American History X

karelerini aklımdan atamadığım bu film Edward Norton'a FIGHT CLUB'dan olan hayranlığımın katlanarak artmasını sağladı....konu harikaydı...sanırım birçok ırkcının durup yeniden düşünmesini sağlamıştır.....artık böyle güzel filmler yapılmıyo....izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir..

kimler var yaaa filimde benmi göremedim ??bir edvard baba var gerisi kimdir necidir haa bide bozacı hikmet amca...filmin en akılda kalan sahneleri hapishane sahneleri...müthiş gerçekten edvard babanın o vucudu zaten bitiriyo olayı gerçi hapishanede dötüde kaybediyo ama :twisted: bence amerikan hapishanelerinde iç yüzünü burda gösteriyor izleyecilere....sonu iğrenç ama bunu belirtiyim utanmazalar bir amerikan bayrağı dalgalandırcaklar bitişte veya helikopterler felan bayrak açıçak gökyüzünde...!!ama sonu at bir kenara devamlı izlenecek bir filim...

geçen hafta tekrar izleme olanağı buldum..ve çoğu kişinin de dediği gibi sonunu bilmeme+son dakikaları o beklentiyle izlememe rağmen yine içim burkuldu..
ben de önce fight club ı izlemiş bi insan olarak devamında bu filmi izleyince 1-2 dk kendime gelemedim adamın bir evrim geçirmiş olduğu sonucuna varmıştım..her 2 filmdeki rolün de hakkını vererek canlandırmış gerçekten de..
filmin bahsedilen değişik versiyonlarıyla sonlandırılmamış olması memnun etti beni açıkçası..fakat asıl sonun devamındaki tekrar nazileşme olayının gerçekleşebileceğini de düşünmek dahi istemiyorum..bence daha ziyade adam kendinden geçip saçı sakalına karışmış bir durumda bezgin bekir moduna girmiş olabilir ancak :)
bir de anlayamadığım olay neden tüm amerikan filmlerinde zenciler filmdeki "sempati güzeli" ilan edilsin diye bu kadar çaba harcanıyor ve devamında iş çığrından çıkıp sadece fazla konuşan karakterler haline dönüşüyorlar..bu da bir soru işaretidir :?:

Mesaj içerikli bir film olduğunu düşünüyorum ama bunu sahte,popülist bir tavır içinde yansıtmıyor bana göre.Siyahlar ve beyazlar aslında çok iyi anlaşabilirler,hiçbirinden kimseye zarar gelmez,hepimiz özlerimizde çok iyiyiz gibi bir görünüm sunmuyorlar.Beyazlarda,siyahlarda bir çok pislik yapabilirler,yapıyorlar da ama aslında hiç birimizin kin,nefret,ayrım gibi duygulara yer vermemiz gerekir,çünkü yaşam bunlara yer veremeyecek kadar kısa mesajını taşıyor film.Bu mesaj doğrultusunda da güzel gitti bana göre film.Film Edward Norton un karakterinin tekrar nazi sempatizanı olmasıyla bitseydi eğer,o karakter benim gözümde sıfırlardı.Anlık hırs ve duygulara göre kendine yön veren,kişiliksizin teki olarak kalırdı.İntikama inanılabilir ama bu filmde alınabilecek intikam ancak siyahlarla,beyazlar..arasında ki nefreti oluşturan düşünce ve hareketlere karşı olabilirdi.Edward Norton un karakteri de,ölü kardeşinin dibinde söylemesi gerekeni söyledi:Ben ne yaptım!

irkciligin dunya uzerindeki en sacma sey oldugunu gosteren film , ayrica isledikleri suclardan dolayi zencileri suclanmasinin ne kadr sacma oldugunu da gosteriyor , eger sen tum halkina esit firsatlari yaratamayip , gelir duzeyleri arasinda bu kadar ucurum yaratirsan , insanlar karinlarini doyurmak için her turlu seye basvuracaktir ...... budur...

