gümrük mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz

herkese merhaba

hep aynı şeyi soruyomuş gibi olcak ama heryerde başka rakamlar çıkıyo karşıma o nedenle soruyorum.

şimdi, DHL kargo dahil toplam $400 lık gitar parçası sipariş ettim, amerikadan, gümrük müsteşarlığının sitesindeki tabloya göre, 92.02 konumundaki aletlerin aksamları vs diye giden bir maddeye göre vergi %2.7, fakat burada ve başka yerlerde hep başka rakamlara rastlıyorum, daha önce almış olan varsa ya da doğru bildiğinden emin olan varsa bana gümrük için ne kadar ödeyeceğimi söyleyebilir mi?

Arkadaşlar selam. Bütün yazılanları okudum. Şimdi bir sorum var. Bu yaz Amerika'dan gelecek olan amcama, bir gitar amfisi, bir de prosesör getirteceğim. Sizin yazdıklarınıza göre, 300 E'nun altında olması gerekli, ve eğer getiren "ben müzisyenim, bunlar da bana ait" derse sorunsuz olarak geçiyor gümrükten. Peki size bir soru:
Amcam Amerika'ya dönerken, bu aletlerin yanında olmadığı görülünce, bunlar nereye gitti diye sormazlar mı adama ? Bir sorun çıkar mı ?
Teşekkürler.

NOT: Bu arada anladımki, gümrüğümüz allaha emanetmiş :D

turke01 demiş ki:
NOT: Bu arada anladımki, gümrüğümüz allaha emanetmiş :D

Kesinlikle. Zaten gümrükteki adamlardan fikir alırsan "şunu nasıl yaparım?" falan diye, sana gümrük kanununu nasıl delebileceğini anlatırlar. Yani bir şekilde gümrükte çalışan insanlar bu gümrük sisteminin feci durumda olduğunun farkında ve verebildikleri tek tevsiye, bu sistemi her türlüsü mübah bir şekilde atlatmak.

Soruna gelince, amcana hiçbir şey demezler. Kişisel kullanımda olduğunu anlatırsa bir şey olmaz. En azından ben geçen aylarda gitarımla giriş yaptım, sonra gitarsız çıkış yaptım, kimse "nerde lan gitar" demedi.

aklımda şu var american musicaldan telecaster boss gt8 ve amfi sipairişi verip amerikadaki arkadaşıma göndermek istiyorum ve o içindeki faturayı çıkarıp bantlarını söküp kolinin içine üç beş tişört koydurup türkiyeye yollatmak istiyorum ozaman gümrükte ne ile karşılaşırım sizce bi sorun olurmu aralık aynın sonuna doğru yapsam..express ups 800 dolar çekti kargoya benim ekipmanlara yani normal dersem kaç günde gelir o daha cüzzi..ama aklımdaki ana konu gümrük..adam muaneye alacak katır kütür bir de geri göndertecek deli olurum..ne olur sorun olurmu sizce???

şöyle 2 hafta önceki bir tecrübemi paylaşmak isterim
mesa boogie amplim için kendi orjinal transformatörünü getirttim ve bilgim üzere 100 euro ya da 130 doların üstü gümrüğe takılıyo biliyodum ancak bunu almam gerekti neyse aletin kendi fiyatı 170 dolar civarı artı shippingle falan 200 oldu geldi tr ye bana haber geldi gelin alın gümrükte diye gittim cevizlibağa orda ülker fabrikası varmış her yer krema kokuyo süperdi
neyse girdim adam aldı paketi açtı içini ne bu dedi böle böle dedim yandaki şefe faturayı verdi oda siz bunu internetten mi sölediniz dedi evet dedim
kötü bi haberim var dedi 130 doların üstünde olduğu için ithalat belgesi çıkartmanıoz gerek dedi gümrük müşavirliğine gidip vekalet vermeniz gerek falan dedi bende artık ne gerekirse yapıcam dedim
sonra ben biraz acemi gibi göründüm heralde dediki bu seferlik bırakıyorum ancak bi daha ki sefere olmaz sakın söylemeyin dedi sağolsun güzellik yaptı 21 milyon depo parası verip aldım

daha önce okuduğum yaşadığım tecrübelerimle diorumki bu iş çok şans ben 2 mesayı getirirken havaalanı gümrük memuru kaynıyodu
geçen hafta arkadaş gitar preamp falan getirdi kapıda kimse yoktu

ama kesin olan gönderen kim olursa olsun
takılma ihtimali çooook yüksek içinde ne olursa olsun adam aptal değil heralde içinde t shirtü görüp hmm bunlar bagajdır demez

