Mullholland Çıkmazı

şahane bi film ..David Lynch yönetmen
özellikle Silenco clubda şarkı söyleyen kadına bittim..süper bi şarkıydı dinleyip gözleri dolmayacak insan tanımam..
..da..bi problem var ..filmi pek anlamadım :)
yani kafamda bissürü soru işareti kaldı..filmin en başında kabus gören adamın kabusu muydu film? ya da ilk yarı kabus gerçek oluyo 2. kısımdan adamın gördükleriyle dewam mı ediyolar? aman nedir ya!!
ama çk etkileyici hakkat..üzerinde çalışmam lazım..

david lycnh flimleri izleye izleye beynimiz lynch olmuş bir durumdadır.
hiç bir flimine kasmamayı tercih ederim,adam kendini tatmin ediyor,bizde izliyoruz.(Buldum!?!)

Ama mullholland çıkmazının süprizi güzeldi,birisi söylemişti şöyle şöyle diye...
bir öküzsen,ne abi bu diyebilirsin...bende öyle dedim...ilintisiz bölümlerle insanları etkiliyor...
Etkileyici,etkileyici...

Filmleri zaten fazlasıyla ağır ve hemen kafada bağlanabilecek filmler değildir. FeNa şimdi sana sorduğun soruyla ilgili bir şeyler yazardım ama linç eder sanırım izlemeyenler beni :)
David Lynch'in hiç hoşuna gitmese bile Mullholland Drive için bir kullanma klavuzu yayınlanmış, cidden David Lynch konusunda deneyimlilere bile ağır geliyor film :)
Kullanma klavuzunu vereyim burdan

1) Filmin başını çok dikkatli izleyin çünkü iki önemli ipucu, daha filmin giriş yazıları bile tamamlanmadan veriliyor.
2) Kırmızı lamba süslerinin ortaya çıktığı yerlere ve zamana çok dikkat edin.
3) Adam Kershner’ın oyuncu seçtiği filmin adına dikkat edin ve ne zaman tekrar kullanıldığını takip edin.
4) Kazanın meydana geldiği yere çok dikkat edin.
5) Kim, kime neden anahtar veriyor ?
6) Kıyafetlere, kül tablasına ve kahve dolu fincana çok dikkat edin.
7) “Silencio” isimli klüpte kim dikkat çekmeye uğraşıyor ? Burada ne hissedilebiliyor, ne gözlemleniyor ve ne kazanılabiliyor ?
8) Camilla için sadece yeteneği yeterli mi ?
9) “Winkies”’in arkasında bulunan adamın çevresinde olanlara dikkat edin.
10) Ruth Yenge nerde?

hadi bir daha izle istersen :) kolay gele...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yazdığn şeylerin çoğuna dikkat ettim..hatta bikaç defa daha izledim kafa yordum..taktım yani..linç felam etmezler çekinme ya..önemli bnim için..

çok istemiştim gitmeyi... ama kısmet değilmiş... film klübüne üyeyim, ne zaman gitsem kiralamak için biri almış oluyo...

yoğun şekilde tavsiye edildi ama daha izleyemedim.kayıp otoban'ı izlemiştim o da david lynch'indi galiba ve o da sayko bi filmdi.3 kere izledim ve hala tam olarak anlamış değilim.

kafa-nerde demiş ki:
david lycnh flimleri izleye izleye beynimiz lynch olmuş bir durumdadır.
hiç bir flimine kasmamayı tercih ederim,adam kendini tatmin ediyor,bizde izliyoruz.(Buldum!?!)

...

haha.çok iyi ya.harbi lynch ediyo adamı filmler.

kayıp otoban 1,mulholand çıkmazı 2.izledikten hemen sonra kafayı sıyırmıştık.yapmadığımız araştırma kalmamıştı.naomi watts ın oyunculuğu süperdi ama,kendi de süper zaten.

sihirbazın olduğu bölümde film başka bir boyuttan ele alıyor..her şey sihirbazda ama sihirbaz kendni çok iyi saklıyor..sihirbazı çözebilen var mı?bütün rol onda.

uyuz demiş ki:
sihirbazın olduğu bölümde film başka bir boyuttan ele alıyor..her şey sihirbazda ama sihirbaz kendni çok iyi saklıyor..sihirbazı çözebilen var mı?bütün rol onda.

yo bn çözemedim.. o sahneden sona karışıyo ztn ama çözemedim..ne biliosun söle :))

