick i vardı. Sadece Rejoice adlı programı kurup, o programda gerekli ayarları yapıp, Gitar Rig i açtım. Guitar Rig de Controller kısmından, jostick in 1 nolu butonunu, Skreamer efektini açıp kapaması için atadım. Ve şükürkü program, joystick in 1 numaralı tuşuna basınca, presette mevcut skreamer efektinin power düğmesini kontrol edip kapattı.

Bu süper bir olay. Bu şekilde, jostick üzerindeki axis tuşları hariç, tüm tuşlara bir görev atayıp Guitar Rig i joystick ile kontrol eder hale geldim.

Bunda başarılı olunca, asıl denemeye geldi iş. Joystick i söktüm. Devre kartı üzerindeki 1 nolu düğmeye denk gelen iki bağlantı noktası var. (düğmeye basınca devreyi tamamlayan yer yani) bu bağlantı noktalarından birine bir kablo, diğer noktaya ise bir kablo lehimledim. Bu kablolarıda, elimde olan bir on/off switchinin bacaklarına lehimledim. Bir de ne göreyim. Switche basınca Guitar Rig i, kendi monte ettiğim switchle kontrol edebiliyorum. :D

Kısacası yöntemi buldum. Bu yöntemle, devre üzerindeki tüm düğme bağlantı noktalarına lehimle kablo çekip, switchlere bağlayıp, bunu da bir kutuya monte ederek, Guitar Rig için güzel bir midi kontrol pedalı yapacağım.

Elbet iş bundan sonra biraz zaman alacak zira, işin içine zevk ve renk hadisesi giriyor. Kendime kutu seçeceğim. Belki jan janlı switchler arayıp bulacağım. :D (Bir de led hadisesi var onu da eklemek istiyorum. Onu, ayrıca yine bilen değerli forum arkadaşlarıma danışacağım)

Projeye tam olarak başlayınca, elden geldiğince resimli olarak buraya aşamaları koymaya çalışırım. Bu konuda nette çok kaynak var . Yeni birşey de icat etmedim, zaten bilinen basit bir yöntemmiş. Ama olsun benim gibi ihtiyacı olanlar için yerli bir kaynak olur belki de.

Not : Elektrik, elektronik terminolojim ve bilgim nredeyse hiç yoktur, kelime olarak yanlış kullandığım bir terim olursa düzeltirseniz çok sevinirim.

Kullandığım joystick :
kontorland.jpg

Ve proje sonunda bitti. :D

Kutu dizaynı vs uğraşmaya sabrım olmadığı için, projeyi hemen hayata geçirip, idareten bir kutuya monteledim. Şu an, aktif olarak Guitar Rig programıyla kullanabiliyorum. Aşağıya fotoğraflarını koyuyorum. Ön yüz fotoğrafındaki, kutu üstündeki yazıları bilgisayarda ekledim. Yazıları kutuya henüz yazmadım ama, şu an hangi tuşla, Guitar Rig de neyi kontrol ettiğimin anlaşılması için yazıları ekledim.

Aletin iç kısmını gösteren fotoğrafta da okla belirttiklerim, joystickteki devre üzerinde, nerelere ek kablo lehimlediğimdi. Aslında daha fazla yere lehim yaptım devre üzerinde, ancak fikir versin diye ,4 tanesini okla gösterdim.

Açıkçası çok uğraştırdı. Yapım teknolojisi çok basit ama, benim gibi lehim yapma alışkanlığı olmayan biri için, saatlerce uğraştırdı. :)

Sonuçta mutluyum. Guitar Rig i bir prosesörmüş gibi kullanabileceğim. Ayrıca, kayıtlarda pedal aç/kapa işlemlerinde, bana büyük kolaylık sağlayacak. Bir müddet kullanacağım, sonra güzel pro bir kutu içine, daha kalite butonlarla monte edeceğim.

dist.jpg

38698366.jpg

şaşırıp kaldım valla bunu hoparlörle filan amfiye çevirmek mümkünmüdür ? yada gitar rig yazılımının çalıştığı bir devre yapılabilirmi ? bir amfiye takılabilirmi ?

Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. :) Bazıları "niye böyle uğraştın, ne gerek var böyle bir alete?" diyebilir. Ancak, Guitar Rig i kontrol etmek için, en az bir FCB1010 pedala 250-TL ödemek içimi acıtıyordu. Zaten gerçek wah pedalı kullanıyorum. Bana sadece butonlu bir kontrolör pedal grubu olması yetiyordu. Bu alet işimi hayli hayli gördü.

