Cubase 5 Çıtırtı Sorunu

Merhaba arkadaşlar.
Birkaç gün önce,amatör olarak kayıt yapabilmek ve pedal cart curt derdiyle uğraşmamak için bir ses kartı aldım.Sadece Guitar Rig açıkken,dip ses,gecikme vs. olmadan her ayarda gayet güzel ses alabiliyorum.Fakat Cubase 5'e VST plugin olarak verince Guitar Rig'i,seste çıtırtılar oluyor.Kablodan veyahut gitardan kaynaklı olacağını sanmıyorum,sonuçta sırf Guitar Rig varken bir problem olmuyor.Fikri olan yardımcı olursa sevinirim.

Konfigürasyonum:
ASUS P7H55-M OC Anakart
Intel Core i3-550 3.2GHZ Işlemci
2x2GB Kingston DDR3 RAM
Gigabyte NV-460/OC GTX 1GB Ekran Kartı
M-Audio MobilePre Ses Kartı

bilgisayarından çok yazılım ayarlarınla alakalı bu durum, ses kartının değerleri ile kaydettiğin kanalın ve cubase in değerleri aynı olmalı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Değer derken? Sample rate 44.1 ikisindede,bir arkadaşım buffer size tarzı birşeyler söyledi fakat bulamadım ayarlarını,açıklayabilirmisiniz?

aynı sorunu ben de yaşıyorum. lenovo laptop ve mobilepre usb ses kartım var. topraklamadandır dedim ondan değil. beslemeli usb çoğaltıcı aldım yine sorun devam ediyor. ya ses kartından yada laptopdan yapıyor gibi geliyor bana.

Büyük ihtimal buffer size ayarıyla alakalıdır, genellikle yapılan yanlış gecikmeyi azaltmak için buffer size ayarı en düşüğe getirilir bu yanlıştır insanın verebileceği refleks 10 milisaniyenin altında olamaz yani 15 milisaniye gecikmeye kadar normal sayılabilir, ortalama 256 yada 512 buffer size asio ayarı normaldir.Ama bu durumdayken dediğiniz sorunu yapıyorsa o da şundan kaynaklanıyor olabilir, 4-5 yada 7 kanal çaldınız ve play diyorsunuz, ses kartınızın kapasitesi belli tabi çatırdar, bu durumdan kurtulmak içinse çalıp bitirdiğiniz kanallar export etmeniz yada başka bir kanala çıkışlarını yönlendirip Real time- tam-eş zamanlı olarak kaydedebilir sonra açmış olduğunuz guitar rig ( yada hangi plug-inse) kapatırsanız çalışmanıza rahatlıkla sorunsuz devam edebilirsiniz kolay gelsin...

Büyük ihtimal buffer size ayarıyla alakalıdır, genellikle yapılan yanlış gecikmeyi azaltmak için buffer size ayarı en düşüğe getirilir bu yanlıştır insanın verebileceği refleks 10 milisaniyenin altında olamaz yani 15 milisaniye gecikmeye kadar normal sayılabilir, ortalama 256 yada 512 buffer size asio ayarı normaldir.Ama bu durumdayken dediğiniz sorunu yapıyorsa o da şundan kaynaklanıyor olabilir, 4-5 yada 7 kanal çaldınız ve play diyorsunuz, ses kartınızın kapasitesi belli tabi çatırdar, bu durumdan kurtulmak içinse çalıp bitirdiğiniz kanallar export etmeniz yada başka bir kanala çıkışlarını yönlendirip Real time- tam-eş zamanlı olarak kaydedebilir sonra açmış olduğunuz guitar rig ( yada hangi plug-inse) kapatırsanız çalışmanıza rahatlıkla sorunsuz devam edebilirsiniz kolay gelsin...

15ms mümkünü yok çalamazsın dengen dağılır ben evde Reaper'in dediğine göre 4-5ms arası çalışıyorum. Ayrıca kanalların çokluğunun ses kartı ile uzaktan yakından alakası yoktur kapasitesi vs öyle bir mevzu kesinlikle yoktur, işlemci ve rame bakar artık kullandığın plugine göre. Aynı ses kartı ile AMD dual core varken 15 pluginden sonra ıkınmaya başlayan bilgisayar i7ye geçip 8gb ram taktıktan sonra en son 40ları geçtim bana mısın demedi. Bufer size çok düşük olduğu zaman cazırtı yapabilir evet, ben 128e indirdim tık demiyor gerçi ama her makine bir değil. Çok uzak bir ihtimal başka bir şeyin sürücüsü kıllatmış olabilir bir yerde duymuştum ekran kartı sürücüsü yüzünden makine gürültü yapmış vs ama emin değilim tabii bu gibi durumlarda tüm sürücüleri güncel/stabil versiyonları ile kullanmakta fayda var. i3 makine ile zorlanma yaşadığını sanmıyorum ama projenin kanal sayısı plugin sayısı bilmeden de birşey dememek lazım. Çok fazla şey varsa o makine de zorlanıyor olabilir sorun ondan kaynaklanıyordur.

