Marxizm Üzerine...

PRaXiS demiş ki:
NocturnalPulse demiş ki:
Bu arada Marx'ı derinlemesine okumuş insanlara bir sorum var. Kendisi sosyalizmin doğu ülkelerine çalışmayacağını sebepleriyle belirtmiştir.
Sosyalizm ülkelerde olacak bir şey değildir o dünyaya uygulanır doğası gereği enternasyonalisttir! O dediğini Marx değil Stalin belirtmiştir "tek ülkede sosyalizm" kuramı altında, ki Troçki de ona cevabını yapıştırmıştır, bir saçmalık olduğuna dair! Dolayısıyla ülkelerde çalışmaması gibi bir yanılsama olamaz. Proletarya diktatörlükleri ülkelerde kurularak dünya ölçeğine ulaşınca sosyalizme geçilir ve sonra komünizme! Bu diktatörlüklerde kendi ülkesinin şartlarına uygun bir şekilde işler!

Nası?? adam Das kapital'da yazmış işte o dediğimi...
Peki senin dediğin yoldan gidersek Türkiye'de Devrim aşşağı Devrim yukarı devrim sağa devrim sola diye bağırıp çağırmak saçmalık değildirde nedir?? Zaten Türkiye'de devrim olmuş.

Tüm Dünyada organize olun o zaman, sevgi barış kardeşlik, işçi diktatörlüğü altında yaşayalım. yok eğer olamıyorsanız hiç bir işe bulaşmayın, sizde gerektiği gibi bindiğiniz gibi yüceltmeye çalışın.

millet benim tavsiyem buralarda gereksiz yere tartışmayın...çünkü kimse kimseyi gördüğüm kadarıyla iplemiyor...bence yorumlarınızı yapın yeter...bir tartışmaya döndümü olay marxizm den cok bence gereksiz arada laf sokuşlar irdeleniyor...gereksiz...

NocturnalPulse demiş ki:
Peki senin dediğin yoldan gidersek Türkiye'de Devrim aşşağı Devrim yukarı devrim sağa devrim sola diye bağırıp çağırmak saçmalık değildirde nedir?? Zaten Türkiye'de devrim olmuş.

Tüm Dünyada organize olun o zaman, sevgi barış kardeşlik, işçi diktatörlüğü altında yaşayalım. yok eğer olamıyorsanız hiç bir işe bulaşmayın, sizde gerektiği gibi bindiğiniz gibi yüceltmeye çalışın.
Yok öyle birşey yazmadı Marx Das kapital'de. Türkiye'deki devrim le komünist devrimin ne alakası var? Nesi saçmalıkmış devrim diye bağırıp çağarmanın :) işçi diktatörlüğü sadece bir geçiş aşamasıdır, o saydıkların tam anlamıyla komünizmde hayat bulacaktır.

PRaXiS demiş ki:
NocturnalPulse demiş ki:

Yok öyle birşey yazmadı Marx Das kapital'de. Türkiye'deki devrim le komünist devrimin ne alakası var? Nesi saçmalıkmış devrim diye bağırıp çağarmanın :) işçi diktatörlüğü sadece bir geçiş aşamasıdır, o saydıkların tam anlamıyla komünizmde hayat bulacaktır.

Bir Devrim olduğu zaman diğer olucak ihtilallere karşı çıkar. Ben marxçıyım diyip marxı okumamış insanlarıda bilmeden fikir sahibi olmakla suçluyorum, malesef sende onlardan birisin.

Sarhosdenizci sen ne kadar konuşursan konuş, ne dersen de senin açtığın bir başlık objektif olamaz.Nedeni çok açık: sen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne düşmansın.Bakınız: http://www.turkrock.com/ftopic6807.html

Hiçbir dayanağı olmayan sözde Ermeni katliamını meşru gibi göstermeye çalışan, Türkiye'ye hakaretler yağdıran bir siteye haklılar! diyebilme cüretini gösteren sen, aynı basitliğini devam ettiriyorsun.Ve bunu ancak böyle nette falan yapabiliyorsun.Sana acıyorum.Aynı zamanda senden nefret de ediyorum.Acımayla karışık bir nefret duygusu, adını sen koy.

