Marxizm Üzerine...

Sanother demiş ki:
Saygısızlık, marx kimdir? amacı nedir? bilmeyenler henüz kendilerinin konu hakkında fikri yokken, yanlışta olsa bir ideolojiye böyle bir tavır göstermenin ancak iki anlamı olabilirki ben en hafif olan saygısızlığa yoruyorum bu davranışları, eğer burada tartışılanlardan daha iyi bir planınız varsa açıklayın bizde öğrenip ders alalım, burada gördüğünüz yanlış fikirler varsa söyleyin tartışıp hatalıysak kabul edelim, ama okumadan hadi len marksist komünistler yok ateistler, yok satanistler gibi kavram tepkilerine gerek yok en hatalı kavramların bile doğru bir yeri vardır önemli olan bunları görüp ayıklayıp benimsemektir...

ben siz marxistler gibi elinde içinde yazılanları anlamadığı kitaplar taşıyıp ortalıkta savaş narası atar gibi eşitlik, adalet, özgürlük die bağıranlardan değilim. Şimdi ve daha önce yazdıklarım, okuduğum kitaplar(taraflı ve tarafsız) marksistler arasında geçirdiğim zaman ve kendi bilincimin ürünüdür.

Kavramlara marxsizm, komünizm, ateizm, satanizm gibi etiketlerin yapıştırılması anlamsızdır. Gerçeklere etiket yapıştırabilirmisiniz? Gerçekleri kalıba sokabilirmisiniz?

Kendine marxsist, kömünist, ateist, satanist gibi etiket yapıştıranlar, kendi zayıf kişiliğini, etiketinin göz alıcılığıyla örtmek isteyen zavallılardır.

dorukovic demiş ki:
ben siz marxistler gibi elinde içinde yazılanları anlamadığı kitaplar taşıyıp ortalıkta savaş narası atar gibi eşitlik, adalet, özgürlük die bağıranlardan değilim. Şimdi ve daha önce yazdıklarım, okuduğum kitaplar(taraflı ve tarafsız) marksistler arasında geçirdiğim zaman ve kendi bilincimin ürünüdür.

Kavramlara marxsizm, komünizm, ateizm, satanizm gibi etiketlerin yapıştırılması anlamsızdır. Gerçeklere etiket yapıştırabilirmisiniz? Gerçekleri kalıba sokabilirmisiniz?

Kendine marxsist, kömünist, ateist, satanist gibi etiket yapıştıranlar, kendi zayıf kişiliğini, etiketinin göz alıcılığıyla örtmek isteyen zavallılardır.
ben marksist değilim(kendimi tekrarlıyorum ama) marksizm doğrudur yanlıştır demiyorum, katılıp katılmadığın için seni yargılamıyorum sadece üslup önemli, nasıl tartışacağını bilmiyorsan haklı olsan bile sonuçta haksız çıkarsın...

Sanother demiş ki:
The_Unforgiven demiş ki:
Sizin gibi marxsist şebeklerin bir ülkeyi 100 yıl içinde nasıl kerhaneye çevirdiklerini gördük, yaşadığım ülkeyi de kerhaneye çevirmenizi istemiyorum
Sizin gibi düşünenlerin geçmişte nasıl bir ülkeye s.çtığını gördük, sefalet içinde hepsi
:kustum
marksist değilim ama bu ülkeyi kerhaneye çevirenlerinde marksist olmadığını biliyorum, benimsemiyor veya sana ters geliyor olabilir ama hakaret etmek çok kolay, önemli olan yapıcı olmak senin fikrin nedir herhangi bir fikrin var mı?

Fikirlerim bana aittir
Ayrıca dorukovicin dediği gibi fikirlerimi kalıplara sokup, her yere yazarak, değerlerini düşürmek istemiyorum. Bir şeyden ne kadar çok söz edilirse, değeri o kadar azalır.