Üstelik işin güzel yanı, kutuda yazan fonksiyonlara bağlı kalmak zorunda değilim. Yani Chorus yazdığım düğme, illa chorusu kontrol etmek zorunda değil. Ben o 2 nolu butona, Guitar Rig de hangi fonksiyonu atarsam(tanımlarsam) onu kontrol ediyor. Yani aletle sınırsız bir kontrole sahip olmuş oldum.

radical demiş ki:
şaşırıp kaldım valla bunu hoparlörle filan amfiye çevirmek mümkünmüdür ? yada gitar rig yazılımının çalıştığı bir devre yapılabilirmi ? bir amfiye takılabilirmi ?

Sevgili radical, maalesef bununla Guitar Rig i uzaktan kumanda etmekten başka bir fonksiyon yapmak, mümkün değil. Ana mantığı, joystick sinyalini pc ye gönderip, pc de de, bir program vastıasıyla sinyali midi ye çevirip, midi kullanan programları kontrol etme maksatlı bir kutu olduğu için, içinde sesle ilgili herhangi bir işlem gerçekleşmiyor. Bu sebeple de amfiye bağlamak, çevirmek mümkün olmuyor.

Tebrikler yakında sipariş alabilirsiniz :) Bende Guitar Rig'le ilgili çok araştırma yaptım live veya stüdyoda bayağı hayal kırıklığı yaratıyor gibi bir izlenim edindim. O konudaki tecrübelerinizi de paylaşırsanız memnun olurum.

Hocam, bu konuyu konuşmak için msn adresini verebilir misin benim de uzun süredir merak ettiğim bir konuydu, öm ile atarsan görüşelim vaktin olduğunda. Çok merak ettim zira. Helal olsun diyorum.

Çok sağolun arkadaşlar. :) Bu arada sevgili songlessbird, live ve stüdyo da hayal kırıklığı yaratıyormuş derken tam anlayamadım: Ton olarak mı denmiş yoksa sahnede kullanımı zor gibilerden birşey mi kastedilmiş acaba?

Studyoda hayal kirikligi yaratmasi soz konusu degil.Cogu insan bu tarz programlarla kayit yapiyor.Elindeki ucuz gitardan ve ucuz setupdan cok guzel tonlar aliyor bu program vasitasiyla.Canli calarken ne derece iyi orasini bilemeyecegim.Neticede tonu da siz ayarliyorsunuz ama ne derece tatminkar olur denemeden soylemek yanlis bence...

@sactress

Live derken mesela stüdyoda direkt kabinete girdiğin durumdan bahsediyorum. Okuduğum yorumların hepsinde kabinet sim. off yapman gerektiği yazıyordu memnuniyet konusunda aslında çok fazla bir yorum bulamasam da evet ton konusunda memnun kalınmadığını okudum. Ama yalnızca iki tane. Memnun olanlarıda okudum ama hepsi de eh seviyesinde gibiydi. Aslında fazla da ciddiye almadım senin tecrübelerin ve yorumların bence daha önemli burada bizimle paylaşırsan ;)

@AtAvratStrat

Kayıt konusunda zaten bir memnuniyetsizlik yok. Tabiiki ben de bu konuda deneyimlilerin yorumlarını merak ediyorum.

songlessbird demiş ki:
@sactress

Live derken mesela stüdyoda direkt kabinete girdiğin durumdan bahsediyorum. Okuduğum yorumların hepsinde kabinet sim. off yapman gerektiği yazıyordu memnuniyet konusunda aslında çok fazla bir yorum bulamasam da evet ton konusunda memnun kalınmadığını okudum. Ama yalnızca iki tane. Memnun olanlarıda okudum ama hepsi de eh seviyesinde gibiydi. Aslında fazla da ciddiye almadım senin tecrübelerin ve yorumların bence daha önemli burada bizimle paylaşırsan ;)

Sevgili songlessbird, aslında bu sorunun cevabı çok göreceli. :) Stüdyo da nasıl kullanıldığı da, ayrı bir konu elbet. Açıkçası, stüdyo ve live kullanımda çok tecrübem yok. Ama sahnede kullanan tanıdıklarım vardı ve çok memnunlardı. Stüdyo da, ses kartı+direkt monitörlerden ses alındığında, en iyi performansı verdiği biliyorum. Ancak, "power amp veya mixer" + kabin şeklinde girildiğinde ne olur, açıkçası hiç bilgim yok. Ama gitar için üretilmiş kabine girilmesiyle, normal müzik dinleme için kullanılan kabinlere girilmesi arasında fark olur kanaatimce ki, gitar kabinine girildiğinde sorun çıkıyor olabilir.

