Ağır gitarlara en uygun askı hangisi?

Merhaba,
Jackson RR1'im var, elimdeki askılar yüzünden yakında bir omzumu kaybedeceğim. Yeni bir askı alıp bu basınç sorununu çözmek istiyorum. Birkaç sorum olacak:
1) Deri askı kullanımı rahat mı? Malum deri olan herşey çok terletir, bunda da öyle birşey var mı?
2) Deri mi Süet mi daha iyidir?
3) Pedli olması ile olmaması arasındaki farklar?
4) Kaymayan askı mı rahat kayan mı?
5) Kullandığınız ve memnun olduğunuz askı?

Basit bir konu, vaktini ayırıp deneyimlerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

RR1 e ağır mı diyorsun? :p KV2 bile hafif. Gibson dene ...

Deri ve 3 inç olanlar en rahatı, ancak kaymazlar. Bazen kaysın rahat hareket etsin istersin o zaman naylon al. Ancak ben deri ve süet kalın seviyorum.

Favorim Levy's Leathers.

Ağırlık istiyorsan saf bir les paul deneyebilirsin, rr1 de bildiğim kadarı ile ağır ve terazisiz bir gitar, askın kalın ve pedli olursa ağırlığını fazla hissetmezsin, ben les paul ile standart ince askılardan kullanıyorum ama ben de ağır olduğum için rahatsız etmiyor. Askının omzuna temas kısmı yumuşak olursa ağırlık çok koymaz uzun süre de çalsan, eski askımda öyle bir problem vardı ve öldürüyordu ciddi anlamda 1-2 saatten sonra, hele sahnede yorgunlukla bu süre yarım saate kadar düşüyordu gerisi omuz ağrısı falandı. İnce olmasın, sert olmasın, dikişleri kalın olmasın, plastik ayar kısmı omzuna denk gelmesin yeterli olabilir. Ha gitarım rr1 askım da lüks olsun dersen öğrenci adamdan değil de iş güç sahibi bir adamdan öneri alabilirsin, Atalay abi de patlatmış zaten Levy's diye :D Yurtdışı fiyatları bile 40$ seviyelerinde ama aslında önemli bir detay askının kaliteli olması.

Biraz shoulder press calis sicimle bile calarsin :)
Bende agri sizi gibi sikinti kesinlikle olmuyor ama askida konfor kavramimi ve onerilerimi paylasayim yine de;
Bence kaygan aski cok daha rahat.Agirligi dagitmanda da yardimci olur bence.Yoruldukca pozisyonunu ziplayip hoplamadan degistirirsin kaydigi icin.
Yumusak bir doku diyorsan da kaygan askinin arasina giren bir model varsa oyle tercih et derim aski kaymiyorsa eger bende sikinti var.
Birde askinin genisligini buyuk secersen basincdan dolayi olusacak kuvvet azalacaktir.Karli havada tenis raketiyle yuruyen cizgi film karakterleri hesabi.
Benim askim %100 naylon uyduruk birsey.Cok memnunum yalan yok...

Planet waves in kilitli sistemleri var dostum.Ben V kasa kullanıyorum ama kilit sistemi muhabeti çıktımı vs muhabewtini kaldırıyor artı yapısı terlesnde yapışmıyor üstüne askı.Ben memnunum sahnede fln.guitar lock planet bişi olması lazm isminin.36 liralık bişi pek pahalı değil

Ayrıntı olucak biraz ama şimdi böyle askı aldıktan sonra bir de strap lock almalısın bence. Güzelim gitar pat diye kayıp düşmesin çalarken. Dunlop straplocklar iyidir ama askıyla da pek uyuşmaz ya da gitara giriş yeriyle o yüzden ayar çekmen gerekicek. Schaller markası da çok güzel şimdi yeni gitarımda ben de onu kullanmayı düşünüyorum. Güzel bir deri askıyla tabi :)

Atalay 'ın da dediği gibi en güzeli Levy's askılar bu arada. Adamlar çok alakasız şeylerin yanında bir de gitar askısı üretiyorlar. Çok sağlam ve kaliteliler ama bu fiyata da yansıyor tabi :)

Velhasıl kelam geniş ve deri askı rahat ettirir ;)

Tabiki var. Şöyle düşün convers giymekle altı kalın bir spor ayakkabı giymek nasıl farkettirirse öyle farkettirir. Zaten uzun süreli çalımda çıkar o pedin avantajı

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladım. O zaman şimdiki ricam şu. ebay'den getirtmeyi düşünüyorum. Levy's Leather a baktım, oldukça iyi. Kalın, Deri ve Pedli bir askı almaya karar verdim. Direk olarak önerebileceğiniz marka ve modellere bakıp sipariş vermek istiyorum. Bu kadar çok çeşidin içinde kaybolmadan birşeyler bulmama yardımcı olursanız sevinirim.

revenant_ demiş ki:
Anladım. O zaman şimdiki ricam şu. ebay'den getirtmeyi düşünüyorum. Levy's Leather a baktım, oldukça iyi. Kalın, Deri ve Pedli bir askı almaya karar verdim. Direk olarak önerebileceğiniz marka ve modellere bakıp sipariş vermek istiyorum. Bu kadar çok çeşidin içinde kaybolmadan birşeyler bulmama yardımcı olursanız sevinirim.

Ben RR3 ve EX icin Perri'nin 2.5 inc'lik (6.35cm) suet askilarini kullaniyorum, tavsiye ederim. Bende siyahlardan var, fiyatlari da uygun. Linki asagida, eBay'de de bulursun herhalde:

http://accessories.musiciansfriend.com/product/Perri s-212-Suede-Leather-Guitar-Strap?sku=364707

248340.jpg

revenant_ demiş ki:

mss100

3 inç bile bazen kalın geliyor daha kalını artık boynunuzu didiklemeye başlayabilir.
Ebayde herşey var. Şu en son aldığım Gibson SG Diablo'm için hem deri hem de metalik gri renkli bir askı aradım ki o bile çıktı Ernie Ball'dan. Ebay her daim şaşırtır beni. 2, 2.5 ve 3 inç askılar ömürlük.

Yukardaki modelin aynısını ESP yazılı olanını gitarla beraber verdiler.1 Sene sonra klavye tarafındaki delik deforme oldu.Az kalsın 1 kere düşürüyordum gitarı.

Serdar213 demiş ki:
Yukardaki modelin aynısını ESP yazılı olanını gitarla beraber verdiler.1 Sene sonra klavye tarafındaki delik deforme oldu.Az kalsın 1 kere düşürüyordum gitarı.

Straplock kullanabilirsin, gigbag e zarar verdiği için ben sadece sahnede takıyorum ama oldukça da işini görüyor. Çok pahalı bir şeyler de değiller.

Evet daha önce de burda yazdığım gibi straplock şart. Resmen gitarın ayakta çalarkenki güvencesi.

Ben de zamanında bir kere düşürüyordum nerdeyse ve ondan sonra aklım başıma geldi de dunlop lardan almıştım. Ancak dunlop ların da şöyle bi sıkıntısı var ki içinde gelen vidalar çoğu gitara uymuyor. Ona göre çeşitli varyantasyonlar bulunuyor haliyle :D

Bir de askıya takıldığı yer dar oluyor ve orası da bir ayar istiyor.

Şimdi Schaller düşünüyorum. Bu markayı kullananınız var mı???

Geri