Distortionlı anfi hakkında

bir de bir sorum daha var. zaten fender amfimdeki overdrive sesini pek beğenmiyorum. ama amfi değiştircek param da yok şu sıralar. 0 olarak 80 euro'ya almıştım zaten, indirimdeydi epey.

distortion ya da overdrive'ı pedal ya da prosesörle alsam bu ses sorunu hala olur mu? alçak seste iyi gain alamama sorunum... çünkü bana 15w gayet iyi yetiyor, clean tonundan da memnunum amfinin. ilerde tabi daha iyi bir amfi alma planlarım var ama ona gelene kadar dediğim gibi pedalla falan idare edebilir miyim?

iyi güzel ama iron maiden humbucker'lı fender kullanıyor. ayrıca popçu falan gerçekten saçma. popçu olup da gitarın hakkını verebilen kişi yok bence. denmiş zaten blues ve rock için o gitar

iron maiden stratocaster da kullanır telecaster da başka zımbırtılar da.

3 single'lı strato kullandıkları da çok.. (zaten 3 single'lı olmayanlar strato bile sayılmaz diyenler bile var, fat mat diyorlar anlamıyorum ben kafamdan uydurmayayım). tabi onların manyetikleri de apayrı ;). sonuçta iron maiden öyle çok ağır bir distortion kullanmıyor bence. ama hastasıyım o ayrı.

ya arkadaslar konu iron maiden strat konusu değil... iron maiden :tap:
bence ew amfilerinin drive kanallarından fazla bişey beklemek yanlış.. zaten sesi evde çok açamıyoruz. gaini de hissedemiyoruz dolayısıyla.. bence bu konuda en iyi çözüm küçük bi ev amfisini (15-20w) clean kanalda analog bi dist pedalıyla veya basit bi processorla kullanmak...
tahminimce firmalar da bunun farkında ki küçük amfiler için ne footswitch girişi ne de footswitch yapıyolar diğer kanala gecmek için...
küçük amfilerin amacı pratik yapmaktır... ev ortamında şurda burda el altında bulunur... mükemmel tonlar verebilen 100-120w lık marshall peavey kafa ve kabinlerle pratik yapılmaz... bunlarla performans yapılır.. aradaki fark bu olsa gerek... sadece amfi distortionsuz demesinler diye koyulmustur... (bu arada her kücük amfinin distortionu kotudur diyemem ayıp olur...)
ayrıca behringer amfilerin efekt üniteleri (sanırım dsp) hakkında görüşüm:... tatmin edici degil.. çünkü sadece 1 efekti secebiliyosun.. mesela sadece tremolo veya sadece chorus... buna compressor bile ekleyemiyosun.. bahsetmişken: behringer kullanırken sadece 97-98-99. efektleri kullanıyodum cabinet simulatorleri... bunlarla ancak iyi ton elde edebiliyodum... onun dışında oldukça cılız ses veriyodu üzerindeki 10"lik jensen hoparlore ragmen...

Amplileri ev yada küçük olarak sınıflandırmaktansa kaliteli (pahalı) , az kaliteli (ucuz) olarak sınıflandırmak sanırım daha doğru olur bu konuda.
Çünkü dinlediğimiz o çoğu muazzam distortion tonları 50~60 watt lık canavarlardan çıkıyor.

Size ev için ve birçok dış mekan için ideal bir setup önereyim:

30 watt amfi,
ucuz gitara pahalı manyetik,
footpedal prosesör.

w15-20 watt a vereceğiniz para iki sene sonra size yeni amfi istetir. Gidin 30-60 watt alın ömür boyu rahat edin.

Atalay abi ucuz gitara pahalı manyetik önerisine katılmıyorum.
Bence son dönemin çok moda ve çok pahalı olmayan gitarlarını tercih etmek daha mantıklı.
Mesela cort, epiphone vs.
Hiç değilse 9 kat gofret kıvamında değiller, sıkıştırılmış tahta parçaları ve kağıttan imal edilmiyorlar sonuçta yapıldıkları firmalar belli. Hem ikince eli açısından hemde kullanım ömrü açısından o 100 dolarlık kore gitarlara 10 basarlar, söylemek istediğini anladım zaten bu iş iki ucu *oklu değnek bir kaptırdınmı kablosundan, bulunduğun ortamın nemine kadar yolu var ama yinede eşşeğe altın semerde vursan eşşek yine eşşektir.

