Marxizm Üzerine...

ben kominizmden yola çıkarak değil karl marks ve engels in kitaplarını okuyarak bu kanıya vardım.eşit haklara ulaşmak sence olası mı? bence oda olamaz.çünkü eşit hakkın oluşması için iktidarın olmaması gerekir.eşit haklar nedir.diploması olanla olmayanın eşit yaşam tarzını sürdürüp aynı para kazanması mıdır?

uucar demiş ki:
ben kominizmden yola çıkarak değil karl marks ve engels in kitaplarını okuyarak bu kanıya vardım.eşit haklara ulaşmak sence olası mı? bence oda olamaz.çünkü eşit hakkın oluşması için iktidarın olmaması gerekir.eşit haklar nedir.diploması olanla olmayanın eşit yaşam tarzını sürdürüp aynı para kazanması mıdır?

Sanother demiş ki:
marksizm ütopyadır zaten...
;)

uuçar kardeş insanlığın hiçbir zaman eşit olmadını yazmışsın ilkel komünal toplum döneminde eşitti insanlık.sana bunu uzun uzun anlatamam antropoloji okuman lazım.ama yorum yaparken biraz dikkat lütfen :)

uucar demiş ki:
eşit haklar nedir.diploması olanla olmayanın eşit yaşam tarzını sürdürüp aynı para kazanması mıdır?
Bu kafa karışıklığının nedeninin, şimdiki yaşam tipini kopyalayıp aynen kullanmak şeklinde düşünüldüğünden çıkıyor sanırım. Farklı şekilde düşünmek gerek. Devletin, kurumlarının, iktidar içeren bir öğenin olmadığı toplumda mesela diplomada olmaz. Zaten bilgide saklanmaz. Bugün doktorların birçoğunun egoist olmasının nedeni o 6 sene uğraşıp aldıkları diploma değil mi.. Sistemin öğrettiği, bilgiyi saklayın, bu size para kazandırır düşüncesi (açık koda karşı çıkan birçok programcıda var mesela).

Eşitlik birebir şeklinde düşüneceksen gene bir hata var. Herkes ilgilendikleri şeylerde, uğraşılarında aynı olsa çok monoton bir toplum olurdu. Eşitlik şudur; herkesin ihtiyacına göre yaşamsal haklardan (gıda, giysi, konut vs) faydalanması. Bilginin saklanmadığı, mülkiyet kavramının olmadığı bir toplumda hiçbir sınıfsal üstünlük olmayacak, kimse ben daha fazlasını hakediyorum talebinde bulunmayacaktır. Klasik sorumu sorayım, yoksa sen böyle bir hakta bulunurmuydun?

revolte demiş ki:
uucar demiş ki:
eşit haklar nedir.diploması olanla olmayanın eşit yaşam tarzını sürdürüp aynı para kazanması mıdır?
Bu kafa karışıklığının nedeninin, şimdiki yaşam tipini kopyalayıp aynen kullanmak şeklinde düşünüldüğünden çıkıyor sanırım. Farklı şekilde düşünmek gerek. Devletin, kurumlarının, iktidar içeren bir öğenin olmadığı toplumda mesela diplomada olmaz. Zaten bilgide saklanmaz. Bugün doktorların birçoğunun egoist olmasının nedeni o 6 sene uğraşıp aldıkları diploma değil mi.. Sistemin öğrettiği, bilgiyi saklayın, bu size para kazandırır düşüncesi (açık koda karşı çıkan birçok programcıda var mesela).

Eşitlik birebir şeklinde düşüneceksen gene bir hata var. Herkes ilgilendikleri şeylerde, uğraşılarında aynı olsa çok monoton bir toplum olurdu. Eşitlik şudur; herkesin ihtiyacına göre yaşamsal haklardan (gıda, giysi, konut vs) faydalanması. Bilginin saklanmadığı, mülkiyet kavramının olmadığı bir toplumda hiçbir sınıfsal üstünlük olmayacak, kimse ben daha fazlasını hakediyorum talebinde bulunmayacaktır. Klasik sorumu sorayım, yoksa sen böyle bir hakta bulunurmuydun?

Yukardaki eşitlik tanımına karşıyım. Eşitlik herkesin ihtiyacına göre yaşmasal haklardan yararlanması değil, bireysel anlamda hayatı boyunca edindiği statü ile hak ettiği haklara sahip olmaktır. Eğer devlet denen kurum elindeki tüm güçleri ve unsurları komüne eşit bir şekilde dağıtırsa bu kesinlikle bir eşitsizliktir. Bu Marksizm ve Sovyet Ahlakında da yer etmiş bir gerçektir. Marksizm asla Burjuvazinin yıkımını istememiş bunu çok kaba bi dille "halk konumuna sindirmeyi" amaçlamıştır.

revolte bence dediğin zeki ve zeki olmayanı aynı kefeye koymaktır.Haklar açısından insanlar eşit doğabilir, ama doğduktan sonra çok daha fazla potansiyele sahip olanı çok daha azına yetindirmek; onun doğal yeteneğini köreltmekten, kendini geliştirmesini ve öğrenmesini engellemekten, kendine bahşedilmiş olanları görmezden gelmektir.Bu da bence eşitsizliğin ta kendisidir.

muratk18, senin tanımladığın komünizm değil o zaman, sosyalizm.. Buradada bir yığın soru çıkartılabilir. Emeğin karşılığı nedir, nasıl sınıflandırılacak (evet evet sınıflar olacak :) ), bu düzeni kim kuracak (parti galiba..) ?

el turco, kimseyi kısıtlayacak birşeyden bahsetmedim farkında mısın? Sende kapitalizmin rekabetçiliği ile düşünüyorsun. Ödül mantığını koyuyorsun ortaya. Hangi şartlara göre belirlenmişse artık, zeki olmak daha fazlasını haketmek anlamına geliyor (zekilik nedir, sen bilgisayar programı yazabilir misin? ben senin işini yapabilir miyim? inşaatta 8-10 saat ağır iş yapabilir miyiz?)