Asıl üzüldüğüm nokta kendine bir çeşit marksist süsü vermen.SSCB'yi kötülüyor, "onlar gerçek marksist değil bla bla" atıyorsun.Ama yanlış hatırlamıyorsam eski nickinde SSCB bayrağı vardı.Yanlış mı hatırlıyorum? hiç sanmıyorum.Yukarıdaki nicke bakınız.

Her ne kadar marksizmi saçma bulsam, ve görüşlerine katılmasam da gerçekten bu ülkeyi daha iyi bir yerlere getirme düşlerini kuran gerçek marksistlere saygım vardır.Onların iyilik anlayışı bu ama sonuçta iyi bir niyetleri var.

Oysa sen bu ülkenin istemeyerek vatandaşı olmaktan eziklik duyan, ve bu ülkeyi karalamak ve bölmek için kendine marksist süsü vermişsin.Yazık...

Nocturnalpulse, böyleleriyle uğraşmaya değmez boşver.

Tamam. Küfür yerine daha "entelektüel" dil kullanmaya çalışacağım.
Petrosyan'dan başlayayım.
Öncelikle senin burada belirttiğin klasikleşmiş "marxist" söylemlerin hepsini kendi adıma bildiğimi söylemeliyim. Fransız devrimciliği ingiliz ekonomisi vs vs. Ayrıca bu başlığı marxist propogandasına çevirmeye niyetim yok bu fikir akımını benimsememe rağmen dolayısıyla, kitleye "ne kadar tartışsakta tek yumruğuz,birliğiz" mesajı vermeye çalışmam. Gerçekçi olmak gerekir. Marxizm bir çok akıma bölünmüştür. Bu bölünmüşlüğü sürü halinde tektipliğe her zaman tercih tercih ederim. Bir çok farklı akım farklı nesnel koşullarda oluşmuştur bu da doğal bi süreçtir.
Kütüphanem yakınımda değil o yüzden bizzat sayılan isimlerden aktarma yapamacyacağım aklımda kaldığı kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Önce bir yukarıdaki iddialara cevaplar yazmak isterim.
...
Faşizme karşı sovyet direnişi sadece bürokratik rejimin örgütlenmesi sayesinde kazanılmamıştır. Bütün sayılan kahramanlıkların yanında, Nazi tarafına geçen bir çok Sovyet vatandaşı vardır. Hitlerin orduları Ukrayna'ya girdiğinde halkın selamıyla karşılaşması bir tesadüf veya kitlsel bir vatan hainliği değildir. CIA'de ögütlememiştir bunu.
Eğer Stalin 36-38 sırasında Moskova duruşmalarında bir sürü sözde "rakip"lerini ölüme göndermeseydi Sovyet ordusu komutansız kalmazdı. Hitlerin orduları Moskovanın önlerine gelemezdi. Savaşın seyrini değiştiren Stalingrad veya Moskova meydan muharebelerine bakarak, doğu cephesi anlatılamaz. Almanlar Moskova önlerinde duruncaya kadar Pz-IV tipi tank kullanıyordu. Rusların KV-I yada T-34 lerinin yanında çok zayıf kalan tanklardı. Bunların sayısı azdı ama çok daha verimli kullanılabilirdi. Ordunun beyinlerini gulag kamplarında boğazlamış olan Stalin günah keçisi olarak savaştan sonrada kıyımlarına kurvbanlar bulmaktan geri durmamıştır. Faşizme karşı direnen sovyet halkıydı. Evet bunda Stalin'in örgütlemesinin payı büyüktür. Ama örgütleme biçimi şovenist bir burjuva ideolojisinden farksızdı.
...
Stalin'in öne sürdüğü "Tek ülkede Sosyalizm" teorisi temelsizdir. Bunu SSCB'nin yıkılmasında açıkça gördük. Brejnev'ler Stalin'in ideolojik mirasçıları değilmiydi?