Ayrıca bir önceki yazımı düzgün okumanı öneririm. Ben bu ülke demedim, bir ülke dedim. Marxistlerin başka ülkeleri rezil ettiği gibi bu ülkeyi rezil etmelerini istemiyorum.

dorukovic demiş ki:

:LOL: sen şimdi çok anlamlı cümleler kurduğunu sanıp heyecanlanıyosundurda :)
be ey mal adam! kavramların dilde yeri yokmudur? sen yazarken, konuşurken; kelimeler, sözcükler, harfler, kavramlar vs. kullanmadan mı yazıp, konuşup anlaşıyosun!
be ey mantıksız! yazdığın cümleler kavramlardan kelimelerden vs. oluşuyor! Dil nedir diye hiç düşündün mü? Etiketmişmiş :) kavramdır onlar ve adıda verdiği mesajıda kendi içinde barındırır!
forumu kirletmeyin!...

Diğeride aynı şeyi gevelemiş!
kerhaneye çevirmişmişiz, acaba marxizm nedir ?orda uygulanan nedir? diye hiç eğildimi bu konuya, yada diğer sayfaları açıpta okudumu!
gevezelik etmeyin...

PRaXiS ; görüldüğü üzere okuduğun o salak kitaplara ve dinlediğin o anlamsız nutuklara fazla kaptırmışsın kendini.herkes konuşur,düşünceler sözcüklerle anlatılır tabi.ama sözcük anlamından daha değerli olduğunda(bunu anlayabilcecek kadar zeka vardır beyninde umarım) sizin gibi "kendini sürüden kurtarmış" biri zanneden aslında yeni bir sürüye dahil olmaktan başka bişey becerememiş olan koyunlar ortaya çıkar. kurban bayramında görüşürüz tabi o güne kadar kendi kendinizi gırtlaklamazsanız :LOL:

Zamanımı olmayan beyninizle harcayamam, lütfen yazacağınız şeyler tartışacak düzeyde bilgi içersin...
Gevezelik edecekseniz bu son mesajımdır size!

Dorukoviçgiller diyeceğim artık forumlarda böyle "tek satırlık beyinlere" (kavram için mirrorsa teşekkür ederim).
Kitap okumak deyince bu tiplere bir iki örnek vericem kendimden. Marxizmle ilgili, daha çok felsefe ağırlıklı olmak üzere 20-25 kitap okudum. Onun dışında okuduklarımın çoğu roman, Russel gibi marxist olmayan filozofların felsefe kitapları veya psikolojiyle ilgili kaynaklardır. Bunun yanında tarihi romanlar ve belgelerde okurum.
Yani ben olguları değerlendirirken diyalektik materyalist bir metod kullanıyorum. Kısacası, dorukoviçgillerin anlayamadığı gibi okuduklarımı aktarmıyorum bu yüzden çok daha dinamik bir düşünce yapım var dorukoviçin "marxistlerle dolaştım" dediği tiplerden.
...
Marxistler bu ülkeye ve dünyaya çok şey kazandırmışlardır. İşçi mücadelesi tarihine sendikalizme bir göz atarsanız bunların cevapları size kapak olabilir. Türkiye'de ise şu anda demokrasiden bahsedebiliyorsanız bu, 80 öncesinde anti-faşist mücadele veren (genelde düşünce yapılarıyla tam uyuşmasamda) insanlar sayesindedir.
...
Marxizm devrimci ilerici bir harekettir ancak konjonktürün devrimci koşullara dönüşmemesi dahilinde de olsa yukarıda göreceğiniz somut kazanımlar çok olmuştur.
Unforgiven denen düşünce asalağının "kerhane" lafını neye dayandırdığıda muamma.
Bu "tek satırlık salaklar"'ın yaptığı tek şey "çamur at izi kalsın" modunda gezinip burada boş boş yazmak.
...
İlerici demokrat yada marxistlerle, bu tip tüketim toplumu asalakları ve faşistlerle arasındaki entellektüel fark ortadadır. Okumuş adamla ağzı olduğu için konuşan yazan adam bir olkurmu hiç? 6 Türk'e yılda bir kitap düşüyor. Bu çocuklarımızda bu ortalamayı düşüren ve cehaleti endüstriyel oalrak medya ve TV lehine kutsayan uyuşuk kitlenin küçük bir parçası...