Sanother demiş ki:
Marx; İngiltere, Almanya ve Fransa'yı baz alarak oluşturduğu sisteminin CCCP veya Çin gibi bu sistemle başarılı olma ihtimali bulunmayan ülkelerde uygulanması ve doğal olarak başarısız olunması nedeniyle haksız olarak çok eleştirilen, ve söylediklerinin yanlış anlaşılmasından epey rahatsız olmuş olacakki "je ne suis pas un marxist" (ben marxist değilim) diyen çağımızın son filozoflarından biridir, önyargısız okunup, düşünülüp, anlaşılması gerekmektedir diye düşünüyorum...
sanırım tartışmanın bu noktasında Marx'ın bu sözü anlam kazanıyor...
eşitlik, özgürlük ve marx muz değildir...

revolte, zekilik derken iq değil, fırsatları değerlendirebilme kabiliyetinden bahsediyorum.Günde 8-10 saat çalışan bir inşaat işçisi, kafasını kullanarak ileride patron olabilir.

Ama anarşist toplumda, sence ağır metal işiyle uğraşan ve astım olan bir adam, işi atıyorum matematik öğretmek olan birini kıskanmaz mı?

Sanother demiş ki:
Sanother demiş ki:
Marx; İngiltere, Almanya ve Fransa'yı baz alarak oluşturduğu sisteminin CCCP veya Çin gibi bu sistemle başarılı olma ihtimali bulunmayan ülkelerde uygulanması ve doğal olarak başarısız olunması nedeniyle haksız olarak çok eleştirilen, ve söylediklerinin yanlış anlaşılmasından epey rahatsız olmuş olacakki "je ne suis pas un marxist" (ben marxist değilim) diyen çağımızın son filozoflarından biridir, önyargısız okunup, düşünülüp, anlaşılması gerekmektedir diye düşünüyorum...
sanırım tartışmanın bu noktasında Marx'ın bu sözü anlam kazanıyor...
benim bildiğim kadarıyla "ben sosyalist değilim" demiştir Marx. Nedenide reformist, sosyal demokratların kendilerini sosyalist olarak göstermeleri ve parti adlarınının başında sosyalist kelimesinin yer almasıdır. (yanlış biliyo olabilirim, marxist birisi katılırsa sorun yok!)

PRaXiS demiş ki:
Sanother demiş ki:
benim bildiğim kadarıyla "ben sosyalist değilim" demiştir Marx. Nedenide reformist, sosyal demokratların kendilerini sosyalist olarak göstermeleri ve parti adlarınının başında sosyalist kelimesinin yer almasıdır. (yanlış biliyo olabilirim, marxist birisi katılırsa sorun yok!)
sözün kaynakçasını hatırlamıyorum, ararım istersen ama yarından önce bulamam...
internetten "I am not a Marxist" diye aratırsan bu sözü bulabilirsin. hayatının bir döneminde marxist olan sonra tüm -ist'lere töbe etmiş olan bana güvenebilirsin, emin olmasam yazmazdım veya yazar ve emin olmadığımı belirtirdim... ;)

Sanother demiş ki:
sözün kaynakçasını hatırlamıyorum, ararım istersen ama yarından önce bulamam...
internetten "I am not a Marxist" diye aratırsan bu sözü bulabilirsin. hayatının bir döneminde marxist olan sonra tüm -ist'lere töbe etmiş olan bana güvenebilirsin, emin olmasam yazmazdım veya yazar ve emin olmadığımı belirtirdim... ;)
emin olmamayı geçtim, kaynakça olsa iyi olur. Başka bir marxist de sana katılırsa yanlış bildiğimi veya hatırladığımı belirtmiştim, kabul ederim zaten.

EL_Turco demiş ki:
revolte, zekilik derken iq değil, fırsatları değerlendirebilme kabiliyetinden bahsediyorum.Günde 8-10 saat çalışan bir inşaat işçisi, kafasını kullanarak ileride patron olabilir.

Ama anarşist toplumda, sence ağır metal işiyle uğraşan ve astım olan bir adam, işi atıyorum matematik öğretmek olan birini kıskanmaz mı?

Bak gene aynı düzlemde düşünüyorsun. Kapitalizmin şartlarına göre konuşuyorsun. Patron-işçi kavramı olmayacak ki, fırsatları değerlendirip patron olabilsin. Zekilikten bahsetmiyorsan bu konuda sorunumuz kalmadı...

Ağır metal işiyle uğraşan bir astımlı.. Anarşist bir toplumda..? Kim o adamı o işte çalışmaya zorlarki. Hadi diyelim öyle bir işte topluluk mecburi olarak dönüşümlü çalışıyor. Genede bu kişinin astımlı olmasını gözetmezler mi? Sen olsan gözetmezmiydin?

Bu arada marx, "ben marxist değilim" diyerek marxizm diye birşey olduğunu söylemiş. Ego :), hatta egonun ötesi bir yabancılaşma. Ben revoltist değilim diyormuyum, yok öyle birşey :)

Geri