6.cadde Röportajı

Ne zaman yeni bir kaset çıksa içim acıyordu-ne kadar boktan olduğunu gördüğümde özellikle.. Nasıl kasetleri olmaz, dediğim gruplardan biriydi Sing Your Song’ta 1.olan 6.Cadde. Herkes şimdi ne olacağını merak ediyor. Emre ve Onur’la konuştuk. Değişen hayatları, grubun geçmişi ve geleceği hakkında..

Emel: Nasıl başladı?
Emre: 99'da 9 Eylül'ün kantininde tanıştık..Evden Onur'un gitarını kaptık ve bize gittik..Bir saat filan çaldık ve bittiğinde ikimizde karar vermiştik beraber çalmaya..
Emel: Kadroda çok değişiklik oldu bundan sonra sanırım..
Emre: Oldu malesef. Uğraştık bir kadro oturtmak için.. Olmadı ama kısmet diilmiş. Biz istiyoruz ki bize eşlik eden insanlar zırt pırt değişmesin.. Onların da katkısı olsun düzenlemelerde filan..Bunun içinde kadroyu kendimiz kurduk. Bir aksilik olmazsa, ki umarım olmaz,uzun yıllar aynı kadroyla devam etmek istiyoruz..Son hali bu..
Emel: Ayrılma felan olabilir mi? Birbirimizi engellemek istemiyoruz demiştiniz.
Emre: hmm..O olay şu.. Biz her şeyden önce çok iyi arkadaşız..Bir sürü gruptan ayırıyor hatta bu özellik bizi..Zamanında şekilden şekle girip bir sürü konsere filan çıktık yokluk içinde..İkimizin de gitarı yoktu mesela; ama arkadaşız işte..Aramızda resmi ilişki olsa kasmazdık hiçbir şey için..Olmuyor der kestirip atardık. Ayrılık olacağını sanmıyorum. Birbirimizi engellemek istemiyoruz derken solo albüm projelerinden bahsettim..Şu aşamada hayal onlar..Ama gruptan birinin solo albüm yapması demek grubun dağılması demek diil tabi ki..
Emel: Müzikal anlamda anlaşmazlık yaşıyor musunuz?
Emre: Artık daha çok özen gösteriyoruz yaptığımız işe..Bu anlamda arada sırada fikir farklılıkları oluyor..Çünkü ikimizde 6.cadde için en iyisini sunmak istiyoruz; ama bunlar sorun teşkil edecek ciddilikte diiller.
Emel: Üzerimizde hak iddia edenler oldu dediniz.Bundan bahsetsek..
Emre: Bundan çok fazla bahsetmeyelim bence :Mesaj yerine ulaştı çünkü..
Emel: Çalışmalarınızı nerede yürütüyorsunuz?
Emre: Daha çok evde..Konser önceleri de mecburen kiralık stüdyolarda..
Emel: Sabuha'yı coverlamak nerden aklınıza geldi?
Emre: Biz çalıyoruz zaten konserlerde arabesk coverlar..Hoşumuza gidiyor..Yarışma sırasında böyle bir ödev verildi bize..Hemen atladık tabi.
Emel: Başka var mı Sabuha gibi coverlar?
Emre: Sabuha’nın dışında Ayağında Kundura, Güzelliğin On Para Etmez var.
Bir kaç tane daha var ama söylemiyim şimdi hepsini sürpriz olsun.
Emel: Sizin şarkınızın önüne geçmiş gibi oldu Sabuha coveri..
Emre: Biraz öle oldu..Sorun diil ama.. Onu da biz yaptık sonuçta bir başkası diil..
Emel:Çıktığınız konserler vardı..
Emre: Valla şu konser süperdi diyebileceğimiz bir konser olmadı şimdiye kadar..Ses sistemlerinden çok çektik özellikle..Ama konser vermek büyük zevk bizim için her şeye rağmen..
Emel: Konser planı var mı?
Emre: Konser planı varmış.Bugün öğrendik onu..Eylül’ün ilk haftası İstanbul’da Bilişim fuarında.kesin mi bilmiyorum ama..
Emel: Barlarda çıkıyor musunuz?
Emre: Zamanında çok kastık pek sallayan olmadı tabi..Sonuçta herkesin etiketi konuşuyor..Şu aşamada pek fırsatımızın olacağını düşünmüyoruz..pekte istemiyoruz açıkçası şu sıralar.. zaten bir sürü iş var yapılması gereken zaman da yok pek. Kemancı da Shaft’ta ve Çubuklu Hayal’de çıktık şimdiye kadar..
