Referans Monitörü için En Kaliteli Kablo?

Arkadaşlar selamlar.. yeni aldığım ses kartım ve 2 adet referans monitörüm için kablo tavsiyesi istiyorum sizlerden.. ürünleri yeni aldım daha kurulum yapmadım çünkü bilmediğim birşeyler olduğunu düşünüyorum.. (daha önce hiç referans monitörü kullanmadım)
aldığım ses kartı: tc electronic desktop konnekt 6
aldığım monitörler: yamaha hs80m
kullandığım prosesör: line 6 pod x3 live

Soru 1: alacağım kablonun üzerinde speaker cable yazması mı gerekli? yoksa gitar bağlantılarında kullandığımız jacklı kablolarıda kullanabiliyormuyuz? örneğin bende planet wavesin Planet Waves PW-AG-10 modelli kabloları var (instrument cable), ben şimdi monitörlerimi ses kartına bu kablolar ile bağlasam ne olur?

Soru 2: aşağıda resim olarak verdiğim şemaya dayanarak Prosesörümden çıkıp ses karına giren 2 adet mavi kablo doğru kablo değil mi? yani oraya instrument cable takacağım?

Tavsiye: Arkadaşlar alabileceğim en kaliteli monitör kablosu hangisidir yada hangileridir?

connectt.jpg

http://www.compel.com.tr/P/29-52-3792

Linkteki kablodan al 2 tane sağlam markadır hosa, trs ses kartından çık xlr monıtorlere tak yanı buyuk olan monıtorlerde olacak.
kalite içine gelince oyle çok abartma bence vovox cable felan almana gerek yok çoooook pahalı.

Onun haricinde İster pedaldan direct outtan çık, gır ses kartına ıster mono ıster stereo, ama ses kartına girişini ses kartı panelınden ayarla aletın ustunde.Tc connect 6 yı ıyı biliyorum Ses kartının bağlantısı ıle ılgılı sorun çıkarsa burdan yazabılırsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki arkadaşlar sormak istediğim birşey var.. audio kablosuyla hoparlör kablosu farklı şeyler mi?

örneğin Planet Waves PW-S-5 hoparlör kablosu olarak geçiyor.. üzerinde de speaker yazıyor.. benim kullanacağım kablo bu mu?

lg_pw-s-.jpg

yukarıda resmi olan kablonun içi şu şekilde;
PWS25_00.jpg

Atalay demiş ki:

Atalay fakat bi önceki mesajında verdiğin linkteki ürünlerin kategorisinde bu planetwavesin kablosu yok..

yani sen Audio Kabloları nın olduğu ürünlerin linkini verdin.. benim gösterdiğim planetwaves Mikser & Hoparlör Kabloları bölümünde.. işte anlamadığım olay bu.. hoparlör kablosuyla (speaker cable) audio kablosu (audio cable) farklı şeyler mi ? kafam bu yüzden karıştı..

merhaba
sanırım resimdeki speaker kablosu monitör için değil.(gtr amfi ile gtr speaker içinde olabilir bu model)
Kayıt sistemindeki monitörleme için balanced kablo öneririm.
VOVOX eni iyilerindendir. Ama sisteminiz üst düzey değilse tabii bu kadar para verseniz de sesde bir fark duyamazsınız.
Ses kartınızın çıkışı ve monitörlerin inputları için balanced ya da unbalanced seçenekleri kitapçıklarında mevcuttur. Eğer balanced öneriliyorsa mutlaka balanced kablo kullanın.
İyi kayıtlar:)

hakannart demiş ki:
merhaba
sanırım resimdeki speaker kablosu monitör için değil.(gtr amfi ile gtr speaker içinde olabilir bu model)
Kayıt sistemindeki monitörleme için balanced kablo öneririm.
VOVOX eni iyilerindendir. Ama sisteminiz üst düzey değilse tabii bu kadar para verseniz de sesde bir fark duyamazsınız.
Ses kartınızın çıkışı ve monitörlerin inputları için balanced ya da unbalanced seçenekleri kitapçıklarında mevcuttur. Eğer balanced öneriliyorsa mutlaka balanced kablo kullanın.
İyi kayıtlar:)

VOVOX gerçekten çok övülen kaliteli bir kablo fakat fiyatı gerçekten çok tuzlu.. VOVOX a alternatif başka kablolar yokmu..? ben 2 kablo için max 150TL düşünüyorum.. (bu arada uzunluk olarak bana 2 şer metre yeterli geliyor) ve balanslı kablo düşünüyorum..

