müzik teknolojisi ile ilgili kitap tavsiye edebilirmisiniz ?

arkadaşlar
müzik teknolojisi ve kayıt konularında yazılmış yerli yada yabancı kitap tavsiye edebilirmisiniz (türkçe olursa daha iyi elbette)

şimdiden teşekkürler...

yerli kitapları bilmiyorum pek ama yabancı biçok kaynak vardır elbette,yani ukalalık gibi olmasın ama bence bu konu ile ilgili bilgileri netten araştırsan daha faydalı olur,mesela bu site ya da melodik.net studyo24.net gibi biçok site var bu konuyla ilgili insanların olduğu, ya da tr dışındaki sitelerin forumlarında da çok faydalı bilgiler bulabilirsin. Ama tabi çok ciddi eğilceksen bu konuya eğitim şart,o yüzden kitap da şart, öğreten biri de şart ve en önemlisi hepsini pratiğe dökmek şart

türkçe pek kaynak yok. amazon.com a gir, recording yaz, ne bileyim mixing yaz, bir yığın kitap bulursun. bunu alanlar bunu da aldı kısmından başka kitaplara ulaşırsın.

mastering audio - the art and the science
bob katz in kitabının ismi. bu işi ciddi ciddi öğrenmek isteyen herkesin hayatının bir döneminde okuması şart. ben henüz bitirmedim.

"Müziğin fiziği" diye bir kitap var yazarını hatırlamıyorum. oda akustiği, enstruman akustiği,farklı enstrumanların sesi nasıl ürettiği vs. gibi teknik konularla ilgileniyor. müziğin oluşumunun ABC'sini öğreten bence faydalı bir kitap. ben bizim üniversitenin kütüphanesinde buldum sen nerede bulursun bilemiyorum açıkçası

horselogy demiş ki:
"Müziğin fiziği" diye bir kitap var yazarını hatırlamıyorum. oda akustiği, enstruman akustiği,farklı enstrumanların sesi nasıl ürettiği vs. gibi teknik konularla ilgileniyor. müziğin oluşumunun ABC'sini öğreten bence faydalı bir kitap. ben bizim üniversitenin kütüphanesinde buldum sen nerede bulursun bilemiyorum açıkçası

Kitabın yazarı Ayhan Zeren, kendisi bir yaylı tambur üstadı olmakla beraber kitapta hakikaten olayın abc'si öğretiliyo ama anlamak için baya bi fen,matematik bilmek gerekir. Bi de müzikte ses sistemleri diye bir kitabı vardır bu amcanın ama o da baya bi teknik bilgi içerir.Ben şahsen bu kitapları bi şekilde edinmeni tavsiye ederim.

http://www.antoloji.com/kitap/kitap.asp?kitap=15850

http://www.antoloji.com/kitap/kitap.asp?kitap=15840

buralardan bakabilirsin her iki kitabına da

Bob Katz'ın kitabı resmen başeser. Her akşam birkaç sayfa okumadan yatmadığım, tek kelime ile muhteşem bir kaynak. Bob ayrıca ProSoundWeb'in R/E/P (Recording, Engineering & Production) forumlarında da zaman zaman yazışırken görülür. Oldukça ağır bir forumdur ama, ne dediğinizi bilmiyorsanız pek mesaj atmayın, öyle sessizce okuyun derim, ta ki diyecek birşey bulana kadar: http://recforums.prosoundweb.com

Sound On Sound baş editörü Paul White'ın da çok güzel temel pratik kitapları vardır, tavsiye ederim. Amazon'dan veya Sound On Sound websitesinden bulabilirsiniz: http://www.soundonsound.com

Daha çok kitap kaynak var da nereden başlamak istediğini söylemen lazım, müzik yapımı o kadar geniş kapsamlı bir olay ki...

Ayhan Zerenin kitabı müzik teknolojisi üstüne değil, kayıtla ilgili birşey bulamazsın içinde. Kullandığımız dizilerin nerden geldiği hakkında bir tez bulunduran, ve Türk müziğinde hangi dizinin kullanıldığını tartışan bir kitap. Arkadaşın aradığıyla bir ilgisi yok, ama okumanızı tavsiye ederim

arkadaşlar hem ilginize hemde yardımlarınıza çok teşekkürler...

başlangıç seviyesi için bir kitap önerebilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar...

skatheist demiş ki:
Ayhan Zerenin kitabı müzik teknolojisi üstüne değil, kayıtla ilgili birşey bulamazsın içinde. Kullandığımız dizilerin nerden geldiği hakkında bir tez bulunduran, ve Türk müziğinde hangi dizinin kullanıldığını tartışan bir kitap. Arkadaşın aradığıyla bir ilgisi yok, ama okumanızı tavsiye ederim

doğru ozan ben de bu müzikte ses sistemleri kitabına şöyle bi göz gezdirdim kayıtla,mix'le alakası yok dizilerden bahsediyo ama dediğin gibi okunması gereken bi kitap

amazon.com dan recording tech, mics, guitar tecg, recording music vb. yazarsan çokça kitap çıkar ve medium ile advance olanlar işine yarar. Başlangıç kitabı olanlar dandik. Onlarla vakit kaybetme. Diğer iyi kitaplar da zaten temel bilgileri vererek başlıyorlar olaya. 12 kitap almıştım zamanında, çok şey öğretiyor ve şablonlar, basit teknikler, püf noktaları vb. konularda 2 yılda öğreneceğin birçok şeyi kitap bittiğinde öğrenmiş oluyorsun.

Ayrıca Sound On Sound dergisinin web sitesinde Articles bölümüne giderseniz orada müzik yapımı ile ilgili yazılmış bir sürü mükemmel makale bulabilirsiniz, mikrofon yerleştirme tekniklerinden gürültü gidermeye, stüdyo yerleşiminden mastering'e envay çeşit çok basit anlatımlı makaleler var orada ve son altı ay içerisinde yayınlananları hariç diğerleri herkese açık, abone olmanız gerekmiyor. Sadece son altı ay içerisinde yayınlananlar için abonelik gerekiyor, onların da yanında gri bir eSub yazısı çıkar, eğer eSub demiyorsa direkt okuyabilirsiniz.

Sırf o makaleler derlense muhteşem öğretici kitap olur.

Geri