Emel:Ne yapıyorsunuz şimdi?
Emre: Bestelerle uğraşıyoruz. Bir kaç gün sonra İzmir’e gidip şarkıların demolarını tamamlamamız gerek.. single geliyo yakın zamanda.. single diil aslında o. 7-8 şarkılık garip bir şey..
Emel: Kaset ne zaman?
Emre: Valla ona net bir şey söylemek mümkün diil..senin kadar bizde merak ediyoruz.. Ama single en geç Ekim gibi olucak piyasada.
Emel: Hangi şarkıların olacağı belli oldu mu?
Emre: Hemen hemen belli.. Bir iki değişiklik olabilir..
Emel: İzmir'de ki müzik ortamı nasıl?
Emre: Çok kötü..3,5 bar var.. Onlarda da senelerdir aynı gruplar çalıyor..Canlılık yok yani.. İyi gruplar var ama yeraltında..Kendilerini ifade edebilecekleri platform yok..
Emel:Etkilendikleriniz..Örnek aldıklarınız.
Emre: Placebo en basta..Mfö,Starsailor,Cenk Taner.Nazan Öncel,Erkin Koray..uzar gider liste.. İngiliz grupları ağırlıklı..
Emel:Tuttuğunuz işini iyi yapıyor dediğiniz gruplar..
Emre: Deli gömleği`ne dikkat derim ben..
Emel: Nesi ilgini çekiyor onların?
Emre: Anlatmak istediklerini çok iyi anlatıyorlar..Samimiyet var bide..Müzikal yeteneklerinden bahsetmeye gerek yok tabii.
Emel: Herhangi bir parçanın hikayesini anlatırsanız iyi olurdu tabii :p
Emre: Şarkıların hikayeleri bizde saklı :)
Emel: Sözleri oluştururken neler etkiliyor mu diyim o zaman?
Emre:Genelde ilişkiler..İnsan ilişkileri yani..İllaki aşk diil; ama aşk var çokça..Çünkü var aşk diye bir şey..
Emel: Sözleri sen mi yazıyorsun?
Emre:Öle bir iş bölümü yok..İkimizin de var yeteneği..
Emel: Okul olayınız ne durumda?
Emre: eheh..bu soruyu geçelim ya da bir gün bitecek diyip geçiştiriyim ben ..
Emel: Sing Your Song'a katılmak kimin fikriydi?
Emre: Kardeşimin uyarıları üzerine ben ortaya attım bu fikri..Ama son anda netleşti..Roxy mi Sing Your Song mu diye çok düşündük..Şarkıyı da son anda kaydedip gönderdik zaten Sing Your Song’a..
Emel: İlerde Sing Your Song'la hatırlanmak canınızı sıkar mi? Ya da başka türlü tanınmayı ister miydiniz?
Emre: Kesinlikle hayır..Gurur verici bir şey bu..Türkiye birinciliği! Hala inanamıyorum düşününce.. En iyi tanınma yolu da bu bence..
Emel: İlgi ve tepkiler nasıl?
Emre: Gayet olumlu..Belki de olumlu olanlar iletiliyordur bize sadece..
Emel: Neler yaşandı bu yere gelinceye kadar?
Emre: Valla pek bişi olmadı aslında..2 demo kaydettik,konserlere çıktık..Bir kere de reddedildik bir plak şirketi tarafından..Daha doğrusu haber alamadık diil reddedilmek
Emel: Umutsuzluğa düştüğünüz yok olmıcak dediğiniz anlar oldu mu?
Emre: Pek olmadı..Bir kere bir demo kaydından sonra yaşadık o duyguyu..Süper oldu sanmıştık..Eve geldik bir dinledik ağlamak istedim ben cidden..Attık o demoyu çöpe hemen..
Emel: Şimdi ki hedefleriniz neler?
Emre: Mükemmel bir albüm yapana kadar albümler yapmak..
Emel:Ne değişti? Sing your song’tan sonra..
Onur: Kendime,müziğimize inancım arttı ve ister istemez bir çalışkanlık çıktı ortaya..
Emre: Kişisel olarak pek bir şey değişmedi aslında..Ama en başta amatör statüsünde diiliz artık..

Geri