blackstar ht-5

Ülkemizde fazla bulunmayan bu amfi hakkında merak ettiklerim var.2 kanallı bir amfi,youtubeda baya vidyolarını izledim,beğendim.Üzerinde 1x12 ve 4x12 emulated line out var.Ben bunu sahnede kullanmak istiyorum ama alet 5w.Kabine bağlayıp mikrofonlasam yetmiyecektir diye düşünüyorum,linedan direk mixere girsem nasıl olur acaba.Tabiki kabine bağlanmış gibi tonu olmayacaktır ama,benim istediğim clean headroomu sağlayabilmek,sesi mixerden açmak.Kullananlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

hakan627 demiş ki:
Ülkemizde fazla bulunmayan bu amfi hakkında merak ettiklerim var.2 kanallı bir amfi,youtubeda baya vidyolarını izledim,beğendim.Üzerinde 1x12 ve 4x12 emulated line out var.Ben bunu sahnede kullanmak istiyorum ama alet 5w.Kabine bağlayıp mikrofonlasam yetmiyecektir diye düşünüyorum,linedan direk mixere girsem nasıl olur acaba.Tabiki kabine bağlanmış gibi tonu olmayacaktır ama,benim istediğim clean headroomu sağlayabilmek,sesi mixerden açmak.Kullananlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Bende HT-5 Combo var. 5 watt ev icin cok yuksek (bodrum katta tek basima caldigim halde simdiye kadar 5i gecmedim), bar ortami icin de davulcuya bagli olarak dusuk (5Watt 50watt'in yarisi yapiyor). Eger baterist cok sesli caliyorsa 5W yetmeyebilir. Ama eger mikrofonlayacaksan zaten sorun olmaz amfinin kac watt oldugu. Hatta sesi acacagin icin power amp kirilmasi da alabilirsin rahatca.

Simulated outputlari hic denemedim, netmusicians'da bazi kayitlar vardi onlarla yapilmis, onlara bir bakmani tavsiye ederim.

Lineout'u kullansan bile bir kabin'e takman sart yanilmiyorsam, yoksa amfiyi yakarsin. Her durumda yaninda bir kabin bulunacak yani.

Eger direk mixer icin bir cozum istiyorsan MultiFx alman en iyisi.

Tavsiyem once bir yerde HT-5'i denemen. Eger 5W yetmez dersen 20W, 40W, 50W, ve 100W'lik HT'ler de var (ve Jetcity'ler tabii ki).

Harmony Central'de bir suru HT-5 sahibi var, oradaki yorumlara da bakabilirsin, genel konusma davulcuya bagli olarak bar ortaminda yetersiz olabildigi.

hakan627 demiş ki:
kabin kullanmazsam neden yansınki amfi,hiç lambalı amfide kullanmadım ama,bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Lambali amfiler speaker output'una bir yuk takili degilse birkac saniye icinde yanarlar. Yuk olarak kastettigim seyler kabin, attenuator yada (adini dogru hatirliyorsam) DI Box denen aletler.

DaRtH_ErLiK demiş ki:
hakan627 demiş ki:
kabin kullanmazsam neden yansınki amfi,hiç lambalı amfide kullanmadım ama,bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Lambali amfiler speaker output'una bir yuk takili degilse birkac saniye icinde yanarlar. Yuk olarak kastettigim seyler kabin, attenuator yada (adini dogru hatirliyorsam) DI Box denen aletler.

Bunu çok söylüyorlar yük bağlamadan çalıştırırsan çıkış trafosu yanar diye yani denilmek istenen bu amfiler boşta çalışmaz.Ama ben boşta çalıştırdım herhangi birşey olmadı ki zaten bu cihazları test ederken hoparlör bağlayacak değilsin bu yüzden bunun söylenti olduğunu düşünüyorum aksini ispatlayacak bir olay varsa lütfen paylaşın.

Yük dediğin şeye gelince bir direnç bile olabilir yada hoparlör ama burdaki olay o değil hoparlör çıkışını mixere yollayamassın mantık hatası direk, yalnızca küçük işaretler mixere yollanır.Mikrofon gibi sinyal kaynaklarından çıkan küçük işaretler ile pre-amplilerden çıkan düşük güçlü sinyaller.Bir hoparlörü bile sürebilecek güçteki bir sinyal mixeri yalnızca yakar.

emulated line outdan çıkış alınarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. zaten kullanılmasa mantık dışı olurdu.amacı bu zaten. sadece outputların birinde jack takılı olmasın yeter.çok teknik detayını bilmiyorum ama elo çıkışına jack soktuğunuz zaman trafonun yanmasını engelleyen bir sistem var.adam gibi mikrofonlayıp mikserdenden de güzel ayar çekerseniz stadyum konseri bile verebilirsiniz. ha ne sıkıntınız olur yüksek volumele bir yerde çalıyorsanız monitörünüz yoksa çaldığınızı duymazsınız o kadar :) ht5 bu arada oldukça yüksek volume sahibi bir amfi.zaten barda çalacaksanız çok yüksek volume ihtiyacınız olmaz ne bar şarkılarında buna gerek var ne de 100 wattlık amfinin lambalarını kırmaya :) manowarmıyız biz :) tüptür headroomdur takılmamak lazım. dual rectifierla şebnem çalan da var blues juniorla dream theater çalan da var.

