Kaplumbağa Terbiyecisi - Osman Hamdi

evet kaplumbağa terbiyecisi 5 trilyona pera sahiplerine satıldı .değeri iyi olup olmadığı tartışılsada bence türk resim tarihinde ciddi ve önemli yeri olan bir eser.halen perada baş köşede duran eser e kötü diyeme .bir fotoğrafcı gözüyle bakarak deyayların en ince ayrıntısına kadar perfeksiyonist bi tavıra sahip olduğunu ve ışık gölgelerin degradelerin yine aynı mükemmelliyette olduğunu ilk bakışta söyleyebilirim.ayrıntıda ise bildiğim terbiyecinin osman hamdi nin kendisi olduğu ( ki zaten osman hamdi eserlerinde kişileri genelde kendisi olarak çizer) ve kişinin giysilerinin aslında o günün giysileriyle birebir olmadığı fakat sanat işlerinin o sürecte daha cok batıda yürümesi ve batı sanat cevrelerinin doğu arabeskine ve doğunun akılalmaz gizemine takıldıkları gerekcesiyle karakterin daha bi doğu havası taşıdığı ve giysilerde bunun yansıtıldığı gene osman hamdi hakkında okuduklarımdan...

kısa bi bilgi olsun istedim...görmeyenler eseri perada görebilir...bi bakmak yetiyor bence...görkemli bir yapıt... arkadaşlar peraya gitmişken en üst iki katta olan bresson sergisinide görmeyi unutmayın derim...sevgiler...

bu arada topic acan bizkit_boy a teşekkür ederim ..gercekten kültür sanat bölümüne yakışır bir topik...cok saolsun bu konuyu görmek beni acaip sevindirdi...

olayın daha komik bi boyutuna değinmek istiyorum.penguen dergisinde fatih solmazın çizdiği "kaplumbağa terbiyecisi"gerçekten süper ya.adam takmış vaziyette buna.özellikle ninja kaplumbağaların olduğu bölüm beni gülmekten öldürdü:)

henri cartier bresson sergisine gittiimde kaplumbağa terbiyecisini de görme şansım olmuştu. gerçekten çok etkileyici. osman hamdi'nin bir başka eseri ile birlikte resimlerin altına resimle ilgili ifadeler de konulmuştu. suna kıraç'ın eşi inan kıraç tarafından kendisine hediye edilen ve açık artırmada ucu açık bir şekilde artırmaya tabi olan eser-ki suna kıraç'ın ömründe en çok sahip olmak istediği esermiş. bkz:ömrümden uzun ideallerim var-suna kıraç

şu anda eser pera müzesindedir, gidip gördüm, resmini de çektim.. aslında boyu gerçekten büyük, osmanlı'nın mona lisa sı aslında :?

ayrıca kaplumbağaların geyiği penguen dergisinde bir aralar her hafta yapılıyordu

osman hamdinin bu günkü arkeoloji müzesinin yanında ki sanayii nefise mektebini kurduğunu biliyormuydunuz bugünkü adıyla mimarsinan güzelsanatlar üniversitesi:)anektot sadece:p

Sadece Sanayi-i Nefise Mektebi mi? Türkiye'de Arkeoloji bilimini başlatan insandır Osman Hamdi. Ayrıca İnas Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'nin(Kız Güzel Sanatlar Lisesi) de kurulmasında önemli bir etkendir. Ayrıca ilk Türk tuval ressamlarındandır ama ne yazık ki onunla aynı dönemde yaşamış, ancak minyatür geleneklerine bağlı kalarak resim sanatını icra etmiş "primitifler"den daha üstün sayılarak, Klasik Türk Ressamı diye anılmıştır.

Osman Hamdi iyi bir klasik ressamdır ancak oryantalist akımı en iyi yakalayan Türk sanatçısı olarak değerlendirilmesi bence çok daha doğru olacaktır.

buarada arkeoloji bilimi dedinde dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden biridir istanbul arkeoloji müzesi yüzde 70 oranındaki eser depolarında saklanmaktadır doğu ve batı ya ait pekçok önemli eseri görebilirsiniz gerek sumer tabletlerinden tutunda romaya kadar pek çok paha biçilemez eseri görebilrisiniz gitmeyenlere öneririm buarada osman hamdi bey Nemrut Dağı, Lagina Tapınağı ve Sayda'da arkeolojik kazılar gerçekleştirmiştir. Sayda'da yaptığı kazılarda bulduğu, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılan, aralarında İskender Lahiti'nin de bulunduğu pek çok antik eserin çıkmasında öncü olmuştur.

akinu demiş ki:
Ney ile nasıl kaplumbağa terbiye ediliyor onu anlamamışımdır ben hep :D

kaplumbağalar dünyada en zor eğitilen hayvanlar.. adamın duruşu eskiden kölelerin duruş şeklini yansıtıyor.. ve verilen görev de kaplumbağaları eğitmek..

not düşeyim.. şaka gibi görünse de kaplumbağama ismiyle tek tonda seslenince kafasını kabuğundan çıkartmayı 7 senede öğrettim.. haftada 3'er saat deneyerek.. sanırım çığrımdan çıktığım nokta oldu :)

Bence İstanbul'da bulunan insanlar gidip orjinalini görmeliler Pera'da.
Çok kıymetli bir eser gerçekten. İkonografik incelemelerde bilinen birşey bu gerçi ama Osman Hamdi'nin en farklı özelliklerinde birisi Türk kadınlarını Fransız kadınları gibi tasvir etmesidir. Kaç kere evlenmiş bilmiyorum ama eşlerinden birisi Fransızdı kendisinin.
Ayrıca eserlerinde ışık-gölge durumunu o kadar iyi yansıtıyorki zamanı anlıyabiliyorsunuz.

anarchist demiş ki:
Sadece Sanayi-i Nefise Mektebi mi? Türkiye'de Arkeoloji bilimini başlatan insandır Osman Hamdi. Ayrıca İnas Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'nin(Kız Güzel Sanatlar Lisesi) de kurulmasında önemli bir etkendir. Ayrıca ilk Türk tuval ressamlarındandır ama ne yazık ki onunla aynı dönemde yaşamış, ancak minyatür geleneklerine bağlı kalarak resim sanatını icra etmiş "primitifler"den daha üstün sayılarak, Klasik Türk Ressamı diye anılmıştır.

Osman Hamdi iyi bir klasik ressamdır ancak oryantalist akımı en iyi yakalayan Türk sanatçısı olarak değerlendirilmesi bence çok daha doğru olacaktır.

Arkeoloji bilimini Türkiye'de başlatmasını biyana bırakın İstanbul arkeoloji müzesi Osman Hamdinin eseridir ki Bu bina diil Türkiye'de Dünyada Müze olarak inşa edilen ilk yapıdır yani adam hakkında yorum yapmadan önce yawaş gitmekte fayda war , önemli bi şahsiyetten bahsediyoruz ...

Geri