15ms mümkünü yok çalamazsın dengen dağılır ben evde Reaper'in dediğine göre 4-5ms arası çalışıyorum. Ayrıca kanalların çokluğunun ses kartı ile uzaktan yakından alakası yoktur kapasitesi vs öyle bir mevzu kesinlikle yoktur, işlemci ve rame bakar artık kullandığın plugine göre. Aynı ses kartı ile AMD dual core varken 15 pluginden sonra ıkınmaya başlayan bilgisayar i7ye geçip 8gb ram taktıktan sonra en son 40ları geçtim bana mısın demedi. Bufer size çok düşük olduğu zaman cazırtı yapabilir evet, ben 128e indirdim tık demiyor gerçi ama her makine bir değil. Çok uzak bir ihtimal başka bir şeyin sürücüsü kıllatmış olabilir bir yerde duymuştum ekran kartı sürücüsü yüzünden makine gürültü yapmış vs ama emin değilim tabii bu gibi durumlarda tüm sürücüleri güncel/stabil versiyonları ile kullanmakta fayda var. i3 makine ile zorlanma yaşadığını sanmıyorum ama projenin kanal sayısı plugin sayısı bilmeden de birşey dememek lazım. Çok fazla şey varsa o makine de zorlanıyor olabilir sorun ondan kaynaklanıyordur.
15 e kadar yolu yani üst sınır - 5 - 8 ms ortalama iyidir ,bu kadar kesin kathi konuşarak uzaktan yakından alakası yok diye yanlış yönlendirmeyelim lütfen, kayıt yapan birisiniz nasıl böyle bir şey söylersiniz?En önemlisi ise arkadaş CUBASE 5' ten bahsetmiş teknolojisi belli, siz reaperdan bahsediyorsunuz, örneğin studio one 2 'de Samlitude 'da Cubase 7 de, Logic' te daha doğrusu yeni teknolojili ürünlerde işlemcinin kaç çekirdeğinin kullanılacağını belirliyebiliyorsunuz, muhtemelen reaper da da (kullanmadım) yani yeni DAW' lar yükü ses kartı ve işlemciye daha iyi paylaştırabiliyor fakat cubase 5 te iş böyle değil.O zaman dsp kartların olmaması gerekirdi 40 kanal açıpta banamısın demiyorsa, açın bakalım cubase 5 te 128 bs'da hd 10 kanal guitar riggte çatırdama varmı yokmu ona bakın ( ki olucaktır) aynı anda da işlemciye bakın bakalım yüzde elliyi geçiyormu?Ayrıca ramm in yüksek olması VSTİ' ler için önemli bir unsur burada bahsedilen plug-in, ramm hızı deseniz anlayacağım.Yani işlemcinin alakası yok demek saçma olur ama ses kartının alakası yok demek talihsizce olur, yeni nesil işlemciler bu işi daha iyi yapıyor hatta XEON lar öneriliyor ama tabi bu işlemcilere ayak uydurabilecek DAW'larla...

Ses kartı ile alakası yok, işlemleri yapan o değil. Eğer üzerinde DSP var ise kartın o zaman kartın işlem gücü kapasitesinden bahsedebilirsin. Ayrıca 128bs hd ne demek bunlar? optimize edilmemiş işletim sistemimde 21 kanal projem var en ufağında bir VSTi bazılarında arka arkaya 4-5 plugin açık? Eski bilgisayarda öldürsen açamazdım ses kartım hala aynı ee fark nerede şimdi? RAM fx plugini için gereklidir demedim kendi sistemimi anlattım orada zaten. FX işlemcileri (adından belli olduğu üzre) cpu'dan, samplerler vstiler ise ramden yer fakat diğerine hiç dokunmaz diye bir şey yok. Altı üstü bir guitar rig için ses kartı yetersiz yorumu asıl talihsizlik olan. Ayrıca hala adamın kaç kanal nasıl çalıştığını bilmiyoruz kasmanın suçunu aha budur diye söyleyemeyiz. Adam tek kanal guitar rig de kasılıyor çıtırdıyorsa ne olacak? Karta nasıl suç atabilirsin? Tamamen yanlış biliyorsun ses kartının alakası şu durumda yok, haaa DSPli ses kartı ile gelirsin, bir noktadan sonra o da kaldırmamaya başlar tamam o zaman haklı olursun. Ayrıca 15ms ye de gelince kesinlikle olmaz öyle şey çalamazsın açık ve net, en azından ben çalamam, hissedilmiyor diyen de çok pis sallamış.

Hayır yukarıda yazmışım "işlemci ve rame bakar kullandığın pluginlere göre" sen demişsin ki ram ile guitar rig in ne alakası var. Latency konusunda ise al sana bu işin şahından şahbazından makale. 10ms üzerindeki latency adamı acaip rahatsız eder diyor, 15 nere?
http://www.muziktek.net/index.php?threads/latency-gecikme-nedir.296/

Tesadüfen rastgeldim konuya da, bir kaç şey söylemeden edemeyeceğim. Kerem Oktay'ın dedikleri tamamen doğrudur. Okidoz'un bahsettiği 15 milisaniyenin hissedilmemesi ve daw üzerindeki kanalların ses kartı üzerinden işlenmesi ise tamamen yanlıştır.

