Asım Can Gündüz

Yok canım. Abartmışlar. Çaldığı en azından her şey öyle değil kesinlikle...

Daha evvel yazmışmıydım hatırlamıyorum, Asım'a babası evvelden "Ayı gibi vücudun var, Karı gibi sesin var" dermiş. Bir tv programında kendisi söylemişti çok gülmüştüm...

Ne olursa olsun benim baya tutuğum bir adamdır.
Ayrıca ikinci albümündeki ibanez jem10 ise ne denilse az olan bir gitardır, ama gitar onun mu bilmiyorum...Belki "objektif" Vecdi'nindi?

evet, ibanez objektif vecdi'nin. mükemmel bir gitar. bir de ayna'nın gitarcısı can güney'de var o gitar'dan.
Asım Can, son derece teknik bir gitarcı. Kim ne derse desin.Anlaşılamadı kendi ülkesinde o ayrı bir mevzuu.Çok çabaladı birşeyler yapabilmek için; biryerlere gelebilmek için değil.Çoğunuz 80'lerde yaptıklarını bilmesziniz; ambulans, egzotik band dönemlerini.Zayıftı o zamanlar.Ne zaman ki albüm çıkarmaya karar verdi, başına gelmedik kalmadı. Albüm kayıtları bittiği halde 3 sene sonra yayınlanabildi, bu arada kayıtlar elden ele dolaştı ve aynı tarzda parçalar ortalığı sardı, herkes "biz yaptık önce" mod'una girdi, albüm "yayınlanamaz" damgası yedi sansür kurulunda, bu yüzden bandrol alamadı uzun süre, grev yaptı taksim meydanında olmadı. Ben yazarken yoruldum; tüm bu olanlardan sonra da psikolojisi bozuldu, tedavi gördü, ilaçlar'dan kilo aldı.
Uzun lafın kısası albümünde söyledikleri bir bir gerçekleşti, kahin edasıyla.
Özletti kendisini. Dönse şu aralar....

Can Güney JEM10 mu aldı???
Valla küfür ettim içimden...Pek sevmem onu, hatta hiç sevmem. Ama aynı gitar beğenilerine sahibiz, o ayrı :)

Asım özellikle ilk albümünde çok yıpranmış senin de bahsettiğin gibi...Eski bir fotosunu görmüştüm ben, kaslı maslı bir adammış vaktiyle...

ya bu herif kendi anlatmıştı tv'de burda bahsedilmedi sanırım,tüm el parmakları birbirine yapışık halde doğmuş,yıllar sonra ameliyatla açmışlar parmakları falan
salladımı bilmem

Parmakları doğuştan ördek ayağı gibi perdeliymiş, "Atlantisten Gelen Adam" misali. Ancak, ameliyat'la halledilmiş durum. Bir arkadaşının hediye ettiği Hendrix plağı ise onu bugünlere getiren ateşin kıvılcımı olmuş.
Bir yarışmada Hendrix'in gitarını kazandığı, bu gitarın çalınmaması için bileğine kelepçeleyip dayak yemesine rağmen vermemesi, frank zappa ile aynı sahneyi paşlaşmışlığı, babasının son derece sert ve otoriter bir adam olarak zamanında çok dayak yediği, Türkiye'ye döndüğünde rock müziğini tabana oturtmak için epey uğraş verdiği ve bu uğura arkadaşlarıyla halı üstünde bir odada yatıp kalktığı, Erkin Koray'la sıkı dost oldukları halde bir türlü ortak bir projeye imza atamadığı, tek ortak projesi ise birlikte sabahlara kadar rakı içtikleri, bir anda 5 adet albüm yayınlama planını yaptığı halde sadece bir tanesini (bir sevgi eseri) gerçekleştirdiği doğrudur. Abartma ve yanılma yoktur. Bu Böyle Biline

Zappa ile aynı sahneyi paylaşma hadisesini bilmiyordum?

Yalnız şu var TRde anlaşılmadı o adam gibime geliyor. Hendrix'in gitarı davasını da duymamıştım.

Gerçi bol röportajı yapılan/yayımlanan bir adam değil.
Bu arada eskiden bir sitesi vardı:awasomejohn.com diye, sonradan uçtu.
Yeni bir sitesi vs. yok mu?

