Cem Karaca

abi kalmdı öyle şeyler artık...herkes mp3 olaylarında.aslında biryerde haklılar ki bende bu kafiledeyim.her sanatçının albümünü alsak.müzik dinleyemyiz biz.

_trivium_ demiş ki:
abi kalmdı öyle şeyler artık...herkes mp3 olaylarında.aslında biryerde haklılar ki bende bu kafiledeyim.her sanatçının albümünü alsak.müzik dinleyemyiz biz.

tamam ya siz bildiginiz gibi devam ediniz...!

sen bilirmisin bir album yapmak kac para tutar?
ve bu yuzden bizim albumlerimiz dunya standartina gore bok gibidir..!
evet ses kalitemiz BOK....!
neden acaba???

Yillardir korsan yuzunden, simdi de mp3'den...
bati da bir albumun CD kapagi icin harcanan para bizde tum album
icin harcanir bilirmisin???

ve bir muzisyenin hakki yok mu sanatindan para kazansin?
sizce yoktur, o kadar seviyorsunuz muzigi...!

sen birinin muzigini begeniyorsan satin alman gerekir, cunku o muzisyen
para kazanmassa muzik den profesyonel muzigi birakmasi gerekir,
baska bir is bulmasi gerekir.

$imdi Turkiye deki olay $oyle, kac tane gercek anlamda profesyonel muzisyen var ki sanatidan kazanan, hadi say bana gorelim?

neyse siz devam ediniz ama 5 yil sonra hic bir muzisyen yeni album yapamiyorsa sormayiniz abi neden album yapmiyorsunuz?
ya da yaptiklari albumleri $imdi yapilanlardan bile daha kalitesiz olacak..
o sorunun cevapi sizlersiniz...!
sizler yuzunden...!

hem muzigi seviyorunuz hemde de bu ulkede muzigi oldurenler siz...

Bir ulke dunya da nasil tanitilir?
politakacisi degil tanitan, onlarin kafalari baska yerde,
onlar kapkac'cilik yapiyorlar, ulkeyi dusunmez onlar...!

bir ulke sanatindan taninir, ve bu ulkede yillardir korsan ve $imdi bedava muzik dinleme yuzunden fazla bir yerlere ula$madi,
neyiz ve ne olabilirdik?????

ve son sozum,
diyorsun ki bir yerde haklidirlar,
HAYIR hic de hakli degiller, bunu adi hirsizlik dostum,
megavizyona girip CD'yi odemeden eve goturmenin aynisi bu,
hic bir farki yoktur bunun adi hirsizlik,
bunu unutma hakzis yere hakli dediginde...!

Hakan Tuna

zapcho demiş ki:
_trivium_ demiş ki:

tamam ya siz bildiginiz gibi devam ediniz...!

sen bilirmisin bir album yapmak kac para tutar?
ve bu yuzden bizim albumlerimiz dunya standartina gore bok gibidir..!
evet ses kalitemiz BOK....!
neden acaba???

Yillardir korsan yuzunden, simdi de mp3'den...
bati da bir albumun CD kapagi icin harcanan para bizde tum album
icin harcanir bilirmisin???

ve bir muzisyenin hakki yok mu sanatindan para kazansin?
sizce yoktur, o kadar seviyorsunuz muzigi...!

sen birinin muzigini begeniyorsan satin alman gerekir, cunku o muzisyen
para kazanmassa muzik den profesyonel muzigi birakmasi gerekir,
baska bir is bulmasi gerekir.

$imdi Turkiye deki olay $oyle, kac tane gercek anlamda profesyonel muzisyen var ki sanatidan kazanan, hadi say bana gorelim?

neyse siz devam ediniz ama 5 yil sonra hic bir muzisyen yeni album yapamiyorsa sormayiniz abi neden album yapmiyorsunuz?
ya da yaptiklari albumleri $imdi yapilanlardan bile daha kalitesiz olacak..
o sorunun cevapi sizlersiniz...!
sizler yuzunden...!

hem muzigi seviyorunuz hemde de bu ulkede muzigi oldurenler siz...

Bir ulke dunya da nasil tanitilir?
politakacisi degil tanitan, onlarin kafalari baska yerde,
onlar kapkac'cilik yapiyorlar, ulkeyi dusunmez onlar...!

bir ulke sanatindan taninir, ve bu ulkede yillardir korsan ve $imdi bedava muzik dinleme yuzunden fazla bir yerlere ula$madi,
neyiz ve ne olabilirdik?????

ve son sozum,
diyorsun ki bir yerde haklidirlar,
HAYIR hic de hakli degiller, bunu adi hirsizlik dostum,
megavizyona girip CD'yi odemeden eve goturmenin aynisi bu,
hic bir farki yoktur bunun adi hirsizlik,
bunu unutma hakzis yere hakli dediginde...!

