Element

H

Hakan2205

Element

Kıvanç Kılıçer (vokal, gitar, tuşlular)
Murat Cum (bas)
Gürsu Erden (davul)

Element, Kıvanç Kılıçer ve 90’ların rock grubu Export üyeleri tarafından 2006 yılında kuruldu. Türkçe sözlü hard rock müzik yapan Element, 2007’de ilk albümü “Cehennem”i yayınladı. Tarz olarak günümüz Türkçe rock soundundan çok, 80’lerin hard rock soundunu benimsediği için farklılığıyla ön plana çıktı. Scorpions’ın 2008 Türkiye konserinde ön grup olarak seçilen ve piyasada yavaş yavaş adını duyurmayı başaran Element, 2009’da müzikal sebeplerden dolayı radikal bir kadro değişikliği yaşadı. Kıvanç’ın kendi beste ve aranjeleri üzerine kurulu 2. albüm “Karınca”, Ekim 2010’da piyasaya sürüldü. Kayıtları ve mixleri Studio FM’de yapılan albüm, içerisindeki sıradışı parçalarla ses getireceğe benziyor.

Yeni albüm: “Karınca”

Kıvanç Kılıçer'in solo çalışması olan konsept albümde biri enstrümantal olmak üzere toplam 11 parça bulunuyor. Hard rock ve rock ballad özelliklerine sahip parçaların ağırlıklı olduğu albümde, 80’lerin lead tonları dikkat çekiyor. Keman, viyola ve çello gibi yaylı enstrümanların yanı sıra kilise korosu, harpsichord, guzheng (uzakdoğu kanunu) gibi hard rock kalıplarında sık rastlanmayan soundların da kullanıldığı albümde, melodik altyapısıyla gotik tarz etkilenimleri de mevcut. Sözlerde, alışık olduğumuz temaların dışında; hayatın kırılma noktaları, boşluk, dünyaya dışardan bakış, anlayış farklılıkları gibi konulara değinilmiş.
Albümle aynı adı taşıyan çıkış parçası “Karınca”, hareketli olduğu kadar düşündürücü etkisiyle dikkat çekiyor. Karınca’nın klibi ise pixel-motion ve yeni animasyon tekniklerini içinde barındıyor.
Albümün dikkat çekici yanlarından bir diğeri ise, tüm şarkıların silüet resim çalışmaları ile anlatılması ve şarkı sıralamasının kendi içinde bir hikaye oluşturması... Parçaların sözlerinin resmedilmesi ve bu 10 farklı resimin birleşiminde anlamlı bir hikayenin ortaya çıkması, her zaman rastladığımız bir konsept değil. Bu özgün çalışma albüm kitapçığında ve web sitesinde görülebilir.
Albümde neredeyse tüm söz, beste ve düzenlemeler Kıvanç Kılıçer’e ait. “Neden” parçası, grubun eski kadrosuyla bir film müziği projesi için kaydedilirken, "2 Hüzün" parçası grubun yeni davulcusu Gürsu Erden’e ait. Kayıtlarda ise bas gitarist Murat Cum’un bas partisyonları ve davullar dışında tüm enstrümanlar yine Kıvanç Kılıçer tarafından çalınmış. Karınca (2010) albümü ile ilgili detaylı bilgi için:
www.elementkarinca.com

Grup biyografisi:
2002 - 90'lı yıllardan bu yana İstanbul'un çeşitli mekanlarında bar grubu olarak farklı kadrolarla çalışan 5 yarı profesyonel müzisyen (Kıvanç Kılıçer, Tufan Yağmurdereli, İsmail Kilimci, Cem Gürel, Onur Eltutmaz) bir araya gelerek beste çalışmalarına başladı.
2006 - 4 yıl süren beste çalışmalarının neticesinde ilk albümün kayıtları başladı.
2007 – Grup, ilk albümü “Cehennem”i yayınladı. 80’li yılların hard rock sounduna sahip albümden iki şarkı için (Cehennem* ve Yanıma Gel**) klip çekildi.
2008 – Grup, Scorpions’ın ön grubu olarak Park Orman’da 5000 izleyiciye çaldı.
2009 - Müzikal görüş ayrılıkları nedeniyle çözülen grup, Kıvanç’ın solo çalıştığı bu dönemde yeni bir oluşum sürecine girdi.
2010 – Grup, davulda Gürsu Erden ve basta Murat Cum ile yeni kimliğine kavuştu. Element’in ikinci albümü olan “Karınca”nın kayıtları tamamlandı. İlk klip, albüme adını veren “Karınca” parçası için çekildi. Klipte gerçek görüntülerin animasyonla birleştirildiği pixel motion teknolojisi kullanıldı.

* Cehennem (2007) albümü ile ilgili detaylı bilgi için:
www.elementcehennem.com

** Aslen Silent Hill 2 bilgisayar oyununun enstrümantal tema parçası; vokal, ney ve gitar solo ile aranje edilen bir Akira Yamaoka cover’ı.

Element grubu ile ile ilgili detaylı bilgi ve fotoğraflar için:
www.elementkarinca.com[/b]
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler