aktif emg x manyetikler bilgisayarın gürültüsünü alıyor...

arkadaşlar merhaba,

aldığım günden beri emg x serisinin gürültüsüzlüğünden gerçekten memnunum, ancak bu akşam bir şey dikkatimi çekti. kılavuzunda yanlış hatırlamıyorsam 'topraklaması içeriden yapılmıştır, bilgisayar, ekran, floresan lamba vs. aletlerden gürültü kapmaz' benzeri bir açıklama olan aktif emg manyetiklerim bilgisayar kasasına yaklaştıkça harddiskin sesini olduğu gibi alıyor. bu sorunu yaşayan başka arkadaşlarımız var mı? şu an elimde uzatma kablosu yok deneyemiyorum. amfi ve pedalları bilgisayardan ayrı bir prize takmak çözüm olur mu? gürültü kesici kablolar var galiba. bunları kullanmak çözüm olur mu?

her şeyden önce aktif emg manyetiklerin dış gürültüleri alması normal bir durum mu? yardımlarınız makbule geçecektir.

teşekkürler

bende öyle birşey olmadı. ilginç. bence emgler değil, kablo alıyor o sesi. ya da topraklama tam değil gitarda. gain açıkken elini gitardan çek, o zaman gitar vınlıyorsa genel bir topraklama derdi vardır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
merhaba, cevap için teşekkür ederim. durumu netleştirmek için şöyle bir ekleme yapayım, eski pasif manyetiklerden farklı olarak (bilgisayar açıkken) sadece ton knobuna dokunduğum zaman gürültü azalıyor. eskiden metal olan herhangi bir şeye dokunduğum zaman gürültü azalırdı. şimdi ise tellere ve volume knobuna dokunmam bir şeyi değiştirmiyor. sadece ton knobuna dokununca gürültü azalıyor. yarın olsun, ton knobuna dokunduğum zaman bilgisayarın sesini alıp almadığını yazacağım.

ertan3324 demiş ki:
merhaba, cevap için teşekkür ederim. durumu netleştirmek için şöyle bir ekleme yapayım, eski pasif manyetiklerden farklı olarak (bilgisayar açıkken) sadece ton knobuna dokunduğum zaman gürültü azalıyor. eskiden metal olan herhangi bir şeye dokunduğum zaman gürültü azalırdı. şimdi ise tellere ve volume knobuna dokunmam bir şeyi değiştirmiyor. sadece ton knobuna dokununca gürültü azalıyor. yarın olsun, ton knobuna dokunduğum zaman bilgisayarın sesini alıp almadığını yazacağım.

toprak bağlantın ile köprün ve volume potunun baglantısında sorun vardır, tone potunda topraklama gerçekleşiyorsa toprak kablo bağlantısını tekrar dağıt.

Bahsettiğin harddiskin motor sesiyse, ve komik bir görüntü oluşturacak kadar yakın duruyorsan kasaya, (HDD-manyetik arası bi 10-15 cm kadar) bu durum normal. Manyetik yüksekliklerini motorlu tornavidayla ayarlarken de olan bir durum, Paul Gilbert'ın sahnede efekt olarak da yaptığı bir şey.

ya aynı sorunlar bende de var. ben hatta manyetiğe dokununca inanılmaz bi dip gürültüsü oluyor hatta manyetiği gec manyetik cercevesi dahil. cok acayip kesin bende de topraklama hatası var onu nasıl düzelticez ? :S

Kaliteli kablo kullanmanız, kullandığınız prizin kaliteli olması lazım. Mümkünse sadece tek bir prizi amfi ve pedal adaptörleri için ayırın. Diğer taktirde elektronik gürültülerin duyulması çok dağaldır.

Birde Aktif manyetikler köprüye topraklama için bağlanmazlar. Eğer hala sorun devam ediyorsa anlayan birine tekrardan bağlantınızı yaptırın. Sıfırdan bağlantı yapmak isterseniz de EMG'nin lehimsiz bağlantı kitleri satılıyor. Onlardan sipariş verip yapabilirsiniz.

Konusu geçmişken sorayım, "kaliteli" kablodan kasıt hangi değerlere sahip kablodur gitarın iç bağlantıları için ? Ben "pahalı" olanından olsun diyerek aldım hep net bilgim olmadığı için, oturup direnç hesabı yapsam bulurum eşik değeri ama sizce ne olmalı baglantının olayı, bir de bu emg kiti denen şey Türkiye' de mümkün müdür ?

merhaba arkadaşlar, cevaplar için çok teşekkür ederim. blindeath'in dediği gibi, kılavuzda köprü toprak bağlantısını özellikle 'yapmayın' diye uyarıyor, nasıl oluyor bilmiyorum ama bu manyetikler içeriden korumalı oluyormuş. ben de bu bağlantıyı yapmadım zaten.

bu akşam ayrı priz çözümünü deneyeceğim, umarım sorun çözülür, çünkü kayıt yaparken bilgisayara yakın olmak zorundayım. ancak bilgisayara yaklaşınca bu gürültünün artması bana aynı prizi kullanmaktan kaynaklanan bir sorun olmadığı fikrini veriyor.

planet waves'in elektronik gürültüyü engelleyen kabloları var. bildiğim kadarıyla humbucker manyetik mantığıyla çalışıyorlar, ancak tona etki ederler mi bunu bilmiyorum.

tekrar teşekkürler.

Kaliteli kablo değerlerini ben de tam anlamıyorum. Planet waves in altın uçlu devre kesicili kabloları var. O setin kablo ve jakları ayrı ayrı satılıyor, onlardan alıp kullanmak lazım ama çok pahalı. Kıymak lazım bir iki kereliğine paraya :D

Birde pcde kayıt yaparken yakında durmak zorundaysan ekrana arkanı dönerek çal. Manyetiğin pcden aldığı elektronik gürültüyü vermesi normaldir. Arkanı dönerek kayıt alırsan daha sessiz sonuç alabilirsin.

Blindeath demiş ki:
Birde pcde kayıt yaparken yakında durmak zorundaysan ekrana arkanı dönerek çal. Manyetiğin pcden aldığı elektronik gürültüyü vermesi normaldir. Arkanı dönerek kayıt alırsan daha sessiz sonuç alabilirsin.

Bunun sebebinden biride eski crt monitörler
eski monitörüm bozulup yeni bir lcd aldıgımda bu problemden kurtulmuştum

evet lcd ekranda o sorun yok, bir zamanlar crt kullanırken o zamanki gitarımda da tekli manyetikler vardı, traktör gibi ses çıkardı :)

Geri