bu ampli ile ilgili soracaklarım var yine :)

dore'ye geldiği zaman ht-5r kafa almayı planlıyorum. di-box ile bilgisayara girip oradan kabin simülasyonu ile ses alacağım (emulated line out'u önermeyin, çünkü kabin seçeneği sınırlı ve poweramp'in tona etkisini yansıtamıyor anladığım kadarıyla). ayrıca vst efektler tatmin etmediğinden dolayı ileride para durumunu toparladığımda blackstar modulation pedalını alasım var. ancak bu konuda biraz sıkıntılıyım. çünkü sinyal yolunda üç defa analog dijital çevrimi olacak: amfideki reverb için (1), blackstar pedalda (2), ses kartına girerken (3). bunun tona etkisi çok kötü olur mu, ne diyorsunuz?

amfiyle ilgili canımı en çok sıkan husus da temiz kanal. lütfen olabildiğince ayrıntılı bilgi verebilir misiniz bu kanalla ilgili?

teşekkürler.

Arkadaşlar yakında blackstar ht serisinden bir amfi alacağım.Fakat aklımı kurcalayan bir soru var.Çözümünü net bir şekilde henuz bulamadım.
Emolation output çıkışı mevcut.ANladığım kadarıyla kabin simulasyonlu bir çıkış bu. Combo yada head olan modelinde emolation output çıkışına jack girdiğimizde dışarıya veren sesi kesiyormu? Kesmiyorsa Yine emolation output çıkışına jack girersek veamfinin kendi uzerinde speakere giden jack takılı sanırım combolarda, onu çıkarırsak amfiye bir zarar verir mi? Aslında amacım gece çalışmaları için dışarıya ses vermeden kulaklık bağlayıp çalışmak. Bu amfide bu mumkunmudur.Mumkunse bağlantıları nasıl yapılıyor.Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

Blackstar HT dual dediğin pedal sanırım.Peki ya amfi için, kimisi olur diyor kimisi olmaz diyor.Arada kaldım.Gerçi alınca deneyeceğim ama lambalara zarar veririm diyede çekiniyorum.

evet, ht dual'ı kutuya koyup poweramp ekleyip ht-5 yapmış adamlar :) benim demeye çalıştığım şuydu, bir dummy load benzeri bir şey kullanırsan, hem poweramp'in tona etkisini de kayda yansıtmış olursun, hem de bilgisayardan istediğin kabin simülasyonu verebilirsin.

dediğin konuda ise çok farklı yorumlar var. kesin bir şey söyleyemeyeceğim, ancak bir yerde amfiyi standby'da tutup emulated line outtan çıkış alan biri bundan bahsetmişti. tabi uzun vadede zararı olur mu bilemem.

Blackstar HT dual dediğin pedal sanırım.Peki ya amfi için, kimisi olur diyor kimisi olmaz diyor.Arada kaldım.Gerçi alınca deneyeceğim ama lambalara zarar veririm diyede çekiniyorum.

Lambalım amfiler çıkışta yük görmediklerinde güç lambaları normalden daha yüksek akım çeker, bu akım çıkış trafosunun primer nominal akımından yüksek olursa çıkış trafosunun primer sargıları yanar. Ht-5 te nasıl bilmiyorum bir incelemek lazım yada denemek :D

Blackstar ht1 ve ht5 combo veya head lerde (Emulated output&headphone) diye çıkış var. Amfi kafa amfi ve mantıklı düşününce kulakluk çıkışı var ise kulaklığı bağlayınca aynı anda neden kabin bağlanıp ses çıksınki diye aklımdan geçiriyorum. Ama lambalı işte tıkanıyorum:) Bunlarda bu özellik varsa ht20 ve ht40 larda sadece emulated output diye geçiyor. Headphone belirtilmemiş.İlk soruma yanıt alabilsem sıradaki sorumda bu olacak.ht20 ve 40 lığındaki mantık nasıl? Amfiyi alacağm bu yuzden tereddutteyim.

Selamlar. lambalı anfilerin genel olarak lineout'ları düzgün çalışmaz mikrofonlamak en iyisidir. bunun yanı sıra emulated out çıkışını deneyip bayramdan sonra yorum yapabilirim sana. çıkışında 4x12 ve 1x12 diye iki seçenek vardı sanırım. son zamanlarda line sahnelere bulduğum en iyi çözüm line6 hd500 dür bu arada denemeni tavsiye ederim. çok yüksek volume'lü çalmayacaksan tatmin edebileceğini düşünüyorum. yanı sıra gözlemlediğim birşey var anfi drive da baya yüksek güçte çalışıyor clean'ler biraz düşük kalabilir. ben denerken gitar üzerinden kısarak clean yapmıştım tonumu gayette güzel olmuştu. sahne rock sahnesiyse böyle bir şey düşünülebilir.

Geri