gitarın perdelerini çıkarmak

@q1tar1st üstteki mesajım özellikle sana yazılmış birşey değildi.
Ama madem öyle anladın devam edeyim; üstteki tuhaf fotoları ekleyip "Herşey Dört Dörtlük Sanki Luthier Yapmış Gitarı" diyorsan ben senin "Kromatik Cihazla Denedim Herşey Süper Hiç Bi Sıkıntı Yok" deyişine de şüpheyle bakarım :) Her olayın bir "idare eder, fiyatına göre iyi" yani "-mış gibi" olması vardır, Bir de "gerçekten iyi" olması..

Türkiye'de lütiye olarak dolaşanların %90'ı "müziğe ilgi duyan marangozlar"dan başka birşey değil, özenecekseniz kalan %10'luk kısma özenin. Bu işler -üstte dediğin gibi- "Perdelerini Söküp Yapmak Çocuk oyuncağı" şeklinde işler değil ;)

Bahsettiğim luthier İstanbul Teknik Üniversitesi Enstrüman Yapımı Bölümü Bitirmiş Biri , Ama Yok Anladım Ben Sıkıntıyı Tamam Sen Haklısın K. Bakma Ben Boşuna Uğraşıyorum Zaten Bu İşle Gerekte Yok Burda Dillendirmeye Sen Bildiğine İnanırsın Ben Yaptığıma Bu Böle Uzar Gider, Ve Konuya En son 2007 Yılında Yazılmış Tabiki Üstüme Alınırım Benden Bi Gün sonra Yazarsan Bugune Kadar Niye Yazmadın Aradan 6 sene geçmiş Her neyse Sen Haklısın ZAten Bu Forumdan Bi Cacık Anlamadım Ya Ben Bi bok bilmiyorum Yada Herkez Prof Olmuş Burda Size ii Forumlar üyeliğimi Sona Erdiriyorum Bi Dahada Girmem Bende Sıkıntı Var kimseyle Alakalı Değil Özür Dilerim CAJEMİR Mailim [email protected] Çok İstersen Gel Beraber Senin Bildiğin Luthiere Götürelim Gitarı Varmı Bi Sıkıntı Diye Ben Duygusal Yaklaşmıyorum Olaya Gerçekten Sıkıntısız Bi gitar çıktı Ortaya Artık Şans Mı diyim Ne Diyim Bilmiyorum Ama Sen Yapta Nasıl Yapılır Bizde Görelim Eleştirmekten Başka bişey Yapamıyorsun Heralde Artı Fotoğrafta Tuhaf olan ne? Hayatında Gitar Görmedinmi sen bi kere Konuşma Uslubunu Öğren Tuhaf olan Ney Baktım Baktım Anlamadım. Ama Senin Çırağın olmak İsterim Öğreniceğem Çok Şey olsa Gerek. Yıpranma Buralarda Buraya Yazı Yazcağına Bi gitar Yapta Sok Gözümüze Utanalım ...

Ben ne arada yazılanlara ne de senin 6 yıl sonra attığın mesaja baktım, attığım ilk mesaj -konu başlığına istinaden- perdesiz gitar yapımı ile igili şahsi görüşlerim. Sonra yazdıklarıma da tekrar göz attım ama yanlış ya da kırıcı birşey göremedim. Sen tam anlamamışsın veya şahsi algılıyorsun, ama ne demek istediğim okuyanların çoğu tarafından anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Bu arada, üyeliğini sürdürseydin keşke, neyse..

