Röportajlar Direc-t Röportajı

İlk albümü "Rus Kozmonotları" ve 1 yıl arayla piyasa sürülen ikinci albümleri "Olympos; Kırılmış Bir Dalga Gibi'yle adından hem Türkiye'de, hem de yurtdışında bolca söz ettiren Direc-t grubuna yöneltiyoruz sorularımızı. Solist Bilge Kösebalaban, grup ve projeleriyle ilgili bütün soruları tüm içtenliğiyle cevaplıyor.

Ilk albüm Rus Kozmonotlari'ndan itibaren ele alirsak,bu albümde prodüktörünüz Kurban'dan da tanidigimiz Deniz Yilmaz'di.Fakat ikinci albümde prodüktörünüz degisti..Bunun sebebi neydi,anlasmazlik mi?Çünkü Deniz Yilmaz gerçekten iyi bir referansti ve Rus Kozmonotlarinin basarisi da ortadaydi.Niçin farkli bir prodüktör ikinci albümde?

Bilge:Yok hayir,Deniz kendi kayitlarini yapiyordu ve bizim sirketle bagini da koparmisti.Vakti yoktu yani bizim kayda yetismeye.Biz de Naim Korudag'la anlastik.O da dis ülkelerde kayit yapmis bir insan ve Türkiye'ye de yeni gelmisti.Bir deneyelim dedik nasil birsey ortaya çikacak ve onu tercih ettik.

Peki Rus Kozmonotlari'ndan bu yana neler degisti?

Bilge:Öncelikle sektörel bazda müzik isini ögrendik.Bunun disinda,Her konserde gitgite artan dinleyici,ilgi,güzel anilar,çalmadigimiz bir çok sehirde çaldik....Kendimize çokça sey kattik,ne yaptigimizi biliyoruz artik tam olarak.Bu gidisle de,daha çok sey yapacagiz.

Olympos'un basarisi ne Durumda?Gelen tepkiler nasil?Ilk albüm satislarina ulasti mi?

Bilge: güzel tepkiler var tabi,ama ister istemez insanlar ilk albümle kiyasliyorlar.Aslinda bu albümdeki sarkilarin yarisi eskiden olan parçalar,yarisi yeni..Ilk albümde de olabilirdi,bu albüme koyduk.O yüzden ikinci albüm demek gereksiz..Sadece kaydi biraz daha farkli oldu,degisik kayit teknikleri kullandik.Oldukça tiz bir kayit;Olympos'un kaydi..Ilk albüme kiyaslanirsa çok daha tiz.Beni rahatsiz eden tek konu bu..Sarkilar açisindan bence ilk albümden hiç bir farki yok,ayni tatta,ama dinleyene göre pek de böyle degil..Kurban'da da ayni sey var mesela.Ilk albüm onlarin da acayip sevilmisti..Sonuç olarak biz nasil istiyorsak öyle,kendi istedigimiz müzigi yapiyoruz.3. albümde insanlarin ne bekledigini çok iyi biliyorum,daha sert bir albüm bekliyorlar.Ben de daha sert istiyorum açikçasi..Olympos'un satislarina gelince,ilk albümle basa bas gidiyor.Ama mp3 kullanimi önemli ölçüde etkiliyor tabi..

"Sira Sira Selviler" i yeniden yorumlamak nereden akliniza geldi?Sözleri anonim oldugu için,"sari kanaryam,sari manolyam ve cilyeli manolyam" gibi envai çesitte söylemleri de mevcut..Sizinki niçin "sari kanaryam"?

Bilge:Söyleyip bastan yorumlamak istedik."sari kanaryam " dememizin de özel bir sebebi yok,bizim cover yapmak istedigimiz versiyon dario mareno versiyondu ve ondakinde "sari kanaryam" geçiyordu.

2 albümdür kisiye özel sarkilar devam ediyor.Önce Didem,sonra Derya..Ve gelen tepkiler,sarki kisinin özeline oldugu için,bir yerden sonra itiyor insan sarkiyi ve "didem dinlesin bunu,beni ilgilendirmiyor " diyor..Beste ne kadar kaliteli olursa olsun,kisiye özel olunca tepki de geliyor ister istemez..ne düsünüyorsun bu konuda?

