Hamlet

hamlet ben daha önce izlemiştim mel gibsonun oynadığı hamleti lise1demiydim neydim
daha bu sene de tiyatroda izledim
müthişti ingiliz dili ve edebiyatında okuduğumdanbu tür yapıtları hem okumak hem izlemek zorundayım
ama güzel mecburiyetler bunlar mel gibsonun oyunculuğu çok iyiydi gerçekten.

haha Mel Ginson begenenlere söyliyim o adam 2-3 filmi var cekiyo ondan sonra oyunculugu birakiyo ben sevmiyorum zaten sevenlere ama haber ben Hamlet filminin 40li yillardan olanini seviyorum...

mel gibson iyi olmamış ya.ben pek beğenmedim..filmde en sevdiğim sahne..hamlete sanırım annesi soruyor..ne okuyorsun diye hamlette kelimeler okuyorum diyor..harika ya..wıll dehası..

mel gibson iyi olmamış ya.ben pek beğenmedim..filmde en sevdiğim sahne..hamlete sanırım annesi soruyor..ne okuyorsun diye hamlette kelimeler okuyorum diyor..harika ya..wıll dehası..

Ben mel gibson'ın oynadıını pek begenmedim ama Kenneth Brannagh'ın Oynadıgı cok guzeldi, izlicekseniz onu izleyin derim
Genelde kitaptan bayaa keserler ya filmde bu adam oole yapmamıs cok da guzel olmus...
Bu arada Kenneth Brannagh hem yönetiyo hem de Hamlet'i oynuyo...

My words fly up, my thoughts remain below
words without thoughts never to heaven

ethan hawke in başrolde olduğu hamlet içlerinde en iyisi bence....
başlarda biraz anlamsız(kafandaki hamlete göre) gelsede film, bitince anlıyosunuz ki farklı bi hamlet izlemişsin...güzel...

Bu eserin iki farklı versiyonunu seyretme şansım oldu. 1.si Mel Gibson'un digeri Kenneth Branagh 'nın. acıkcası beni ikisi de tam olarak tatmin etmedi özellikle de filmlerin orjinal dilinde deil de türkce olarak verilmesi daha da kötüydü. yine de tercih etmem gerekirse Kenneth' ı tercih ederdim ama o da fazla uzatmıs. Hele o sonu öyle mi yapılır bilmesek neyse kardes ama bosuna okumadık biz 4 yıl.

Kenneth Branagh filmi teatral anlamda cekmis bnce sadece kamera we farklı mekan kullanmıs sinema filmi olma yolunda, bence sahneler bi tiyatro oyununu andırıodu, yani sahnede oynadıının %70 seyirciye geçer mantığındaydı ama film olduğu için sahneler biraz "büyük" kalmıstı ama ben yine de beğendim.
Hos bizim okulda bi herif war tiyatro çalıstıran Glasgow'un tiyatrosundan mezunmus, o hiç beenmemisti Branagh'ınkini. O adam zaten Horatio'yu da cok gereksiz buluodu, bence gayet gerekli we yerinde bi yardımcı karakterdi.

Bence de film kakkındaki yorumlarında haklısın shinemu. Kenneth amcamız zaten oyundaki herseyi filme aktarmak istemiş olsa gerek çünkü film 4 saatti. Hatta Trt 2 iki bölüm halinde vermişti. Horatio'ya gelince tabi ki de gerekli bir karakter. Valla bizim Ayşegül hoca duymasın. Bu arada Shinemu nerde okuyorsun?

shinemu demiş ki:

Bu Ted de aşmış ya. Bizim üniversiteye gelip bölümde okuduğumuz oyunu lisede gösteriyorlar. Tebrik ediyoruz.
Hamlet'in karışık olarak nitelendirilmesi biraz da karakter fazlalığından ve oyun içinde oyun omasından kaynaklanıyor bence.

tesekkur ederm, mutlu oldum okulum hakkında oyle diyince :)

bu arada hamlet'in icindeki ilk oyun olan Mousetrap hakkında biraz biseyler anlatabilir misinz? onunla ilgili bi odev hazırlamam lazım da brosur tarzında...

Geri