Umut Kuzey

Bence bir rock albümdede keman olabilir..Neden Rock müzikte Kemana karşı bir tepki var..Duyguları keman kadar güzel anlatan başka bir enstrüman var mı? Bence keman olmalı..

Bugün yeni şarkılara takmış durumdayım..Artık neden kaliteli ve kalıcı şarkılar üretilmiyor..ve neden yeni sanatçılar eski şarkıları ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar..Hani bunada karşı değilim..Bir şarkı cover olabilir..fakat bir rock sanatçısı olduğunu iddia eden şahsın mutlaka kendi şarkısının olması gerekir..Hemde adam gibi,kaliteli ve şahsına münhasır..Yani o sanatçının kimliğini,tarzını,saundunu yansıtacak şarkılar..Umut ilk albümünde çıkageldi aşk isimli şarkısını beğenmiştim..Sanırım ilk albümde 5-6 şarkı ona aitti.Yeni albümünde kaç tane şarkısı kendisine ait,cover var mı bunu öğrenmek isterim.

brambel13 demiş ki:
Bugün yeni şarkılara takmış durumdayım..Artık neden kaliteli ve kalıcı şarkılar üretilmiyor..ve neden yeni sanatçılar eski şarkıları ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar..Hani bunada karşı değilim..Bir şarkı cover olabilir..fakat bir rock sanatçısı olduğunu iddia eden şahsın mutlaka kendi şarkısının olması gerekir..Hemde adam gibi,kaliteli ve şahsına münhasır..Yani o sanatçının kimliğini,tarzını,saundunu yansıtacak şarkılar..Umut ilk albümünde çıkageldi aşk isimli şarkısını beğenmiştim..Sanırım ilk albümde 5-6 şarkı ona aitti.Yeni albümünde kaç tane şarkısı kendisine ait,cover var mı bunu öğrenmek isterim.

Umut un bu albümde de yer alan şarkıların 6-7 tanesi kendisine ait...Yani Taze Taze..Ve süper şarkılarr..Dört tanesini dinleme fırsatı buldum..Şanslıyım..ve şarkılar kaliteli..Sert bir saund var..Tabi Metin Türkcan da süper çalmış..Yeni ve farklı bir saund ortaya çıkmış.

umutun albümünde bir tane de düet var henüz 2 kişi arasında kararsız kalınmış,daha dorusu bu 2 kişi düşünülüyor...bende gizem gibi 3 şarkısını dinleme fırsatı buldum...harika bir altyapı var...ben bayıldım... herkes çok sevecek..

Arkadaşlar, şu keman konusuna kısaca değinmek istiyorum.

Rock müzikte keman sesi elbette ki olabilir.Tabi arabeskteki gibi violalardan oluşan salt bir keman sesi olarak değil, elektro-keman veya yaylılar(strings)olarak olmalı.Yani böyle bir sese ihtiyaç duyulduğunda devreye org veya synthesizer girmeli ki soundu bozmasın.

Umut'un söylediği kadarıyla yaylılar iptal edilmiş.Dolayısıyla sorun yok anlayacağınız :)

Quantum demiş ki:

Rock müzikte keman sesi elbette ki olabilir.Tabi arabeskteki gibi violalardan oluşan salt bir keman sesi olarak değil, elektro-keman veya yaylılar(strings)olarak olmalı.Yani böyle bir sese ihtiyaç duyulduğunda devreye org veya synthesizer girmeli ki soundu bozmasın.

Umut'un söylediği kadarıyla yaylılar iptal edilmiş.Dolayısıyla sorun yok anlayacağınız :)
Demiş..Bu cevaptan sonra müzik konusunda ne kadar bilgisiz olduğumu anladım..Ben sadece iyi bir rock müzik dinleyicisiyim..O kadar

Estafurullah Gizem.

