Honoré De Balzac

Yok. Vidocq gerçek bir şahısmış. Balzac'ın dostuymuş. Umarım yüzü aynalı elemanla karıştırmıyosundur Vidocq'u. Depardieu'nün canlandırdığı kişiydi Vidocq. Balzac, Vidocq'tan sadece hapislerle ve kürek mahkumlarıyla ilgili bilgiler almıştır. Ama işte o J. Collin isimli o.ç. paso farklı kılıkta çıkıyor. Öğrenci yada durumu pek iyi olmayan öğrencileri etkileyerek sosyeteye sokuyor ve onlardan para kırıyor, gerektiği zaman gözünü kırpmadanda cinayet işleyebiliyor. Ama senin aradığın cinste karakterler yok Balzac'ta pek. Daha çok Pazar Keyfi modundaki sosyete içerisnde dönen para dolaplarını aşklarını anlatır. Bir iki kitapta ise böyle uç karakterlere rastlanır.
...

bir zamak demetini bırak adam bir vazoyu 5 sayfada anlatabilri, yani
ben vadideki zambak adlı kitabını okudum bi dahada baska kitabını okuycagımı sanmıyorum inanı bayıyo
hayatımda bir kitabı hiç bu kadar uzun sürede okumamıstım yani artık en son yav öldür abi su kadınıda bizde sende kurtul diyodum yani

tek amacı soylu olmaktı..bütün parasını bunun için harcadı,taşralı olduğunu saklamak,artık olmadığını göstermek için..soyadına soylular gibi "de" ekini ekledi..sırf taşralı olduğu için saygı göremedi fransızlardan..daha hızlı yaratmalıydı diğerlerinden, sınıf farkı neyse,onu kapamalıydı yazarak..kahramanları bile olmak istediği kişilerdi hep..
hızlı yazdı,yaşadı..erken öldü..
kıymetini bilen çok az insan vardı töreninde,son konuşmasını da destekçisi victor hugo yaptı..değeri mi??öldükten sonra anlaşıldı..

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

noSurprises demiş ki:
tek amacı soylu olmaktı..bütün parasını bunun için harcadı,taşralı olduğunu saklamak,artık olmadığını göstermek için..soyadına soylular gibi "de" ekini ekledi..sırf taşralı olduğu için saygı göremedi fransızlardan..daha hızlı yaratmalıydı diğerlerinden, sınıf farkı neyse,onu kapamalıydı yazarak..kahramanları bile olmak istediği kişilerdi hep..
hızlı yazdı,yaşadı..erken öldü..
kıymetini bilen çok az insan vardı töreninde,son konuşmasını da destekçisi victor hugo yaptı..değeri mi??öldükten sonra anlaşıldı..

herşeyi sölemişsin bence :) çok iyi 1 yorumdu.
Gerçekten sıkıcı bi anlatımı var Balzac'ın ama onu da bu yönüyle seven çook kişi var. Özellikle edebiyatçılar sanatlı anlatıma önem verdiklerinden Balzac'ı en iyi onlar anlıyor ve en çok onlar okuyolar.

biliyorum demiş ki:
bir zamak demetini bırak adam bir vazoyu 5 sayfada anlatabilri, yani
ben vadideki zambak adlı kitabını okudum bi dahada baska kitabını okuycagımı sanmıyorum inanı bayıyo
hayatımda bir kitabı hiç bu kadar uzun sürede okumamıstım yani artık en son yav öldür abi su kadınıda bizde sende kurtul diyodum yani

Ben fazla tasvir yaptığı için bu adamı seviyorum :)
Herkes yapınca olmuyo, bütün kitaplarda çekilmez ama balzac'ta çözemediğim bir şey var..

Fransız edebiyatının en ünlü şahsının konu edildiği bu başlığın bu kadar gerilere düşmesi, açıkçası çok şaşırtıcı ve bir o kadar da ayıp. :)

Lev Tolstoy'la birlikte Realizm akımını yaşatan yazarlardan biridir. Kitaplarındaki oldukça yoğun tasvirler bazen sıkıcı gelse de, yazarın gözlem gücünü göstermesi açısından önemlidir. Goriot Baba isimli kitabının ilk otuz sayfası sadece bir yerin tasviridir ve yazar, o yeri anlatırken, botanik, jeoloji, geometri vs. olmak üzere neredeyse bütün pozitif bilimleri kullanır.

Yakın zamanda Stefan Zweig'in Balzac hakkında bir kitabı çıktı. Henüz okumadım ama içinde gayet ilginç bilgiler olacağını seziyorum.

Geri