Mirrors haklı. Stalin birazda saptırsa da bir leninistti. Lenin kendi zamanında da son derece zorbaca işler yapmıştır. Özellikle NEP döneminden sonra. Avrupa devrimlerinin yenilgisi ve daha I. dünya savaşının başında sosyaldemokratların şoven ihaneti bir sürü umudun suya düşeceğinin habercisiydi. Avrupa devrimleri yenildi ve LEnin yüzünden ilk marxizmden sapma ortaya çıktı. "Emperyalizmin zayıf halkaları" hikayesi. Gözünü doğuya diken LEnin, emperyalizmin sömürdüğü ülklerdeki devrimci kıvılcımın emperyalist ülkeleride kazanacağını öngörüyordu. Öyle birşey olmadı. Komünist partilerin SSCBnin elçiliği konumuna indirgendiği dünya devrimci hareketinde bu dayanışmanın olması beklenemezdi. Bütün strateji "sosyalizmin anavatanının" (ne demekse bu?) korunması adına yapıldı. Mahir Çayanlar devrimci cesaretine diyecek yok ama onların kafalarındakilerini benimseyeceğim , eleştirmeyeceğim anlamına gelmez bu.
Troçki bu konuda haklı çıktı, beğensenizde beğenmesenizde. Söylediklerinin hepsi bir bir zamanı tam tutmamış olsada gerçekleşti. Şimdiden baktığımızda SSCBnin karşıdevrimci bürokratik bir sürece girdiğinde bile Troçkinin emek verdiği uğrunda hayatını tehlikeye attığı bir devrimi savunduğunu görürsünüz. Cepheye kızılorduyu götüren trenden silah sesi duyunca paçalı donuyla atlayıp, atından bi kızılordu milisini indirip revolverlerini çekip "beyazlar geliyor hazırlanın!" diye bağıran bir adam hain olabilirmi? Devrimi bölmüş denilebilirmi?
...
Troçki'nin de asla kabul edilemeyecek hataları oldu. Bunun başında Kronştadt ayaklanmasının kanla bastırılması gelir. Kendisi demokratik ifade özgürlüğünü savunurken böyle bir eyleme girişmesi dedikleriyle çelişiyor.
Ama marxizm karşıtlarına şunu söyleyebilirim genede. Sovyet ekim devrimi şafağın ışıklarının ilk doğduğu yerdir. Ne onu bağnazca eleştirisiz kabul etmeliyiz, nedenede devrimci deneyimlerini çöpe atmalıyız. Şu bir gerçektirki, halkların bütün umutlarını ve marxizme bakış açısını tamamen olumsuz biryönde değiştirdiğini artık itiraf etmek gerekir.
...
Mirrors. Benim içerlediğim şey korkup korkmamaları değil. Ben proleter bir aileden gelmeme rağmen marxizmi benimsiyorum. En uyuz olduğum şey kan görmeye dayanamayan insanların (sözüm meclisten dışarı) dağlarda silah çatmayı kutsallaştırmasıdır. Büyükleri demeçler verirken örgüte bağlı milisler can veriyor. Burjuva tarihçileri gibi hep liderlerin isimleri öne çıkarılıyor. Lenin örgütledi Stalin yaptı bilmemne. Bunun "ein führer" propogandasından ne farkı var?
...
Gelgelelim dünya çok değişti. SSCB yıkıldı. "Sosyalist anavatan"da kalmadı. Emperyalizm çağıda temel motiflerini yitirdi. Artık ezen ezilen uluslardan, bahsedemeyiz tam anlamıyla. Sınıflar çatışması ulus içi düzeyden birn anda uluslararsı bir uçurumu yansıtır oldu. Yerel pazarlar bütün önemini yitirdi. Artık piyasa internet denilen ortak global bir pazar mevcut. Ulus çizgileri piyasa için önemini kaybetti. Kapitalizm yeni bir paradigmaya sıçradı ama hiç bir devrimci teori bunu karşılayacak bilimsel birikime sahip değil neredeyse. Küreselleşmeye karşı "yurtsever ulusçıuluk" değil enternasyonal küresel bi direniş bayrağı yükseltilmeli. Bunu iyice kavramak gerektiği kanısındayım.
...
Nocturnal. Devamlı Türkiye'ye döndürmeye çalışıyorsun. Konu marxizm ve burada marxizmin yerini bulduğu bir kaç deneyden elbette sözedeceğiz. Yeri gelecek faşist devletin Türkiye'de devrimci hareketleri nasıl işkenceyle, faşizmi örgütleyerek bastırdığınıda işleyeceğiz. Marxizm uluslar üstü bir felsefedir, toıpkı bilim ve sanat gibi. Dolayısıyla yerel bağımzı yitirmeden evrensel bir bakış açısı kurmak ve ülkeyi değil insanlığı içine alan olgulardan bahsedeceğiz.
Milliyetçiliği direk faşizm olarak yargılamam bunuda bilesin.
Şimdilik bu kadar.

