Emg manyetikleri nasıl bilirsiniz ??

Genel olarak pasifler aktiflere göre daha karakterli olarak nitelendirilir sadece Duncan değil. Mesela bana mı öyle geliyor ya da manyetiğin dışında bir şeyden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama misal şu videoda ilk gitardan ikinci gitara geçişte net bir şekilde anlaşılıyor bu fark.

http://www.youtube.com/watch?v=NW-VtY4J8ZI

Japon arkadaşların tiplerine gülmekten toparlanabilirseniz dikkatli bir şekilde dinleyin :)

DrB demiş ki:
81'in icinde Ferrum ya da diger adi ile Seramik, 85'in icinde ise alnico 5 miknatis var.

Evet manyetik alan pil sayesinde guclendirilmiyor EMGlerde. Onun yerine bobinlere duz akim veriliyor ki bu bobinler daha fazla cikis sagliyor. Olayin ozu budur.

Ama olayin ayni sekilde problemi de budur. Acaip duz, plastik, dip harmoniklerden yoksun bir ton cikiyor insanin karsisina, eger adam gibi bir duncan ile karsilastirirsaniz. Cikis cok yuksek, ama problem de bu zaten.

Izah edeyim:

Bir tel salinimda iken bircok ses cikarir sadece temel notayi cikarmaz. Iste bu ust harmonikler gitarin tahtasindan falan etkilenir ve TINI dedigimiz sey bu sekilde olusur. Gitarlar pahali diyorsaniz gidip bir de keman fiyatlarina bakiniz zira o da temelde bu hadiseler ile degerlendirilmekte. Neyse, diyelim elimizde iyi bir TAHTA var ve ust tinilari bol bol cok sahane bir ton veriyor. Uzerine EMG koydugunuz anda bu haltin tiniyi yok etmesi su sekilde oluyor: Dominant harmonikleri (yani temel notalari) o kadar guclu veriyor ki meret, alttaki ust harmonikler (ki unutmayin tininin olusumunda olmaz ise olmaz parcalar bunlar) duyulamiyor.

Butun hadise budur. Ondan clean tonu ozellikle kotu gelir zira clean caldiginizda nerdeyse kotu bir synth hadise. Alttaki diger harmonikleri verdigi ettigi yok.

Ama derseniz ki ben FUSION falan takilirim, saniyede 30 nota basarim, bana harmonik mis vibrasyon mus viz gelir, o zaman takilin, EMG sizin aletiniz. Zira en temel harmonikleri verdigi icin, size en net o gelecek.

Ama bu cins bir zihniyeye o zaman sormak lazim, neden telli bir enstruman caliyorsun be adam. Neden gidip synth falan takilmiyorsun. Neyse bu son paragraf benim dusuncelerim, dogrusu yanlisi yok zevk renk gerisi zira...

B

Peki bütün bunlar bir single ile bir humbucker için de geçerli mi ? Yani herhangi pasif bir humbucker da çıkışı bir single'a göre çok yüksek olduğu için bir emg'nin pasif bir humbucker'a göre olduğu gibi synth. tarzı ses veriyor mu? :)

TheJester demiş ki:
Genel olarak pasifler aktiflere göre daha karakterli olarak nitelendirilir sadece Duncan değil. Mesela bana mı öyle geliyor ya da manyetiğin dışında bir şeyden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama misal şu videoda ilk gitardan ikinci gitara geçişte net bir şekilde anlaşılıyor bu fark.

http://www.youtube.com/watch?v=NW-VtY4J8ZI

Japon arkadaşların tiplerine gülmekten toparlanabilirseniz dikkatli bir şekilde dinleyin :)

Aslında farkettim de:
1. En oturaklı tipe sahip gitar yine fender. Tonal olarak da ezilmemiş diğerleri arasında
2. Emg manyetiği olan gitar sesleri gerçekten belirgin bir netlikte ve boost lu veriyor. Bence büyük alan konserlerinde çok etkili olur bu özellik, ayrıca farklı bir ton seçeneği, cephanede bulunsa iyi olur.
3. Normal humbuckerlı olan gitar ikisinin arasında ama sesleri fendere göre daha az zırıldak : ) . En uç noktalar fender ve emg li gitar.
4. Bunların hepsini birden alamadığımız için bu kadar uzayıp gidiyor forumda tartışmalar : ) Gitarla ciddi bazda uğraşan biri sonuçta bunların hepsine ihtiyaç duyuyor. -kendi tarzını yaratıp ona yönelmediği sürece-

DaveMustaine_64 demiş ki:
DrB demiş ki:
81'in icinde Ferrum ya da diger adi ile Seramik, 85'in icinde ise alnico 5 miknatis var.

Evet manyetik alan pil sayesinde guclendirilmiyor EMGlerde. Onun yerine bobinlere duz akim veriliyor ki bu bobinler daha fazla cikis sagliyor. Olayin ozu budur.

Ama olayin ayni sekilde problemi de budur. Acaip duz, plastik, dip harmoniklerden yoksun bir ton cikiyor insanin karsisina, eger adam gibi bir duncan ile karsilastirirsaniz. Cikis cok yuksek, ama problem de bu zaten.