Bilge: ona bakarsaniz The Beatles'in "Michelle'i var..Tonlarca isme yazilmis sarki var..

Yeni albüm çalismalari ne durumda?Neler düsünüorsunuz bu albüm için?

Bilge:Yok,hiçbir seye baslamadik daha..Ama Türkçe olur yine.Içinde bir iki tane ingilizce parça koyariz belki.Ingilizce parçalari degerlendirmek,elestirmek için yaslaniyoruz çünkü..Elimizde çokça,çok güzel ingilizce sarkilar var."Supersonic baby" var mesela..

Ingilizce-ayri bir albüm plani var mi?

Bilge:Yabanci bir distürbütör bulursak,evet düsünüyoruz.

Yeni albümde Cover veya düet düsünüyor musunuz?

Bilge: Deligömlegi-Özver'le bir kaç beraber sarkimiz var onlardan birini koyabiliriz..TNK vokalisti Caner var,çok basarili bir solist gerçekten,onunla birseyler yapabiliriz.Çünkü degisik,hiç denememis seyler yapmak istiyorum.Belki 3-5 kisi toplanir-Cemiyet'ten Tolga mesela-farkli seyler ortaya koyabiliriz.Bir araya gelip "we are the wooorld" falan yapariz :)

Gruba +1 gitar veya baska bir eleman düsünüyor musunuz?Kayitlarda olmasa bile konserlerde,senin açindan hem çalip hem söylemek zor olmuyor mu?

Bilge:yok,tam tersi egleniyorum ben hem çalip hem söylerken.Sahnede 3 kisi olmanin rahatligiyla ilgili biraz da bu..Baska bir eleman'a gelince,Bazen kemanci;bir çellist istiyorum.Onlar da eklenirse zevkli seyler çikabilir gerçekten.Ama iste kafamiza göre birini bulmak zor,Tolga Çebi'nin (eski düs sokagi sakinleri-simdilerdeyse ihtiyaç molasindan taniyoruz kendisini) vakti olmuyor,tiyatro çalismalari,yogun çünkü..Tercihim Tolga Çebi'den yana olur sahnede..

Farkli enstrümanlar kullanmayi düsünüyor musunuz peki? Olympos'ta ilk albüme göre bolca enstruman vardi mesela..

Bilge:Tabi olacak.Mesela ilk albümde ben Deniz'i ikna edemedim ."ama hepsi yalan" sarkimizda sitar kullacaktik..Tatilde üniversitede sitar okuyan bir arkadasim gelmisti ve ona çaldiracaktim..Ama Deniz " hayatimda hiç sitar kaydetmedim ben,nasil kaydedilecegini de bilmiyorum" dedi..O yüzden sitar'i ekleyemedik ve içimde kaldi.Gökhan tekrar Türkiye'ye geldiginde tatilde,"ama hepsi yalan"i sitarla,tekrardan kaydetmeyi çok istiyorum..Ikinci albümde keman ve mizika olan yerlerde gayda istiyordum ben ayrica.Gayda çalan birini bulamadim maalesef.içimde ukte kalanlar bunlar..Yeni albüm için sarkilari olustururken,parçaya göre,istegini duyarsam,ki su anda sarkilar bile belli degil,ona göre belirlenecek enstrumanlar.Ama genel olarak çello ve keman gerekiyor bizim yaptigimiz sarkilarda..Bunu hissediyorum..Ben melodika çaliyorum,melodika çalmak istiyorum bazi parçalarda,alex ve özgür her ne kadar melodika sesini sevmeseler de,sebebini de anlayamadim henüz,güzel horner melodikam var,abim çocuklugnda çaliyordu,çok nostaljik.davul çaliyorum,basçiydim lisedeyken..degisik,çalabildigim enstrumanlari ben de albümde çalabilmek istiyorum.

Alex'in Dorian projesi ne durumda? Ne kadar sürecek?