Dikkatini Çekerim Ben Senin Bütün Çelişkili Sorularına Net Cvp Verdim bilmesem Yapmasam Haklısın Dicem Ama Sorun Şurda Başladı Aslında. Sen Yapmadığın Tanımadığın Bilmediğin Bir İş ve Kişiler Hakkında İleri Geri Konuşamassın Bu Bir. İkincisi Fotoğrafın Nesi Tuhaf? Neyi İma Etmeye Çalışıyorsun Tuhaf Derken Bildiğin Gitar! Hala Cvp Gelmedi 3. sü Marangoz Dediğin Adam 23 Yıldır Bu İşin İçerisinde Bir Çok Profesyonel Sanatçıyla Çalışıyor Resimleri Bile Var Elimde İstersen Atabilirim Ve Bu Adamlardan Bazıları Dünyaya Duyurmuş Sesini. Ne kadar Bu İşi Araştırdığını Uğraştığını Emek Verdiğini Bilmiyorum Ama Bişey Bildiğin yok ''Kolay Değil Demekten Başka'' Polemiğe Girmeyi Fazla Sevmem. Kendi Açımdan Sıkıntı Yaratmamın Sebebi Şu Oldu Beni Tanımıyorsun Ustamı Tanımıyorsun (hiç Önemi Yok İkimizinde Ama Bu Ön Yargı ne?) Bu işle Uğraşmışlığın Yok Pek Bi Bilginde Yok 'yadırgamıyorum'da Neye Dayanarak Tuhaf Marangoz Vs. Gibi Kelimeler Sarf Ediyorsun. Gitarı Perdesiz Hale Getirmek Tabiki Kolay Bişey Değil Bu Konuda Sana Katılıyorum Ama O Kadarda Abartılcak Bişey Değil. Sadece Entonasyonu Oturttur Yeterli olacaktır yok Şu Ayar Yok Bu Ayar Diye Bişy Yok ,Klavye Düz Olsun Ki Çoğu Gitarın Klavyesi Düzdür Geriye Kalan Fretleri Söküp Doldurup Eşiği Ayarlamak Ve Bence Bunu Herkez yapabilir Yapamayan Yaşamasın Zaten Bi fret'i Sökemiyorsa. Heryerden Kaynak Fışkırıyor Artık Eskisi Gibi Değil Herkez Herşeyi Paylaşıyor. Araştırılırsa Herşey Yapılabilir. Benim Yaptığım İşlem Bundan Katmı Kat Zor Çünkü Ben Klavyeyi Gitardan Komple Sökmek Zorunda Kalıyorum Gövdeden Ayırdım Klavyeyi. Sonuca Geldiğimde Neye Dayanarak Bu Saydığım Şıklara Ön Yargılı Yaklaşıyorsun . Ön Yargılı Davranman Beni Kızdırdı Açıkçası Burda Yalan Yanlış Bişey Yazmadım elimdede Gitar Yapımı Hakkında Yüklü Kaynaklar Var Üniversite Kütüphanesinden Alınma... '''Perdesiz gitar, gitarın perdelerini çıkarmakla bitmez.''' Yazmışsın direk Kafadan, Ben Aksini Söylediğim İçin Üstüme Alındım Çünkü Başka Bi Ayar Gerektirmiyo Eşik Hariç Zaten Gitar Çalan Adam Eşiğin Ve Tellerin Gitardaki Uzaklıklarını Bilir.Hiç Bişey Bilmiyorsa Bile Fretleri Sökmeden fretle Tel Arasındaki mesafeyi Ölçer bi Kumpasla Fretsiz Halinde Aynı ölçüde Eşiği Düşürür Budur. Yani Kafa Biraz Çalışsın Yeter. Deneme Yanılma Yaparak da Bulunabilir Bi Durum Bu. Sizin Gibi Böle Abartanlar Sayesinde Herkez At Gözlüğü Takıyor Bi Aşın Şu Mevzuyu Arkadaşım Ya Ufak bi el Becerin Varsa Gerekli Kaynakları Ve Malzemeleri Kullanırsan Sıfırdan Gitar Bile Yaparsın. Ve Bilgi paylaşımı Olsun Diye Paylaştım Forumun Amacı Bu Zaten. Sende Keşke Kolay Değil Demekten Başka Bişeyler Yazsaydın Bizde Öğrenseydik Bişeyler Hiç Sorun Değil Yazmaman Ama Yazana Engel Oluyomuşsun Gibime Geldi. Korkmayın Arkadaşlar Elinizdeki Gitara Bişey Olur Diye Açın Önünüzü Deneyin Çok kötü bi Durum Olursa Benim Tanıdığım Luthierler Var 'İstanbulda''' Ücretsiz Olarak Yada Çok Cüzi Miktarda Yaptırırım Gitarınızı Sorun Yok. Bende Yaparım isterseniz. Buna Şöle Bi Örnek Vereyim Erkan Ogur Perdesiz Gitarı Bulmuştur Kendisi Böyle Düşünseydi 'At Gözlüğüyle Baksaydı Olaya' Emin Olun Hala Perdesiz Gitardan Bi Haber Yaşıyorduk Aşmak Lazım Benim Fikrim bu. Ne Kaybederim En Fazla 30-40- yada 50 Liralık Bi Gitar Onuda Kaybetmezsiniz Tam Tersi O Gitarı Deneysel Kullanıp Gitarın Her Parçasını Ön Kapak Balkonları Arka Kapak Balkonları Vs. Bir Çok Tecrübe Ve deneyim Sahibi Olursunuz. Hatta Ve Hatta İçinizde Bu Yönde Bi İstek Varsa Hobi olarak O Gitarı Baz Alıp Gerekli Malzemeyi alıp O Ölçüde Gitar bile Yaparsınız Kaybedicek Bişey Yok. CAJEMIR Benim Hatam Oldu Kabulleniyorum Ama Ön Yargıların Ve Yorumumun Arkasından Aksini Söylemen Beni Olayın bu Kadar Büyümesine İttirdi Umarım Seni Kırmamışımdır. Ben Enstrüman Konusunda Çok Farklı Düşünüyorum Sende Bi enstrüman Yap Bana Hak Vericeksin İyi forumlar...

Birader ortada önyargı falan yok çarpıtma. "Sen de yap da görelim" diyorsun ya, ne anladık o zaman lütiyelikten? Her işi uzmanı yapmalı. Benim hatam şu ki baştan beri yazarken düşündüğüm profesyonel anlamda bir perdesiz gitardı, öğrenci evinde takılmalık / iş görmelik bir alet değil. Neyse düşüncelerimiz taban tabana farklı o yüzden bayram bayram daha fazla klavyede vaktimi öldürmek istemiyorum. Zira yine kafanda kurduğun CAJEMIR'e cevap yetiştireceksin, beyhude yani..

Son düzenleme:
Geri