Izah edeyim:

Bir tel salinimda iken bircok ses cikarir sadece temel notayi cikarmaz. Iste bu ust harmonikler gitarin tahtasindan falan etkilenir ve TINI dedigimiz sey bu sekilde olusur. Gitarlar pahali diyorsaniz gidip bir de keman fiyatlarina bakiniz zira o da temelde bu hadiseler ile degerlendirilmekte. Neyse, diyelim elimizde iyi bir TAHTA var ve ust tinilari bol bol cok sahane bir ton veriyor. Uzerine EMG koydugunuz anda bu haltin tiniyi yok etmesi su sekilde oluyor: Dominant harmonikleri (yani temel notalari) o kadar guclu veriyor ki meret, alttaki ust harmonikler (ki unutmayin tininin olusumunda olmaz ise olmaz parcalar bunlar) duyulamiyor.

Butun hadise budur. Ondan clean tonu ozellikle kotu gelir zira clean caldiginizda nerdeyse kotu bir synth hadise. Alttaki diger harmonikleri verdigi ettigi yok.

Ama derseniz ki ben FUSION falan takilirim, saniyede 30 nota basarim, bana harmonik mis vibrasyon mus viz gelir, o zaman takilin, EMG sizin aletiniz. Zira en temel harmonikleri verdigi icin, size en net o gelecek.

Ama bu cins bir zihniyeye o zaman sormak lazim, neden telli bir enstruman caliyorsun be adam. Neden gidip synth falan takilmiyorsun. Neyse bu son paragraf benim dusuncelerim, dogrusu yanlisi yok zevk renk gerisi zira...

B

Peki bütün bunlar bir single ile bir humbucker için de geçerli mi ? Yani herhangi pasif bir humbucker da çıkışı bir single'a göre çok yüksek olduğu için bir emg'nin pasif bir humbucker'a göre olduğu gibi synth. tarzı ses veriyor mu? :)

Hayir.

B

slm

Drb emg lerin çalışmasıyla ilgili "manyetiklere düz akım veriliyor" ama emg lerin çalışma sistemi en azından benim bildiğim daha az mıknatıs gücü ile içindeki yerleşik preamp sayesinde düşük çıkış sinyali yükseltiliyor diyebiliyorum. tabi mıknatıs gücünün az olması tellerin manyetik sürtünmelerinin az ve sustainin yüksek olmasına yol açıyor...

2. bi olaysa şu harmonikler yani ana nota dışında çıkan frekanslar. sol bastığımda 400hz ana nota atıyorum 1khz tını 5khz başka bi tını çıkıyor. eğer normal pasif manyetikler dediğin gibi tını ları ağaçtan etkileniyor diyorsak aynı şekilde mıknatıs gücü yüksek olduğundan gene tını bi kısmının çıkmamasına sebep olmayacakmı manyetik sürtünme yüzünden..oysaki aktifte mıknatıs gücü az olduğundan tını salınımları daha az manyetik sürtünmeye maruz kaldığında daha rahat salınım vermeyecemkmidir...??

lovermanJames demiş ki:
bi gitara EMG 81-85 taktırmak ortalama ne kadar masrafa yol açar?
yoruma çok açık bi durum
1. manyetikler dahil mi
2. kendin mi takçaksın
3. pili sokabileceğin yer varmı

cevaplar

1. manyetikler dahlise sıfırı 230 $
2. kendin takcaksan hiç bi masrafı olmaz amma bi ustaya taktırcaksan 25 -30 alır herhalde
3.pili takcak yerin varsa potansların olduğu yere falan sığıyorsa 6 ytl kaliteli bi pil :D eğer ben gitara pil yuvası açtırcam gövdeye dersen masrafını düşünemiyorum :roll:

umarım yardımcı olabilmişimdir ;)

TryToStayAlive demiş ki:
pili takcak yerin varsa potansların olduğu yere falan sığıyorsa 6 ytl kaliteli bi pil :D eğer ben gitara pil yuvası açtırcam gövdeye dersen masrafını düşünemiyorum :roll:

aslında gitarı deldirmek : D hiç kulağa hoş gelen birşey değil. Alırken emg li hazır bir gitar almak en iyisi sanırım bu durumlarda.

masterofpuppetsasd demiş ki:
ya bu hurafe nerden cıkmıstır hiç bilemicez ama emg takmak için gitarı delmek falan gerekmiyo ki.

Muhtemelen ondan bahsetmiyorsun ama yeri gelmişken söyleyeyim.EMG'nin 7 telli gitarlar için ürettikleri manyetikler bazı 7 telli gitarlara olmayabiliyor(özellikle pickupring olmayan Ibanez'ler).Kasada biraz değişiklik yapmak gerekiyor.6 telli gitarlarda sorun olduğuna rastlamadım ama.

bence sadece köprüye emg takmak daha mantıklı değilmi hem cleanden de vazgeçmiş olmayız.. mesela dimmu borgırın gitaristinde, jacksondı gitarı yanılmıyosam köprüde emg sapta sseymour duncan vardı şahsen ben öyle yapmayı planlıyorum :D

çıkış farkından gitarın sapıtmasından tut da bağlantılardaki sorunlardan ölümcül dip gürültüsüne kadar çok sorun gördüm.eğer dediğin sey yapılabiliyosa nasıl oluyo ben bilmiyorum.

Geri