Bilge:simdiye kadar bizimle hiç çakismadi,problem teskil etmedi..Zaten Türkiye'de her grup her gün konser vermedigi için çakismiyor.Çakissa da uçak icat edilmis,kisa mesafelerde yetismek mümkün.Ayni gün olmadikça bizim için sorun yok,Ayni gün olsa da Dorian'in baska bir basçisi da galiba var zaten.Dorian albümlerinde de Alex olacak tabi ki..

Direc-t ve müzik disinda baska projeleriniz var mi?

Bilge:film müzigi olsun istiyorum.Kült bir filme müzik yapmak isterim.Sanirim Yurt disinda çikacak olympos-dagcilikla ilgili bir DVD'de olympos görüntüleri esliginde,bizim olympos sarkimiz çalacak.Bzim yaptigimiz garip diyebilecegim filmler var,kendi imkansizliklarimizla hazirladigimiz.onlari belki degerlendiririz.Internet güzel birsey.bedava koyup paylasmak istiyorsak,biz koyuyoruz.Özgür'le alex'in olympos'ta çektiklerini sitemizde yayinliyoruz örnegin..

Hazir konu açilmisken,Mp3'lerin internette yasal olmayan bir sekilde indirilmesine bakisiniz nasil?

Bilge:Kendi açimizdan bakarsak,demolari nete koymak güzel birsey.Bunlari nete ve sitemize koyuyoruz.eger grup istiyorsa bedava dagitmayi bu yasaldir,ama bedava koymak istemiyorsa da grup,bunu insanlarin bedava indirmesi hirsizliktir ve çok büyük haksizliktir.demolarimiz oldugu gibi,benim photoshop'ta yaptigim çalismalarim var..Ayrica açilmak üzere olan www.bilgekosebalaban.com isimli web sayfamda da benim hem photoshop hem Qbase'de yaptigim kayit ve denemelerim olacak..sanat galerisi gibi..yakinda açacagiz herhalde onu da..

Festivaller'e ve Turneler'e gelirsek,Fanta turnesi çok önemliydi isminizi duyurmaniz açisindan..Neler katti size?

Bilge:bir çok sehir..Anadolu sehirleri...Anadolu-Avrupa diye bölmek saçma geliyor aslinda..Türkiye sehirleri hepsi.Istanbul çok gelismis ama Anadolu gelismemis..Neden yani.?Her yan ayniydi,herkesin çoskusu,katilimi sartlari ayniydi..hem katilicilarin hem de bizimle beraber gelen basin'in,binlerin bizlere eslik ettigini görmesi çok güzel bir duyguydu.Adana'ya daha önce gitmistik mesela,neyin bekledigini biliyorduk..Trafik kazasi olmasaydi eger,4 sehirde de söyleyebilseydik çok mutlu olacaktik.Samsun,Trabzon,Diyarbakir,Erzurum...Özellikle Samsun ve Trabzon'dan çok fazla mail geliyor..Ama söyle bir sey de var:insanlar bizim organize etmemizi beklemesinler,Eger organize edebilme imkanlari varsa,o kisilerle görüssünler..Biz de seve seve geliriz.

Turneye dönersek,çok eglenceliydi..Hepsinin sarkilarini ezberledik zaten özellikle de Aylin Aslim'in..MFÖ faniyiz ayrica,çok heyrcanlandik,Mazhar Alanson'la ilk tanismam da çok tuhafti,o tuvaletten çikiyordu ben giriyordum..Idollerimizdi MFÖ,çok mutlu olduk,çok güzel anilarimiz var.

Bu yil turne-konser-festival planlari belli mi?

Bilge:Yok hayir hiç birsey belli degil.Tek tük konserler olacak,ayin sonunda 2 ankara 1 kayseri konseri görünüyor simdilik.27'si Hacettepe kesin.Mayis'ta belki Izmir'de olur...2 Mayis balans'ta Direc-t,çilekes konseri var..

Yurtdisi festival konser planlari neler?

