Yılmaz Güney

donjuanonur demiş ki:
Türkiyenin yurtdışında tanınan (hem de çok iyi )bir kaç sanatçısından biri de YILMAZ GÜNEYdir.Çünkü sanatçı ,sanatçı olduğunun bilincinde.Son filmleri toplumsal içerikli.O baskıcı dönemde gerçek kimliğini ,karakterini gizleyen (solcuyum diye geçinen)birçok sanatçının aksine meydana çıktı çarpıştı(ki o da gizlenebilirdi.)
Sonuçta o sürüldü ve öldü.Peki kalanlar...
Onlar şimdi AVRUPA solu temsilcisi ,kendilerinin doğru yaptığını savunan bir basitlikler grubu olmaktan ileri gidemediler.
Yani YILMAZ GÜNEY bir sanatçıydı.Bize ne kadar yanlış yansıtılsalar da (ahmet kaya ,nazımhikmet, yılmaz güney,ruhi su,sabahattin ali...)birtakım güçler tarafından,biz hepsini biliyor ve tanıyoruz.TARİH affetmeyecektir

GÜN OLUR DEVRAN DÖNER,AÐLAYAN BAYRAM EDER...

:alkıs :alkıs :alkıs

Geçen gün bu adamın Hülya Koçyiğitle oynadığı "Zeyno" adlı bir aşk filmini izledim sinematurk'te.Açıkçası sevenleri alınmasın ama, romantik rolü hiç becerememiş.Gerçekten çok kötü oynamış.Tarık Akan gibi çok yönlü bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum.

EL_Turco demiş ki:
Geçen gün bu adamın Hülya Koçyiğitle oynadığı "Zeyno" adlı bir aşk filmini izledim sinematurk'te.Açıkçası sevenleri alınmasın ama, romantik rolü hiç becerememiş.Gerçekten çok kötü oynamış.Tarık Akan gibi çok yönlü bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum.

Sen beğenmesende olur adamım...

YaSayAn_OLu demiş ki:
EL_Turco demiş ki:

Sen beğenmesende olur adamım...

Haklısın.O zaten kıllığına yapıyo.Ben tanıyorum onu....

dün bi filmini izledim..kan ve kurşun...çok karmaşık yani sanki on tane polisiye kitap okumuş sonrada onlardan bi karma yapmış gibiydi..senaryo kim yazdı bilmiyom..

Sen hiç ölümün gölgesinde özgürlügü yaşadınmı
Bir garibanın elinden tutupta hiç kadere rest çektinmi
Alçağın adisine ispiyoncusuna kurşun yağdırdınmı
Dedim ya gülüm ben bu alemde kral tanımam

Sen zevkini sefanı sürerken ben hayat okulunu okuyordum
Sen elin cilalı mermer taşlarında kibar beylerlen dans ederken
Ben hergün azraillen dans ediyordum

Sen sıcak yatağında rahat uyurken
Ben ise parçalanmış vucudumun acısıyla mahkeme duvarlarına
Yaslanmış,gelmeyi bilmiyen karanlığı bekliyordum

İdam sehpasında bir mahkum yaşamayı ne kadar çok istiyorsa
Bende seni o kadar çok seviyorum..
Aşıma katmadım haram,güzel çirkin aramam
Yanlış yapanı tanımam... bu senin içinde geçerlidir gülüm
Dedim ya gülüm ben bu alemde kral tanımam..!

Yılmaz Güney

Shzofren demiş ki:
Sen hiç ölümün gölgesinde özgürlügü yaşadınmı
Bir garibanın elinden tutupta hiç kadere rest çektinmi
Alçağın adisine ispiyoncusuna kurşun yağdırdınmı

Sen zevkini sefanı sürerken ben hayat okulunu okuyordum
Sen elin cilalı mermer taşlarında kibar beylerlen dans ederken
Ben hergün azraillen dans ediyordum

Sen sıcak yatağında rahat uyurken
Ben ise parçalanmış vucudumun acısıyla mahkeme duvarlarına
Yaslanmış,gelmeyi bilmiyen karanlığı bekliyordum

İdam sehpasında bir mahkum yaşamayı ne kadar çok istiyorsa
Bende seni o kadar çok seviyorum..
Aşıma katmadım haram,güzel çirkin aramam
Yanlış yapanı tanımam... bu senin içinde geçerlidir gülüm
Dedim ya gülüm ben bu alemde kral tanımam..!