Şu zavallı Stalin'i çekiştirmeyi çok seviyoruz di mi.... Her ne olursa olsun ne kadar gaddar da olsa ne kadar yanlış stratejiler de uygulasa o insanlara yapılan saygısızlık tarihe yapılmış saygısızlıktır. O insanlara verilen selam şahıslarına değil bulunduğu mevkiye olan selamdır. Kim olursa olsun tarihin akışını değiştiren bu insanların düşüncelerine sahip olmasak bile saygıyı bir borç bilmeliyiz.

Stalin konusuna gelince, yaptığı üstü kapalı merkezleşirici reformlarla ve kafasında yarattığı anti-Leninist sovyet politikasıyla gerek Marksizm gerek Sovyet Komünizmi açısından bir gelişim engeli olmuştur. Başkan olmadan önceki ideolojik pozisyonu ile başa geçtikten sonraki pozisyonu arasındaki farkı Sovyet tarihi ve ideolojisini az bilen bir kişi dahi rahtlıkla kavrar. Kendisine muhalif olanlara asla anlık sert bir tepki vermemiş ve onların yavaş bir şekilde sindirilmesine ortam hazırlamıştır. Bu sindirim kesin etki yaratmıştır ancak karşı düşünceleri yok edememiştir. Nitekim ki Kruschev başa geçtikten sonra yaptığı ve Staline ağır suçlamalar getiren konuşmadan sonra hemen hemen tüm ESKİ ve yeni politbüroyu arkasında bulmuştur.

NocturnalPulse demiş ki:
PRaXiS demiş ki:
NocturnalPulse demiş ki:

Bir Devrim olduğu zaman diğer olucak ihtilallere karşı çıkar. Ben marxçıyım diyip marxı okumamış insanlarıda bilmeden fikir sahibi olmakla suçluyorum, malesef sende onlardan birisin.

Kes palavrayı.Tartıştığın insan senin yaşın kadar Marx kitabı okumuş belli!Sen uyduruk Nutuk'u okumuşsun orada burada Nutuk'u okumayan adam değildir tarzı laflar ediyorsun.Bir faşist de benzer bir şekilde "ben hayatımda marksizm üzerine 10 tane kitap okudum diyerek" aklınca hava atıyordu.Ben ilkokul birde bu kadar kitap okumuştum.Bu kendini kültürlü gösterme hevesi de faşistler arasında yeni moda.
(Nocturnal efendinin başucu kitaplarından biri de Hitler'in Kavgam'ı.Bu ne kültür,bu ne birikim,hayran olmamak elde değil)
Marx da Lenin de Stalin de batı devrimini savunuyorlardı,bu Rusya'da devrim fırsatı yakalanınca,"durun arkadaşlar önce batıda devrimm olsun,biz biraz daha kös kös oturalım" anlamına gelmez.
Türkiye'de zaten devrim olmuşmuş.O komünist devrim miydi süper zeka Nocurnal!O cumhuriyet devrimiydi ve marksistlere göre de ileriye atılmış bir adımdır.