David Lynch'in gereksiz yere parça pinçik edip karıştırdığı film.Tek izlemeyle her ayrıntı anlaşılmadığından bir şey sanılan oysa dümdüz anlatılsa çok basitleşecek hatta maçolaşacak bir aşk,cinayet ve sonrasındaki şizofreniyi ele almış film.lynch severler her karede bir anlam aranmasına da karşı çıkmakta zaten lynch'in böyle bir amaç gütmediğini savunmaktalar.madem kimse bir şey anlamayacak hatta anlamamalı,üstün insan lynch kafasına göre takılmış,kendi haline bırakmak gerekir,fazla takmamak gerekir diye düşünüyorum.
filmi iki kere izlemiş olmakla birlikte,ne yazık ki,bir şeye benzettiğim filmler arasında sayamamaktayım.

hayatımda bu kadar garip bi film görmedim. ya aslında garip derken uyduruk demek istedim ama... yemin ederim en az 4,5 kere izledim ve hiç bi bok anlamadım.

azimle bekliyorum o kubrik denilen herif sonunda kendisininde annamiyacagi bi filim yapcak. oha ulan. 3 kere izledim hemen hemen bi s.k annamadim.

İzleyip geçilecek filmleri sevenler için berbat bir film. Fakat bir filmi izlerken tek amacınız bir konuyu takip etmek ve kafa yormadan olan her şeyi anlamak değilse bu film tam size göre. Bence David Lynch bu kadar çok ayrıntıyı boş yere koymuyor. Nedeni ise bir film kolay çekilen bir şey değil ve elinizde bu imkan varken anlatmak istediğiniz her şeyi anlatma şansınızı sonuna kadar kullanırsınız diye düşünüyorum. Her gün film çeken bir adam olsa öylesine yapmıştır diyip geçebilirdim ama bence çok dolu filmler Lycnh filmleri. Elbette herkesin yorumuna açık olacak. Sanat zaten yoruma açıktır ama filmi yaparken mutlaka kafasında bir anlamla yapmış.
Bunu izleyip anlamayanlar Lost Highway'i hiç izlemesin derim.

Tek izlemeyle hatırlanamayacak kadar çok ayrıntı barındırması ve anlamak için tekrar tekrar izlenmek zorunda kalınması,olmadı lynch'in izleyenlere film rehberi soruları çıkarması falan falan... boş işler bunlar.bir film nasıl anlatıldığından çok,ne anlattığı ile anılmalı bence.herkesin farklı anlamlar yükleyeceği ayrıntılar ise ne yazıkki bana çok fazla şeyler ifade edemedi.ben bir filmin anlaşılmak için değil,ilk izlemede alınan zevkin tekrar yaşanması için ikinci kez izlenmesinden yanayım.sanatta görecelilik ve yoruma açıklık da bir yere kadardır,her eserin anlatmak ifade etmek istediği net bir şeyler vardır diye düşünüyorum.Bu nedenle birleştirilen parçaları atarsak geriye filmden tartışılması bile abes kaçacak boş kareler kalmakta.(mavi kutu ölümü mü yoksa televizyonu mu simgeliyor,betty mi camilla'nın rüyası,camilla mı betty'nin falan falan.) silencio.

mo çok haklısın. iCe yapma kardeşim. bu film diğer holivud saçmalıklarından farklı bunu kabul ediyorum. ama böyle bi senaryoyu bende yazabilirim. belkide haklısın. filmdeki her bi bokun bi anlamı vardı. ama madem sannattan bahsettin bence yapılacak sanat izleyicinin seviyesine indirilmeli. ben bu görüşü savunuyorum. ve mullholland çıkmazı böyle bi film değil.

ya abi cok kazik yapmislar. ben hatun bayildiktan sonraki sahnelerde ipin ucunu buyuk(cok buyuk) miktarda kacirdim. annayan biri varsa bi kiyak gecsin be. en azindan nooldu ne bitti bi , en sonunda nooldu bi yaziversin lutfen.

Ben de her şeyiyle anladım demiyorum zaten Lost Highway'e kafa patlattığım için Mulholland Drive'ı ikinci kez bile izlemedim henüz. Fakat herkes anlamak zorunda mı? Halk dediğin kitlenin çoğu pop dinleyen insanlar en basit örneğiyle. Onların zevkine de uymak zorunda mı sanat? Ortalamanın üzerindekiler için yapılmış şeyler bence Lynch filmleri. Ben herkesin anlaması için yapılmış filmlerden zevk almıyorum zaten.

iCe demiş ki:
Ben de her şeyiyle anladım demiyorum zaten Lost Highway'e kafa patlattığım için Mulholland Drive'ı ikinci kez bile izlemedim henüz. Fakat herkes anlamak zorunda mı? Halk dediğin kitlenin çoğu pop dinleyen insanlar en basit örneğiyle. Onların zevkine de uymak zorunda mı sanat? Ortalamanın üzerindekiler için yapılmış şeyler bence Lynch filmleri. Ben herkesin anlaması için yapılmış filmlerden zevk almıyorum zaten.
tamam sana şimdi hak verdim.

Geri