Serbest gitar metodu,solo teknikleri ve dahası....

ben de bir çeviri ekleyeyim bakalım. Ne yazık ki bu kişi devam ettirmemişti bu dersleri.

Doğru bir referans olması için ingilizcesini de veriyorum hemen üzerinde. Benim gerekli, gereksiz, doğru yanlış yorumlarımla dolu çünkü çeviri.

hatalar varsa (eminim vardır) düzeltilirse sevinirim.

(bu arada başka bir yerde yaptığım çeviriyi kopyalayıp yapıştırdığımı hatırlatayım)

Bas Üzerine J. Cohenden teori dersi

önce orjinal yazı, ki internet üzerindeki bir forumdan alındı. (yazarının kendi isteğiyle kamu malı yapması içimi rahat ettiriyor)
Yazan: Jeremy Cohen (bilgili, yardımsever, iyi bir basçı)

Theory lesson

First of all you need to know chords, chords and more chords:
I’ve made a list of as many chords as I could think of at the moment and made a few notes about each one.

Major 1-3-5
Minor 1-b3-5
7 1-3-5-b7
9 1-3-5-b7-9
11 1-3-5-b7-9-11 don’t ever play the 3rd
13 1-3-5-b7-9-11-13 don’t ever play the 11th
Ma7 1-3-5-7
Ma9 1-3-5-7-9
Ma11 1-3-5-7-9-11 you probably won’t ever see this one.
Ma13 1-3-5-7-9-11-13 you probably won’t ever see this one.
m7 1-b3-5-b7
m9 1-b3-5-b7-9
m11 1-b3-5-b7-9-11
m13 1-b3-5-b7-9-11-13
6/9 1-3-5-6-9
6 1-3-5-6
m6 1-b3-5-6
m(Ma7) 1-b3-5-7
sus4 1-4-5
7sus4 1-4-5-b7
9sus4 1-4-5-b7-9
7b9 1-3-5-b7-b9
7#9 1-3-5-b7-#9
7b13 1-3-5-b7-9-b13
7b9b13 1-3-5-b7-b9-b13
7b5 1-3-b5-b7
+ 1-3-#5 also known as aug. or augmented
+7 1-3-#5-b7 augmented seventh chord
o 1-b3-b5 diminished: looks like the sign for degrees
o7 1-b3-b5-bb7 double flat seven is of course the same note as 6
1-b3-b5-b7 same symbol with a diagonal line through it. This is known as a half-diminished chord. (sorry I can’t put this symbol into my post)
m7b5 1-b3-b5-b7 same chord as half-diminished.
add 9 1-3-5-9
sus2 1-2-5 (I know we already had a debate about this name, but I see it often)
5 1-5 or 1-5-8 the famous power chord. 1 and 5 only. Technically not a chord because it only has two notes.
There may be more, there are always more.
First of all, if you expect to play jazz, you must know all of these. You must know them instantly, if you have to stop and think, you don’t know them well enough. You should know fingerings for all these chords, at least one fingering, but two would be nice and three would be nicer. You should know fingerings that have no open strings (moveable fingerings) and fingerings that do include open strings. You should be able to play the notes in any order or any octave.
The Simandl bass method has a nice exercise about 2/3 way through the book which takes major triads and mixes them up in various orders using the whole range of the bass. You could create similar exercises for other types of chords. And of course explore various possibilities on how to finger all this stuff.
Of course we know that 9=2, 11=4, 13=6. Remember you never have to play the notes in order.
It would be nice if you knew the names of all the notes in the chords, but it’s a little more important to be able to find them on your bass first. You should now what the various intervals sound like.
Now we want to get to the other notes that you can play beside chord notes. In general, you can “fill in” the spaces between chord notes with scale notes. You can also “fill in” the spaces between chord notes with chromatic notes.
All this works in rock as well as jazz. In jazz walking lines you want to connect one chord to another. You can use a chord note, a scale note, or one or more chromatic notes to do this.
That’s the next lesson. I’ll give various examples then.
Now we get to scales. If you are playing blues scales, you are not playing jazz. Use these for making up rock riffs or soloing over the blues, please.
There are many types of scales and modes. Jamey Aebersold’s teaching materials feature a “this scale goes with this chord” method. This is a method for soloists. Many older jazz players hate this approach and insist that your style must start with chords. I’m in the middle somewhere.
As we start filling in the spaces between the chord notes with scale notes, the normal major notes 2,4, and 6 don’t always work. For instance on a diminished or half-diminished chord they won’t work at all. On a half-diminished chord the appropriate scale is usually a locrian scale, 1-b2-b3-4-b5-b6-b7.
Dave’s descriptionn of a whole tone scale for a 7b5 or a +7 chord was right on, but other note choices will work as well. The diminished scale is a very hip scale, Michael Brecker plays it all the time (and he got it from John Coltrane). I can’t say that I really use it in bass lines, but it’s a great soloing scale.
Now normally I get paid to teach this stuff in lessons, you just got it all for free. How about leaving your bass at my house to rewire as well?
Next lesson, I’ll talk more extensively about modes, scales, and connecting notes. But learn your chords first!