Bence bunu bilgisizlik olarak değerlendirmemelisin.Çünkü ben amatör ve kendi çapında bir müzisyenim, dolayısıyla işin içinde olduğum için bazı şeyleri biliyorum.Ama hobi olarak da olsa müzik yapmak senin uğraşıların arasında yer almıyor.Bu yüzden bunu bilmemen çok doğal.Unutma bilmemek değil öğrenmemek ayıp ;)

Quantum demiş ki:

Umut un yaylıları iptal etmiş olmasına sevindim..Albüm içerisinde renk olması için belki birkaç şarkıda kullanılabilir..Fakat her şarkıdada keman olmaz ya..Keman olunca rock saundu bozuluyor bence..

rock soundu bozuluyor fikri doğru olabilir ama bence biraz da yenilikçi olmamız lazım yani yeni şeyler daha çok ilgi çeker ve daha çok yoruma açık şeyler ortaya koyar...tabiiki yeni şeyler yapacağım yada yeni soundlar ortaya çıkarcam diyede müziğin alt yapısını bozmamak lazım...

dilerim "rüzgar rock yönünden esiyor, böyle bir albüm olsun" tarzı çalışma değildir gelen...

tabi dışardan bakıldığında "sert olacak, rockçıların yönlendirmesine açığız, kayıtlarda metin bile var" şeklinde söylemler, albümden beklentileri oldukça arttıran şeyler...

untulmamalı ki; haluk levent'in arkasında akın eldes ve serdar öztop, kıraç'ın arkasında da yavuz çetin gibi isimler yer almıştır...

ha ama zaten tüm iddia, sadece bu kulvarın içinde yer alacak "iyi bir albüm" yapmaksa mesele yok... hem ben niye panik yaptım ki?

hakikikertenkele demiş ki:
dilerim "rüzgar rock yönünden esiyor, böyle bir albüm olsun" tarzı çalışma değildir gelen...

tabi dışardan bakıldığında "sert olacak, rockçıların yönlendirmesine açığız, kayıtlarda metin bile var" şeklinde söylemler, albümden beklentileri oldukça arttıran şeyler...

untulmamalı ki; haluk levent'in arkasında akın eldes ve serdar öztop, kıraç'ın arkasında da yavuz çetin gibi isimler yer almıştır...

ha ama zaten tüm iddia, sadece bu kulvarın içinde yer alacak "iyi bir albüm" yapmaksa mesele yok... hem ben niye panik yaptım ki?

demiş..Neden panik yaptığını anlayamadım :p fakat söylediklerin çok doğru..Bence de albümde yer alan isimlerde tek başına yeterli değil..Ben ce albümün bütünü önemli..yani besteler,şarkı sözleri,albümde çalan isimler,iyi bir stüdyo,iyi bir aranje ve sanatçı..Tüm bunlar bir bütün..Hepsi iyiyse süper bir albüm olur,bir kısmı iyiyse idare eder..

brambel13 demiş ki:
Abi..cevap gelmedi..Metin Türkcan Umut'un albümünde var mı Yok mu? Umut tan cevap bekliyorum..Arkadaşlar bir de kemana takmış..Bence şarkıya göre değişir..şarkı gerektiriyorsa renk olarak keman neden kullanılmasın?sadece orkestra gibi yoğun olmasın..Yoksa klasik müzik sanılabilir..Bir de mümkünse rock şarkılarda kullanılmasın ;)

Demiş..Neden bu kadar kemana taktınız anlamadım.Manga nın müziği sadece kemandan sanki..Bence keman şarkısına göre değişir..Şarkı kemanla daha güzel olacaksa neden olmasın..Bence rockta keman iyi gider..Arkadaşlar bu arada herkesin sevgililer günü kutlu olsun ...Tanrım yalnızlığa sen dayanırsın..Ve herkesin bir sevgilisi olsun.. :p

Busem demiş ki:
brambel13 demiş ki:
Abi..cevap gelmedi..Metin Türkcan Umut'un albümünde var mı Yok mu? Umut tan cevap bekliyorum..Arkadaşlar bir de kemana takmış..Bence şarkıya göre değişir..şarkı gerektiriyorsa renk olarak keman neden kullanılmasın?sadece orkestra gibi yoğun olmasın..Yoksa klasik müzik sanılabilir..Bir de mümkünse rock şarkılarda kullanılmasın ;)

Demiş..Neden bu kadar kemana taktınız anlamadım.Manga nın müziği sadece kemandan sanki..Bence keman şarkısına göre değişir..Şarkı kemanla daha güzel olacaksa neden olmasın..Bence rockta keman iyi gider... :p

Herkes kemandan hoşlanmalı diye bir kural yok..Ben rock müzikte hoşlanmıyorum..Zaten Manga nın müziğinede rock denebilirmi..Bu da tartışılır..