Genel konuşmak çok zor, ama kendi izlenimlerim açısından, Guitar Rig 4 kullandığım en iyi gitar efekt programı. Daha üstü Axe-fx falan olsa gerek. :) Gerçek donanımsal prosesörlerle yıllarca çalıştım, ama istediğimi bir türlü alamadım. (aslında aldım da, maksimum doyum eksik kalıyordu). Guitar Rig, başkasını bilmem ama, bende çok farklı zamanlarda çok farklı sonuçlar verdi. En iyi performansı, ev için pro sayılacak ses kartlarında almaya başladım. Kimi fark yok diyebilir ama ben, kalitesiz veya bu iş için uygun olmayan ses kartları ile kaliteli bir ses kartında, Guitar Rig in çok farklı sonuçlar ürettiğini gördüm.

Hatta ses kartı değil, pc den simulasyon programı kullanan başkalarının da başına gelmiştir belki ama, ben çok yakın zamanda şöyle bir hadise de yaşadım : Günlük pc ihtiyaçlarım için kurduğum bir xp de Guitar Rig kullanıyordum. Xp çok yüklüydü, onlarca program, arka planda çalışan virüs programları vb. İstediğim tonları bir türlü alamıyordum. Tonda böyle anlatılması zor olan bir yapaylık, dijitallik, sanki tonda gizli bir chorus varmış gibi. Acaip bir şey anlatamam. Bu durumda da pc programları ile bu iş zor yahuu deyip duruyordum.

Neyse bir gün karar verdim, bilgisayara sıfır bir xp kurdum. Virüs programı dahil, hiç bir programı kurmadım. Müzik prodüksiyon işleri için gerekli, xp optimizasyon işlemlerini yaptım. Tamamen bomboş bir xp. Üstüne Reaper programını ve Guitar Rig i kurdum. Başladım çalmaya ve şok oldum. 8O O chorus vari ve digitalleşen ton gitmiş ve Guitar Rig in gerçek ses kalitesini duyuyordum. Hele o drive tonlar bitirmişti beni. Ben de artık müzik için bomboş yüksüz bir işletim sistemi, sörf vb için ayrı bir işletim sistemi sayesinde bu işi çözmüş oldum.

Yani, Guitar Rig ve diğer pc tabanlı programlarda tonun kalitesi, kişinin pc donanım gücü ve işletim sistemindeki doluluk oranı, işlemci gücü/yükü ve ses kartı kalitesine göre değişiyor. Bana soracak olursanız, ben yüksüz xp işletim sistemim ve TC Electronics Desktop Konnekt 6 ses kartımla, hayatımda duymadığım rüya tonlar alıyorum. (Diğer simulasyon programlarına göre) Yani değişkenler bu kadar çok iken, kimi Guitar Rig den mutlu olabilecekken, kimi mutsuz ve şikayetçi olabilir.

Sahne kullanımım şu an yok, ama sahne işlerim olsa yine Guitar Rig le devam ederdim, yurtdışında bir çok müzisyen de bu yöntemi kullanıyor.

Hendrix'ten Satrinani'ye Steve Vai ye kadar farklı stillerde çalıyorum. Bu sebeple, Guitar Rig iyerine kendimce tercih edeceğim tek alternatif şu olur : lambalı bir amfi olacak sahnede ve önümde de bin dolarlarla ifade edilecek bir analog pedal setim olacak ok. :) Ama o kadar karizma tonları, sahneye koyacağım bir lambalı amfi ve iki tane analog pedalla elde edebileceğimden şüpheliyim. :) Bu sebeple de çalım tadı, sıcaklığı analog gibi olmasa da, oldukça yakın bir Guitar Rig olayı benim ve yurtdışında da bir çok insanın tercihi. (Çaldığım stillerde, çok fazla ton yelpcazesine ihityaç duyduğum için) Keza geçmişte gerçek processorler i de bu sebeple kullanıyordum. Düşük bütçeye, fazla yelpazede müzik yapabilme şansı.

Eline emeğine sağlık yazın için gerçekten o kadar memnun olan varsa ve sende memnunsan kesinlikle deneyeceğim bende guitar rig'i. Amplitube 3'de çok başarılı görünüyor. ( Bence senin midi kontroller onu da kontrol edebilir. ) Hatta ev kayıtların için sana Kefir denilen cabinet plug-in lerinide öneririm. ( Henüz keşfetmemişsen )

Mantıken bencede bir pc'nin işlemci gücü herhangi bir prosesörden daha güçlü olması lazım. Üstelik o kilolarca ağırlıktaki Pod Xt live , GT8 gibi prosesörler yerine küçük bir midi kontroller ve laptop taşımak daha iyi bir seçenek. Ama internetten fazla bir yorum bulamamıştım live kullanım için bulduğum iki yorum da karamsardı yazdıkların beni sevindirdi.

Geri