Emg manyetikleri nasıl bilirsiniz ??

ya aslında kötü ses sistemlerinde emg çok işe yarıyo bar performansını falan olumlu etkiliyor. ama çok yüksek çıkışa sahip oldukları için telin doğal salınımını ve ağacın kattığı amronikleri yok ediyor. tamamen zevk ve kullanım amacı önemli.

dediğin gibi bazı eksileri var ama ben barda çalarken emg hz'lerin çok yararını gördüm. Aktif manyetikler dışında başka hiç bir manyetiğin bu denli yararlı olacağını sanmıyorum. Di Marzio'da kullandım Seymour Duncan'da... Farklı artıları var her birinin ama hiç biri EMG kadar işime yaramamıştı açıkçası.

cigarette demiş ki:
wisredz demiş ki:
valla atalay iyi bilir böle şeyleri ama... :) neyse bana kalırsa ben de pasif derim, aktif diye daha fazla para harcamaya göre daha mantıklı geliyor bana. ton yakalamak denmiş ama insan gitarını tanıyınca istediği tonu anında yakalıyor, aktif olması değiştirmez...

arkadaşım diyelimki sende bi murat 124 var.bu arabayı uzun yıllar kullanmışsın,arabanı çok iyi tanıyorsun.bir gün bu arabayla 200km hız yapmak istiyorsun.yapabilirmisin?bence hayır.çünkü daha güçlü bi motor lazım demi ;)

dediğin şey alakasız.bu araba değil ki güçle alakası yok bu işin.tonu seversin ya da sevmezsin.ortaya koyabileceğin sayısal veri/ton gibi bir orantı yok.herkese göre iyi olmayabilir.herkes sevmeyebilir.sayısal değerler değil çıkan ses önemli.

Slaytanic demiş ki:
ya aslında kötü ses sistemlerinde emg çok işe yarıyo bar performansını falan olumlu etkiliyor. ama çok yüksek çıkışa sahip oldukları için telin doğal salınımını ve ağacın kattığı amronikleri yok ediyor. tamamen zevk ve kullanım amacı önemli.

Bu doğru değil, hatta tam tersine :)

Emg'ler tellerin salınımını pasif bir humbucker'a göre çok daha az etkilerler. Harmonikleri yok etmek konusunda da. Emg'lerin "çıkış" güçleri yüksektir, yarattıkları manyetik alan değil. Pasif manyetiklerde çıkış gücü yaratılan manyetik alanıyla direk ilgili. Ama emg'de öyle değil. Manyetik alan yardımıyla alınan sesin "gücü" manyetiğin içindeki pre-amp devresiyle yükseltiliyor. Bunun için sessiz, tellerin salınımını az etkileyen manyetikler emg'ler...

Tel salınımının tona etkisinden bahsediyor sanırım... Tel salındığı sürece tele göre değil de kendine göre bir ton çıkartıyor diyor olmalı? Ben öyle anladım...

Sanki öyle ama emin değilim... EMG'leri sadece bir gitarda kullandım ve onda da aynı tip telleri kullanıyorum sürekli... Aslında bu telleri eskiden de kullanıyordum ancak gitarın faktörünü bilemiyorum...

EMG'lerin içinde preamp olsa da bu bilindik processorlerdeki tel salınımını yok etme gibi değil...

gogostar demiş ki:
Tel salınımının tona etkisinden bahsediyor sanırım... Tel salındığı sürece tele göre değil de kendine göre bir ton çıkartıyor diyor olmalı? Ben öyle anladım...

her manyetik telden aldığı sesi elektrik akımına çevirir, telden almadığı şeyi elektrik akımına çeviremez. telden aldığı sesin tonuna etki edebilir. Ama öncelikle telden bişeyler alması lazımç Bu emg'ler basılan notadan farklı bir ses çıkartıyor demekle aynı şey.

neden en baştaki salınımları olduğu gibi algılıyor da tel salındıkça kafasına göre takılıyor da ayrı bir soru olurdu eğer öyle olsaydı :LOL:

Öyle değil tam! :D

Hani ağaçtan etkilenmez lafı var ya... Telden de etkilenmez anlamını çıkarttım ben yukarıda... Tel iyi de olsa, kötü de olsa tabii ki manyetik alan ile salınımı alacak ama sesi çıakrtırken telin ne olduğundan değil de salınım süresinden faydalanacak gibi düşündüm...

Yoksa notayı falan karıştırmadım işin içine... :D

En iyisi Slaytanic gelsin açıklasın...

Norton_Antor demiş ki:
cigarette demiş ki:
wisredz demiş ki:
valla atalay iyi bilir böle şeyleri ama... :) neyse bana kalırsa ben de pasif derim, aktif diye daha fazla para harcamaya göre daha mantıklı geliyor bana. ton yakalamak denmiş ama insan gitarını tanıyınca istediği tonu anında yakalıyor, aktif olması değiştirmez...

arkadaşım diyelimki sende bi murat 124 var.bu arabayı uzun yıllar kullanmışsın,arabanı çok iyi tanıyorsun.bir gün bu arabayla 200km hız yapmak istiyorsun.yapabilirmisin?bence hayır.çünkü daha güçlü bi motor lazım demi ;)

dediğin şey alakasız.bu araba değil ki güçle alakası yok bu işin.tonu seversin ya da sevmezsin.ortaya koyabileceğin sayısal veri/ton gibi bir orantı yok.herkese göre iyi olmayabilir.herkes sevmeyebilir.sayısal değerler değil çıkan ses önemli.

wisredz arkadaş demişki "insan gitarını tanıyınca istediği tonu anında yakalıyor".bence bu herzaman geçerli değil.bence istediği her tonu anında yakalamak değilde,kullanılabilecek en verimli şekilde kullanmak.mesela bende kötü bir gitar var,gitarı çok iyi tanıyorum ama metallica tonlarını yakalayamıyorum.böyle bişey işte :)

gerçekten güzel bir manyetiktir ama joe bardonın üstüne manyetik tanımıyorumm asım can gündüzün gitarında wardı. hem cleande hem driveda çok iyi cavernosumun dediğine göre ebayda 500 dolarmış tanesi :S emg ilen idare edin arkadaşlar 81-85-60 bunlar gsldir ama clean hakkaten çok kötü,iyi clean almak için iyi bir setup gerekiyor sanırım :D

Slaytanic demiş ki:

Kötü ses sisteminde iyi sonuç veriyorsa hemen gidip iki emg alayım.Ben alaka kuramadım kötü ses sistemi ve emg arasında.Telin salınımı konusunda da , hani emg preamplı manyetik ya diğer manyetiklere göre daha uzun ses veriyor.(sustain diyeceğim ,telin sanımı manyetiğe bağlı değil diyeceksiniz)Diğer manyetikler küçük salınımları algılayamadıkları halde emg telin salınımı tamamen durana kadar ses vermeye devam ediyor ya işte telin doğal salınımı ve ağacın kattığı armonikleri yok etme mevzusunda bundan bahsetmiş gibi geldi.

benim gitarımda da emg-hz'ler var. emg'nin başka modelini denemediğim için karşılaştıramayacağım fakat tonları hoşuma gidiyor. Cazır cazır :)

Peki, ben clean'lerin de güzel olmasını istiyorum ama aynı zamanda drive'ların dolgun duyulmasını istiyorum (çok şey istiyorum...) hz nasıl bir seçim olur ? Yoksa aktif emg mi lazım ?

Geri