Emg manyetikleri nasıl bilirsiniz ??

cleanler güzel fakat öyle çok ahım şahım değil doğrusunu söylemek gerekirse. Ama drivelarda kesinlikle cayır cayır bir tonu var. Dediğim gibi arkadaşlarım drivelarda aktif sanıyorlar manyetiği. Yakında aktifini alıcam o zaman düşünemiyorum asıl :D

Saol dostum çok hızlısın... Ya ben seni rehin aldım sorularla ama jazz falan çaldığım için clean tonun böyle jazz kasadan çıkıyo gibi tok olması lazım. Bi de aktif manyetiğin piliyle, oyuğuyla falan da uğraşmak istemiyorum açıkçası...

Ben şu cümleyi hiç bir zaman anlamadım

"gitarıma yeni bir manyetik takıcam, cleanleri güzel olsun istiyorum"

Bu ben gitarıma bir manyetik takayım tonum çok süper olsun demekle aynı şey. Clean ton gitara manyetiği takınca bitmiyo :) Ben emg 81 takılı gitarımla güzel clean tonlar alabiliyorum. Sadece emg'ye göre biraz daha özenli bir şekilde ayar yapmak gerekiyor. emg 81 için ayarladığım clean tonu başka bir gitarla çaldığımda çok boğuk ve bas oluyor, ama emg 81le çok güzel sonuç veriyor :)

Yeni başlamıyoruz heralde işe, saf değiliz allaha şükür, bi manyetik takmakla tonumun manyak olmayacağını biliyorum ama setup'ımdan memnunum ve önceki mesajda da görebileceğin gibi (okumaya özen gösterirsen tabi) anlattım clean tonumun jazz kasa gitarlardaki gibi tok çıkmasını istiyorum diye.

bende yamaha aktif manyetik var emg tarzı bugün gitara entonasyon ayarı yaparken alyan elimden kaydı direkt bridge manyetiğe yapıştı baya kuvvetli mıknatıslama özelliği var bu gitarın tellerini salınım açısından olumsuz etkilemez mi?

EMG'lerin mıknatısiyetlikleri tüm yüksek çıkışlı pasif manyetiklerden düşüktür. 81+85 set kullanmıştım ve telleri gevşettiğimde neredeyse mıknatısa yapışmıyorlardı. Baya zayıf bir manyetik alanı var ve sunta bir bc. rich gitarın sustainini şahlandırmıştım bu manyetikler sayesinde*. Yamahanın aktif manyetikleri ayrı zaten. Şimdilik kullanmak nasip olamdı ama onları da çok merak ediyorum. Üreticisi kim acaba? Yamaha manyetik üretme işine de el atmış olmasın sakın :LOL:

* (dip not: zayıf manyetik alan olunca teller daha az çekim kuvvetine maruz kalıyor ve daha uzun süre salınım yapabiliyorlar)

GIRNATA demiş ki:
EMG'lerin mıknatısiyetlikleri tüm yüksek çıkışlı pasif manyetiklerden düşüktür. 81+85 set kullanmıştım ve telleri gevşettiğimde neredeyse mıknatısa yapışmöıyorlardı, baya zayıf bir manyetik alanı var ve sunta bir bc. rich gitarın sustainini şahlandırmıştım bu manyetikler sayesinde. Yamahanın aktif manyetikleri ayrı zaten. Şimdilik kullanmak nasip olamdı ama onları da çok merak ediyorum. Üreticisi kim acaba? Yamaha manyetik üretme işine de el atmış olmasın sakın :LOL:

gitarın orjinal manyetikleri bu 88 yamaha rgx612-a tek humbucker çift single manyetiklerin hepsi aktif-pasif gitarda gitarda 5 tane ayrı manyetik kontrol swicht'i yamahanın bas gitarları gibi :)

bende 81- 85 var mt-2 aracılığıyla line6 spider 2 amfiye takıorum gitarımı ve çok falza ötüyor gitar bunun sebebi aktif olması mıdır yoksa bunu gain i biras kısmak haricinde önleye bilir miyim ? yardımlarınızı bekliyorum

TryToStayAlive demiş ki:
bende 81- 85 var mt-2 aracılığıyla line6 spider 2 amfiye takıorum gitarımı ve çok falza ötüyor gitar bunun sebebi aktif olması mıdır yoksa bunu gain i biras kısmak haricinde önleye bilir miyim ? yardımlarınızı bekliyorum

Yanlış anlama sadece emin olmak için soruyorum, mt-2'yi amfinin clean kanalına giriyorsun değil mi?

Bunun dışında çok çok büyük ihtimalle bağlantılarında bir sorun vardır. Emg'ler çok sessiz manyetikler çünkü, hatta üretim mantıkları o. Aktif emglerin ötmesi oldukça zor rastlanan bir şey yani..

DaveMustaine_64 demiş ki:
TryToStayAlive demiş ki:

Yanlış anlama sadece emin olmak için soruyorum, mt-2'yi amfinin clean kanalına giriyorsun değil mi?

Bunun dışında çok çok büyük ihtimalle bağlantılarında bir sorun vardır. Emg'ler çok sessiz manyetikler çünkü, hatta üretim mantıkları o. Aktif emglerin ötmesi oldukça zor rastlanan bir şey yani..
evet clean kanalına giriyorum benim şüphelendiğim olay karabash arkadaşın dediği gibi amfiya yakın çalmak dumundayım belki ondan olabilir yada dedin gibi bağlantıları yeniden bi gözden geçiriyim bakalım topraklamada bişi oldunu sanmıorum ama onuda bi kontrol ediyim bari teşekkürler bilgi için ;)

hiç sevmediğim manyetikler ama neredeyse her gitarımda mecburen kullanıyorum şu gürültü yapmaması yüzünden. (dip gürültüsü değil) sistemdeki ayarları pasif gitarla çaldığımda tüm sistem ıslık çalmaya başlıyor. işte sevmediğim yönüde bu avantaj kısmı. benim kulağıma bu manyetik iyi bir pasif manyetiğe göre oldukça sıkışmış steril ve pasiflere göre daha suni bir ses olarak geliyor. (kabaca çok bağıran ama cansız ). neticede manyetik alanındanda anlaşılacağı gibi orjinali biraz hissiz bir manyetiğin extra bir preamp devresiyle güçlendirilmesi gibi. yanlışsam düzeltin. pasif versiyonları bu yüzden hiç sevilmez ve dipte aynı karakter aktifinde de var pasifinde de. iyi geçirdik gibi oldu. ama işte oylede avantajları varki. bu kadar gecirip genede kullanıyor insan.
bu arada teorik bir tavsiyem olacak. vht valvulator gibi bir cihazı pasif manyetikle beraber kullanmak emg aktiflerin avantajına sahip edip bir yandanda pasif manyetik hissi almaya faydalı olabilir.

ya arkadaşlar şimdi beni kafamı bişi kurcalamaya başladı belki setimi 85+85 olarak değiştirmek istiyorum ama bu 85 genelde neck pozisyonunda kullanıyoruz hepimiz peki bridge de kullanmak için olan 85 farklı mıdır yoksa aynı manyetik midir bi arkadaş neck 85 le bridge 85 farklı farklı dedi kafamı karıştırdı benim ben aynı diye biliyorumda ?!

Geri