çok güzel bir filmdi kesinlikle..edward nortona hayran olmamı sağlayan filmlerden biridir(bir diğeride primal fear arkadaşlar izlemediyseniz onuda tavsiye ederim,richard gere de var) . konusu ve işlenişide kesinlikle çok güzeldi...final ise vurucuydu..izlemeyen herkes izlemeli diyorum...

gecen indirdim yeninden izlemek ve arşive katmak için ama bir türlü uygun bir alt yazı bulamdım edward abi manyak rol kesmiştir bu film de gercekden

American%20history%20x.4.jpg

Edward Norton benim en favori aktördür. Neredeyse tüm filmlerini seyrettim, sizde tavsiye ederim.

Saygılar...

edward norton benim de en favori aktörümdür ve bu filmde ayrı bişi ya ne diyim adam harika oynamış yani ve de hikaye ve verdiği mesajda harika zaten izlemeyenler için büyük eksiklik

Verdiği mesaj açısından bazı karışıklıklara sebebiyet verebilecek bi film bana göre. Yapım olarak ve oyunculuk olarak tartışılmaz zaten.

Hikaye,oyunculuk,konunun işlenişi herşeyiyle mükemmel bir film en sevdiğim 5 filmden birisidir...Edward Norton zaten benim düşünceme göre mükemmel bir oyuncudur bu filmde de başarıyla oynamış ben özellikle zenciyi öldürdüğünde polisler gelir,arkasını döner ve ellerini başına koyar,o sahnede pis bir gülüşü vardır kendi ile ve yaptığı ile nasıl gurur duyduğunu gösteren yani sırf ordaki oyunculuğu bile yeter yani...
Bu arada "DU_HAST" arkadaşım verdiği mesaj sebebiyle karışıklığa sebebiyet verebilecek bir film yazmışsın ama tam aksine aslında bu film uçlardaki düşüncelerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu aslında bu tarz toplulukların bazı kişilerin cebine para indirmek için kurulduğunu gösteren ve bu tarz serseri grupların aslında ne kadar amaçsız ve gereksiz olduğunu gösteren bir filmdir...bence biraz yanlış değerlendirmişsin filmi yani bunu nacizhane filmi 10küsur defa izlemiş birisi olarak kendi fikrim olarak söylüyorum...
Mükemmel bir film herkes izlemeli bu filmi...

baş köşe filmlerimden biridir özellikle kollarını başınınüstüne koyup gülümsediği sahne favorimdi konusuyla oyuncularıyla gerçekliğiyle tam bir şaheser edvard norton bir numara birde fight club bundan sonra nasıl olur onu çözemedim o vücudun sönmesi mümkün değil hadi söndü diyelim omuzlar nasıl okadar düşük kalabilir:)

not:ırkçılık iyi birşey değildir bütün insanlar kardeştir:)

Misery demiş ki:
Hikaye,oyunculuk,konunun işlenişi herşeyiyle mükemmel bir film en sevdiğim 5 filmden birisidir...Edward Norton zaten benim düşünceme göre mükemmel bir oyuncudur bu filmde de başarıyla oynamış ben özellikle zenciyi öldürdüğünde polisler gelir,arkasını döner ve ellerini başına koyar,o sahnede pis bir gülüşü vardır kendi ile ve yaptığı ile nasıl gurur duyduğunu gösteren yani sırf ordaki oyunculuğu bile yeter yani...
Bu arada "DU_HAST" arkadaşım verdiği mesaj sebebiyle karışıklığa sebebiyet verebilecek bir film yazmışsın ama tam aksine aslında bu film uçlardaki düşüncelerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu aslında bu tarz toplulukların bazı kişilerin cebine para indirmek için kurulduğunu gösteren ve bu tarz serseri grupların aslında ne kadar amaçsız ve gereksiz olduğunu gösteren bir filmdir...bence biraz yanlış değerlendirmişsin filmi yani bunu nacizhane filmi 10küsur defa izlemiş birisi olarak kendi fikrim olarak söylüyorum...