Bilge:Los Angeles'ta bir radyoda 1 ay boyunca sarkilarimiz çaliniyor..VH1-song of the year'da aralik finalisti olduk biliyorsun..Çok önemli bunlar,Norah Jones'in oyu çok sevindirdi,sonuçta o da Ilhan Ersahin'le çalismis,Türk sempatisi olan bir insan.Yurtdisinda festivallere gitmek istiyoruz ama kendi isimize o kadar çok daldik ki,festivallerin dead-line'lari çoktan geçmis.Belli de olmaz,bir anda belki degisir hersey..Rockstation'dan Hicri abi var,o birkaç festivalde çikmamizi istiyor.Daha Heavy festivaller ama bu da baska bir deneyim..Slovakya festivali seyircisi unutulmazdi aklimda kalan,Türkiye denince bir ön yargi vardi ama biz sahneye çiktik ve kirdik bunu,bizden sonraki grubun havaalaninda problemleri olunca 2 sahne saati kadar çaldik,çok eglendik.Çok güzeldi..

Farkli vokal tarzi denemeyi,farkli müzik türlerini denemeyi düsünüyor musunuz?

Bilge:Garanti degil ama,isim vermeyeyim,türkiye'nin eski rap tarihinden bir isimle prova yapacagiz yakinda..degisik birsey çikabilir ortaya..ama rap-metal,nu-metal tarzi seylere de açik degilim.ama mesela cenk'in (Deja_Vu) müzigi,benim çok sevdigim takdir ettigim bir müzik..Kanadali Tea Party,Türkiye'de Deja-vu yani.

Direc-t grunge yapiyor-yapmiyor tartismasi sürmekte..Siz ne olarak nitelendiriyorsunuz kendi yaptiginiz müzigi.?.Grunge nedir,ölmediyse nereye gitmektedir?

Bilge:Grunge parçalarimiz da var,pop parçalar da var ama bu pop bildigimz pop degil,alternatif rock diyebiliriz.Yabanci sarkilarimiz daha sert,daha alternative-post grunge..Herkes Grunge deyince "nirvana" anliyor,o zaman grunge esittir nirvana ise,grunge'a nirvanayi dahil edin bir tek,ya da nirvana'ya sadece grunge densin,Pearl Jam'e,Alice In Chains'e baska birsey densin. President of the USA de bir grunge'dir aslinda..Violent Femmes'ta da grunge esintileri var..Yani Grunge'i herkes bir tarafindan tutup yorumlayabilir ama Nirvana'nin yaptigi müzikle kiyaslarsan sadece,ben bunu o insanlarin cehaletlerine baglarim.WADE diye bir grup var geçen aksam on the run'da izledik,tas gibi grunge yapiyorlar..Deli gömlegi de Türkçe Grunge yapiyor..Grunge ölmedi hiçbir zaman yani,Kurt Cobain-Layne Staley öldü belki ama Eddie Vedder hala ölmedi,Özver Yilmaz ölmedi,grunge hala yasiyor..Ama biz Grunge grubu muyuz?hayir biz bir rock grubuyuz..Herseyi çalabiliriz sadece.."Hasret" bir grunge mi,degil;ama "obseqious" grunge..çok fark var..

Türkiye'de müzikal anlamda yapilan isler ne kadar tatmin ediyor sizi?Imkanlar fazla olsa,Direc-t açisindan neler degisir.??