Hakan Tuna

yani sen şimdi hiç mp3 indirmeyip.her merak ettiğin albümü alıyorsun öyle mi?

arkadaşlar yanlış anlamayın.ben sadece her zman albüm alamayız demek istediğimi belirtmek istedim.ha bunada karşıysanız artık bişey diyemem.ki düşünceyi savunanların ben sürekli albüm alıp hiç albüm indirmediklerine inanmıyorum.ben de farkındayım bu şekilde piyasanın daha da kötüleştiğini fakat türkiyenin özelliklede bizim gibi öğrencilerin ekonomisi limitli.buna dayanarakta ancak 40 yılda bir albüm alınabiliniyor.eğer kendi ekonomim olsa tabiki bende alırım orj albümlerin desteklediğim grupların.fakat şu an için bu imkansız.yanlış düşünüyor ve de bunu sadece ben yapıyorsam eyvallah o zman dicek bişey yok zaten.fakat işte bunu diyenler kendisi hiç mi mp3 indirmeyip sürekli albüm alıyor???

Olaya şöyle bakmak lazım sen mp3'ü merak için indirir albüm almaya değer mi diye dinlersin ve beğenirsen , yani bilgisayarında tutacak kadar veya tekrar dinlemek isteyeceğin kadar önemliyse gider yasalını edinirsin. Diğer türlü zaten mp3 saklayıp-dinleyen adam ne müzisyen olabilir ne de dinleyici , sadece hırsızdır o.

Bu tabiki yanlış ama kötünün iyisi işte . O cd'lerde her hakkı saklıdır kopyalanamaz , umuma açık yerlerde çalınamaz yazar ve sanatçı kuralını koymuştur onu yazarak işine gelmezse dinleyemezsin o hak kimseye verilmemiştir.

saykodelikzade demiş ki:
Olaya şöyle bakmak lazım sen mp3'ü merak için indirir albüm almaya değer mi diye dinlersin ve beğenirsen , yani bilgisayarında tutacak kadar veya tekrar dinlemek isteyeceğin kadar önemliyse gider yasalını edinirsin. Diğer türlü zaten mp3 saklayıp-dinleyen adam ne müzisyen olabilir ne de dinleyici , sadece hırsızdır o.

Bu tabiki yanlış ama kötünün iyisi işte . O cd'lerde her hakkı saklıdır kopyalanamaz , umuma açık yerlerde çalınamaz yazar ve sanatçı kuralını koymuştur onu yazarak işine gelmezse dinleyemezsin o hak kimseye verilmemiştir.
zaten dinleyip beğendikten sonra dediğim gibi paramız yettiğince desteklediğimiz grupların albümlerini almaya çalışıyoruz.ama arkadaş biraz sert ve de hızlı çıkıştı.sanırım yanlışta anladı.neyse zaten burda ne dnilirse denilsin bu insanlar bildiğinden şaşmaz bence...

saykodelikzade arkadaşın dediklerine katılıyorum...bence mp3'ü arkadaşın dedigi gibi kullanmak lazım...albümü almadan önce acaba nasıl bir albüm olmuş diye merak edip önceden dinlemek lazım...sonucta kısıtlı bütçesi olan biri için albümü alıp ulan bu albümde hiç birşey yokmuş demekdense önceden dinleyip fikir edinmek mantıklı...şansen ben saykodelikzade'nin dedigi gibi yapıyorum önce albümü dinliyorum eger almaya deger buluyorsam gidiyorum alıyorum...mp3 dinlemek insana öncelik hakkı tanıyor bir yerde...örnek iki albüm aynı anda piyasa çıkmışsa ikisinin albümünü indirip dinliyorum hangisi hoşuma gidiyorsa önce onu alıyorum...onun içindir ki mp3 biz albüm alanlar tarafından olumlu bir yanı oldugunu düşünüyorum...Ayrıca her albümü alacak kadar parası olmayan napsın müzik dinlemesin mi? Tamam bazıları alacak durumu oldugu halde gidip almıyor...onlar için mp3 almak hırzsızlık sayılabilir ama az önce yazdıgım durumlar için hırsızlık degildir sadece ödünç almadır...yani mp3 insanın kişiligiyle alakalı o yüzden mp3 olumlu yanlarınıda görmek lazım...şahsen ben bu sayede güzel gruplar keşfettim...mp3 tamamen karşı degilim...mp3 insanın kişiligiyle alakalı olumlu yanlarını görelim derim...

Benim önerimde aslında yanlış ama dediğim gibi kötünün iyisi bir düşünce işte .

