Blues Tonlarına Uygun Efektler??

Amoremorte demiş ki:
Son derece faydalı bir başlık olmuş bu. Burda yazılanlar sırf blues için değil aslında her tür için geçerli. Blues çalmak için çok gerekli iki şey var. Birincisi iyi bir gitar. İkinciside iyi bir amfi. Gerisi çok şart değil. Şimdi bana amfiye ne gerek var pod falan kullanırız elde ederiz o tonu diyen olursa halt eder çünkü elde edemezsiniz. Çok ünlü müzisyenler aslında efsane tonlara son derece basit setuplar sonucunda ulaşmıştır. Örneğin Gary Moore'un efsanevi still got the blues tonu:
Les Paul->Marshall Guv'nor pedal--> Marshall jtm45
amfi ile sağlanmıştır. Bunu Gary Moore röportajda söylüyor. Başka bir efsane ton Robert Cray tonudur. O da Fender stratı direk fender twin e bağlar ve arada en ufak bir efekt kullanmaz ama sonuçta inanılmaz sesler çıkar. Sonuç olarak bu tarz müziklerde gitar ve amfiden onemli olan tonu çıkaran parmaklardır...

kesinlikle katılmıyorum müziği yapan ne gitardır ne amp ne parmaklardır müziği ve hele böyle duygulu müziği ancak ve ancak insanıun ruhu yapar
yok o gitarmış bu ampmiş al eline bir enstrüman ve içinden gelen sesi bir dinle onu keşfet sonra gözlerini kapat bırak parmakların gideceği yeri kendisi bulsun parmaklarını unut onlar artık ruhunun kanatları olmuştur sonra çıkan sesler tüylerini diken diken edecekve duyguların azacaktır artık yaptığın şarkı sen bitirmek istesende bitmeyecek tir ve artık sen müziği yaşıyorsundur

blues bir kalıba girmez arkadaşlar eğer sen sokaktaki teneke ile tempo tutabiliyorsan ve yanındaki adamda mızıka çalıp soğukta titreyen dudaklardan şarkı söylebiliryorsa bu bluesdur salça tenekesi işte ama marka sanırım şeydi hmmm neydi hmmm tamekti galiba güzel bir blues tonu yakalanıyor deneyin "yok böyle bir kalıp yok istersen rus gitarı çal fakat içinde hisset gitar isterse SRVoughanın olsun onu o çaldı gitti bitti o sesler artık çıksada SRV olarak çıkmaz sanırım MKÐ felan olur

parmaklarda çok önemli değil kötü çalmanda önemli değil bırakın notayı tabı(sakın bunu bu müzik notasız çalınır olarak algılamayın müziği herşeyiyle öğrenmeye devam edin) çaldığınız<ı kendiniz üretin duyun işte ozaman parmak gideceği yeri öğrenir bulur tıpkı kargo şirketleri gibi gönderen şube kalbimin derinlikleri alıcı şube elim şb İlgi: işaret parmağı şb ortaparmak şb yüzük parmağı en sevdiğim serçe parmak şb. gibi

en duytgulandığınız gün için bir müzik bestemeye çalışın bu mutlu veya mutsuz bir gün olabilir bunu saçma sapan sözler bile olsa bir deneyin blues budur denemek ve yanılmak çıkmaz sokağa girince kendine başka bir yol bulmak güneş doğuşunu seyretmek ve batarken hüzün yerine neşelenebilmektir
artık bende bittim yorgunluktan bunlar tamamen kendi bildiklerim yaşadıklarım heh birde bluesu fazla aramayın o gelip sizi bulur

özür dilerim kendimi yılların müzisyeni gibi lanse etmişim özür dilerim ben müzisyen değilim bir tamirciyim ama iyi bir dinleyisiyim ve yaptığım bu uzun konuşmalara örnek olarak yavuz çetini verebilirim müziği beni gerçekten alıp götürüyor buralardan 1 parçası hariç yaşamak istemem artık aranızda o parçayı keşke yapmasaydı çok üzülüyorum kendisine ve ben olsam "yaşarım siz istemesenizde aranızda" olarak onu canlı bir konserinde dinlemek isterdim hoşçakalın

merhabalar!

Dostum güzel yazmışsında biz dikkat ettiysen modern blues ten bahsettik:LOL:..

İstersen anfiyi gitarı bırakıp tenekeyle blues yapalım nedersin??

:LOL: :LOL: :LOL:

modern blues mu bunu ilk defa senden duydum. şimdi asıl konuyu sen algılayamamışsın blues01 konu klasik veya modern olması değil teneke veya usa fender gitar da değil konu senin yaşam tarzın sen zaten tenekeden ses çıkartamıyıyorsan bateri setinden hiç çıkmaz kafanı yorma eğer bu gitar adi istediğim ton çıkmıyor sapı attı şöför atladı lastik patladı gibi kendini avutursan eline "MODERN" son teknoloji aletide alsan ses çıkmayacaktır yok odam şunu çalıyormuş şu efektmiş bu amfiymiş gülmek istiyorum :) ıptıs ıptıs blues varmı böyle birşey anladım seni 01 iyi geceler artık uyumak istiyorum

ne tartışıyorsunuz

ne gerek var bukadar fazla lafa bi lespaul gitar bide marshall ampli yeter...
bak ben boss serisi kullanıyorum mukemmel. ama paran yoksa footswich kullan derim cok super tonları marshallın.
Ama ... ampliyi marshall MG serisi alıcam dersen hata yaparsın.. bu ampli evde veya sessiz bir ortamda guzel ses veriyor zannadebilirsin. kesinlikle programlarda kullananlara sor programda cok cesit ampli kullandım en iyisi vox du ama marshall vs serisi tartışılmayacak kadar iyi zaten ingiliz yapımı. 3. sınıf bir ampli mg. avt alabilirsen al ama 2. el vs serileri var 30 wattlık yaklaşık 200-250$ 15 wattıda bulursun hiç pişman olmazsın emin ol. Boss pedal alıcam dersen od-3 veya dual overdrive var bossun onları al derim dedigin gibi tonları yakayabilirsin.ama bence en onemlisi gitar duzgun bir gitar al. epiphone les paul olabilir. amplide marshall vs 30 al daha ne olsun?
istediğin tonu yakarsın
blues mu istiyorsun gitar uzerinden sesleri ve tonu kıs 2-3 arasına getir bak bakalım onun ustune ton varmı? sesleri aç gitarı istediğin gibi öttür. les paul un manyetik swichlerini kullanmasıda kolay yani tam senlik. bi dusun derim kafanı fazla yorma digitallere falan. ben programlarda sarkıya gore blues havası gerektiğinde gitardan sesleri kısarım.. ve herkeste tonlarımı begenir. ve zaten nerdeyse butun profesyoneller bu sekilde gecer blues tonu ve guclu overdrive a. nese bi ikinci elleri takip et ok. bende cok konustum bu arada. neyse sana iyi alışverişler....

Geri