Objektif

Selamlar.Uzun bir ara olduğunun farkındayız.Ama biz bu arada boş durmadık.Künye albümünden hatırlayacağınız Yuh adlı parçayı , yeni albüm için senfonik bir takım katkılarla düzenleyip,konserlerimiz ve greenpeace den almış olduğumuz görüntülerle birleştirip yarı belgesel bir materyal elde ettik.8 dk. süren bu Klip-Belgesel 14 -06-2006 tarihinde Dream TV yüksekses proğramında yayınlanacaktır.Proğram saat 22.00 'de yayınlanıyor.Pazar gece 23.30'da tekrarı var.Ayrıca isteyenler olduğu takdirde ücretsiz olarak adresinize postalanacaktır.Rocker kalın ve sakın taviz vermeyin.Başınız dik yarınlar dileğiyle...

geçtiğimiz günlerde İzmir'de bir kasetçide Hayal Ve Yaşam albümünü buldum jelatinli falan, hemen aldım gerçi zor bulunur bi albüm olduğu için "uygun" bi ücret ödemek zorunda kaldım :) ama önemli değil, yeni albüm çıkıyormuş, merakla bekliyorum... bu arada Tımarlı Hastane'nin kayıtlarını bulamıyorum hiç bir şekilde, bunları tekrardan piyasaya sürmeyi düşünüyo musunuz ? böyle güzel müzik yaptığınız için ayrıca teşekkürler...

Teşekkürler.Aslında yıllarca evvelden beri o albümleri yeniden piyasaya sürmenin yanısıra, tekrar çalıp kaydetmeyi düşünüyoruz.
Yeni imkanlarla.Umarım birgün gerçekleştiririz bu düşümüzü.
Şu anda www.objektifonline.com adresinde 4.Albüm Künyenin bütün parçaları CD kalitesinde mevcut.İsterseniz indirebilirsiniz..
Hayal ve Yaşam,Tımarlı Hastane Uzelli şirketinden çıkmıştı.
Kasetçinizden bu şirketin adını vererek Unkapanından isteyebilirsiniz...
Selamlar..Vecdi Yücalan/Objektif....

sözü geçen programda klip yayınlanmadı galiba (ben ilk 5 dakkayı kaçırdım ama :D ) ????

objektif'in kemancı konserine gitmiştim, ve zaten çok iyi olan "yuh" adlı parçanın orda çaldıkları versiyonu daha da hoşuma gitmişti. eğer bu klip o versiyona çekilmişse açıkçası çok daha fazla merak ederim.

bu klibe nasıl ulaşabilirim e maille downloada açmanız mümkün mü yoksa ev adresimizi mi yollamalıyız ???

prosedürünüzü açıklarsanız ilk sipariş eden ben olurum.

Evet.Herzamanki gibi Bizim sevgili Güven yine yapacağını yaptı.
Geçen proğramında, bu hafta yayınlayacağını söylemesine rağmen, klibi akışın içine koyamadı.Kendisi beni arayarak Teknik bir sorun oluştuğunu o yüzden yayınlayamadığını söyledi.
Bu hafta yayınlayacakmış.Bana özel mail olarak ev adresinizi gönderirseniz,klibi DVD formatında size gönderebilirim.Ücretsiz...
Selamlar..Vecdi..

objektif demiş ki:
Evet.Herzamanki gibi Bizim sevgili Güven yine yapacağını yaptı.

ülkemizin köklü gruplarından birisi olan, üstelik de yeni albümü kitlesi tarafından merakla beklenen Objektif'in dikkatli olması gerektiği konular var...

Eğer Vecdi kardeşimizin kafasında benim için "her zamanki" şeklinde oturmuş bir imaj varsa ve hakkımda dinleyicileriyle paylaşıp paylaşabileceği sadece buysa yazık...

hayır yani gruba yazık... demek gibi objektif için geçmişte yaptığım çalışmalarda bir randıman alınamamış ve bundan sonra da alınacağı kuşkulu bir durum var ortada...

televizyonculuk ortamına pek de uzak olmayan Vecdi kardeşimizin, olabileceğini çok iyi bildiği, muhtemel böyle bir aksaklık sonrası gösterdiği bu tepki tuhaf geldi bana...