--------------------
http://home.jps.net/~jeremy/basspage.html

kişisel sayfasını yukarıda görüyorsunuz

Yukarıdaki mesajın (benim yorumlarımla bulandırılmış) çevirisini ise aşağıda

Teori Dersi:

Her şeyden önce akorları, akorları ve daha fazla akoru bilmeniz gerekli.
Şu anda düşünebildiğim tüm akorların bir listesini yaptım ve her biri hakkında ufak notlar ekledim. [benim notlarım parantez içinde olacak Ç.N]

Majör 1-3-5 [temel triad/üçlü bunu bilmeden gideceğiniz bir yer yok zaten]

Minör 1-b3-5 [ikinci temel üçlü]

7 1-3-5-b7 [bunu değişik isimlerle göreceksiniz, yedili, dominant yedili gibi, bu majör aralık üzerine kurulu olan ve dominant 7'liyi içeren akor örnek: A7: La Yedili A C# E G La Dodiyez Mi Sol]

9 1-3-5-b7-9 [cazla az da olsa uğraşanların kaçınamayacağı akorlardan biri]

11 1-3-5-b7-9-11 hiçbir zaman 3ü çalmayın

13 1-3-5-b7-9-11-13 hiçbir zaman 11i çalmayın

Ma7 1-3-5-7 [Maj7 işte akorların gösteriminin çetrefilleştiği yer, buradaki majör (büyük aralık) 1-7 sesler arasını belirtir, akorun asıl minör/majörlüğünü belirleyen 1-3 sesler arasıyla ilgisi yoktur]

Ma9 1-3-5-7-9 [yukarıdaki gibi 1-7 arası büyük aralık]

Ma11 1-3-5-7-9-11 bunu belki de hiçbir zaman görmeyeceksiniz. [burada yorum yaparken saçmalamışım sildim]

Ma13 1-3-5-7-9-11-13 bunu belki de hiçbir zaman görmeyeceksiniz

m7 1-b3-5-b7 [söylemiştim çetrefilleşeceğini burada küçük m harfi "m" 1-3 sesler arasının minör olduğunu belirtiyor. 1-7 arası ise beklediğimiz gibi dominant 7li = b7)

m9 1-b3-5-b7-9 [9ludaki 1-3 yerine 1-b3 geliyor]

m11 1-b3-5-b7-9-11 [dikkat ederseniz bunda b3 çalınmaması diye bir gereklilik yok]

m13 1-b3-5-b7-9-11-13 [dikkat ederseniz bunda b3 çalınmaması diye bir gereklilik yok]

6/9 1-3-5-6-9

6 1-3-5-6 [bu akoru iyi incelerseniz ilgili minörün seslerini de içinde barındırdığını görebilirsiniz]

m6 1-b3-5-6 [minör altılı 1-b3]

m(Ma7) 1-b3-5-7 [minörle majör yan yana ama artık anlıyorsunuz ne demek istendiğini, umarım]

sus4 1-4-5 [smellsin ritm gitarını bilmeyen var mı?]

7sus4 1-4-5-b7 [bundan sonrakiler üzerine geyik beni de biraz aşar, elimde gitar da yok]

9sus4 1-4-5-b7-9
7b9 1-3-5-b7-b9
7#9 1-3-5-b7-#9
7b13 1-3-5-b7-9-b13
7b9b13 1-3-5-b7-b9-b13
7b5 1-3-b5-b7

+ 1-3-#5 aynı zamanda aug. ve artık olarak da bilinir

+7 1-3-#5-b7 artık yedili akor [bundan sonra kafanız iyice karışmış olmalı]

o 1-b3-b5 eksilmiş: derece işareti gibi görünür
o7 1-b3-b5-bb7 çift bemol 7'li elbette 6lıyla aynı notadır. [akordaki tüm nota aralıklarının eksiltilmiş olduğuna dikkat edin b3 b5 hatta b7 kesmeyince bb7, neden eksilmiş dediklerini fazla düşünmezsiniz böylece]