1000 mirrors Nutuk'a hakaret etmezsen memnun olurum.Ayrıca Kavgam da Das Kapital kadar güzel bir kitapdır.Görüşleri bana aykırı da olsa, ikisinin de.İyi geceler.

EL_Turco demiş ki:
1000 mirrors Nutuk'a hakaret etmezsen memnun olurum.Ayrıca Kavgam da Das Kapital kadar güzel bir kitapdır.Görüşleri bana aykırı da olsa, ikisinin de.İyi geceler.
Nutuk konusunda hassasiyetin varsa ve bu şekilde ifade ediyorsam tamam,dikkat ederim.
Ne var ki Kavgam asla Kapital'le aynı kefeye konamaz.Marx kapital'de mevcut kapitalizmi gayet güzel ve ayrıntılı biçimde analiz etmiş ve iktisadi kuramlar ortaya koymuştur.Kavgam'da Hitler'in yaptığı şu;Yahudiler fuhuş yapar,Yahudiler gizli komplo çevirir,Yahudiler Almanya'ya düşmandır.Marksistlerin de hepsi Yahudidir.Şimdi ben bu safsataları nasıl Marx'ın başyapıtıyla aynı kefeye koyarım.Bizim üniversitelerde öğretilen resmi ideolojiye uygun yazılmış iktisat kitaplarında bile Kapital'in adı geçer.

[/quote]Ne var ki Kavgam asla Kapital'le aynı kefeye konamaz.Marx kapital'de mevcut kapitalizmi gayet güzel ve ayrıntılı biçimde analiz etmiş ve iktisadi kuramlar ortaya koymuştur.Kavgam'da Hitler'in yaptığı şu;Yahudiler fuhuş yapar,Yahudiler gizli komplo çevirir,Yahudiler Almanya'ya düşmandır.Marksistlerin de hepsi Yahudidir.Şimdi ben bu safsataları nasıl Marx'ın başyapıtıyla aynı kefeye koyarım.Bizim üniversitelerde öğretilen resmi ideolojiye uygun yazılmış iktisat kitaplarında bile Kapital'in adı geçer.[/quote]mirrors'a +sonsuz........

İçerik bakımından söylemedim.Tabiki Karl Marx bir filozof ve Hitler'den çok daha bilgi dolu bir kitap yazmış Ama okunma zevki olarak Kavgam güzel bir kitap.En azından insanlara olaylara Hitler'in açısından bakma fırsatı veriyor.Hitler'in Yahudiler'den neden nefret ettiğini gözler önüne seriyor.Bu açıdan bakıldığında oldukça güzel bir kitap olduğu kanaatindeyim.

Neyse konuyu saptırmayalım.

İdeolojisi ve siyasi görüşü bir yana, Marx ortaya çıkardığı bilimsel çalışmalarla ve kapitalist kentin işleyişi üzerine yaptığı müthiş analizlerle bugünkü sosyal bilimlerin temelini atmış gelmiş geçmiş en büyük ve önemli düşünürlerden biri. O olmasaydı ne David Harvey'nin(ilk aklıma gelen o olduğu için söylüyorum) kent ve eşitsizlikler üzerine yaptığı çalışmalar ortaya çıkardı -çünkü Marx gerçekten günümüz sosyal bilimcileri için çok sağlam bir temel oluşturuyor-, ne de bugün muhalif seslerin bütününün dayandığı esas bir düşünce biçimi. Düşünce Tarihi Marx'tan önce ve sonra olarak ikiye ayrıldığında, ondan sonra gelenler çalışmalarında Marx'a gerçekten minnettar olduklarını belirtirler ki bunu anlamak o kadar da zor değil...