Albüm çıkaran kişi o albüme emek veren birsürü insana para ödüyor yani ben bunları önemsemem beleş albüm indiririm diyorsan senin insanlığında da bir sorun var demektir , haksızlık-hırsızlıktır bu. Ücret konusundaki düşüncem ise bence gayet normal son 7-8 senedir cd fiyatları 10 ytl civarı .

Tartışılan kişide (zapcho www.hakantuna.com) değerli bir sanatçıdır , daha dikkat edelim yazdıklarımıza.

saykodelikzade demiş ki:
Benim önerimde aslında yanlış ama dediğim gibi kötünün iyisi bir düşünce işte .

Albüm çıkaran kişi o albüme emek veren birsürü insana para ödüyor yani ben bunları önemsemem beleş albüm indiririm diyorsan senin insanlığında da bir sorun var demektir , haksızlık-hırsızlıktır bu. Ücret konusundaki düşüncem ise bence gayet normal son 7-8 senedir cd fiyatları 10 ytl civarı .

Tartışılan kişide (zapcho www.hakantuna.com) değerli bir sanatçıdır , daha dikkat edelim yazdıklarımıza.

Yani bende aynısı söyledim zaten...kötünün iyisidir...bende herkez indirsin demiyorum beleş dinlesin demiyorum...indirdikten sonra eger albümü begenmişse gidip ALSIN diyorum...ben bunda kötü yan göremedim...eger gidip almıyorsa yaptıgı hırsızlıktır dedim zaten...örnek ben bulutsuzluk özlemini cok severim ve bütün albümleri mevcut elimde, eger bulutsuzluga saygım olmasa, emeklerini hiçe saysam, almazdım albümlerini arşivlerini yapmazdım... ben cd ücretleri pahalı demedim belki o 10 ytl de verecemiyecek durumda olanlar vardır diye söylemiştim parası olmayandan kastım o 10 ytl vermeyecek durumda olandı ...bana kalırsa bir insan sigaraya para verebiliyorsa cd' de alabilir, o insanları ayrı tutuyorum zaten... ayrıca yazdıgım yazıda hakaret etmedim...sadece fikrimi söyledim kim olursa olsun fikrimi söylemekten çekinmem...ben hakan tuna adına konuşmadım yada ona cevap niteliginde yazmadım... cem karaca başlıgında böyle bir konu görünce fikrimi beyan ettim sadece...

saykodelikzade demiş ki:
Sana karşılık olarak yazmadım dumanduman , mesajından bikaç şeyi çekdim tabiki ama sana yazmadım sadece düşüncelerimi belirttim (=

Yanlış anlaşılma olduysa kusura bakmayın...

Müzik sektörü koşullarının, gerek sanatcılar için gerek biz dinleyiciler için en iyisi olması dilegiyle...

arkadasin dedigi bir taraf meselesini anlamadim. bunun hakli bir tarafi yok ki. bu konude Hakan Tunaya katiliyorum. evet, ben de bu gune kadar cok mp3 indirdim, korsan yukledim. ancak gercekci olmak lazim. emege saygi bos laf degil. itiraf ediyorum, Hakan abinin albumunu kendi sitesinden once bedava indirmistim. sonra silinmis bir sekilde... siteye girdim, calismiyor.. sonra baktik indirmeyi parali yapmis. (gercekten hatirladigim icin utaniyorum), kizmistim. kizmamin sebebi daha cok su odeme kurallarini bilmememdi aslinda...ama neyse, cok feci kizmistim hem de, ancak sonra vicdanim el vermedi. gercekten de cekilen onca eziyet nereye gitti diye sordum kendime... ya su degerli insanin kendi hayati?? reportajinda da hayatimi muzikten kazaniyorum demis... cabaladim ne yaptimsa, sonunda isteyince her seyi ogrendim, indirmemi de yaptim. vicdanim cok rahatladi. ben de universite ogrencisiyim, ancak odeme parasi aslinda hic bir sey kadar bir kisi icin. bu insani bu kadar seviyorsak, yani degmez mi o mablagi vermeye??? Hakan abinin kendisi dedigi gibi sonra etrafimiz kalitesiz muzikle doldu diyoruz... kabahat bizde arkadaslar... Hakan abinin sitesinde cok asanlikla sarkilari indirmek mumkun. bu sansi bile yaratmis bizlere..Hakan abi, sana kizdigim icin de ozur diliyorum, cahilliyime ver. belki de su adam ne diyor ya )) diyeceksin, ama gercekten vicdan azabi cektim. sana basarilar dilerim.

ah cem baba ah anlatılmazsın yaşanırsın sen ancak klasik zölere gerek yok cem baba bu ülke standartını çağ atlatmıştır rock müzikte.. sadece bu kadarını söylemek istedim..

Geri