Yaşım itibariyle (ve de yıllarımı bu işlere vermiş biri olarak) hem Güven Erkin Erkal'ın hem de Vecdi Yücalan'ın rock camiamız içindeki konumlarını çok iyi değerlendirebiliyorum. Defalarca yazdığım üzere; Vecdi Yücanalan (dolayısıyle Objektif) Türk Rock tarihine keskin ve silinmez bir imza atmıştır. Bir çırpıda sayılabilecek "gruplarımızdan" ilk üç sırayı paylaşan gruplardandır aynı zamanda; bu benim fikrim değil. Genel kanı öyle. Bunu inkar etmek imkansızdır, inkarda ısrar eden de nankörlük yapıyor demektir.

Güven Erkin Erkal ise kimsenin yapmaya cesaret edemeyceği bir yükün altına girmiştir 80'lerin ikinci yarısından sonra ve halen de o yükü (şikayet etmeksizin) taşımaktadır. Yaptıklarını burada tek tek sıralamayacağım; ancak bugün rock müziğimizdeki gelinen noktada Güven Erkin'in rolü inkar edilemez büyüklüktedir.

Vecdi Yücalan'ı (ve ekibini) neredeyse başından beri takip eden ve tanıyan bir müzik ferdi olarak diyebilirim ki "her zamanki gibi..." ile başlayan cümlesini şikayetine şakasını katarak sarfetmiştir. Yoksa, aynı Güven Erkin'den "bizim" diye bahsetmezdi. :)

Yukarıda yazılanları bir yanlış anlama olarak algılıyorum ve her iki üstada da selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Sevgili Güven.20 senelik arkadaşlığımızın içinde sende bilirsinki bir çok aksilikler olmuştur.Dünya çevre günü için yapılmış olan bir Klip-Belgeselin 2 hafta üst üste bir takım aksiliklerden dolayı yayınlanmaması beni gerçekten üzdü.Bu görüntülerin 3. hafta yayınlanacak olması hedefimizden tam 21 gün sapmamız anlamına geliyor.O görüntüleri bekleyen önemli sayıda bir kitle vardı.Belki aksiliği anons edebilirdin.Benim özel maillerim ve cep telefonum susmadı.Ve yine sen proğramlarında başına gelen aksilikleri kendinle dalga geçerek geçiştiren bir yana sahipsindir.Bu güzel taraflarını bilen birisi olarak o cümleyi sarfettim.Her zaman demezmisin bizim camiada saklı gizli bir şey kalmaz.Biz hepsini biliriz.Buda seyircimizle olan samimiyetten ileri gelir.Ayrıca senin Türk Rock müziğini nasıl desteklediğini en başta seninle gittiğimiz Konferans'larda dahil olmak üzere her zaman dile getirmişimdir.Arife tarif gerekmez.Bu saatten sonra seni kimlere nasıl anlatmalıyız ki.Ayrıca burada bulunan insanların bu şaka yollu serzenişlere alışkın olduklarını biliyorum.Biz uzun soluklu bir aileyiz.Eğer dikkatli olmam gereken konular varsa'ki öyle diyorsun,ben sözümün arkasında çok ince hesaplar yapan bir adam değilimdir.O anda ne varsa aklımda onu söylerim.En fazla bana yapılan son 20 senedir yapıldığı gibi yasaklı adam olmaya devam etmemdir.Bu da umurumda olsa ben zaten Objektif olamazdım.Bu günlere geldiysek sende en yakın arkadaşlarımdan birisi olarak farkındasındır ki sözlerimden taviz vermediğim içindir...Sevgiyle kal eski dostum...