Maşallah maşallah marksizmin bereketi midir nedir herkesin bu konuda söyleyecekleri var.tabi ki bu güzel birşey.ama imzamda dediğim gibi marksizm bir teori ile beraber aslen praksis tir.yani pratiktir.halkımızın dediği gibi ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.coğrafyamızda da 1921 yılında Mustafa suphi' nin TKP Sİ ile başlayan sosyalist devrim mücadelesi hala sürüyor.Mustafa Suphi bakü de tüm türkiyeli komünistleri birleştirerek ilk görev olarak kurtuluş svaşını desteklemek üzere türkiyeye gelmek için mustafa kemale tel çektiler.M. Kemal onları davet etti çünkü silah yardımı yapan SSCB ile ters düşmek istemiyordu.Fakat M.Suphi ve 14 arkadaşı karadenizde trabzonda boğduruldu ve ulusal kurtuluş devriminin başına komünistlerin geçmesi engelledi.başa küçük burjuva kemalist devrimciler geçtiler.devrimci barutu tükenince de türkiyede kapitalizmi kurma işine bzşladılar.Devrimci hareket ise 60 larda yeniden dirildi.ve 71 atılımıyla iradesini ortaya koydu.bugün de coğrafyamız kürt ulusal hareketi ve batıda mayalanan komünist hareketle elele birleşik devrimimizi örüyor.birleşik devrimimiz ırakta emperyalizme karşı ölerek direnen ırak halkının ndsavaş sloganlarında yankılanıyor.filistinde siyonist yayılmacılığa karşı savaşan minik elleriyle zafer işaretleri yapan taş generallerin gözlerinde parıldıyor birleşik ORTADOÐU DEVRİMİ her türlü emperyalist ve savaştan pay kapmaya çalışan yerel faşist güce karşı direniyor ortadoğunun Türk ,Kürt,Arap halkları. intifada,isyan,serhıldan diyor halk denizimiz.
Saykopogo seni iplemediğim yok ama sen bana bazı tavsiyelerde bulunmuşsun teşekkür ederim ama bunu dinleme özgürlüğüme dokunma.anarşizme karşı kişisel bir kinim yok ama bu devrim kendiliğinden olmuyor olsa bile onu korumak için proleteryanın diğer ülkelerde devrim olana dek burjuvazinin toparlanmasına fırsat vermemesi gerekiyor.
tek ülkede devrim oldu ve 1950lerin ortalarına kadar sosyalist bir ülkeyi yarattı.bugün yaşlı sovyet vatandaşları ellerinde Stalin posterleriyle yürüyorlarsa bu iyi birşeyler yapmışız dedirtiyor bizlere.
kimse açlıktan ölmüyordu sovyetlerd e işçi demokrasisi vardı seçimler bugünkü gibi soytarılık değil halkın aşagıdan yukarı yönetimi belirlediği bir örnekti.işçi köylü sovyet delegeleri mahalleden yüksek sovyete kadar her göreve halk layık görürse gelebilirdi.15 ulus ve birkaç ulusal azınlığın dilinde kitap basılıyor eğitim ve yayın yapılıyordu.benim laz bir arkadaşım Stalin zamanında basılan bir kitaptan lazca öğrenmişti.dili yasaklanan hiçbir halk yoktu SSCB de.çeçenlerin ulousal talepleri kabul edilmişti.her ülkenin birlikten ayrılma hakkı vardı.
birde nucternal faşisti benim menşeimi merak ediyor.Marks cevaplasın"proletaryanın vatanı yoktur".ben bir türk emekçisi olarak ülkemdeki özgürlük ve devrim mücadelesini yükseltirim ama nerede bir Kürt kızı panzerlerde sürüklense ben de kürdüm.nerede ıraklı direnişçilere ölümle bir olan aşağılama yapılsa bir arapım.nerede bir çingene ayrımcılığa uğrasa bir çingeneyim.proletarya enternasyonalisttir çünkü.
yaşasın dünya devrimi! :!:

