Penalar hakkinda bilgi

hadi ya hala varmı peki :)))
eğer varsa biz kardeşlik kuralım ben ilk defa birinde duyuyorum bu penadan amerikadan gelmişti bu pena da...sen nerden buldun ya ???

baba bulursan bana da al 51. bolge modeli olanlardan ama bulursan tabi ben sana yollarım burdan parasını hatta ne kadar şekilli varsa al benim bi arkadaşım bana bütün penalarını vercekti bunun karşılığında kabul etmemiştim :) (12 pena az değil) olsun ama değer bu penaya...

Jazz III XL ve Tortex sharp (1.5mm) kullanıyorum yerine göre. Bu arada kaymayan big stubby isteyen arkadaşlara katılıyorum. Keşke öyle birşey olsa, savaşlar olmasa falan :LOL:

önceleri jimdunlop tortex kullanırdım.şimdi duruma göre 0.88mm - 1.0mm usa nylon kullanıyorum...aslında aşırı pena kaybettiğim için tortex nylon hangisini bulursam artık :D

Biri bana pena yollasın n'olur, burda pena bulunmuyor penasızlıktan kırıldım :D
Evet sipariş listem: 2 tane Dunlop Stylus, 1 tane Dunlop M10R Anglepick, 2 tane Ibanez Rubber Grip Wizard Medium-Beyaz, 1 tane de Dunlop H10 Speedpick :D

Bir de big stubby'nin bir özelliği de o ortadaki çukur değil mi zaten? :?

Burada ballandıra ballandıra yazıyorsunuz sanki gitarı çalan penaymış gibi insanları etkiliyorsunuz.Ben de dayanamadım İstanbula gittim 2 tane jazz3 aldım bir tane de İbanez offspring amblemi olandan aldım.Paul gilbert adlı penayada dokundum pek hoşlanmadım.Bir ara üzerinde stagg tauch yazan 2mm pena almıştım.Elinden kaymasın diye parmak çukurları da var o bana çok iyi geliyor.Jazz 3 biraz sivri gibi ama alışmak lazım.Değişik penalarla gitarı çaldığımda değişik tonlar aldığımı fark ettim.En son aldığım ibanez offspring amblemli olandan sololarda acayip güzel tok bir ton alınıyor.Jazz 3 ise daha cılız kalıyor.Kalınlıktan çok yapıldığı plastiğin kalitesi ve cinsinden kaynaklandığını düşnüyorum.

ben de bu aralar planet waves kullanıyorum. Güzel aletler gerçekten :)
Bir ara uzun süre hikizume kullandım, onlardan da memnundum zamanında ama bir süre sonra rahat edememeye başladım.
Şu jazz penalara bir türlü ısınabilmiş değilim. Minicikler yahu, insanın elinde kayboluyor :) Lead'de değil de, ritm çalarken çok rahatsız bir pena bence.. ama madem XL modeli varmış, ona da bakmak lazım

Ben bir big stubby-kolik olarak uzun zamandır bu penaların kayganlık problemine çözüm arıyordum, sonunda buldum. Penanın parmak değen yerlerine daksil (tipex artık her neyse) sürünce hele biraz fazla kullanınca çok güzel oluyor, hiç kaymıyor. Tavsiye ederim...

Ben önce fenderin o yumuşak kırmızı penalarından kullandım. Sonra tortex, ondan sonra o timsahlı olan pena ve sonunda jazz III te karar kıldım... Oldukça iyi rahat ve verdiği ton da çok güzel deneyen bilir =)

ya uzun zamandan beri Ibanez'in penalarından arıyorum.. Bende var ama artık üçü de kullanılmaz halde. Bir çok pena denedim. Bu rahat geldi...
Üstünde Heavy yazıyo Hikizume falan yazıyo...Bu penalar nerde bulunur bilen var mı? özellikle bunu arıyorum da o yüzden
olmazsa üçgen şekilli penalardan önerileriniz nelerdir? Planet waves penaları gibi olanlar hoşuma gitmiyo benim

Geçen 6'lık Paul Gilbert penası ısmarlamıştım (daa 2 yıl önce demiş olduğum gibi hiki'lerle tıpatıp aynı). Aslında çok güzel pena, ama pek dayanıklı gelmiyor bana eskisi gibi. Sanırım çalış tarzım değişti baya sert vuruyorum tellere 2 günde yamuluyorlar (özellikle hızlı sert funk ritmleri çalarken).

Jazz III de denedim uzun süre, çok rahat penalar çok güzel harmonik sesi veriyorlar ama çok sert geldiler bana. Ucunu çok az dışarı çıkarıp tutuyorum, bir de hızlı vuruyorum, 1-2 saat çaldıktan sonra işaret parmağım kıpkırmızı oluyordu. Bir süre sonra bu sebeple parmağımda ciddi ağrılar oluşmaya başlayınca bırakmak zorunda kaldım.

Bir kaç aydır Jim Dunlup Tortex 1.14mm kullanıyorum mor olanlardan, siyahları da var. Yeterince kalın ve büyük. Ucu ne çok sivri ne çok yayvan, ve çok hafif esniyor. Jazz III gibi taş gibi değil. Gayet memnunum.

Özellikle lead gitar görevi olan arkadaşların sürekli yeni pena alma gibi bi durumları yoksa eski penalarının kenarlarını düzenli aralıklarla kaliteli bir tırnak törpüsüyle yuvarlaklaştırmak amaçlı (keskinleştirmek değil) pürüssüzleştirmeleri gerekir. Aksi halde zamanla pena kenarlarında oluşan mikro dişler/kırıklar sürekli tellere takar çalımı olumsuz etkiler. Törpüleme işinin özellikle sweep picking ve legatolarda akıcılık için gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu sadece eskiyen penalarda değil, bazı fabrika çıkışlı hiç kullanılmamış penalarla da olabilen bir sorun.

Geri