objektif demiş ki:
Sevgili Güven.20 senelik arkadaşlığımızın içinde sende bilirsinki bir çok aksilikler olmuştur.Dünya çevre günü için yapılmış olan bir Klip-Belgeselin 2 hafta üst üste bir takım aksiliklerden dolayı yayınlanmaması beni gerçekten üzdü.Bu görüntülerin 3. hafta yayınlanacak olması hedefimizden tam 21 gün sapmamız anlamına geliyor.O görüntüleri bekleyen önemli sayıda bir kitle vardı.Belki aksiliği anons edebilirdin.Benim özel maillerim ve cep telefonum susmadı.Ve yine sen proğramlarında başına gelen aksilikleri kendinle dalga geçerek geçiştiren bir yana sahipsindir.Bu güzel taraflarını bilen birisi olarak o cümleyi sarfettim.Her zaman demezmisin bizim camiada saklı gizli bir şey kalmaz.Biz hepsini biliriz.Buda seyircimizle olan samimiyetten ileri gelir.Ayrıca senin Türk Rock müziğini nasıl desteklediğini en başta seninle gittiğimiz Konferans'larda dahil olmak üzere her zaman dile getirmişimdir.Arife tarif gerekmez.Bu saatten sonra seni kimlere nasıl anlatmalıyız ki.Ayrıca burada bulunan insanların bu şaka yollu serzenişlere alışkın olduklarını biliyorum.Biz uzun soluklu bir aileyiz.Eğer dikkatli olmam gereken konular varsa'ki öyle diyorsun,ben sözümün arkasında çok ince hesaplar yapan bir adam değilimdir.O anda ne varsa aklımda onu söylerim.En fazla bana yapılan son 20 senedir yapıldığı gibi yasaklı adam olmaya devam etmemdir.Bu da umurumda olsa ben zaten Objektif olamazdım.Bu günlere geldiysek sende en yakın arkadaşlarımdan birisi olarak farkındasındır ki sözlerimden taviz vermediğim içindir...Sevgiyle kal eski dostum...
Ne mükemmel bir ekiple çalışan ve bir rockstar olan Vecdi Yücalan gibi bir müzisyene nede Güven Erkin Erkal gibi bir üstada bu tür polimikleri hiç yakıştıramadık! Hele hele aynı mesajı üst üste 3 kere gönderilmesi hiç hoş değil...

Sevgili melikeile.Biz Güvenle her zamanki dostluğumuza dayanarak görüşüyoruz.Bizim gizlimiz saklımız yok.Sizlerin önünde olması biraz tuhaf kaçmış olabilir.Ama Rock Müziğin ayrıcalığına dayanarak büyük bir Aile olduğumuzu zaten söylemiştim. Ayrıca Mesajın 3 kere yazılmış olması benden kaynaklanmıyor.Teknik bir sorun ve TürkRock.com'daki arkadaşlarımız onu bir şekilde hallederler...Selamlar..Vecdi...

tamam tamam sakinleşelim...

vecdi bildiğim kadar kekeme değildir... bir mesajı üç kez gönderme gibi bir tuhaflık da yapmaz... sitenin mesaj gönderme aşamasında gitmemiş gibi göründüğü, bir mesajı birden fazla yazma gibi durumlara düştüğüm benim de oldu...

vecdi'ye fevri mesaj yazışım, iki hafta üst üste sözümü yerine getiremediğim için bende de sıkıntı yaratmış olmasındandır...

yoksa gerçekten de 20 yıllık arkadaşız biz... dövüşürüzde sevişiriz de (misal veriyorum, sırıtmayın)...

öncelikle bu olaya sebebiyet verdiysem affola ... :roll:

ikinci olarak daha öncede söylediğim gibi klibi ve yeni albümü merakla bekleyenler arasında bende varım, o gü kü programımı açıkçası sırf bu klip üzerine endekslemiştim ve yayınlanmayınca sebebini merak ettim doğal olarak. mesajımın herangi başka bi amacı yoktu.

zaten Vecdi Abi'de saolsun ücretsiz yollayacağını söylüyordu, benim için bi problem yok şu an.

Sevgiler ve Selamlar...

"Ben size dememiş miydim" tarzı bir tavır içinde olmayı sevmem, ama dememiş miydim ben size bu ikisi birbirine küsemez ortada bir yanlış anlaşılma var diye? :D

Sevgili Güven Erkin ve Vecdi Yücalan beni yanıltmadılar sağolsunlar. Güven Erkin'in ne kadar yoğun olduğu ve bir ahtapot gibi bir oraya bir buraya yetişmeye çalıştığı malum; tv programları, dergi, konserler, festivaller, forumlar falan filan. Klibi de yayınlar, konserlerine de gider, dükkana gidip çayını da içer. (laf aramıza Güven de Samsunlu sayılır) ;)

Dün gece arşivi kurcalayıp elimdeki videolara baktım da; Güven Erkin ve Aptüllika'nın birlikte hazırladıkları "Rokoko" programının bir bölümü Objektif'e ayrılmış. "Hayal ve Yaşam" albümündeki tüm parçaları çalmışlar neredeyse. Yıl 1994 olmalı. Programda geçen alt yazılarda ise konser tarihleri, yeni albümler ve şakalaşmalar var. (nostalji yaptırdınız bana durduk yerde yine).

