Sarı Mersedes

"Sarı Mersedes"
Filmin Yönetmeni:Tunç Okan. Başrollerini İlyas Salman, Valérie Lemoine, Micky Sébastian oynamışlardır. 1987 yılı yapımıdır.

Bu filmde, İlyas Salman'ın oyunculuğunu takdir ediyorum. Oynadığı karakteri iyi yansıtmıştır bana göre. Filmin, Mercedes'in reklamını yaptığını söyleyenler var ama ben bu gibi görüşlere katılmıyorum.

o filmde ders alıncak çok şey var aslında ama anlayana tabi,bence de çok güzel ve özel bi film..ilyas salman da kendinden çok üstün oynamış o filmde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nikko demiş ki:
Progressive demiş ki:
Filmde, Mercedes'in şarampole yuvarlandıktan sonra; halen çalışabiliyor durumda olması garipti biraz.

"Hadi baldız"...

Belki de Mercedes'in reklamını yaptığı doğrudur, ne dersin? ;)

Yönetmen veya yapımcı(ya da herhangi bir yetkili), reklam olduğunu söylemediği sürece böyle düşünmek yanlıştır. Zaten ilgilenmiyorum da böyle birşeyle...

Benim de umurumda değil zaten, yukarıda bu gibi görüşlere katılmadığını söylemişsin de ondan sordum. Neyse boşver kapatalım bu konuyu.
İlyas Salman da bana hep çok itici gelmiştir, hiç sevmem o yüzden. Görürsem izlerim ama, iyi olduğunu söylediğinize göre...

O film ilk defa bir Türk filminde pahalı bir arabanın parçalandığı film olarak tarihe geçer. O yüzden adı sarı mercedestir. Konuyu billiyorum ama zatenalmanyadan dönenlerin hep aldığı araba oydu. Film pahalıya çıktı diye filmi satmak için yapılmış bir reklamdır. Marka reklamıyla ilgisi yok.

Orjinal adı "Fikrimin İnce Gülü"dür. Arabanın paramparça olduktan sonra, sileceklerinin çalışarak ilerlemesi çok komiktir. Üzerine İlyas Salman'ın sağlam oyunculuğu da eklenince ortaya Türk Sineması'nın en kaliteli filmlerinden biri çıkmış. Tunç Okan'ın aynı kültürü eleştirdiği diğer filmi "Otobüs" de başarılı bir yapımdır. İzlenmelidir...

Türk sinemasının önemli filmlerinden biridir bence. Mutlaka izleyin. Birkaç yıl önce vizyona giren Oliver Stone filmi "U-Turn", "Sarı Mersedes"i hatırlatır hep bana.

doğu-batı arasında kalmış 3. dünya ülkesi insanın prototipidir ilyas salman o filmde.mercedes ise kendi kendini var edişinin simgesidir.köyden çalışmak için almanya ya baska bir yurtluğa giden insanın sisteme uyum sağladıktan sonra kimlik edinmesinin de mecazıdır mercedes.öte yandan filmde imaj-insan a gönderme vardır daha o tarihten basımıza gelecekleri gösteriyordu film.şu an ilyas salman gibi almanya dan aldıgımız mersedeslerimiz yok ama ibanez gibson gitarlarımız,swacth saatlerimiz,nike ayakkabılarımız vb var.bizi var eden onlar vb.cok güzel türk filmlerinden biriyidi bence izlemeyen izlesin:)

ben bu filmin o kadar derin bi konusu oldugunu sanmiyodum izledimgde kucuktum baya o yuzden demekki anlamamisim Turkiye ye gelince izlemek lazim...

Jawbreaker demiş ki:
Orjinal adı "Fikrimin İnce Gülü"dür. Arabanın paramparça olduktan sonra, sileceklerinin çalışarak ilerlemesi çok komiktir. Üzerine İlyas Salman'ın sağlam oyunculuğu da eklenince ortaya Türk Sineması'nın en kaliteli filmlerinden biri çıkmış. Tunç Okan'ın aynı kültürü eleştirdiği diğer filmi "Otobüs" de başarılı bir yapımdır. İzlenmelidir...
evet bende diycektim şimdi sinan çetinin parmağı vardır o filmnde ayrıca gerçek adı fikrimin ince gülüdür.
ilyas salmanı pek sevmem ama her filmde üstlendiği ezik, dışlak adam rolü ilk defa üstünde bu kadar iyi dıurmuştur
bayağılıktan zorlamadan uzak. gerçekten üzülmüşümdür o filmde ilyas salmanın oynadığı karaktere
hoş filmdi sevmiştim ben

Geri