Cızırtı Problemi...

P

Platiny

İyi günler öncelikle gitarım Cort X-6 ve bir problemim var en alt telin 12. perdesinde bir cızırdama var cok belirgin değil ama beni rahatsız etmeye yetiyor.Bunun sap ayarından olabileceğini düşündüm ve sap ayarına baktırdıklarım bana gayet iyi olduğunu söylediler acaba bir luthiere sap ayarı yaptırtmak bunu çözer mi veya neden kaynaklanıyor olabilir?

Eğer başka hiç bir frette (tüm teller için) problem yoksa problem sap ayarında değil fretin kendisindedir.Eğer notayı öldürecek derecedeyse ya da entonasyonu bozacak seviyedeyse bir luthiere götürüp fretleri tesviye ettirmen ya da yerine çaktırman gerekebilir.

Eğer en alt telin 12'sinden itibaren bu sorunu yaşıyorsan,

Telleri bir güzel çıkartıyosun, sonra kuru bir bezle tozlarını alıyorrsun ve ardından limon yağı buluyosun. her perdeye tek tek damlatıp temizliyosun. Klavye yeni ilk aldığın gibi olucaktır. Ama işin bitmedi, gidip bi luthiere gitarına bir güzel bakım yaptırıyosun (entonasyon,sap ayarı) ardından kullandığın numarada ki telleri alıp takıyorsun. İyi forumlar..

Eğer en alt telin 12'sinden itibaren bu sorunu yaşıyorsan,

Telleri bir güzel çıkartıyosun, sonra kuru bir bezle tozlarını alıyorrsun ve ardından limon yağı buluyosun. her perdeye tek tek damlatıp temizliyosun. Klavye yeni ilk aldığın gibi olucaktır. Ama işin bitmedi, gidip bi luthiere gitarına bir güzel bakım yaptırıyosun (entonasyon,sap ayarı) ardından kullandığın numarada ki telleri alıp takıyorsun. İyi forumlar..

Sap ayarı ve entonasyonu tel yokken mi yaptırmamız gerekiyor?

Entonasyon ayarı eşik ile saddle arasındaki tel mesafesini belirleyen ayardır; bu da notaların her frette olması gerektiği gibi çıkmasını sağlamak içindir.Entonasyon ayarı yapılırken saddle hareket ettirilir daha sonra fretteki nota kontrol edilir, bunun için gitarın üstünde tel olması gerekir.Aynı zamanda sap ayarı da sapın tellerin oluşturduğu çekme kuvvetine karşılık ne kadar bir kuvvet uygulayacağını belirlemek amacıyla yapılır.Sap ayarı tel olmadan yapılırsa teli takıp akor yaptığınızda sap bir miktar şekil değiştirir dolayısıyla teller ya frete yapışır ya da saptan uzaklaşır ve sap U şeklini alır bu da sap ayarının amacının tam tersidir...

Geri