Guitar Rig ya da Amplitube gibi sanal bir örnekliyici kullanarak gitar çalınmak isteniyorsa ortalama 5 mili saniyenin insanı rahatsız etmeyeceği söylenebilir belki. Ama 15 mili saniye gecikme ile çalmak, tuşenizi ciddi ölçüde zorlar, rahatsız eder. Ben buffer size'ı genelde 128 olarak ayarlıyorum. Ama bazen vokal kayıtlarını alırken 64'e düşürdüğüm de oluyor. Kullandığınız ses kartının kapasitesi ve kalitesi buradaki latency miktarını belirler çünkü sinyali analog'tan dijitala ve sonra da dijital den analog'a çeviren ses kartıdır.

Kaydedilmiş bir ses örneğini çalma sırasında ise ses kartının görevi sadece sinyali dijital den analog'a çevirmesidir. Bunu belirlenen latency (gecikme) seviyesine göre, bilgisayardan bağımsız gerçekleştirir.

Daw üzerinde kullandığınız, tüm plug-inler, efektler, üniteler, her şey ram'inize ve işlemcinize yüklenecektir. Ses kartlarının işlem yapma gibi bir özelliği bulunmamakta. Kendi içerisinde işlemci barındıran ve bu sürece dahil olan kartlara ise Dsp'li ses kartları diyoruz.

Arkadaşlar seskartı latency'i etkiler; A/D D/A çeviride zaman alan birşeydir hatta yeni nesil digidesign HD'leri incelerseniz sırf konverterlara bağlı DSP yüklü (plug-inle alakası yok bu dsp'lerin) olduğunu yazmaktadır ki latency sayko seviyelerde düşebilsin.

Birde tabii günümüzde pek anlamı kalmadı ama geçmişte pci ve firewire usb'den hızlıydı çünkü usb'de bir "dil çevirim" olayı vardı, hala var ama artık çok hızlı yani aşırı bir fark yok. Birde driverlar var tabii seskartının benim evde ilk nesil konnect var ilk kurduğumda 3-4ms latency'e seviniyordum yeni driver'ı ile 0.7 görüyorum aynı makinada şu an :D

Bunların dışında ama evet iş uygulama bilincine bakıyor amatörlerde farkettiğim kadarıyla oralarda tıkanıyor yoksa benim belirttiklerim sırf detaydan ibaret.

Her olasılığı denedikten sonra sorunun kaynağının wireless olduğunu anladım. Laptop'un wireless switch'ini off yaptığımda arada gelen çıtırtılar gitti. Her yolu deneyip sorunu çözemediyseniz birde bunu deneyin.

Bu yazılımsal bir durumdan öte laptop anakartınızın güç yetirememesi olabilir sebep. Usb portları, bluetooth, wireless, ekstra soğutucu, usb çoklayıcı, usb bellek, usb hdd gibi ekstra güç tüketecek donanımları gereksizse kullanmayın kayıt esnasında.

merhabalar edizkrall'ın dediği gibi yazılımsal bir sorun değil.Plugin'in cpu'ya fazla yüklenmesi sonucu oluşuyor.kısaca plugin fazla güçlü bir sistem istiyor daha doğrusu aynı sorunu bir aralar bende yaşadım her pluginde aynı değil bu genelde reverb pluginlerinde olur bu "çıtırtı".

Cubase'i sorunsuz ve tam verimli kullanmak istiyorsanız PC değil, MAC kullanmalısınız arkadaşlar. Aksi takdirde bu ya da benzer problemlerle karşılaşmanız çok olası.

Cubase 7 var bende. iMac ile kullanıyorum ve 0 problem. Windows7, 8, 10... hikaye. Tam performans için MAC şart.

Logic için haklısınız ama Cubase için böyle bir durum yok. Sadece bu iş için kullanılan, MAC fiyatında bir PC toplarsanız, 4 MAC performansı elde edebilirsiniz. Cubase hem Windows, hem MAC için yazılmış bir yazılımdır. Aynı hatalı ayarları MAC'te de yaparsanız, aynı sorunları orada da yaşarsınız.

Problem " TOPRAKLAMA " olabilir.
Ben üst seviye donanımda bir PC ile Cubase 7 kullanıyorum buffer vs... bütün ayarları olası tüm varyasyonlarda dendiğim halde sorunu yaşadım.
Çözümü evdeki topraklamayı elden geçirterek buldum. Şuan sorun yok.
Ek bilgi topraklama konusunda uzman bir elektrikçiden yardım alın. Tek bir priz'in düzeltilmesi hiçbir işe yaramaz. Türk müteahhitler ucuz işçilik olsun diye bu konulara özen göstermiyorlar.

Geri