Metresi 75 euroya da kablo var ancak yukarıda bahsettiğin sistem için o kadarlık bir kabloya ihtiyacın yok. Senin gösterdiğin kablo da sana hayli yeter. Çünkü senin sistemindeki cihazlarla en pahalı kabloları taksan da merak ettiğin farkı duyamazsın. Hi-end sistemler için XLR şart ancak sistemindeki resimdeki cihazın balanslı çıkışları da senin çizdiğin resimdeki balanssız kablo çıkışları ile aynı ise XLRleri kullan. Ancak senin için birşey değişmeyecek. O yüzden marka bir çift kablo seni ihya eder. Boşa para harcama. Duyamayacağın bir farka para yatırmana gerek olmadığı için pek anlamlı bir yatırım olmayacaktır. Protoold HD3 vb. sistemlerle kayıt ve en az 2-3000 eurodan başlayan dinleme monitörlerin yoksa çok pahalı kablolar sadece görüntü yapacaktır.

Evet detayda en iyisi altın sarımlı, manyetik önleyicili, Neutrik vb. üçlu balanslı kablodur, ve kimbilir daha neler geliştirdiler o kadar araştırmadım, istersen hem en iyisinden hem de standart marka bir kablo al dene.

Atalay demiş ki:
Metresi 75 euroya da kablo var ancak yukarıda bahsettiğin sistem için o kadarlık bir kabloya ihtiyacın yok. Senin gösterdiğin kablo da sana hayli yeter. Çünkü senin sistemindeki cihazlarla en pahalı kabloları taksan da merak ettiğin farkı duyamazsın. Hi-end sistemler için XLR şart ancak sistemindeki resimdeki cihazın balanslı çıkışları da senin çizdiğin resimdeki balanssız kablo çıkışları ile aynı ise XLRleri kullan. Ancak senin için birşey değişmeyecek. O yüzden marka bir çift kablo seni ihya eder. Boşa para harcama. Duyamayacağın bir farka para yatırmana gerek olmadığı için pek anlamlı bir yatırım olmayacaktır. Protoold HD3 vb. sistemlerle kayıt ve en az 2-3000 eurodan başlayan dinleme monitörlerin yoksa çok pahalı kablolar sadece görüntü yapacaktır.

Evet detayda en iyisi altın sarımlı, manyetik önleyicili, Neutrik vb. üçlu balanslı kablodur, ve kimbilir daha neler geliştirdiler o kadar araştırmadım, istersen hem en iyisinden hem de standart marka bir kablo al dene.

Atalay yorumun için teşekkür ederim senin önereceğin kablo var mı peki..? bu arada monitörümün ve ses kartımın çıkışları balanslı yani balanslı kablo alacağım.. aşağıda fotosunu verdiğim kablo ile ilgili hakannart abimizin yorumuna dikkat ettin mi bilmiyorum.. (hemen bi kaç mesaj yukarıda) şöyle yazmış; sanırım resimdeki speaker kablosu monitör için değil.(gtr amfi ile gtr speaker içinde olabilir bu model)

balanslı kablo tavsiyesi istiyorum :)

lg_pw-s-.jpg

Klotz kablo Neutrik uç yeterince güzel.Heryerde 80 tl ye satılıyor ama tünelde bir kablocu var onlarda mevcut 35 tl verdim 1.5 metrelik 2 kablo ve uçlara

Geri