Karışıklık kelimesi dozaj olarak biraz fazla gelmiş sanırım. Film benimde çok beğendiğim ve en az senin kadar izlediğim bi filmdir. Ancak bazı sahnelerde verilmeye çalışılan mesaj biraz saptırılmış gibi gelmişti bana tabi bu benim fikrim. Derek'in ırkçılık ve nazizm le ilgili görüşlerinin değişme sebebi bana göre çok saçma. İçerdekilerden biri uyuşturucu satıyo diğer ırktan olanlar (kolombiyalılara falan). Yani dediğim gibi bu hareket benimsediği fikirlere ters düşebilir fakat bunu yapan hapishanedeki üç beş serseri.
Benim en sevdiğim sahneler hapishanede birlikte çalıştıkları zenciyle olan diyaloglarıdır. İlki açlışırken zencinin ku klux klan taklidi yapıp zencilerden nefret etmeliyiz falan dediği sahne. İkincisi de hapishaneden çıkarken götünü kurtardığı için derek'in teşekkür ettiği sahne.

Ayrıca daha beyni tam olarak herşeyi kavramaya yetecek kadar gelişmiş olmayan ve fikirleri faşizme yatkın kişiler tarafından biçok sahnesi yanlış anlaşılabilir. Ve ırkçılığı nazizmi vs. güzel gösterebilir onların gözünden. Ben şahsen bu tarz biçok insan görüyorum etrafımda. Sadece Gamalı Haç'ın gizemine kapılıp hiç bi fikri olmadan bikaç kulaktan duyma bilgiyle bu fikirleri savunan insanlar olabiliyor.

DU_HAST demiş ki:
Misery demiş ki:

Karışıklık kelimesi dozaj olarak biraz fazla gelmiş sanırım. Film benimde çok beğendiğim ve en az senin kadar izlediğim bi filmdir. Ancak bazı sahnelerde verilmeye çalışılan mesaj biraz saptırılmış gibi gelmişti bana tabi bu benim fikrim. Derek'in ırkçılık ve nazizm le ilgili görüşlerinin değişme sebebi bana göre çok saçma. İçerdekilerden biri uyuşturucu satıyo diğer ırktan olanlar (kolombiyalılara falan). Yani dediğim gibi bu hareket benimsediği fikirlere ters düşebilir fakat bunu yapan hapishanedeki üç beş serseri.

Benim anladığım kadarıyla Derek'in fikirlerindeki değişmenin 1. sebebi hapishanedeki zenci arkadaşı.Diğer sebepler dışarıdan o serserileri gözlemlemesiyle alakalı hem zaten oraya girdiğinde bir daha bu işlere bulaşmıcağına dair karar aldığını hatırlıyorum.

maymunungitari demiş ki:
Edward Furlong var,yetmezmi??

Ya evet o çocuk çok etkilemişti beni filmi izlediğimde..aslında terminator'deki hali de çok karizmatikti ama son hali nedir öyle ..çok dağıtmış gördüm kendisini.böyle güzel yapımlardan sonra acaba şans yüzüne hiç gülmedi mi garibimin, yoksa kendi seçimi mi diye düşündüm valla kendi kendime

en gerçekçi ve etkileyici şiddet sahnelerinden biri(şiddetten iyice nefret ettiren)...Dereğin sölediğiniz gibi o pis gülüşü atmadan önce, çocuğun başını kaldırım taşına dayayapı ayağıyla ezdiği an filmin adıyla bütünleşti bende..

Bir de Edward Norton öyle iyi ve kaliteli bir oyuncu ki filmlerinde onu izlediğinizi bile unutuyosunuz..yani tamamen karakterle bütünleşiyo.. Mesela Tom Cruise filmlerinde izlerken onun TC. olduğunu unutamıyosunuz..ya da Bred Pitt, George Clooney için de aynı şey geçerli..

Geri