1-b3-b5-b7 yukarıdaki işaret gibi ama ortasından bir slash geçer. Yarı eksilmiş akor olarak adlandırılır (üzgünüm bu sembolü mesajıma ekleyemiyorum)

m7b5 1-b3-b5-b7 yarı eksilmişle aynı akor [bu akorun türk halk müziğini çok sesli hale getirken bir hile olarak kullanışlı olduğunu düşünüyorum, ama ben ne bilirim ki :p ]
.
add 9 1-3-5-9

sus2 1-2-5 (bu konuda yeni bir tartışma olduğunu biliyorum ama bu isimle gördüm ??? çeviriyi salladım burda)

5 1-5 or 1-5-8 ünlü power chord . sadece birinci ve 5 ses. Aslında teknik olarak akor sayılmaz çünklü sadece iki notası vardır. [klasik armonide bunların bizim rockda yaptığımız gibi sürekli paralel hareket ettirilmesi pek yaygın sayılmazdı (hatta yasak gibiydi)]

Daha fazlası olabilir, her zaman daha fazlası vardır. herşeyden önce caz çalmayı bekliyorsanız bunların hepsini bilmelisiniz. Bunları hiç düşünmeden bilmelisiniz, durup düşünmeniz gerekiyorsa onları yeterince iyi bilmiyorsunuz demektir. Tüm bu akorların parmaklamalarını bilmelisiniz, en azından bir parmaklama fakat iki daha iyi olacaktır [parmaklamalar hakkındaki geyiklere açığım, aykut]. Hiçbir açık tel içermeyen parmaklamaları (hareket edebilen parmaklamaları) bilmelisiniz ve açık tel içeren parmaklamaları bilmelisiniz. Notaları herhangi bir sırada ve herhangi bir oktavda çalabilmelisiniz.

Simandl bas metodu kitabın 2/3ü boyunca majör üçlüleri alıp bunları farklı sıralarda basın tüm erimini kullanarak karıştıran güzel bir alıştırma bulunduruyordu. Siz de diğer akor çeşitleri için benzer alıştırmalar üretmelisiniz. Ve tabi tüm bu şeyleri parmaklamak için farklı olanakları araştırmalısınız. Tabi ki şunları biliyoruz. 9=2, 11=4, 13=6. Unutmayın notaları asla sıra içinde çalmak zorunda değilsiniz.

Akorlardaki tüm notaların isimlerini bilmeniz hoş olur, fakat onları önce basınız üzerinde bulabilmeniz biraz daha önemlidir. Farklı aralıkların nasıl sesler verdiğini bilmelisiniz.

Şimdi akor notalarının dışında çalabileceğimiz diğer notalara geçelim. Genel olarak akor notaları arasındaki boşlukları scale/gam notaları ile "doldurabilirsiniz". akor notaları arasındaki boşlukları kromatik notalarla da doldurabilirsiniz. Tüm bunlar caz da olduğu kadar rock müzikte de çalışır [hatta pop/funk vesair de daha çok]. Caz yürüyen baslarında bir akoru diğerine bağlamayı amaçlarsınız. Bunu yapmak için bir akor notası, gam notası veya bir veya daha fazla kromatik nota kullanabilirsiniz. .
Bu bir sonraki ders olacak. Orada farklı örnekler de vereceğim.
Şimdi gamlara geldik. Blues gamları çalıyorsanız caz çalmıyorsunuz. Bunları rock riffleri oluşturmakta veya blues üzerine solo atmakta kullanın lütfen.
Gamlar ve modların bir çok türü vardır. Jamey Aebersold'un eğitim materyalleri şu gam şu akorla gider yöntemi ihtiva ederler. Bu solistler için uygun bir yöntemdir. Bİrçok yaşlı caz müzisyeni bu yaklaşımdan nefret eder ve üslubunuzun akorlarla başlaması gerektiğinde ısrar eder. Ben arada bir yerlerdeyim.

Akor notaları ,şe gam notaları arasındaki boşlukları doldurmaya başlarken normal majör notalar 2,4, ve 6 her zaman çalışmazlar. örneğin bir eksiltilmiş veya yarı eksiltilmiş akor üzerinde hiçbir şekilde çalışmazlar. Yarı eksilmiş akor üzerinde uygun gam genellikle bir locrian gamıdır, 1-b2-b3-4-b5-b6-b7.