20 yıllık arkadaşlara tekrar selam ve sevgiler.

Herkese merhaba.

Selamlar herkese. Bizim anlamadığımız ve sormak isteyip doğru düzgün bir cevap alma isteyimiz var. Madem Objektifin klibi çekiliyor neden bu az bir topluluğa hitab eden (sonuç olarak gerçek budur.)Güven Erkinin programlarında değilde büyük kitlelere ulaşılan televizyon programlarında gösterilmiyor :?:

Re: Herkese merhaba.

aysunozdemir1980 demiş ki:
Selamlar herkese. Bizim anlamadığımız ve sormak isteyip doğru düzgün bir cevap alma isteyimiz var. Madem Objektifin klibi çekiliyor neden bu az bir topluluğa hitab eden (sonuç olarak gerçek budur.)Güven Erkinin programlarında değilde büyük kitlelere ulaşılan televizyon programlarında gösterilmiyor :?:

Çok yerinde ve güzel, ancak cevabı belli bir tesbit yapmış. Neden olacak? Tüm cevapların dayandığı tek kavram olan "çıkar meselesi" yüzünden.
Sadece Objektife göre değil olay, diğer tüm "doğru söyleyen" ve "dokuzuncu köyden kovulmuş" grup ve sanatçılar için de geçerli bu. Fiyat tarifesi ile klibin dönüp dönüp haftalarca listelerde kaldığı, bir önceki yıl çıkmış albümdeki şarkının yeniymişcesine ödül aldığı, ortalık savaşlardan geçilmezken insanlar katledilirken savaşa karşı olan düşünce yüzünden klibin yasaklandığı ve en önemlisi "gerçek rock" yapıldığı için elin ters tarafıyla geri itelendiğini yıllardır görmekteyiz. Rocka olan ilgi son iki yıldır yüz güldürecek bir biçimde, farkındayız. Ama bunu bile yozlaştırmaya kalkıyorlar.. "Ailenizin Rockçısı" ya da "Tatlısu Rockçıları" gibi deyimler ne yazık ki bu iki yılda kendisini gösterdi. Ve ne yazık ki bu deyimi taşıyanlar parsayı topluyor piyasada.

Kliplerin yayınlanma süreci firmalarıyla da direk bağlantılıdır. Promosyon, reklam gibi tanıtım giderlerinin yanı sıra firmaların tv'lerle olan ilişkileri de bunda rol oynar. Henüz rock tınılarının halkla buluşmadığı yıllarda (2000) Objektif'in "Dağlarda" klibi günlerce Show Tv'de dönmüş "İşte olay bu dur!" demiştim. Keza "Loş Akşamlar" da öyle. Eskiden katı TRT denetimi vardı. Nice iyi grup ve sanatçı bu cendereden elenip un ufak oldular, kayboldular. Bugünle kıyaslanmayacak kadar ağır günlerdi o yıllar; ama bugün yaşananlar daha da acı ne yazık ki.

"Engelleme", "baltalama", "yolunu tıkama" gibi deyimler ne yazık ki bugün de geçerliliğini koruyor müzik dünyasında, uygulanıyor. Yazın yüzdükleri sulara kışın işediklerini unutabiliyorlar, balıklar ve martılarla kardeş olan da yok ve ha bire üreyip duruyorlar "üremeyin ulan!" çığlıklarına rağmen. Ve en acısı bunları 20 sene önce söyleyenler varken, sanki hiç söylenmemiş gibi davrananlar prim yapıyor.

Re: Herkese merhaba.

erkinist demiş ki:
Ve en acısı bunları 20 sene önce söyleyenler varken, sanki hiç söylenmemiş gibi davrananlar prim yapıyor.

Evet, bu çok acı bir durum. Bu gibiler yüzünden kaliteli müziğe yer kalmayıp çok zor yayılıyor, benim hayranı olduğum bir grubu başka biri hayatında ilk kez duyuyor.

hemen ön yargılı olmayalım

bu arada klip 8,5 dakika ve görsel olarak bir derleme niteliğinde... yani bu daha çok objektifle "fun"ları arası özel bir durum...

hatırlanacağı gibi objektif "künye" adlı albümünde oldukça profesyonel klipler sunmuş ve bunlar o dönem televizyonlarda yerini bulmuştu... hatta kral tv'de yılın rock gruplarına aday olarak gösterilmişti... bunu da vecdi anlatsın.