Appassionata demiş ki:
Dorukoviçgiller diyeceğim artık forumlarda böyle "tek satırlık beyinlere" (kavram için mirrorsa teşekkür ederim).
Kitap okumak deyince bu tiplere bir iki örnek vericem kendimden. Marxizmle ilgili, daha çok felsefe ağırlıklı olmak üzere 20-25 kitap okudum. Onun dışında okuduklarımın çoğu roman, Russel gibi marxist olmayan filozofların felsefe kitapları veya psikolojiyle ilgili kaynaklardır. Bunun yanında tarihi romanlar ve belgelerde okurum.
Yani ben olguları değerlendirirken diyalektik materyalist bir metod kullanıyorum. Kısacası, dorukoviçgillerin anlayamadığı gibi okuduklarımı aktarmıyorum bu yüzden çok daha dinamik bir düşünce yapım var dorukoviçin "marxistlerle dolaştım" dediği tiplerden.
...
Marxistler bu ülkeye ve dünyaya çok şey kazandırmışlardır. İşçi mücadelesi tarihine sendikalizme bir göz atarsanız bunların cevapları size kapak olabilir. Türkiye'de ise şu anda demokrasiden bahsedebiliyorsanız bu, 80 öncesinde anti-faşist mücadele veren (genelde düşünce yapılarıyla tam uyuşmasamda) insanlar sayesindedir.
...
Marxizm devrimci ilerici bir harekettir ancak konjonktürün devrimci koşullara dönüşmemesi dahilinde de olsa yukarıda göreceğiniz somut kazanımlar çok olmuştur.
Unforgiven denen düşünce asalağının "kerhane" lafını neye dayandırdığıda muamma.
Bu "tek satırlık salaklar"'ın yaptığı tek şey "çamur at izi kalsın" modunda gezinip burada boş boş yazmak.
...
İlerici demokrat yada marxistlerle, bu tip tüketim toplumu asalakları ve faşistlerle arasındaki entellektüel fark ortadadır. Okumuş adamla ağzı olduğu için konuşan yazan adam bir olkurmu hiç? 6 Türk'e yılda bir kitap düşüyor. Bu çocuklarımızda bu ortalamayı düşüren ve cehaleti endüstriyel oalrak medya ve TV lehine kutsayan uyuşuk kitlenin küçük bir parçası...

çok okumuşsun ama hiç bişey anlamamışsın...tebrikler

Su pislik temizlenmeden,
onceki yazdiklarimla ilgili konusmiycam,
ama biraz yanlis anlasilmisim,
en azindan apass.'in kirmizi damarli gozleriyle
bagirmasindan anladim.
Ama neandertalleri temizlemek gerek once,
dilnizi fazla yormayin dostlarim,
bunlara ne anlatabiliriz??
Eger kerhaneye dondu dedikleri Dogu Bloğu ve Eski Sovyet Cumhuriyetleriyse,
bu transformasyonun nedenlerini o ulkelerin babalarina (kelime anlaminda, cocugun babasi yani :) ) sorsunlar,
ne oldu da karilarini kizlarini pazarlamak zorunda kaldilar,
ne oldu da 45 yildir kan rengini unutan halklar,
birdenbire birbirine girdi, birbirini bogazladilar???
bu ulkenin kerhaneden farki ne peki??
Fuhus para karsiligi yapilir, kadin ya da adam para karsiligi satilir, tersinden alin, paran varsa herseyi satin alirsin, bi iki sene sonra bi bankaya, ya da unilevere vs. satilinca anlarlar...
ama nerde olur boyle seyler?? Paranin saltanati nerdeyse orada,
uzgunum ama sosyalist bir cumhuriyette boyle bisey oldugunu soyleyen halt etmistir!
Hem su an sefalet icinde olmayan bi ulke soylesenize bana??
Endonezya bebelerinin elleriyle ekmeklerini yiyen fransizlar,
en az o bebeler kadar sefildir...

ah dorukovic,
gecekten samimiyetle ozur diliyorum,
ilk kez bi neandertalden ozur diliyorum,
eski balkanlardan olabilecegini dusundum,
umarim ailenin basina boyle seyler gelmemistir,
devrimi kaybettikten sonra...
hangi ulkedendin bilmiyorum da gerci...