zaten önemli olan senin onları sarın almış olman değil o aletlerin türkiyeye girmesi

arkadaslar peki bu douwantit hakkında bilginiz varmı cok daha mantıklı geldi bana bu olay. adamlar sabit fiyat garantisi veriyor. ama bazı ilginclikler var tabii mesela bir prosesor almaya kalkıyorsunuz sizin gumrugunuz problemli felan diyorlar ama gitar almaya kalkıyorsunuz mesela 600 dolarlık gumruk felan hersey dahil 800 dolara geliyor. ama son zamanlarda gelmeyen bazı arkadaslar felan olmus okudugum yazılardan anladıgım kadarıyla ama genellikle digital fotograf makinelerinde felan yasamıslar bu sorunu

www.samash.com da bu sitenin bir uyesi bilgisi olan arkadaslar varsa bilgilendirirse sevinirim iyi gunler

Yurtdışından yanımızda (Ucakta yanımıza alabilecegimiz caseinde) misal trampet getiriyoruz . Aylık 16 Ytl karsılıgı cıkarılabilen "Müzisyen" kağıdı bize gümrükten ek bir meblağ ödemeden geçme avantajı sağlar mı? , Veyahut bu durumu kolaylaştırır mı? .

[Türk hava yollarında çalışan bir tanıdığım eskiden enstruman getirenlere "çal bakayım hemşerim" diyerek getirilen ekipmanın ticari amaçla getirilip getirilmediğini kontrol ediyormuş . Fakat bu bahsettiğim olay 10 sene öncesinindir.]

Ayrıca Türkiye ye giriş veya çıkışta belli bir kilo sınırlaması varmı ?

ckibrisli demiş ki:
Yurtdışından yanımızda (Ucakta yanımıza alabilecegimiz caseinde) misal trampet getiriyoruz . Aylık 16 Ytl karsılıgı cıkarılabilen "Müzisyen" kağıdı bize gümrükten ek bir meblağ ödemeden geçme avantajı sağlar mı? , Veyahut bu durumu kolaylaştırır mı? .

[Türk hava yollarında çalışan bir tanıdığım eskiden enstruman getirenlere "çal bakayım hemşerim" diyerek getirilen ekipmanın ticari amaçla getirilip getirilmediğini kontrol ediyormuş . Fakat bu bahsettiğim olay 10 sene öncesinindir.]

Ayrıca Türkiye ye giriş veya çıkışta belli bir kilo sınırlaması varmı ?

Müzisyen kağıdı (?) olmasa bile trampeti yanında getirsen birşey olmaz. Kilo sınırını ise uçacağın havayolu ile görüşmen gerekli..Belirli bir sınırın üzeri extra ücret karşılığı taşınabiliyor.

gkazanci demiş ki:
arkadaslar peki bu douwantit hakkında bilginiz varmı cok daha mantıklı geldi bana bu olay. adamlar sabit fiyat garantisi veriyor. ama bazı ilginclikler var tabii mesela bir prosesor almaya kalkıyorsunuz sizin gumrugunuz problemli felan diyorlar ama gitar almaya kalkıyorsunuz mesela 600 dolarlık gumruk felan hersey dahil 800 dolara geliyor. ama son zamanlarda gelmeyen bazı arkadaslar felan olmus okudugum yazılardan anladıgım kadarıyla ama genellikle digital fotograf makinelerinde felan yasamıslar bu sorunu

www.samash.com da bu sitenin bir uyesi bilgisi olan arkadaslar varsa bilgilendirirse sevinirim iyi gunler

Douwantit artık samash değil instruments pro ile çalışıyor. Gümrük konusunda gelince sitede bir gariplik var mesela bir alet (ne olursa) bir seferinde gümrükte sorun var bunu gönderemeyiz dedi, ertesi gün girdiğimde hiç sorunsuz satın al butonuna kadar geldim (almadım gerçi). Tam da güvenemedim siteye gerçi Garanti Bankası ama, ne bileyim kıllandım. Gelmemesi olmaz herhalde çünkü kapıya teslim garantisi veriyorlar.

gkazanci demiş ki:

Douwantit artık samash değil instruments pro ile çalışıyor. Gümrük konusunda gelince sitede bir gariplik var mesela bir alet (ne olursa) bir seferinde gümrükte sorun var bunu gönderemeyiz dedi, ertesi gün girdiğimde hiç sorunsuz satın al butonuna kadar geldim (almadım gerçi). Tam da güvenemedim siteye gerçi Garanti Bankası ama, ne bileyim kıllandım. Gelmemesi olmaz herhalde çünkü kapıya teslim garantisi veriyorlar.