Yılmaz Güney

Çirkin Kral

donjuanonur demiş ki:
Türkiyenin yurtdışında tanınan (hem de çok iyi )bir kaç sanatçısından biri de YILMAZ GÜNEYdir.Çünkü sanatçı ,sanatçı olduğunun bilincinde.Son filmleri toplumsal içerikli.O baskıcı dönemde gerçek kimliğini ,karakterini gizleyen (solcuyum diye geçinen)birçok sanatçının aksine meydana çıktı çarpıştı(ki o da gizlenebilirdi.)
Onlar şimdi AVRUPA solu temsilcisi ,kendilerinin doğru yaptığını savunan bir basitlikler grubu olmaktan ileri gidemediler.
Yani YILMAZ GÜNEY bir sanatçıydı.Bize ne kadar yanlış yansıtılsalar da (ahmet kaya ,nazımhikmet, yılmaz güney,ruhi su,sabahattin ali...)birtakım güçler tarafından,biz hepsini biliyor ve tanıyoruz.TARİH affetmeyecektir

Soylemek istediklerimi soyledin ... En cok etkilendigim , hapiste bile senaryo yazmaya devam etmesidir ... Yani belki onu tutuklamislardi ama yine de beyni hicbir guce tutsak kalmadi ...sonuna kadar inandigi degerleri savundu . Ona olan saygim sonsuz . Uzuldugum noktada da bircok filmin yakilmis olmasi , ne yazik ki yok edilmis filmler .
"Suru" ve "Agit" 'ta inanilmaz filmler .

EL_Turco demiş ki:

Bir ker Yilmaz Guney'e " bu adam " diye hitap etmen cok yanlis ...
Ama fikrine saygi duyuyorum .
Ben sahsen Tarik Akan'in Yilmaz Guney ve Serif Goren ' in oynadigi rollerde devlestigini dusunuyorum...

EL_Turco demiş ki:

Birşeye hangi açıdan bakarsan öyle görürsün

Can Dundar' in "Aynalar" programini unutmam , Yilmaz Guney ' in biyografisiydi . Kaydetmistim simdi ara sira izlerim . Cok guzel bir belgesel .Ve o belgeselin sonunda Yilmaz Guney soyle bisey soyluyordu " Biz gurbet ellerde gurbet turkuleri soylemek istemiyoruz .... Bir kole olarak yasamaktansa bir ozgurluk savascisi olarak olmek daha iyidir !!" demisti.
Gercekten adi gibi Yilmaz'di.

YaSayAn_OLu demiş ki:
donjuanonur demiş ki:

:alkıs :alkıs :alkıs

kesinlikle...

Sürgün zamanlarında çekilmiş fotoğrafların bir albümü var, bulursanız edinin derim, orada gerçekleri görebilirsiniz. Yaşayışını, içtenliğini anlayabilirsiniz.

en iyi filmi denen yolu üç kez izledim ve abartılacak bir film olmadığını gördüm.neden bu adamın bu kadar abartıldığına gelince,çünkü bu adam evrensel değil yerel sorunları ele almış(romantik,polisiye filmleri hariç-ki zaten onlar pek sevilmez-).ve avrupa sineması da zaten bunu istediğinden bu adam cannes da ödül aldı.cannes da ödül alan filmlerin bir çoğu yerel konulu filmlerdir.avrupalının önem verdiğine sorgusuzca türkler de önem verir!

İyi bi yazar,iyi bi yönetmen,iyi bi senarist...
Ama oyunculuk konusunda biraz gerçekçi olmak lazım
Maalesef iyi oynadığını söylenemez.
Onun dışında devrimci-sosyalist pratiği hayata geçirme konusunda oldukça başarılı,baskın olan feodal yönünü saymazsak...

Geri