Bilge:Ülkede birseyler deneniyor ama ekonomik problemler,imkansizliklar dahilinde oluyor hersey..Isin mutfaginda herkes kendine düseni yapiyor aslinda.Plak sirketleri rock müzige daha çok sans taniyor.Radyolar,Televizyonlar daha çok kliplerini döndürüp daha çok sarkilarini çaliyor..Bu arabesk rock bile olsa,yeni çikan arkadaslarimiz 84 gibi...o eski anadolu rock,kötü pop sarkilarinin yaninda artik sert bir gitar sesi çikabiliyor..böyle olacagi belliydi.Iyi de oldu..Ben Baris Manço ve MFÖ faniyim ve yillarca onlarin neler çektiklerini de okuduk bu yolda.Bir elektro gitari yurtdisindan zar zor getirtiyorlarmis...dinleyici de bilinçli artik..Biz lise yillarimizda zorluklarla ulasirdik herseye,Nirvana'nin nadir bir sarkisini yurt disina giden arkadaslarimizdan beklerdik.Simdi hersey internetle daha kolay.MTV ilk çiktiginda çok mutlu olmustum..Ondan önce Rock Market vardi iste.80 li biri olarak o açidan kendimi yasli hissediyorum..Dinleyici bilinçli bu kismi güzel ama bir de Grunge deyince aklina sadece Nirvana gelen insanlar var.Pearl Jam'in "Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town" diye bir parçasi var,gayet yumusak bir parça..Bunun yaninda alin yine Pearl jam'in "better man" ve nirvana'nin "smells like teen spirit"'ini karsilastirin grunge bakmindan?nerde,arada farklar çok..
Firsatlar fazla olsa,direc-t yurtdisinda albüm yapar hemen ve MTV de güzel bir klibi döner,insanlar "aa,Türkiye'de de bunlar yapiliyormus" der..çogu dinleyicimizin bilmedigi bir çok sarkimiz da var,supersonic baby acayip bir grunge parçasi,tam pixiesvari..Umarim zamani gelecek bunlarinda,tabi kaplumbaga hiziyla ne kadar olursa..

Peki Direc-t kimleri dinliyor?hem yurtiçi hem yurtdisi?

Deli gömlegi-Cemiyette pisiyorum..Deja-vu hatta konserlerinde beraber söylüyoruz bazen..MFÖ,artik Panik konserlerine gidecegiz tabi...Eger Türkiye'ye gelirlerse,President of USA'i canli izlemek isterim,Sonic Youth'u çok istedik ama rambo'nun klip çekimine denk geldi..Pearl Jam'in istanbul konserini izledim çok mutluyum..Michael Jackson öyle..Biliyorsunuz Rolling stones'un konserine gidenler rock'n roll da haci sayiliyor..Belik atina'ya da gidebilirim Haziranda.Slovakya'dayken Paul Mc cartney bizden bir hafta önce oradaydi.Çok üzülmüstüm kaçirdigima..zaten Beatles'tan bir tek onu izleyebiliriz,Ringo Starr ne durumda bilmiyorum hiç...Yenilerle aram pek iyi degil,Arctic Monkeys'i begendim bir tek..Albümünü alicam,sesini çok begendim vokalinin..Bir de Maroon 5'in "this love" parçasi süper,onun disindakileri begenmedim hiç.Radyoda yeni birsey çikinca kanal degistiriyorum hemen.Brit-pop sevmiyorum hiç..Indie tanimi mesela..öyle farkli gruplar öyle farkli sesler çikariyorlar ki..Benim arkadaslarimla;Özver'le olsun mesela yaptigim kayitlar,tam indie,onlari da iste öyle basit bir ses cihaziyla kaydediyoruz.

Senin sesini nasil korudugun da çok merak ediliyor..neler yapiyorsun,taktiklerin var mi?

Bilge:Sürekli sarki söylemek..sigara da içmiyorum,1 sene içtim sadece..Evde sürekli sarki söylyürum,çalan sarkilara eslik ediyorum..

Sabit bir bar programi düsünüyor musunuz?

Bilge:Line'daki program disinda bir sey gözükmüyor.Sevmiyorum bar programi..Özgür okuyor,ben açikögretimdeyim,bazen ders çalismamiz gerekiyor.Evde islerimiz oluyor..Demo zamaninda çok yaptik bar programi.

Bir aradayken neler yapiyorsunuz?

bilge:özgür'e gidiyoruz,alexle studyoya gidiyoruz.Sadece grup degil,çok da iyi arkadasiz hepimiz...

Tam röportaji bitirmistik bilge " turkrock.com a girenlere sevgiler" diyordu ki,roll magazasiyla olan anlasmalarindan bahsetti,

Bilge:çok yakinda,Roll magazasinda,galatasaray hamaminin ilersinde,Direc-t logolu t-shirtler piyasaya sürülecek..belki siteden de satisa sürebiliriz..

Geri