Mayones Gitarlar

Mayones Gitar

Mayones Markasını eminim benim gibi yeni duyanlar vardır, geçenlerde bir konserde sahnedeki arkadaşın elinde (Dreamtone Özgür Özkoç gitar ve Can Dedekargınoğlu) oldukça yakışıklı görünen gitarlar gördüm, önce markanın ne olduğunu anlayamadım, bildiğim headstocklara benzemiyordu, mesafe yüzünden logoyu da göremiyordum, bir kaç saatlik arama sonucunda bir gitar arşivinden bulmayı başardım , Mayones Marka gitarlar olduğunu ve bu iki müzisyen arkadaşa da endorsement desteği sağladıklarını web sitelerinden gördüm.

http://www.mayones.com/en/dokumenty/guitars

Bu web adresinden markanın sitesine ulaşabilrsiniz.
Bu markayı yeni duymam ile ilgili olarak da (mutlaka bilen arkadaşlar vardır aramızda) firmanın 7-8 kadar ülkede dağıtım ağı olduğunu gördüm (bize en yakın olanı Polonya) Fakat ilgimi çeken başka bir nokta ise Limb Bizkit, Paradise Lost, Taimat, The Rasmus, Katatonia, Scorpions, Dark Tranquillity,Pain of Salvation gibi guruplara ekipman desteği veren bu firmayı ilk kez duymak garip geldi.
Ürünlerinde iyi parçalar , kaliteli manyetikler kullanan ve nispeten çok da ucuz olmadığını tahmin ettiğim bu markanın piyasada özellikleTürkiyeye gelebilirse çığırından çıkan Schecter ve Cort gibi markalara alternatif olabilme yönü olduğunu tahmin ediyorum, bu marka ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar var ise paylaşımlarını rica ederim.​

Bildiğim kadarıyla mayones schecter veya corttan ziyade suhr veya vigier gibi daha bir ağır siklet markalardan, oldukça da fiyatlılar haliyle....

Ben de Mayones endorserlarından biriyim. Tamamen el yapımı, custom gitarlar olduğu için elim geçmeden önce tereddütlerim vardı ve bunun en büyük nedeni deneme şansının olmamasıydı. Ancak elinden onlarca gitar geçmiş ve piyasadaki birçok üst düzey gitarı denemiş biri olarak kesinlikle kimseyi hayal kırıklığına uğratacak aletler olmadıklarını söyleyebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet Fiyatları görünce bu konuda yanıldığımı anladım, pahalı gitarlar için alternatif olabilir sanırım, sonradan edindiğim bilgiye göre bu markanın tek olumsuz yönü müşterilerine çok fazla ağaç seçeneği sunamaması olduğunu öğrendim, firmanın ellerindeki stokta gövde için maun ve yanılmıyorsam akça ağaç varmış , zaten genel olarak çok ekstra istekleri olmayan müzisyenler içinde bu iki seçenek yeterli sanırım.

Açıkcası çok fazla ağaç seçeneği iyi mi yoksa kötü bir şey mi tartışılır. Firma kendine göre bulabildiği en iyi gövde ve kanat ağaçlarının "mahogany" ve "swamp ash" olduğunu düşündüğü için bunları kullanıyor. Nasıl Fender gövdede maun, Gibson da ıhlamur ve kızılağaç kullanmıyorsa bu da benzer bir hadise.

Başlığı okuduğumda orta halli bir altenatif diye geçirmiştim aklımdan(niyeyse)...
Sitelerine falan baktım duvara çarpma hissini yaşadım :)

Görsel olarak çok şık aletler var...

arkadaşlar bir grup daha kullanıyordu bu gitarları geçen bakmıştım hatta bu grup hangi gitarları kullanıyor diye ama o grubu hatırlayamıyorum bileniniz var mı

ünlü bir grup...

Mayenes için harmony centrale bir baktım.Enteresan yorumlar var.Mesela birisi diyorki mayones mobilya yapabilir ancak gitarları rüyalarında yaparlar.2050 dolarlık gitar almış 5 üzerinden yarım puan vermiş.Oda herhalde daha azı olmadığındandır.Sanki basları daha başarılı.

Alıntı:"It´s a guitar hand made in poland ,24 frets, neck thru model . Neck 5 piezes, 3 maple and 2 mahogany.Fingerboard is ebano with abalon inlays. Body mahogany back , with a pretty aaa maple top in natural finish. 2 hambuckers with piezo in the bridge. The guitar looks like a monckingbird USA but have a big problem. the neck have more weigth than body and it isn´t equilibrated. How can someone make a guitar so beautiful but not equilibrated ? very easy, mayones are furniture makers not guitar makers, perhaps in dreams"

Mayenes için harmony centrale bir baktım.Enteresan yorumlar var.Mesela birisi diyorki mayones mobilya yapabilir ancak gitarları rüyalarında yaparlar.2050 dolarlık gitar almış 5 üzerinden yarım puan vermiş.Oda herhalde daha azı olmadığındandır.Sanki basları daha başarılı.

Alıntı:"It´s a guitar hand made in poland ,24 frets, neck thru model . Neck 5 piezes, 3 maple and 2 mahogany.Fingerboard is ebano with abalon inlays. Body mahogany back , with a pretty aaa maple top in natural finish. 2 hambuckers with piezo in the bridge. The guitar looks like a monckingbird USA but have a big problem. the neck have more weigth than body and it isn´t equilibrated. How can someone make a guitar so beautiful but not equilibrated ? very easy, mayones are furniture makers not guitar makers, perhaps in dreams"

sağol dostum güzel bilgilendirme olmuş eğer dediği gibi sap gövdeden ağırsa bu çok kötü gitarda denge olmaz biz de gözümüzde büyütmüştük bu gitarları gerçi her modelin aynı olacağını sanmıyorum ama denemeden elimize almadan bir şey söylemek çok doğru olmaz

"Mayones Guitar Configurator" diye bir sayfa varmış, yeni keşfettim. Aşağıdaki gibi bir tasarım yaptım. İlk defa bir süperstrat için böyle yükseliyorum sanırım. Çok da pahalı bizim kur + vergiler ile meret. Ülke ekonomisine sövmek için bir sebep daha :D Sayfanın linkini buraya bırakıyorum:

Adsız.jpg

özellikle renk konusunda bir iki firma dışında üstüne tanımadığım bir marka mayones ama sanırım bununla birlikte fiyatları da biraz yüksek olması lazım, türkiye'de hiç denk gelmedim satan birine.

Geri