Atalay demiş ki:
w15-20 watt a vereceğiniz para iki sene sonra size yeni amfi istetir. Gidin 30-60 watt alın ömür boyu rahat edin.
çok haklı... wattın tamamını evde kullanılmasanız da büyük hoparlörlden ses alma hissi önemli...
bence ucuz gitara pahalı manyetik takılacaksa gitar büyük markaların alt modelleri olmalı... yoksa markasız/kötü marka gitara pahalı manyetik takmak gercekten saglıklı bi yatırım olmaz...
dark-saga'ya: yanlış anlama da... 50 wattlık amfiler küçük demedim.. onlar orta boyun büyügü... iyi bi mikrofonlamadan sonra 30w da iyi ses verir bence...

Neyi mikrofonluyorsun, kayıt için bahsediyorsan preamp katmanının kalitesine bakar ve ampliler karateristik seslerini yüksek volume lerde verirler...

Ayrıca 30 wattlık bir behringerle aynı ses gücündeki bir mesa boogie mark serisini kıyaslarsan arada dağlar kadar fark olduğunu görürsün hatta -o lamba tonunu- ciğerlerinde hissedersin :)
Ben sadece amplileri klasifikasyona tabi tutarken küçük, büyükten ziyade kalite sıralamasına sokmanın bence daha doğru bir yönlendirme olduğunu düşündüğünü söyledim.

Birde yanlış anlamadım, anlaşılacak bir şey de yok :) fikir paylaşımında bulunuyoruz hoş bir durum yani

ya ben öğrenciyim daha para kazanamıyorum. harçlığım ve dolayısıyla da bu iş için yatırabileceğim para çok kısıtlı. evde 15w amfim var dediğim gibi. şimdi preamp ya da prosesör için para biriktirmeye başladım.

ama yeterince birikene kadar uyduruk da olsa bir prosesör alsam bana yetmez mi? çok da acemiyim zaten.

mesela ikinci el bi zoom 505II alsam 40-50 euro civarına (almanyadayım), sonra 150-200 euro civarı biriktirince bunu satıp pod 2.0, v-amp yada bunlar gibi bir preamp'e geçsem? çünkü 200 euro gibi bir parayı toplamam benim için gerçekten çok uzun sürer. ki sanırım ikinci el aldığım bir şeyi temiz kullanırsam yine aşağı yukarı aynı fiyata satabilirim.

ne önerirsiniz bu konu hakkında? dediğim gibi amfimin drive kanalından da memnun değilim, özellikle bu iş için istiyorum, ama sadece distortion pedalı yerine basit de olsa 505II beni daha iyi idare eder diye düşündüm.

not: bir de bu 505 ve 707 de akustik simulatörü varmış, dinledim öyle ahım şahım bir akustik sesi vermese de hoşuma gitti.

teşekkürler.

Dark-Saga demiş ki:
Neyi mikrofonluyorsun, kayıt için bahsediyorsan preamp katmanının kalitesine bakar ve ampliler karateristik seslerini yüksek volume lerde verirler...

Ayrıca 30 wattlık bir behringerle aynı ses gücündeki bir mesa boogie mark serisini kıyaslarsan arada dağlar kadar fark olduğunu görürsün hatta -o lamba tonunu- ciğerlerinde hissedersin :)
Ben sadece amplileri klasifikasyona tabi tutarken küçük, büyükten ziyade kalite sıralamasına sokmanın bence daha doğru bir yönlendirme olduğunu düşündüğünü söyledim.
farklı seyleri savunmuyoruz.. tek sorun hayatımda hic mesa boogie kullanmadım...
artunsan: once ilerde ne yapacagına karar ver... sahneye çıkacakmısın vs...almanyada imkanlar turkiyeye gore oldukca iyidir.. burda bulamayacagın bi çok marka modeli orda ucuz fiyata bulabilirsin..
once ne yapacagına karar ver.. eger şu anki acemilik dedigin durum 1-2 yıl daha surecekse dedigin gibi uyduruk ikinci el 505, 707 ya da bunlara benzer bi floor processor işini analog distortion pedaldan çok daha iyi gorur... (fiyat/performans) çunku düşük volume lerde (evde) analog pedalın da performansı çok iyi hissedilmez..
bahsettigin fender amfinin bu processorlarla iyi bi performans gosterecegini tahmin ediyorum...
ilerde de sahneye vs çıkacaksan pod vs. alırsın zaten 505 ve 707 gibi aletlerle sahneye cıkmak yetenek ister... (sadece 2 footswitchten dolayı)...
acoustic simulator ise çok güzel bişey degil.. hiç yoktan iyidir diyebilecegin bişey... bossun bu pedalını denemedim.. belki zoom kötüdür bu konuda... ya da adı üstünde zaten simulator asla gerceginin tadını vermez...

öncelikle çok teşekkürler gogostar, yazdıkların çok yardımcı oldu.