Tartışılan üstad zamanında çevrilen jimmy hendrix in hayatı adlı belgesel filmde , jimmy i en iyi kimin taklitleyceği seçmelerinde dünya üzerinde 1.lik almış biri , müzik mafyası tarafından parmaklarının kırılacağı tehdidini aldığı için çalamadı o belgeselde...
Gitarı koysan Asımın yaptığının aynısını yapar lafını söyleyen adam tanımıyordur ondan söylüyordur
televizyonda gördüğünüze falan bakmayın adam artık öyle takılıyor kafasına göre ;)
Gary moore'un still got the blues unu nasıl yorumladığını duymanızı isterim , bir yerden bulup dinleyin...
Beni üzen millet hız ve sweep delisi olmuş , hız yapmayan vasattır gibi bir düşünce kafalarda sabit :!: mesela iki arkadaş koyalım aynı sahnede yer alsınlar biri kalksın joe pass çalsın , diğeri malmsteen çalsın , pass çalan arkadaşın değeri bile kalmaz millet hemen başlar ''vay beee adama bak gitarı uçurdu '' vs vs .....
Bilinç :?:

erkinist demiş ki:
Parmakları doğuştan ördek ayağı gibi perdeliymiş, "Atlantisten Gelen Adam" misali. Ancak, ameliyat'la halledilmiş durum. Bir arkadaşının hediye ettiği Hendrix plağı ise onu bugünlere getiren ateşin kıvılcımı olmuş.
Bir yarışmada Hendrix'in gitarını kazandığı, bu gitarın çalınmaması için bileğine kelepçeleyip dayak yemesine rağmen vermemesi, frank zappa ile aynı sahneyi paşlaşmışlığı, babasının son derece sert ve otoriter bir adam olarak zamanında çok dayak yediği, Türkiye'ye döndüğünde rock müziğini tabana oturtmak için epey uğraş verdiği ve bu uğura arkadaşlarıyla halı üstünde bir odada yatıp kalktığı, Erkin Koray'la sıkı dost oldukları halde bir türlü ortak bir projeye imza atamadığı, tek ortak projesi ise birlikte sabahlara kadar rakı içtikleri, bir anda 5 adet albüm yayınlama planını yaptığı halde sadece bir tanesini (bir sevgi eseri) gerçekleştirdiği doğrudur. Abartma ve yanılma yoktur. Bu Böyle Biline

Hehehe görmemişim arkadaşın üstteki yazıyı Alamadı o gitarı işte maalesef yarışmayı kazandı ve filmin soundtrack hakkını eline aldı ama mafya rahatsız etmiş , bu yüzden geri çekilmek zorunda kaldı Asım abimiz , çok da neşeli şeker bi insan gençliğinde de acaip yakışıklıydı hani filinta gibi...

gençlik zamanlarında çok içki içen asım can yaşının ilerlediğini farketmiş ve içki-sigarayı bırakıp kendisini dine imana vermiştir.şu sıralarda marmariste.şahsen tanıyorum kendisini bi haber veririm belki gelir foruma.

Gecenlerde Asim'in B-ku yedik kasedini dinledim yillar sonra. Ya ne matrak adammis, bazi sarkilar cok komik gulmeden edemiyorsunuz. O kocaman adamin icinde bir cocuk varmis megerse. Sarkilarin cogu vasat, ama guzel sololar var. Bir parcada 'hadi adileselim - daha adi - daha adi' falan diyor. Yikildim gulmekten....Asim sen cok omur bir adamsin... Totally awesome!!

Asım abi müthiş adamdır,esprili bir kişilik tam bir show adamıdır,kendisiyle eskiden okan,alkan kovancının açık sahne diye bir yeri vardı taksimde orda çalma fırsatı buldum ve sonra yine bir üstadın evinde çay içip sohbet edip gitar çalmıştık,güzel bir kişiliktir elektro gitara da oldukça hakimdir,lakin yaratıcılığı konusunda şüpheliyim batı ve doğu arasında sıkışmış zor bir hayat.Elbetteki bu onun yaratıcılığını etkiliyor,bazı insanlar doğuştan kazanıyor ör.jimi hendrix ten bahsediyor herkes,jimi usa nın ghettolarında büyümüş tıpkı george benson gibi,ve 68 lerde zenci ,beyaz ayrımının dorukta olduğu dönemde ortaya çıkan bir ilah gibi,aslında ne zaman nerde ne şekilde sanat yaptığın oldukça belirleyici..biz toplum olarak çok farklıyız bizden en zor sanatçı çıkar,e yabancı memlekettede türk olmanın zorlukları derken arada sıkışıp kalıyor bizim insanımız,Yavuz Çetin de böyledir,Kerim Çaplı da,Asım Can Gündüz de ve daha bir sürü yetenekli insanımız..98 de londra da bir barda çalan ingiliz gitaristin elinden gitarını alıp çaldığımda bardaki ingilizler biraz şaşırdı çünkü ben en nihayetinde bir turk idim onlar için,ama tekniğim vs.barda çalan ingilizden iyiydi, istanbulda blues çalmaya çalışırken de ben ne yapıyorum diyorum kendi kendime,sokaktaki bir çok kişi ne çaldığımı anlamıyor bile,halkın çoğu kurtlar vadisi izleyip bayhan vb. dinliyor ama usa da ya da ingilterede bir türk olarak yerimiz hiç yok gibi..İşte bizim müzisyenlerimizin takıldığı en büyük engellerden biride bu....sevgiyle kalın..