El turco özel mesaj atmayı düşünüyordum vazgeçtim. Burada cevap vermem kendi kimliğimin yanlış anlaşılmasına da cevap niteliğinde olur.
...
Öncelikle söz konusu tartışma, çok eski bir topikteydi. Siteyi gezdim gördüm. Türk devletinin işkence yapmıştır yeni polislere 2000'e giremeye yakınken bile "işkence eğitimi" veriyordu. Sitede yazan işkence yöntemlerinin hepsi doğrudur. Konu TC olduğu için "evet doğrudur" dedim hala da diyorum.
Sen bana karşı ciddi bir önyargı besliyorsun bu hoşuma gitmiyor. Ermeni katliamına soykırım demenin yeterli olmadığını başka yazılarımda da belirtmiştim. Zoraki göçle binlerce sivil ve masum ölüme yollanmıştır. Bu konuda aynı topikte yeterince yazı yazdım tekrarlamayacağım, hala da arkasındayım.
Türkiye Cumhuriyeti düşmanımıyım ona siz karar verin. Ben bütün burjuva devletlerinin de düşmanıyım. Eğer Türk devleti konumuzsa yaptığı işkenceleri söyememek olmaz aynı şekilde. Yunanistan'daki faşist cuntanında yunanlı komünistlere yaptıkları işkenceleride bizzat yunanlılarla internet ortamında tartışırken belirtiyorum.
SarhosDenizci nikimdeki avatarıma gelince. O Sovyetler Birliğinin bayrağı değil, komünist hareketin uluslararası bayrağıdır. Bayrağa karşı bir tapıncım yoktur daha çok sitede fırlayan nazi furyasına karşı bir tepki olarak onu koymuştum.
Şimdide avatarım kızılyıldız. Beş köşesi beş kıtayı temsilen dünya devrimini sembolize eder.
...
Ayrıca petrosyan. Almanya'da da Hitler posterleriyle yürüdü almanya. Bu onların iyi bişiy yaptıklarını göstermez değilmi? Kitle popülizmine düşerek "halk seviyorsa en doğrusudur" yanılgısına düşmemek gerekir. Kapital'in önsözünde Marx'ın çok güzel bir sözü vardır: "Kamuoyundan gelecek güncel saldırıları asla kaale almayacağım. Lakin bilimsel her türlü karşı görüşede açığım".
Kütüphanemdeki kitaplarım elime ulaşınca sana bizzat Stalin'in kaleminden Marx'la ne doğrultuda çeliştiğini aktaracağım.
...
Ayrıca MArx'ın Kapital'inin bırakın okumayı kitabı gördüğünüzü bile düşünmüyorum. Ben sadece ilk cildini okuaybildim gerisini bulamadım. Sadece kapitalizmi analiz etmemiş. O zamanın ingilteresinde kapitalizmin tüm vahşiliğinide belgelerle gözler önüne koymuş. Sınıflı toplumun özü olan meta kavramını ortaya koymuştur. Ulusların varlık nedenini diyalektik materyalist metodolojiyi birazcık kapmış biri çok koolay ortaya çıkarabilir. Bunun yanında ben kişisel olarak daha çok 1848 ve öncesi yazılarının okunmasını şiddetle salık veririrm.
...
Ben Türkiye'de yaşadığım için tabii ki kendi içimnde bulunduğum koşulları ülke dışndaki etkilere bağımlı olarak eleştireceğim. Bundan doğal ne olabilir. Böyle "vatan haini" çığırtkanlığı yapanlar zamanında Nazım Hikmet'in "ben vatan hainiyim" sözlerini anlamamış kas kafalı burjuvazininkine benziyor.
Bölücü flnda değilim kurtulun artık her azınlık haklarını savunanlara bu saçmalıkla itham etmeyi.
Türk devleti yargısız infaz yapmıştır, işkence yapmıştır, faşist milisleri örgütleyip kahramanmaraş katliamını yapmıştır. Bunlar unutulmamalı. Ben bu devleti savunmak yerine onu dönüştürmeyi isteyenlerdenim. İşkencesiz, kendi ve dünya halklarıyla kardeş bir bütünlük istemekmi bölücülük?
Marxistler yada anarşistlerin isteği açıktır. Sömürüsüz, savaşsız,sınıfsız ve yoksulluğun olmadığı gelişmiş ileri bir insanlık.
Anarşistlerle benim kişisel olarak anlaşamadığım tek nokta ise devrimci yöntem ve örgütlenme üzerine olur. Bu praksis sorun üzerinede yeterince düşünmediğimide açıklıkla dile getiririm. Bunlar dışında varmak için en azından düşünü kurduğumuz şey Komünizmdir.
...
Sorun şudur komünal dünya toplumuna gidişte sosyalist bir sürecin varlığının gerektiğini savunuyorum. Güncel yaşayan sıradan kitlenin özgür insanlık yaşamına hazır olmadığı açıktır çünkü. Sosyalizm, ata yadigarı mezbahada doğan yetişkinlerin sınıflı düzen kırıntılarını silip süpürecek dünya çapında bir sistemdir. Yoksa Sovyetlerde iddia edildiği gibi bürokratik bir kast yada parti merkez komitesindeki bir kaç kişiden oluşan oligarşik zümrenin kurduğu devlet içi kapitalizm değildir sosyalizm.