şu an cidden çok acemiyim, 1-2 sene içinde sahneye çıkabileceğimi zannetmiyorum. ama ucuz da olsa bir prosesörü distortion pedalına tercih ediyordum, çünkü çok iyi olmasa da çok geniş bir yelpazesi var. hem acemi olduğum için efektlerin yetersizliği ya da kötülüğü gözüme çok batmaz sanırım.

yani bir pod ya da gelişmiş bir alet kullanmış birine 505 verseniz yüzüne bakmaz herhalde. ama ben daha adam gibi distortion tonu bile alamıyorken onlarca efekti bir arada görünce çocuk gibi olacağım gibi. öğrenmek istediğim amfime uyup uymayacağıydı, onu da öğrendim sayılır.

artık tek sorunum, amfiyi gitarı götürüp kendim denemek. tekrar teşekkürler.

Dark-Saga demiş ki:
Atalay abi ucuz gitara pahalı manyetik önerisine katılmıyorum.
Bence son dönemin çok moda ve çok pahalı olmayan gitarlarını tercih etmek daha mantıklı.
Mesela cort, epiphone vs.
Hiç değilse 9 kat gofret kıvamında değiller, sıkıştırılmış tahta parçaları ve kağıttan imal edilmiyorlar sonuçta yapıldıkları firmalar belli. Hem ikince eli açısından hemde kullanım ömrü açısından o 100 dolarlık kore gitarlara 10 basarlar, söylemek istediğini anladım zaten bu iş iki ucu *oklu değnek bir kaptırdınmı kablosundan, bulunduğun ortamın nemine kadar yolu var ama yinede eşşeğe altın semerde vursan eşşek yine eşşektir.

Zaten sunta gitardan bahsetmedim. Yukarıda arkadaşın dediği gibi İyi markanın ucuz modelini alıp ileride iyi manyetik eklemekten bahsetmiştim. Açıkçası epiphone vb. aralıkta fiyatı olan gitarlar başlangıçtan öteye gitmiyor. Aışkanlıktan dolayı eksik yazmışım bir konuyu:

İyi markanın ucuz modelini alıp sonradan modifiye etmek herzaman iyi ve keyiflidir. Yeterki ağacı ideal kalitede ve klavyesi elinize uygun olsun.

Beyler ben Marshall 30 dfx adlı yada herneyse bu anfi için para biriktiriyorum footswitch i felan da var. ben evde kullanıcam ve en ideal ve kaliteli aletin bu olduğuna karar verdim sizce de tatmin edici değil mi ?

bende de aynısından var mg30dfx çok güzel ama volümü 2 veya 3 e getirmeden kendini bulmuyo
o sestede evde kasıyo çalmak... ve bunun 10 a kadar yolu var...
ama yanlış anlaşılmasın marshallımın her volümdeki tonu gayet iyidir :)

bu arada atalay abi bahsettiğin setup ı kurmak üzereyim; 30watt marshall

cort gitarıma emg81 takınca ve de(trden alıcam galiba 150$ civarı diye duymuştum)

pod xt veya gt6 alınca(siparişi vermek üzereyim netten)

nedersin abi götürür dimi?

ya aranızda pek ihiç amfisinin hoparloörünü değiştiren var mı daha iyi ses randımanı almak babında????yani 15 wattlık marshall alıcam..onuda zaman içinde celestion yada johnsson hoparlörlerle değiştirebilir miyim acaba diye soruyorum da kendime????

Abi 15 wat değilde söyle anfi en az bir 50 watt olmalı hoparlörünü değiştireceksen .. ozaman alırsın 2* 12 inç Celestion Greenback 25w takarsın ikisini twin şekilde.. offff deli olur

Ben ise Celestionun gitar hoparlörü degilde seslendirme hoparlörünü begendim Truvox 1225 250w çıkışlı bende iki tane var kolonda anfi ise 6 x 12 Ax7a + 4 x El34 Custom

Ama yeni kabin yaptırman gerekir . biraz hesap ve birazda elektronik bilgisi lazım.. tabi lehim bilgiside..

mertix hocam sen bu anfiyi ne zaman nerden kaç paraya aldın bende ankara'da oturuyorum da o bakımdan bi soruyum dedim bir de distortion tonları iyi mi ve diğer tonları nasıl sence?

sevgili NS anfiyi zuhalden 2 ay kadar önce aldım 270$ aldım gerçi yeni listesi 300 falan demişlerdi ama şimdi nbe kadar bilmiyorum...
distortion babında gayet ciğerlerinde hissediyorsun
ayrıca üzerinde 3 band dist. ekolayzır :) var
gayet tiz tonlara dahi güzel güzel iniyorsun
cleande ise çok tatlı bazen dist.ten daha cezbedici olabiliyor cleande 2 band eko. var
bunların dışında reverb delay chorus flanger efektleride var + footswitch
gibisinden uzuyor gayet güzel başarılı bi ampli ben çok memnunum

Geri