Sustain Tutarsızlığı !

Merhaba Arkadaşlar
Bir konu hakkında sizlerin görüş ve fikirlerinizi almak istiyorum. Gitarlarımın birinde (şu anda marka belirtmek istemiyorum ) Sustain konusunda bir tutarsızlık var. Şöyle ki, sol telinin 12. pozisyonunda ki Sustain, gitarın ortalama Sustain'ine denk. Aynı telin 13. pozisyonunda ise, Sustain bariz bir şekilde daha kısa. Sapta her hangi bir kusur yok. Ayrıca da tel, salınım esnasında bir sonra ki Fred'e de kesinlikle dokunmuyor ve telin alt kısmında her hangi bir kir birikimi de yok. 14. pozisyonda ise Sustain yine ortalama sürede. Sizce bu garip durum nereden kaynaklanıyor olabilir ? Acaba bu sorun tellerin kalitesi ile ilgili olabilirmi ?
Yorum ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

rolly

Önce takım tellerinin yeni olmasına dikkat et.

Daha sonra yine dene. Aynı şey oluyorsa sorun manyetiklerdedir. Belli bir frekansa karşı koyarak faz yapıyor demektir. Buradaki amaç: manyetik dip gürültüyü azaltsın diye ayarlanmış bir manyetik içi durumu olabilir. Manyetik stok manyetik büyük ihtimalle. İyi marka manyetiklerde böyle birşeye rastlamadım. Ayrıca gitarın markası ve kaç yıllık olduğu, bulunduğu ortamdaki nem vb. potlarda olabilecek eskime payları düşünülürse herhangi bir noktada problem olabilir. Ancak ben bu gitarın stok manyetikleri olduğunu düşünüyorum ve faz yaptığını sanıyorum. Gitar, ekipman ve o cihazların sağlık durumlarını bilmek gerek.

Geri