Attenuator Sorunsalı

Kendi attenuateur devremi yapip semasini zaten paylastim, 100watt lambali amplifikatörler için -32dB e kadar sesi kisabiliyor ve 8/16 ohm kabinler için tasarladim, hatta bas ve tiz kayiplari için bile kademeli olarak ayarlanabilir eklemesi bile var isteyen herkes semayi kullanabilir (ticari olmadigi sürece) demolarida burada mevcut

ilk versiyonu yukaridaki videoda görülüyor (henüz bas yok) ikinci versiyonunda ise baslarida ekledim onuda buradan dinleyebilirsiniz (detaylar açiklamada)

Kullanmak isteyenler için ise devre semasi burada, yapim asamasinda elimden geldigince yardimci olurum.
2vb3ccy.jpg

Merhabalar, ilk videoda çaldığınız parça nedir?

Bence Alen Geere watt killer piyasadaki en iyi attenuatorlerden biri. Hem fiyat olarak hem performans olarak... Benim 100w lık Fender Twin Amp'imde ciddi düşüş saglıyor fakat genede tabiki evde kullanması zor... Bu arada bendeki 50w versiyonu o yüzden benim amfiyi tam dizginleyemiyor olabilir (amfimin üzerinde 65w 25w ve 15w calısma modları var) 25w ve 15w modlarında ciddi ses düşümü saglıyor ve evde biraz olsun açaibliyorum amfiyi. ama unutmayınki ev ortamında 1watt tüplü amfi bile ciddi yüksek ses seviyesi demektir...

Bence Alen Geere watt killer piyasadaki en iyi attenuatorlerden biri. Hem fiyat olarak hem performans olarak... Benim 100w lık Fender Twin Amp'imde ciddi düşüş saglıyor fakat genede tabiki evde kullanması zor... Bu arada bendeki 50w versiyonu o yüzden benim amfiyi tam dizginleyemiyor olabilir (amfimin üzerinde 65w 25w ve 15w calısma modları var) 25w ve 15w modlarında ciddi ses düşümü saglıyor ve evde biraz olsun açaibliyorum amfiyi. ama unutmayınki ev ortamında 1watt tüplü amfi bile ciddi yüksek ses seviyesi demektir...
Biraz hatalı olmuş aslında attenuator ın wattajı ile sesi zayiflatmasi arasında dogrudan bir bağlantı yok. Yani 50 wattlik amfine 100 watt attenuator da alsan, daha fazla zayiflatmayacaktir.

Ews subtle volume control pedalı var. Bunu amfinin fx loop una bağlasam. Bir nevi amfinin volüme potuyla milimetrik hesap yapmadan yine güzel ses alabilirmiyim. Kullanışlı birşeymidir. Yoksa illada atteunator mu dersiniz.

Amplinin güç katına gider sinyali zayiflattiktan sonra sesi master volume açmanın bir anlamı yok ki. Master volume kısmak yahut volume pedalı ile aktarılan sinyali düşürmek aynı şey.

Amplinin güç katına gider sinyali zayiflattiktan sonra sesi master volume açmanın bir anlamı yok ki. Master volume kısmak yahut volume pedalı ile aktarılan sinyali düşürmek aynı şey.
Merak ettiğim bu pedal sesi azaltırken driveıda düşürmüyorsa aslında benim işimi bir nebze görür. Amfinin volumu milim oynasa ses bir anda yükseliyor evde. Maksat onun önüne geçebilmek.

Drive dediğin şey sinyal genliginin yüksek olması sebebiyle lambayı doyurmasi demek olduğu için, sinyal zayifladiginda lamba kirilmaz yani drive a girmez.

Geri