korg X5' imi cubase vst ile nasıl kullanabilirim?

arkadaşlar midi kablosuyla klavyemi bilgisayara bağladım,cubase'i açtım ancak klavyenin seslerini duyamıyorum yani programdaki sesleri duyabiliyorum...Sanırım patch gerekiyomuş.Nerden bulabilirim ve nasıl tanıtabilirim bilgisayarıma klavyemi...
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Klavyedeki sesleri pc'nin içine almak veya böyle bir patch dosyası bulmak... Bu ihtimali bilmiyorum.

Ancak şu olabilir.
Klavyenin midi out'ından PC'nin midi in, klavyenin midi in'inden PC'nin midi out slotuna giriş yapın. Daha sonra, bir line kablosu alarak, klavyenin left right çıkışlarını, PC'nin left, right girişlerine bağlayın.

Böylece, çalıp midi olarak bilgisayara aldığınız sinyali, gerekli midi düzenlemelerini yaptıktan sonra, bir ses kanalı açıp kayıtlı olan midi kanalını klavyeye çaldırıp, klavyenin ses çıkışlarını da ilgili ses kanalının input'una yönlendirip kaydedebilirsiniz.

Vaktim az, bu nedenle biraz karışık anlattım ama bir problem olmaması gerek...

MIDI den hep nefret ettim, global derler halbuki en dertli sistemlerdendir. Bir kere sistemininzde uum sağladınız mı on hemen not edin.

Cubase den MIDI bölümüne girip araştırma yap, bağlantının Klavye ile iletişimini kontrol et. Biri slave biri master vb. bilirsin sanırım. Cubase de ayrı dert. Kolay gelsin.

klavyenin midi outunu bilgisayarının midi inine ardından klavyenin midi inni bilgisayarın outuna bağla.Sonra klavyenin herhangi bir audio çıkışı (sterio olan-phone olabilir) bilgisayarının line inne (mic değil :) bağla.Sonra cubasede midi outları yönlendirdiğin yeribul (bir option bölümü olmalı-ben cubase bilmem net bir şey söyliyemiyorum) orada midi out özelliklerin de kendi klavyenin ismini bul...yoksa cubasein sitesinden kendi klavyenle ilgili güncellemiyi ara.Vardır ama bende korg m1 vardı sonara tanıtmak için patch dosyası indirmek zorunda kalmıştım.Şimdi yaptığın veya açtığın midiler bilgisayarının hopr. lerinden klavyenin orginal sesinden gelecektir.

Burada yaptığın cubasein midi datalarını senin klavyenin analayacağı şekle sokmaktan başka birşeydeğil.Yani cubasede piano açtığında artık sinyal gidip senin piano sesini bulup çalacak...

Kolay gelsin...

Bilgisayarında Cubase SX klasörünü bul, klasörün içinde Midi activeted gibisinden bir klasör daha olmalı klasörü aç içindeki dosyayı kopyalayıp tekrar Cubase SX klasörüne dön, kopyaladığın dosyayı buraya yapıştır. Cubase'i aç ilgili kanala gelip Midi output tan xxx emulated midi portu seç. Normal şartlarda cubase de çalan midi dosyası klavyenden duyulacaktır.

Bilgisayarında Cubase SX klasörünü bul, klasörün içinde Midi activeted gibisinden bir klasör daha olmalı klasörü aç içindeki dosyayı kopyalayıp tekrar Cubase SX klasörüne dön, kopyaladığın dosyayı buraya yapıştır. Cubase'i aç ilgili kanala gelip Midi output tan xxx emulated midi portu seç. Normal şartlarda cubase de çalan midi dosyası klavyenden duyulacaktır.

Bilgisayarında Cubase SX klasörünü bul, klasörün içinde Midi enabler gibisinden bir klasör daha olmalı klasörü aç içindeki dosyayı kopyalayıp tekrar Cubase SX klasörüne dön, kopyaladığın dosyayı buraya yapıştır. Cubase'i aç ilgili kanala gelip Midi output tan xxx emulated midi portu seç. Normal şartlarda cubase de çalan midi dosyası klavyenden duyulacaktır.

Anladığım kadarıyla, klavyendeki sesleri bilgisayarda duymak istiyorsun, ama bu midi kablosuyla mümkün değil.
Midi kablosuyla bağladığın bilgisayardan klavyenin seslerini zaten duyamazsın, midi ses bilgisi yollamaz çünkü. Ancak out olarak klavyeni seçersen, klavyen bilgisayarın yolladığı bilgiyi çalar, ama bilgisayardan değil klavyenden gelir ses.

Geri