muttalip demiş ki:
98 de londra da bir barda çalan ingiliz gitaristin elinden gitarını alıp çaldığımda bardaki ingilizler biraz şaşırdı çünkü ben en nihayetinde bir turk idim onlar için,ama tekniğim vs.barda çalan ingilizden iyiydi, istanbulda blues çalmaya çalışırken de ben ne yapıyorum diyorum kendi kendime,sokaktaki bir çok kişi ne çaldığımı anlamıyor bile,halkın çoğu kurtlar vadisi izleyip bayhan vb. dinliyor ama usa da ya da ingilterede bir türk olarak yerimiz hiç yok gibi..İşte bizim müzisyenlerimizin takıldığı en büyük engellerden biride bu....sevgiyle kalın..

+1
burada 2 gece sahnede gitar caldim, dinleyenler yanima gelip boyle gitar calmayi amerika ya gelince mi ogrendin dediler.. :roll:
nasil bir toplumuz anlamiyorum, ne oradayiz, ne burada...

rest demiş ki:
muttalip demiş ki:
98 de londra da bir barda çalan ingiliz gitaristin elinden gitarını alıp çaldığımda bardaki ingilizler biraz şaşırdı çünkü ben en nihayetinde bir turk idim onlar için,ama tekniğim vs.barda çalan ingilizden iyiydi, istanbulda blues çalmaya çalışırken de ben ne yapıyorum diyorum kendi kendime,sokaktaki bir çok kişi ne çaldığımı anlamıyor bile,halkın çoğu kurtlar vadisi izleyip bayhan vb. dinliyor ama usa da ya da ingilterede bir türk olarak yerimiz hiç yok gibi..İşte bizim müzisyenlerimizin takıldığı en büyük engellerden biride bu....sevgiyle kalın..

+1
burada 2 gece sahnede gitar caldim, dinleyenler yanima gelip boyle gitar calmayi amerika ya gelince mi ogrendin dediler.. :roll:
nasil bir toplumuz anlamiyorum, ne oradayiz, ne burada...

burada derken orası neresi, anlat biraz...ne var ne yok orda?blues mu çalıyorsun?

Asım Can Gündüz müthiş bir gitarist. Ama malesef ülkemizde değeri bilinmiyor. Gerçi kendisinin de bunun için doğru şeyler yapmadığına inanıyorum. 6 kere canlı izledim, müthiş bir show gitaristi. Hele her konserinde çaldığı emprovizasyonlar tam anlamıyla çok teknik ve yaratıcı. Modülünden ve custom fenderlerinden çıkan tonlar da harika. Bir keresinde tam anlamıyla Steve Vai tonu yakalamıştı. Gözlerimi kapattığımda sanki gerçekten Vai çalıyor gibi gelmişti. Bu adam yurt dışında ülkemizde olduğundan çok daha fazla tanınıyor. Bu çok üzücü bir olay. Kendi enerjisini ve tekniğini albüm yapmaya adasa bence çok harika işler çıkarabilir. Ve daha geniş kitlelere yayılabilir. Bir de ülkemizdeki şu dış görünüşe verilen önem olayı olmasa çok daha fazla tanınabilir. Müthiş yetenekleri olan bir insana sadece şişman olduğu için gereken önemi vermemek çok ama çok üzücü. İnsanlarla muhabbet ederken Asım Can Gündüz dediğim zaman "ha şu şişko mu? bırak onu yaw" gibi laflar etmeleri çok sinirimi bozuyor. :x

Müthiş yetenekleri olan bir insana sadece şişman olduğu için gereken önemi vermemek çok ama çok üzücü. İnsanlarla muhabbet ederken Asım Can Gündüz dediğim zaman "ha şu şişko mu? bırak onu yaw" gibi laflar etmeleri çok sinirimi bozuyor. :x[/quote]

şişko mu bunu diyen adama laf söylenmezki yazık ona beyni yok garibin..asım abinin gençlik fotolarını gördüm filinta gibiymiş inanamadım,sonra birden böyle kilo almış ama bu konuda çokda rahat,ha ayrıca şunu söylemeden geçemeyecem,asım abiye şişko diyen öküzler sevda demirelin fotosuna bakıp tatmin oluyorlardır...şişko mişko ama....bilmem anlatabildimmi?..o garibanların görmediğini gördü..

Geri