Dave'in [bu yazyı aldığiım yerden biri] bir 7b5 veya +7 akoru için tam ton gamı anlatımı doğru idi, fakat başka nota seçimleri de çalışabilecektir. Eksiltilmiş gam (diminished) çok hip[ karşılıoını bulamadım şimdi]bir gamdır. Michael Brecker hep bunu çalar (ve bunu John Coltrane'den almıştır). Bu gamı gerçekte bas partilerinde kullandığımı söyleyemem ama çok iyi bir solo gamıdır.

şimdi normalde bunları derslerde öğretttiğimde bana para ödeniyor [ben de çeviri için para alıyorum bazen :p], bunları tamamen bedava olarak alıyorsunuz. Peki gitarınızı benim evimde yeniden kablolanmak için bırakmak nasıl olurdu? [esprileri çevirmek ölümcül ben de beceremiyorum zaten]
Sonraki derste, modlar, gamlar ve bağlantı notaları üzerine daha kapsamlı olarak konuşacağım. Fakat önce akorlarınızı öğrenin!

[yazım hataları için üzgünüm]

gitaristlere edilen laflar kaldıysa onlar için de üzgünüm, bir basçı olarak gitaristler sorunlu olmak :p doğal geliyor tabi.

çok güzel!!'!!!!!!! üzerinde hala çalışmalar yaptığım bayıldığım bir konu
şahane variasyonlar var ve halada çıkar bu işle uğraşanların bayılacağı
bir yazı yazmışsın ben bayıldım eline sağlık kontrollerime göre bi pürüz göremedim(yanlız çeviri ve tanım eksiklikleri var hemde çok!!!! anlayan anlar gerçi) (yarım saattir gözüm şeş beş oldu)ama yukarda kendide belirtmiş biraz kafa karıştırıcı amatörler arkadaşlarımız için :!: :!: anlayamayanlar kasmasınlar kendilerini ilerde öğrenecekleri en temel konular!!!! keşke 6 parmağım olsaydı amelyatla mümkün olsa taktırırım çok özel variasyonlar için ;)(variasyon türetmek isteyen arkadaşlar!!!üstteki bazı kalıpları referans alarak mutasyona uğratmayı deneyin çok yaratıcı!!)

yazan adam tam bir sahne basçısı zaten. Belki yazdığı başka bir şeyleri daha çeviririm bir ara. Bu arada marc sabatella'dan yaptığım bir çeviri daha var. Ama o sadece C majör gamı üzerinden gidiyor ve ben de tüm aralıkları düzeltemedim daha önce.
Ben ikinizin arasında bir yerdeyim bu konuda.

Yukarıdaki biçim hoşuma giden ama öğrendiğim il modlar C majör üzerindeki arızasız modlardır.
Sonra Caz müziğinde akor dizilerini almıştım. Bu sefer de tüm modları ve dizileri C gamında öğrenmiştim. (öğrendim dediysem, çalabiliyor, kullanabiliyor değilim. Ortalamanın altında bir basçıyım ben)

Allahtan Chuck Raineyin kitabı var şimdi, ondan öğrenmek çok daha keyifli. Bİr şey öğretince tüm gamlarda öğretiyor.

Diğer yazılardan tamamladığım olursa eklerim. Örnğin bir tane aralık bilgisi vardı. Ama bas tabıyla verebilmiştim örnekleri ancak. Ve tabi o da tümüyle C köktü.

oke.;) kök'ün C veya D olması önemli değil müzisyenlerin yaklaşımları bizi ilgilendiren sen yaz birikim çok güzel bi şeydir :!: sakın şu adam sadece bunu yorumlamış bu adam daha detaylı girmiş diye ayrım yapma her müzisyenin ap ayrı yaklaşımları var bu yüzden piyasada binbir çeşit metod var hepsinden ayrı şeyler kapmak gerekli eline geçtikçe yaz!!!!

banada sabah cort firmasından mesaj geldi yeni basım kitaplar ve eğitim cd leri çıkmış şahane :!: :!: içlerinden benim hoşuma giden ve kitaplığımda eksik olanlardan sipariş verdim The Master Class: Guitar Seminar - Picks up where the SDM Lesson Program leaves 89.99$ ve Guitar Solos: Jazz Standards In Chord Melody Style 29.99 bu seri berklee jazz enstütie nin yardımcı kaynakları olarak kullanılıyor!!!!

isteyen olursa adresi veriyim üye olun formalite icabı bi bakın arşive
(heeee söylemeyi unuttum beleş katalogda gönderiyolar)

Geri