Ya bi sorum var arkadaşlar. Araştırdım, uluslararası posta servisiyle göndertmeye karar verdim benim prosesörü. Acaba yanlış mı yapıyorum ? Yani bi kargo firmasıyla göndertsem daha mı iyi ederim ? Bu şekilde çok pahalıya geliyor. Ama normal posta servisiyle 35 dolara işin içinden çıkacağım. Biraz geç gelecek ama olsun.
Bir de, paketin içine aletin faturasının konması, gümrükte fiyat tespitine yardımcı olur mu ? Hani 130 doların altı gümrüğe tabi değil ya, acaba fatura olmadığı takdirde, bizim memur arkadaşların "ya bu etse etse şöyle güzelinden bi 200 dolar eder, öde vergisini" deme olasılıkları var mıdır ?

Teşekkürler.

Alet: Behringer V-amp 2
Fİyatı: 90 $
Amerikadan gelecek.

Ya ben samash.com dan ESP KH-202 ve uygun bi hardcase aldım şimdi billing adress Türkiye Shipping adres Californiya Amerika...
Sorularım 1: Bu işlemin gerçekleşmesinde herhangi bir problem çıkarmı?
2-Arkadaşım amerika'dan Türkiye ye getirirken bi problem yaşar mı? Yaşamaması için gitar çalmayı öğrenmek dışında ne yapmalı? Faturasız falan getirirse sorun çıkar mı? Yardımlarınız için teşekkürler...
Ayrıca bu iş hallolsun sırf denemek için samash ten kapıma kadar getirtmek için bişey sipariş edicem....

NoYaN demiş ki:
aklımda şu var american musicaldan telecaster boss gt8 ve amfi sipairişi verip amerikadaki arkadaşıma göndermek istiyorum ve o içindeki faturayı çıkarıp bantlarını söküp kolinin içine üç beş tişört koydurup türkiyeye yollatmak istiyorum ozaman gümrükte ne ile karşılaşırım sizce bi sorun olurmu aralık aynın sonuna doğru yapsam..express ups 800 dolar çekti kargoya benim ekipmanlara yani normal dersem kaç günde gelir o daha cüzzi..ama aklımdaki ana konu gümrük..adam muaneye alacak katır kütür bir de geri göndertecek deli olurum..ne olur sorun olurmu sizce???

arkadaşım bende tam olarak bu konuyu merak ediyorum..bir ay içinde arkadaşıma para gönderip music123 ten peavey classic 30 aldıracağım..ya da yakın olan bir peavey mağazasından.. ve faturasını 100$ civarı kestirip USPS ile GIFT diyerekten gönderteceğim... yani araştırdığım kadarıyla böyle yaparsam gümrüğe takılma ihtimali düşük. çünkü içinde 100$ lık fatura olacak. ve vergiden muaf sayılacak.bu amcalar aletin gerçek fiyatının 100$ olmadığını iddia edemeyecekler... buraya kadar bir hatam varsa bilen arkadaşların düzeltmesini istiyorum...çünkü bende bu konuda baya tedirginim... son olarak bu alet bir amfi ve 100$lık faturaya rağmen trt bandrolü yeme ihtimali nedir? aslında beni en çok korkutan trt muhabbeti...

uzun zamandır ebayden alışveriş yaparım ve şu ana kadar hiç sorun yaşamamıştım...fakat son aldığım gitar parçası hala elime ulaşmadı...malı gönderen arkadaş bana takip numarasını verdi...numaraya göre paket 1 nisanda türkiyeye ulaşmış gözüküyor...gönderme şirketi usps global...yani amerikanın kendi posta servisi...ne yapmam lazım nereyi aramam lazım?? ben izmirde oturuyorum..burda heryeri aradım izmir gümrüğünü filan ama adamlar bize oyle bir paket ulaşmadı dediler

selamlar öncelikle kafam baya karıştı şahsen.ben bişey öğrenmek istiyorum diyelimki 100 doların altında bişi aldık ve vergiden muaf tutuldu.
peki ben bu üründen diyelimki mikrofon.o ay içinde sadece 1 adetmi getirtebiliyorum?bunun ay içinde belli bi sınırı varmı?farklı adreslere yollatmam böle bi probleme çözüm olurmu?yani aylık belli bi sınır varmı yokmu diyelim kısaca???

Geri