Evet, cevap vermem gereken bir durum oluştu. Aslında geçmişe dönüp yapılanları anlatmaktansa, hep geleceği kovalamaktan yanayımdır.2000 yılında yaptığımız Künye Albümü Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisi olan TMC'den çıkmıştı.
Erkin Babanın bir sözü var. Benim müziğimi dinlediğinde, hep yine 10 sene sonrasının müziğini yapmışsın Vecdi Kardeş der.Bu ülke henüz bunlara hazır değil der.Ama onun 40 sene evvel yaptıkları hala dinleniyorsa bu da onun büyüklüğündendir.O yıllarda yaptıklarımız bugünlerde yeni yeni anlaşılıyor.
Tabi bizler her şartta çok engellerle karşılaştık.Bulunduğum şirket Dağlarda adlı parçaya, o yıllara göre yukarıda sayılacak bir Klip çekti.Fakat bir çok kanal Klipi kabul etmedi.Sevgili Güvenin söylediği Kral 'da dahil.Parça çevreci anlatımlar içeren ve Anadolu rock'ın modern değerlerini taşıyan bir yapıya sahipti.Kral TV'nin sahibi Dağlarda Sitem var, Açmıyor yeşil gibi cümlelerden kendine göre birtakım anlamlar çıkartmış ve Klipe ambargo koymuştu.
O yıllarda Plak Şirketti ne yapsın , Show TV'de bir sabah programına Klip'i göndermişti.Çünkü bizi sadece orası kabul etmişti.Evde oturan analarımızın ve Teyzelerimizin beğenisine kalmıştı iş.1 ay yayınlandı ve kalktı zaten.Güvende Eko TV'de bir süre yayınlamıştı.Ama çok kısıtlı sayıda yayın ağı olan bir kanaldı ve ulaşmamız gereken kitleyi bulamamıştık.
Sırada 2. Klip vardı ve seyirciden gelen oylar Yuh adlı parçaya yönelmişti. O parçaya da şirket yanaşmadı.İşeme kelimesi yüzünden TV kapatılır ve biz bunun altına giremeyiz dendi.RÜTÜK Durumları...
2.Klip Loş Akşamlar adlı parçaya çekilecekti. Tam çekim günü Cumhurbaşkanı Ecevit’e Anayasa Kitabını fırlattı ve ülkede %100 devalüasyon oldu. Dolar 800'den bir milyon altı yüze çıktı. Biz ancak 2. Klipi 8 ay sonra çekebildik. Yani başkaları yeni albüm çıkartırken biz ancak 2. klipe başlayabildik.
Uzun süre Kralda ve diğer TV’lerde yayınlandı. Hala şu anda Dream TV’de arasıra çıkıyormuş.Zaten gittiğimiz konserlerde en çok o 2 parçanın tanındığına şahit olduk.
Evet, Güvenin dediği gibi o parçalardaki çekimler çok Profesyoneldi.
Gelelim şu anda yaptığımız işe. Son Barışa Rock Konserinde Greenpeace’den aldığımız görüntüleri arkamızdaki dev ekranda yayınlamıştık.Bu görüntülerle ,Barışa Konserini birleştirdik ve ortaya 8.5 dakika süren bir Klip-Belgesel çıkarttık.
Yani yeni klip çekmedik. Montaj yaptık.Ama parçanın yeni düzenlenmiş halini kullandık…
Durum budur sevgili Aysun. Saatine 100.000 YTL versek o parçayı hiçbir kanal yayınlamaz.
Güven yayınlarsa seyredersiniz. Biliyorsunuz aksilikler olmuş ve bizler gereksiz yere gerilmiştik.
Ayrıca senin dediğin gibi Güvenin seyircisinin az olduğuna katılmıyorum.
Ama yine biliyorsun ki Türkiye’deki Rock camiası Çarşamba akşamları o kanala kilitleniyor ve bir çok yeni grubu orada görüp tanıyor.
Selamlar..sevgiler.
Rocker kalın sevgili dostlarım..
Kravat takıp bu Rocker’lık işinden emekli olmayın sakın..

Geri