bu kadarına da pes doğrusu el-turco ünilerde ders kitabı olarak okutulan das kapitalle faşist köpek hitlerin kavgam kitabını aynı kefeye koyduya helal olsun! :twisted:

1000mirrors demiş ki:
NocturnalPulse demiş ki:
PRaXiS demiş ki:
NocturnalPulse demiş ki:

Kes palavrayı.Tartıştığın insan senin yaşın kadar Marx kitabı okumuş belli!Sen uyduruk Nutuk'u okumuşsun orada burada Nutuk'u okumayan adam değildir tarzı laflar ediyorsun.Bir faşist de benzer bir şekilde "ben hayatımda marksizm üzerine 10 tane kitap okudum diyerek" aklınca hava atıyordu.Ben ilkokul birde bu kadar kitap okumuştum.Bu kendini kültürlü gösterme hevesi de faşistler arasında yeni moda.
(Nocturnal efendinin başucu kitaplarından biri de Hitler'in Kavgam'ı.Bu ne kültür,bu ne birikim,hayran olmamak elde değil)
Marx da Lenin de Stalin de batı devrimini savunuyorlardı,bu Rusya'da devrim fırsatı yakalanınca,"durun arkadaşlar önce batıda devrimm olsun,biz biraz daha kös kös oturalım" anlamına gelmez.
Türkiye'de zaten devrim olmuşmuş.O komünist devrim miydi süper zeka Nocurnal!O cumhuriyet devrimiydi ve marksistlere göre de ileriye atılmış bir adımdır.

İÇERİK SİLİNMİŞTİR..

Nocturnal sakin ol olm atacaklar. Gaza gelme. Tamam sinirlendin fln ben bişiy dememde forum yöneticileri bu konuda taviz vermiyor. Umarım şimdilik uyarı alırsında atmazlar tartışırız.
...
Nutuk'u okudum. Ama asla benimsemedim. Buna da hakkım var değilmi? Düşünce özgürlüğü. İSter vatan haini de ister başka birşey. Hepimiz düşüncelerimizi iyi kötü, üsluplu üslupsuz dile getirmeye çalışıyoruz. İşte senin bu düşünce özgürlüğünü devlet ideolojisnme dayanarak alaşağı etmeye kalkman faşizmdir. M. Kemal evet diktatördür ancak faşist değildir. Şu anda sizin olduğunuzdan daha ilerici bir konumdadır. çünkü zamanının nesnel koşullarını kendi ideolojisi açısından iyi değerlendirmiş ve harf devrimi gibi (bence bu çok önemli) ciddi bir reforma imza atmıştır. Bu övgüleri haketmesine rağmen, bir çok eleştiriyide benim bakış açımdan üzerine çekiyor. Bunada bi kısıtlama koymaya çalışmaya hakkın yok kimse için.
...
Tartışan bir çok kişi en azından kafasını bunlara yormuş insalardır. KEsinlikle cahil değildir. Bazı konularda bilgisizlikler olabilir ben buna asla birşey demem ama bilmeden marsaval okuyanlara ben kızarım.
Sadece mirrors değil kimse bu hakaretleri haketmiyor. Bi özeleştiri yapman hiç fena olmaz. Çünkü senin yediğin boku bende yedim. Gördüğün gibi daha doğru düzgün yazıyorum artık :)

Geri