Eido, neanderthal'ler aslında homosapiensler kadar akıllı ama doğa koşullarının çok daha zor olduğu ortamlarda ve homosapienslerin çoğunluğu altında yokolmaktan kurtulamamıştır. Neanderthal yerine primat diyebilirsin :)
...
Gelelim savlarına. SSCB ve Doğu Bloku ülkelerinin (yada Kızıl Khmerlerin KAmboçyası, Maonun Çin'i, Castro'nun Kübası vs vs) "sosyalist bir cumhuriyet" olduğunu iddia edemeyiz. Sosyalizm'de varolması gereken hangi koşul bulunmaktaydı?
Sosyalizm, kapitalizmin takır takır çalıştığıu bir dünyada kurulabilirmi? Sosyalist "anavatan"da mal meta değilde, sınırın dışındamı meta özelliğini kazanıyor? Ya da bu ülkelerin hangisinde aile kurumu veya evlilik varlık nedenini yitirmiştir? Herhangi bir sosyalist ülkedeki işçi başına düşen üretim ve bunun verimliliği hangi gelişmiş kapitalist ülkeninkini geçebilmiştir? Sosyalizm, özgürlük ve gerçek bir halk iktidarı demek iken, sansürün, gizli polisin ve halktan bağımsız onun üstünde bir ordunun bulunduğu bu "devlet içi kapitalizm"lerin hangisinde "sosyalizm"den bahsedebiliriz?
...
Bu arada ilgimi çekti "bebeler" yazmışsın. "KEsin ankaralıdır bu" dedim baktımki öyleymişin :)

Üçüncü dünya ülkelerinin tefekkür dünyalarının önemli bir bileşenidir marksizm. bu ülkelerde çıkan dergilere göz gezdirenler, marksist addedilen düşünürlerin son derece sığ ve oksidentalist söylemler kullandıklarını, çoğu kez marksizmi alalade bir kalkınma iktisadı dalına indirgediklerini fark edeceklerdir. marksizmin eleştirel yönü bu ülkelerde çoğu zaman oksidentalist nüvelerle dolu bir üslup kazanıp batı'ya yöneltilirken, yerli olana yönelik eleştirinin güdük kalması yüzünden, bağımsızlığını kazanan üçüncü dünya ülkeleri hızla içinlerine kapanıp, milliyetçi ve despotik yönetimlere teslim olmuşlardır.

Appassionata demiş ki:
Eido, neanderthal'ler aslında homosapiensler kadar akıllı ama doğa koşullarının çok daha zor olduğu ortamlarda ve homosapienslerin çoğunluğu altında yokolmaktan kurtulamamıştır. Neanderthal yerine primat diyebilirsin :)
...

sizin gibi aciz,elini sürdüğü her şeyi kurutan,üstüne bide adına beyin dediği ve henüz nasıl kullanacağını bilmediği organıyla yaptıklarını haklı çıkarmaya çalışmaz primatlar.her şeye bir kılıf uydurursunuz siz.marxsizm,eşitlik,adalet dediğiniz kavramların aslında her sistemde olduğu gibi kendi varlıklarında da üst tabakayı beslemekten başka bişey yapmayacağını hala göremediniz.gidin ve görün marxsizminizin ona güvenen ülkeleri ne hale getirdiğini.

marxsistler insanlığı kurtarmak için mücadele edilmesi gerektiğini söyler ama hangi insanlık? insanlar nankördür,insanlarhiç bir şeyin değerini bilmez,insanlar yine haksızlık yapmanın bir yolunu mutlaka bulur.

ben böyle bir insanlık için mücadele etmem

dorukovic
o zaman çekil kenara da birşeyler sunmaya çalışan adamların yolunda daha fazla köstek olma.

sizin zırvalıklarınızın yerine praksis veya apaanın yazılarını tekrar tekrar okumayı tercih ederim.

sen de bi gittt !!! (bu laf bi yerden tanıdık ama.)

Geri